Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Kekik
7 adet | 62,149 defa bakıldı

Kekik


(125 kişi 422 oy verdi.)

Gönderen: Banu Atabay | 11.Eyl.2005

Kekik, yaprakları saplarından koparılıp bütün olarak kullanılan bir baharattır. Çok geniş bir kullanım alanı olan kekik çorba, sos, dolma içi, et, balık ve sebze yemeklerine katılabilir. Taze ya da kurutulmuş olarak bulunan kekiğin çok kuvvetli bir kokusu olduğundan az miktarlarda kullanmak gerekir.
Hazmı kolaylaştıran, mikrop öldüren eşsiz bir nimettir. Gerek yemeklere, salatalara baharat olarak, gerekse çay gibi içilerek istifade edilir. Araba tutanlar, arabaya binmeden önce bir su bardağı kekik suyu içerse bu sıkıntıdan kurtulabilirler.

Kekik


(131 kişi 463 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 13.Tem.2006

Mutfaklarımızda tatlandırıcı olarak kullandığımız kekik, çok faydalı şifalı bir bitkidir. Çok çeşitleri vardır. Her bölgede farklı çinsleri yetişir. Çok eskiden beri, gıdaların bozulmalarını önlemek için kullanılmaktadır. Et köfte, balık ve salatalara lezzet verir. Faydalarından bazıları şunlardır;
- idrar söktürü
- şekeri düşürür
- sara kirizini önler
- sara kirizini
- kolestrolü ayarlar
- tümör çıkışını önler mikrop öldürücüdür
- kanserin çıkışını önler
- saç dökülmesini önler
- soğuk algınlığına iyi gelir
- gargarası diş ağrısına iyi gelir
- bağırsak kurtlarını düşürür
- ergenlik sivilcelerine iyi gelir
- organizma düzenini sağlar
- suyu, cildi temizler, düzleltir
- iştah açıcı hazmı kolaylaştırıcıdır
- bağırsak ve karaciğer iltahabına iyi gelir
- mide ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısına iyi gelir.
Şeker hastaları için; bir bardak suya bir çay kaşığı kekik, 5 dakika az ateşte kaynatılır. 20 dakika demlendikten sonra, öğle ve akşam yemeklerinde içilir.
Sedef için; Toz halinde bal ile macun yapılıp sedefli yerlere sürülürse iyi gelir.

KEKİK


(138 kişi 484 oy verdi.)

Gönderen: Eylül | 25.Arl.2006

Ballıbabagillerden, yapraklan küçük ve karşılıklı, çiçekleri beyaz, pembe veya kırmızı ve başak durumunda olan kokulu bir bitkidir. Genellikle sıcak, kuru ve taşlık topraklan sever, ülkemizde çok yetiştirilir. Etlerin, ızgaralann, sebzelerin, haşlanmış balıklann ve salçaların kokulandırılmasında kullanılır. Ülkemizin bazı bölgelerinde, özellikle çorbalarda nane gibi kekik de bol bol kullanılır.

KEKİK


(144 kişi 510 oy verdi.)

Gönderen: Şeyma | 29.Tem.2007

1 çorba kaşığı kekik, 4 su bardağı suda haşlanıp, ara-sıra bir çorba kaşığı içilirse mide sularını artırır, iştah açar. Hazmı hızlandırır, kolaylaş tırır. Güç, kuvvet verir. İçine kekik atılmış, vücudun dayanabileceği sıcak lıktaki su ile yapılan banyo romatizma ağrılarına çok iyi gelir. Kekik çay gibi, sıcak içildiğinde göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, sinirleri yatıştırır.

Kekik


(118 kişi 428 oy verdi.)

Gönderen: özgülarıca | 22.Ekm.2007

Dezenfekte gücü çok yüksektir. Özellikle sağlıksız ve iltihaplanmaya yatkın deri için önerilir.
Kullanımı en yaygın otlardan birisi de kekiktir. Çorba ve salatalarda, mantar yemeklerinde, patlıcanlı yemeklerde kullanılır. Kekik az miktarda ızgaralarda daha fazla miktarlarda ise sotelerde kullanılır. Kekikten, ayrıca miranatlarda ve salçalarda da yararlanılmaktadır.

Kekik


(165 kişi 587 oy verdi.)

Gönderen: yorulmaz | 12.May.2009

Kekik, ballıbabagiller familyasının Thymus cinsini oluşturan çok yıllık, kokulu bir bitki. Genellikle kurak tepelerde kümeler oluşturarak, büyüyen bu bitkiler yaygın biçimde baharat ve ilaç olarak kullanılıyor. Ayrıca, gene aynı familyadan çeşitli Origanum türleri ile kokusu kekiği ardıran başka pek çok bitki türü de kekik olarak biliniyor. Trakya ve Ege Bölgesi'nde yetişen İstanbul kekiği, çalımsı görünüşlü, beyaz çiçekli ve sık tüylü. Bu bitkiden yağ da elde ediliyor. Batı ve Güney Anadolu'da yaygın olan İzmir kekiği ise 50-60 cm yükseklikte ve beyaz çiçekli oluyor. Aynı familyadan olan Orta ve Güney Anadolu'da yetişen tahtacıotu, güveyotu ve keklikotu çay olarak içiliyor. Tüm kekik türlerinin antiseptik, iştah açıcı, tansiyon yükseltici özelliği var. Kaynar suda dinlendirilerek yapılan kekik suyu birçok hastalığa iyi geliyor.

Kekik


(41 kişi 152 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 07.Tem.2019

Köfte ve et yemeklerine, çorbalara katılır. Köfteye katıldığında güzel bir koku ve tat verir (Bundan dolayı bazı yerlerde köfte otu da denir). Hem taze iken, hem de kurutularak çay yapılır, yemeklere katılır.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.