Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Pasta Tarifleri » Kestaneli Turta
3 adet | 50,923 defa bakıldı

Kestaneli Turta


(148 kişi 538 oy verdi.)

Gönderen: oktay talay | 12.Haz.2009

Hamuru:
70 gram un
65 gram patates unu veya nişasta
160 gram toz şeker
4 adet bütün yumurta
4 adet yumurta sarısı
40 gram margarin
1 kahve kaşığı vanilya
Kreması:
260 gram kestane
200 gram toz şeker
80 gram su
220 gram margarin
400 gram şekersiz şantiy krema
Şurubu:
125 gram toz şeker
100 gram su
Üstüne:
200 gram krem şanti

Küçük bir tencerenin yarısına kadar su doldurun. Sonra kaynamaya bırakın, Buna kesilerek üst kabukları çıkarılmış kestaneleri ilâve ederek, iç kabukları ayıklanabilir hale gelene kadar 5 dakika kadar haşlayın. Ateşten alarak suyunu dökün ve iç kabuklarını ayıklayın. Bunları tekrar tencereye koyarak üstlerini kaplayacak kadar su ilâve edin. Tencereyi tekrar ateşe oturtun. Kestaneler iyice yumuşak bir hale gelene kadar haşlayın. Sularını dökerek, kestaneleri püre haline getirin. Püre kestaneleri tekrar tencereye koyarak üstüne 1 kahve fincanı su ile 200 gram toz şeker ilâve edin. Tencereyi ateşe oturtarak, hafif ateşte karıştırmak suretiyle şekerin erimesini temin edin. Kestane püresi koyu bulamaç haline gelinceye kadar bunu hafif ateşte kendi haline 15 dakika bırakın. Ateşten alarak soğutun. Diğer taraftan bir kaba, yumuşatılmış margarini koyarak yağ beyaz hale gelene kadar 25 dakika telle dövün. Sonra bu yağa her seferinde bir dolu çorba kaşığı kestane püresi katarak bir taraftan da telle hızlıca karıştırın. Bütün püreyi tereyağına yedirin. Sonra buna 100 gram krem şantiy katın. Tekrar iyice karıştırdıktan sonra bir tarafa bırakın. Sonra bir kaba 125 gram toz şeker ile 100 gram da su koyarak bir taşım kaynatın. Şurubu ateşten alarak soğumaya bırakın. Diğer taraftan hamuru hazırlayın. Bunun için, bakır bir tencereye yumurtaları ve yumurta sarılarını, toz şekeri, limon kabuğu rendesini veya vanilyayı koyarak yumurtalar boza kıvamında olana kadar 20 dakika telle dövün. Yumurtalar koyulaşınca bunlara, birbiriyle karıştırılmış un ve patates ununu katın. Hepsi birbiriyle karışıncaya kadar bunları bir tahta kaşıkta karıştırın. Sonra da bu hamura eritilmiş ve iyice, soğutulmuş margarini katarak tekrar karıştırın. Sonra da elde ettiğiniz hamuru içi yağlanmış ya da kâğıtlanmış bir kalıba dökerek fırında 40 dakika pişirin. Piştikten sonra soğumaya bırakın, Hamurun altta pişen tarafını üste getirmek suretiyle hamuru enliliğine doğru üç tekerlek halinde kesin. Sonra alttaki birinci hamuru alarak üstüne hazırlama olduğunuz şurubun dörtte birini fırça ile içirdikten sonra, üstüne hazırladığınız kestane kremasının üçte birini sıvayın, ikinci hamuru oturtun, ikinci hamurun üstüne de kalan şurubun yarısı İle kestane kremasının yansını sıvayın. Sonuncu olan hamuru oturtun, bunun üstünü de kalan şurupla şurupladıktan sonra bu hamurun üst ve yanlarına bütün kestane kremasını sıvayarak, hamuru görünmez hale getirin. Kestane kremasının üstüne krem şantiy sıvayarak veya kalın ağızlı bir sıkma torbası ite parmak kalınlığında çapraz şekillerde şantiy kreması sıkmak suretiyle tortayı süsleyin ve servis yapın.

Kestaneli Turta


(64 kişi 218 oy verdi.)

Gönderen: osman abi | 25.Oca.2019

https://www.unipro.com.tr

Kırık kestane
Yumurtalı Ganaj:
Bütün yumurta 200 gr
Yumurta sarısı 125 gr
Toz şeker 125 gr
Su 70 gr (Toz şeker ve su 125 °C’ye kadar kaynatılır.)
Krater Bitter Çikolata (eritilmiş) 500 gr
İsteğe bağlı beyaz çikolata
Biskin 100 gr (Eritilip çikolataya katılır, çikolata sulandırılır.)
Doromiks Toz Şanti 700 gr (Çok çırpılmamış olmalı)
Püskürtme Çikolata:
500 gr Krater sütlü, eritilmiş çikolata
500 gr eritilmiş kakao yağı

Toz şeker ve su 125 °C’ye kadar kaynatılır. Diğer tarafta, mikserde yumurtalar iyice çırpılır, içine kaynatılmış şurup azar azar dökülür. Mikserden alınan şekerli yumurta bir çelik tencereye boşaltılır, tekrar karıştırılarak benmaride bir müddet daha iyice karıştırılarak ısıtılır. Pastörize yumurta kullanıldığında bu işleme gerek kalmaz. Karışım ılık hale gelince, çırpılmış şantiden bir miktar, sonra erimiş kuvertür ve kalan şanti karıştırılarak yedirilir.
Püskürtme çikolata için, 500 gr Krater sütlü, eritilmiş çikolata ve 500 gr eritilmiş kakao yağı karışımı tülbent veya ince süzgeçten geçirilir, eksi derecede dondurulmuş pasta üzerine püskürtme yapılır.
Kırık kestane biraz sulu ise, pudra şekeri blender makinesinin içine bir miktar beyaz pandispanya kırıntısı konur, daha düzgün püre haline getirilir.
Turta sade olarak hazırlanır, isteğe bağlı istenirse içine de kestane konur.
Hazırlanmış kestane çok büyük olmayan elekten geçirilir, çok miktarda turta üstüne göbekli olacak şekilde yerleştirilir
Sütlü çikolata ve kakao karışımı kestanelerin üzerine püskürtme aleti ile püskürtülür.
Yanlarına, naylon üzerinde beyaz çikolata sürülmüş band ile sarma, yapıştırma yapılır.

Not: Orijinalinde, spagetti sıkma aleti kullanıldığında kestaneler daha uzun şekilde çıkar. Orijinal adı ise; Spagetti Marron.Kestaneli Turta


(80 kişi 289 oy verdi.)

Gönderen: piri reis | 28.Oca.2019

https://www.unipro.com.tr

Krema için:
Kırık Kestane 400 gr
Doromiks Pastacı Kreması 200 gr (çırpılmış)
Doromiks Toz Şanti (çırpılmış) 200 gr
Beyaz Çikolatalı Ganaj Krem 400 gr
Beyaz pandispanya ve şekerli şurup
Krater Karamelli Klassos
Beyaz Çikolatalı Ganaj Krem:
Meggle sıvı krema 900 gr
Krater beyaz çikolata 600 gr
Glikoz 80 gr
Üst Dekor için Fındıklı Çıtır:
Alba 75 gr
Toz fındık ve pirinç fındık 80 gr (Karışık) fındık tozu ince olduğunda delikler kapalı kalır
Un 60 gr
Toz şeker 130 gr
Meggle Sıvı krema 80-90 gr

Krema için, sıvı krema ve glikoz kaynatılır. Ateşten alınıp içine küçük parçalara kıyılmış beyaz kuvertür katılır. Çırpma teli ile çikolatanın tamamı eriyene kadar karıştırılır.
Üzeri için, Alba eritilir, bütün malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra silpat üstüne yaydırılıp, 160-170 °C fırında hafif renk alana kadar pişirilir. Fırından çıkar çıkmaz istenilen boyda turta çemberi ile bastırılarak kesim yapılır.
Pastacı kreması ile beyaz çikolatalı ganaj krem karıştın Lir, hafif şu ru planmış pandispanya üzerine palet bıçak ile sürülür. Daha sonra kırık kestaneler ve üzerine çırpılmış şanti yerleştirilir. Üstüne tekrar bir dilim pandispanya yerleştirilir. Turtanın kalınlığı ve ağırlığı ustaya bağlı olarak değişir.
Pastanın her tarafı çırpılmış şanti ile sıvazlanır, buzdolabında dondurulur daha sonra üstüne karamelli Klassos dökülür.
En üstüne, önceden hazırlanmış fındıklı çıtır yerleştirilir, isteğe bağlı farklı süslemeler yapılır.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Yılbaşı Turtası - Yaban Mersinli Turta >>>


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.