Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Çorba Tarifleri » Kırlangıç Balık Çorbası
14 adet | 1,100,529 defa bakıldı

Kırlangıç Balık Çorbası


(280 kişi 963 oy verdi.)

Gönderen: Seval Hoşgör | 17.Arl.2006

2 adet kırlangıç balığı
1 demet maydanoz
3 adet küçük havuç
60 gr. margarin (3 çorba kaşığı)
20 gr. un (1 çorba kaşığı)
1 adet yumurtanın sarısı
1-2 tane defne yaprağı
1 adet patates

Balıklar yıkanıp tuzlanır ve kevgire konarak süzülür. Bir tencerenin içine su (4 su bardağı), balıklar, patates, yuvarlak doğranmış havuçlar, maydanoz, kekik, defne yapraklan, tuz ve tane halinde karabiber konarak yarım saat kadar hafif ateşte kaynatılır. Tencere ateşten indirilir ve sonra balıklar, havuç ve patatesler tencereden çıkarılır. Diğer bir tencerede margarin eritilerek üzerine un ilave edilir. Bundan sonra, unu devamlı olarak karıştırarak üzerine diğer tenceredeki balık suyu ağır ağır dökülür. Bu karışım birkaç taşım kaynatılır. Bir kase içinde yumurta sarısı çırpılır ve üzerine balık suyunun bir kısmı dökülerek biraz ısıtılır. Biber, tuz ve limon suyu ilave edilir. Kaynamakta olan balık suyunun içine ufak ufak parçalara ayrılmış balık, patates ve havuç dökülerek sofraya getirilir. Servis yapmadan önce üzerine bol miktarda maydanoz serpilir.

KIRLANGIÇ ÇORBASI


(243 kişi 865 oy verdi.)

Gönderen: nekkara | 19.May.2007

Kırlangıç balığı , 300 gram (orta boy bir adet)
¼ adet limon
1 çorba kaşığı sirke
4 diş sarımsak
1 adet patates (iri)
1 adet kuru soğan 1 çorba kaşığı tereyağ,
½ çay bardağı pirinç
½ demet dereotu (veya maydanoz)
tuz
karabiber

Yapılışı:
Bir tencerenin içine balığı koyup suyla doldurun.İçine 1/4 limon,1 çorba kaşığı sirke ile yeterince tuz koyup kaynatın. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra balığı tencereden alıp kılçık ve derilerini ayıklayıp küçük parçalara ayırın. Suyunu çorbada kullanmak üzere ayırın.
Tavada tereyağını eritin. İnce dilimlenmiş soğanı tereyağında, yumuşayana kadar pişirin. Küçük küpler halinde doğranmış patatesleri de ilave edip pişirin. Karışımın tamamını ayırmış olduğunuz balık suyuna ekleyin. Balıklarla birlikte pirinci de ilave edin.
Tencereye doğranmış dereotu ilave edip hafif ateşte 15-20 dakika pişirin.

Not:
1. Limonu, çorbayı içerken isteğe göre sıkmanız tavsiye olunur.
2. Çorbayı indirdikten sonra, ayrı bir kasede bir yumurta ile bir limon suyunu çırpıp terbiye olarak ilave edebilirsiniz.

Çorbaya uygun diğer balıklar:
Balık çorbası her balıktan yapılabilir ancak aşağıdakiler en iyi lezzeti verir. İskorpit, Adabeyi , Öksüz, Trança (kafası), Lagos (küçük boy)

KIRLANGIÇ BALIĞI ÇORBASI


(214 kişi 744 oy verdi.)

Gönderen: mücavir | 28.Haz.2008

MALZEMESİ:
1 kg. kırlangıç balığı,
6 mantar,
1 havuç,
3 bardak su,
1 yemek kaşığı un,
2 diş sarımsak,
1 demet maydanoz,
1 soğan,
1,5 yemek kaşığı çam fıstığı,
sızma zeytinyağı,
karabiber,
tuz.

Balıkları, kaynar suda 5 dakika kaynatıp, suyunu ayırın. Balıkların deri ve kılçıklarını ayıklayıp didikleyin. Sarımsak, soğan, havuç ve maydanozu ince kıyıp, kızdırılmış yağda öldürün ve un ile tuzunu da ekleyerek karıştırın. Çam fıstıklarını dövüp, mantarları doğrayıp, didik-lenmiş balıklar ve karabiberle birlikte balık suyuna koyun. Orta ateşte 20-25 dakika pişirin.

KIRLANGIÇ ÇORBASI


(228 kişi 794 oy verdi.)

Gönderen: Araba Sevdası | 01.Tem.2008

1 adet orta boy kırlangıç balığı
2 adet patates
2 adet havuç
1 limon suyu
Maydanoz
2 adet yumurta sarısı
Az ayçiçek yağı

Balığı ikiye bölüp ayıklayın. Kafasıyla beraber suda haşlayın. Haşlarken tuzunu katın. Haşlanan balığı çıkarıp etlerini ayıklayın. Patatesi ve havucu rendeleyip 10 dakika kadar suyunda kaynatın. Sonra altını kapatın. Yumurta sarısını limon suyuyla çırpıp balığa katın. Maydanozu da doğrayıp servis yapın.

Kırlangıç Balığı Çorbası


(169 kişi 611 oy verdi.)

Gönderen: marifet | 25.Tem.2008

1 adet orta boy kırlangıç balığı
2 adet limon
4 adet yumurta sarısı
2 adet patates
Az ayçiçek yağı
Maydanoz

Balığın içini ayıklayın. Kafalarıyla beraber suda haşlayın. Sonra çıkarıp etlerini ayıklayın. Suyuna patatesi rendeleyip 10 dakika kadar kaynatın. Balıkları içine dökün. Yumurta sarılarını limon suyuyla beraber çırpıp onu da çorbaya dökün. Maydanozu ince ince kıyıp katın, çorbanız hazırdır. Sıcak servis yapın.

KIRLANGIÇ ÇORBASI


(212 kişi 741 oy verdi.)

Gönderen: harbi | 18.Oca.2009

Malzemesi:
1 adet kırlangıç balığı
2 adet orta boy havuç
2 adet orta boy patates
1 yumurta
1 limon

Hazırlanışı:
Balığı temizledikten sonra, parçalara bölün ve 2 bardak su ile haşlayın. Bu arada havucu ve patatesi soyup, küçük parçalar halinde kesin. Biraz su ilave edip, ayrı bir tencerede haşlayın. Balık haşlandıktan sonra, süzgeç ile balık parçalarını sudan çıkarın. Suyu süzüp başka bir tencereye alın. Balığın kemiklerini ve kılçıklarını çıkarıp etini küçük parçalar halinde bölün. Havucu, patatesi ve balık parçalarını başka bir tencereye aldığınız balık suyunun içine koyun. Margarini ilave edip, 15 dakika kadar hepsini birlikte pişirin. Yumurta sarısını ve limon suyunu bir kabın içinde çırpın. Çorbaya ilave edip, karıştırın ve hemen servis yapın.

Kırlangıç Balığı Çorbası


(267 kişi 954 oy verdi.)

Gönderen: atılgan | 22.Oca.2009

Malzemesi:
1 kg. ağırlığında kırlangıç balığı
3 çorba kaşığı tereyağı
3 yumurtanın sarısı
3 çorba kaşığı un
3 küçük havuç
1 orta kereviz
2 patates
3 orta boy soğan
1,5 limonun suyu
2 kahve kaşığı tuz
yarım demet maydanoz

Hazırlanışı:
Sebzeleri küçük parçalar halinde kesin. Bir tencereye bol su koyun. Sebzeleri ve ince kesilmiş soğanı haşlayın ve kevgir kepçeyle alın. Büyük bir tencereye üç çorba kaşığı tereyağı koyun. Sebzeleri de bu kaba geçirin. 6 bardak da su koyarak sebzeleri biraz daha pişirin. Kırlangıç balığını temizleyip iyice yıkadıktan sonra bir tencereye koyun. Üstüne haşlanmış sebzelerin suyunu ilave edin. Balığı iyice haşlayın. Kevgir kepçeyle tencereden çıkarın. Kemik ve kılçıklarını ayıklayın. Bir kapta üç yumurta sarısı, limon suyu, tuzu karıştırın. Unu yarım bardak soğuk suyla bulamaç yaparak yumurtaya katın. Sonra balığın suyundan alarak bu bulamaca karıştırın. Balığın ayıklanmış etlerini, sebzeleri, balık suyunu ve terbiyeyi bir tencereye boşaltın. Orta ateşte iki dakika kadar kaynatın. İnce kıyacağınız maydanozu da çorbanın üstüne serpin. Bu çorba sıcak olarak sofraya götürülür.

Not: Balık çorbasını İskorpitten yapacaksınız malzemeyi aynı miktarda alın. İskorpit de bir kilo olsun.

KIRLANGIÇ BALIĞI ÇORBASI


(218 kişi 781 oy verdi.)

Gönderen: Kibele | 01.Tem.2009

2 Orta büyüklüğünde Kırlangıç Balığı
4 Bardak şu
Tuz
1 Soğan
3 adet küçük havuç
1 patates
1 Yumurta sarısı
1 demet maydonoz
Bir kaç tane karabiber
2-3 fiske kekik
1 defne yaprağı
50 gr. Tereyağı ve margarin
1 limon suyu
1 çorba kaşığı un

Kırlangıç balığını ayıklayınız ve biraz tuzlayınız, üzerini kaplayacak kadar su içine balıkları koyunuz.
Tuz, kıyılmış soğan, halka halka doğranmış havuç, maydonoz demeti ayrıca dörde bölünmüş soğan, bir kaç tane karabiber, defne yaprağı ile ateş üzerinde 30 dakika kaynatınız.
Balıklar biraz yumuşayınca tencereden çıkarınız.
Kılçıklarından ayırınız ve etlerini küçük küçük kesiniz.
Diğer bir kap içinde yağı eritiniz, unu ilâve ediniz, 5 dakika karıştırınız, kavurunuz ve üzerine yavaş yavaş balık suyunu ilâve ediniz (bir taşım kaynatınız).
Ayrıca bir kâse içinde yumurtayı çatalla çarpınız.
Yumurtaları çarptığınız kâseye biraz balık suyundan koyunuz ve çorbanın içine dökünüz.
Bir kaç dakika sonra biberini, tuzunu, limon suyunu ilâve ediniz.
Daha önce hazırladığınız fakat küçük kesilmiş patates ve bir kaç havuç ilâve ediniz, ince kıyılmış maydonoz yaprakları ile süsleyiniz.

Kırlangıç Çorbası


(280 kişi 971 oy verdi.)

Gönderen: dr.f | 07.Ekm.2009

Malzemeler
1 adet büyük kırlangıç balığı
1 demet maydanoz
3 adet havuç
3 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı un
1 adet yumurta
3 adet patates
Tuz
Karabiber
Defneyaprağı.

Yapılışı
Balık yıkanır tuzlanır bir tencereye alınır. Üzerine 4 bardak su koyularak doğranmış patates ve havuçlar, maydanoz defne yaprağı, tane karabiber ve tuz ilavesi ile kaynatılır. Ayn bir tencerede un yağın içinde kavrularak pembeleştirilir. Haşlanmış balığın suyu süzülerek kavrulmuş una katılır. Ayıklanmış balıklar, küçük kesilmiş patatesler ve havuçlar bu kanşıma ilave edilir. Yumurta limon suyuyla çırpılarak çorbaya terbiye yapılır. İnce doğranmış maydanozla servis yapılır.

Kırlangıç Çorbası


(220 kişi 756 oy verdi.)

Gönderen: gülsaçar | 29.Mar.2012

1 adet kırlangıç balığı
Çeyrek limon
1 çorba kaşığı sirke
4 diş sarımsak
Yarım kutu garnitür
1 adet kuru soğan
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı un
Yarım demet dereotu

Bir tencerenin içine balığı koyup suyla doldurun.İçine 1/4 limon,1 adet kuru soğanın göbeği,1 çorba kaşığı sirke ile yeterince tuz koyup kaynatın.Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra balığı tencereden alıp kılçık ve derilerini ayıklayın. Hazır yarım kutu garnitürü tencereye ilave edin,ateşi kısın.Ayıklanmış balığın başını temiz bir tülbente sarıp tekrar tencereye koyun . Bu arada daha önceki işlem sırasında konmuş olan soğan ve limonun alınmış olmasına dikkat edin. Ayıklanmış balık etlerini çok küçük parçalara doğrayıp tencereye ilave edin, yeterince karabiber serpin, ince doğranmış sarımsakları ve bir çorba kaşığı tereyağ ilave edin. Ayrı bir kapta iki çorba kaşığı una tenceredeki sudan ilave ederek bulamaç haline getirin, yeterince inceltip tencereye tamamını dökün. Tencereye doğranmış dereotu ilave edip hafif ateşte 15-20 dakika pişirin.

Kırlangıç Çorbası


(187 kişi 671 oy verdi.)

Gönderen: demirhindi | 10.Ekm.2012

500 gr kırlangıç fileto
1 çorba kaşığı tepeleme un
5-6 adet kültür mantarı
20 gr tereyağı
1 adet küçük boy soğan
2 diş sarımsak
1 çay bardağı krema
Tuz, taze çekilmiş karabiber

Balık filetoyu çorba kaşığına sığacak şekilde kuşbaşı doğrayın. Mantarları nemli bir bezle sildikten sonra ortasındaki sapını kesin, isteğe bağlı sivri uçlu bir bıçak yardımı ile kabuğunu soyun. Zar şeklinde doğrayıp 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile tavada 5 dakika kadar kavurun. Soğanı ve sarımsakları soyup kıyın. Tereyağını tencerede eritip soğanı ve sarımsakları kavurun. Unu ekleyip birkaç dakika daha kavurun. Azar azar 5-6 bardak sıcak balık veya sade suyu ekleyin. Birkaç taşım kaynayınca balık etlerini ve mantarları ekleyin. Tuzunu ve baharatını ilave edip tatlandırın. 10 dakika pişirin. Birkaç kaşık kaynamakta olan sıcak su ile inceltilmiş kremayı da ekleyin. Birkaç saniye kadar karıştırıp ocaktan alın.

Kırlangıç Çorbası


(216 kişi 765 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 08.Şub.2015

2 orta boy kırlangıç balığı
4 bardak su
Tuz
1 adet kuru soğan
3 adet küçük havuç
1 adet patates
1 demet maydanoz
Birkaç tane karabiber
1 çay kaşığı kekik
1 adet defne yaprağı
100 gr margarin
1 adet yumurta sarısı
1 çay kaşığı karabiber
1 adet liman
1 çorba kaşığı un

Balığı ayıklayıp yıkayın, tuzlayın, bir kenara bırakın. Suyu, tuzu, kıyılmış soğanı, kabuğu soyulup halka halka kesilen havuçları, dörde bölünmüş patatesi, maydanoz demetini (bağlı olarak), birkaç karabiber tanesini ve defne yaprağı ile balıkları tencereye koyun. 30 dakika kaynatın. Balıkları tencereden çıkarın, etlerini küçük küçük kesin, suyunu süzün. Margarini eritin, unu koyun. 5 dakika karıştırarak kavurun. Azar azar balık suyunu katın, bir taşım kaynatın. Yumurtayı çırpın, içine biraz balık suyundan koyun ve çorbanın içine dökün. Birkaç dakika sonra biberi, tuzu ve limon suyunu koyun. Balıkları, pişmiş olan patates ve havuçları ilave edin. Üstünü maydanozla süsleyin.Kırlangıç Balığı Çorbası


(105 kişi 377 oy verdi.)

Gönderen: seda hoş | 15.Eyl.2018

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

300 g kırlangıç balığı
1-2 diş sarımsak(ezilmiş)
1 su bardağı hazır garnitür (bezelye/havuç/patates karışımı)
1/2 adet soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı limon suyu
1 adet yumurta
Tuz
Karabiber

Balık ayıklanıp yıkanır.
Bir tencereye balık, üzerini örtecek kadar su, soğan, karabiber taneleri ve tuz konularak balık hazır olana kadar pişirilir.
Balık piştiğinde bu karışım süzülür, soğan atılır, balıklar ise iyice ayıklanır.
Bir kapta una balık suyundan azar azar eklenip topaklanmaması için karıştırılır.
Bu karışıma balık, garnitür, sarımsakeklenerek birtencerede kaynatılır. Oda sıcaklığındaki bir yumurtanın sarısı ile bir çorba kaşığı limon suyu bir kasede karıştırılır. içine kaşık kaşık çorbadan konarak kasedeki karışımın sıcaklığı çorbanınki ile aynı olana kadar bu işlem sürdürülür. Daha sonra kasedeki karışım tencereye boşaltılıp karıştırılır.

Not: Çorbanın pişirilme aşamasında kereviz yaprakları ilave edilirse çok hoş bir aroma verir, safran ilavesi ile güzel bir renk sağlanabilir ayrıca servis sırasında dereotu veya maydanoz ilave edilebilir.

Kırlangıç Çorbası


(112 kişi 404 oy verdi.)

Gönderen: mustafa b. | 22.Tem.2019

1 adet irice kırlangıç balığı
5 su bardağı su
2 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı un
3 adet yumurta sarısı
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 adet patates
1 adet havuç
1 adet kereviz
1 adet limon suyu
1 demet maydanoz
Tuz
Karabiber

Balığı temizleyin ve yıkayıp tencereye alın. Üzerine 5 su bardağı suyu ekleyin. Soğanların kabuklarını soyup bütün halde tencereye koyup, üzerine tuzunu ekin ve 20 dakika boyunca pişirin. 20 dakika sonunda balığı kevgirle tencerenin içinden alıp, kılçıklarını çıkarıp didikleyin.
Ayrı bir tencerenin içine havuç, kereviz, pişmiş olan soğanı doğrayın ve az önceki balık suyunu süzerek koyun ve pişirin. Piştikten sonra bir miktar un ile suyu eritin ve tencerenin içine dökün, karıştırın. Balık çorbasının suyu kıvamını alınca içine didiklediğiniz balığı da ilave edin ve karıştırın.
Bu esnada bir çorba kasesinin içine yumurta sarılarını koyun ve çorba suyundan biraz ekleyerek çırpın. Ardından ocaktaki çorbanın içine ilave edip karıştırın. En son olarak maydanozları kıyın ve zeytinyağı, limon suyu, karabiber, tuz eşliğinde balık çorbasının içine ilave edin ve 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak sıcak servis edin.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.