Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
17 adet | 1,027,455 defa bakıldı

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(245 kişi 872 oy verdi.)

Gönderen: Nimet Hanım | 05.Ekm.2006

1 adet ekmek kadayıfı
1 kilogram tozşeker
250 gram taze, yumuşak kaymak
2 çorba kaşığı limon suyu
yeterince su

Uygun büyüklükteki bir tepsiye ekmek kadayıfı konur. Tepsideki kadayıfın üstüne kaynar olmamak kaydıyla sıcak su gezdirilir. Tepsinin ağzı kapatılarak 10 dakika kadar suyunu çekmesi için bekletilir. 2 avuç şeker başka bir yere ayrılır. Geri kalan şeker tencereye konur. Tencereye biraz su ve limon suyu ilave edilir. Seker koyu pekmez rengine ve kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Ateşten alınarak üstüne kepçe kepçe öteki şerbetten konur. Bu şurup bir taşım daha kaynatılarak ateşten alınır. Kepçeyle gezdire gezdire tepsideki kadayıfın üstüne dökülür. Tepsinin üstü kapatılır. Az hararetli ateşte şurup koyulaşıncaya kadar pişirilir. Ara sıra çevrilen kadayıfın üstüne tepsideki şuruptan alınıp dökülür. Üstlerine birer parça kaymak konup servis yapılır.Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(202 kişi 708 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 10.Mar.2007

1 küçük boy ekmek kadayıfı
6-7 bardak kaynar su
Şurubu için:
4+1/2 bardak toz şekeri
4+1/2 bardak su
3 tatlı kaşığı limon suyu
1 kahve kaşığı vanilya tozu
İçine ve üstüne koymak için:
250 gram taze kaymak
1 bardak dövülmüş antepfıstığı
1 bardak rendelenmiş hindistancevizi

Ekmek kadayıfını ıslatıp suyunu peçeteyle almalı. Beri yanda toz şekeriyle vanilya tozunu bir tencereye koyup iyice harmanlayıp karıştırmalı. Sonra suyu katmalı ve tencereyi orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Şekeri karıştırarak erittikten sonra limon suyunu dökmeli. Birkaç defa daha karıştırdıktan sonra koyu bir kıvama gelinceye kadar kaynamaya bırakmalı. Şerbet, kıvamını bulunca kadayıfın üstüne döküp pişirmeli ve tepsiyi ateşten alıp içindekini ılımaya bırakmalı.
Ekmek kadayıfını büyük bir tabağa aktarıp soğuttuktan sonra ağzı 12.5 santim çapında bir kâseyle kadayıfı yuvarlaklara bölmeli. Antepfıstıklarını kaynar suya atıp birkaç saniye haşladıktan sonra kaynar suyu döküp fıstıkların üzerlerindeki zar gibi ince kabukları ayıklamalı. Sonra bu fıstıkları sıcak bir fırında birkaç dakika tutarak iyice kurutmalı ve makineden geçirerek kıymalı.
Taze kaymağı hafifçe çırparak bir macun durumuna getirmeli.
Bu işler bittikten sonra yuvarlakların yarısı kadar tabak almalı ve yuvarlakların yarısını bu tabaklara birer birer yerleştirmeli. Macun durumuna getirilmiş kaymağı bu yuvarlakların üstüne eşit ölçüde koyup yaymalı. Antepfıstığıyle rendelenmiş hindistancevizinin üçte ikisini ayırmalı Kalan fıstıkla hindistancevizini harmanlayarak karıştırmalı ve eşit ölçüde kaymakların üstüne serpmeli. Sonra bunların üstüne birer ekmek kadayıfı yuvarlağı yerleştirmeli. Bir kenara ayrılmış olan hindistanceviziyle antepfıstığını ayrı ayrı ve süslü olarak ekmek kadayıflarının üstüne serpmeli ve servis yapmalı. İsteyenler ekmek kadayıflarını yuvarlak biçimlerde kesmeyip kare, üçgen gibi biçimlerde de kesebilirler.


ML® Kaymaklı Muska için tıklayın
ML® Kaymaklı Muska Videosu


Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(204 kişi 733 oy verdi.)

Gönderen: nln64 | 20.Ağu.2007

1 adet küçük boy ekmek kadayıfı,
6 su bardağı su.
Şerbeti için:
3 su bardağı tozşeker,
3 su bardağı su,
2 tatlı kasığı limon suyu,
1 cay kasığı vanilya.
Üzerine:
Kaymak

Kadayıfı genişçe bir tepsiye koyun ve kırmızı tarafını alta getirin. Üzerine 6 su bardağı suyu gezdirin. Kadayıfın yumuşaması için yarım saat kadar suda bekletin. Bu arada kadayıfın üzerinde fazla şişen kısımları kaşıkla alıp atın.
Son olarak kadayıfın üzerine bir kağıt havlu ile bastırıp suyun iyice çekmesini sağlayın. Bu arada şerbet malzemelerini bir tencereye alıp, şurup koyu kıvam alana dek kaynatın.
Koyulaşınca sıcak sıcak kadayıfın üzerine gezdirin. Kadayıf tepsisini de orta ateşe koyun. Şurup daha da koyulaşıp üzerinde kabarcıklar oluşana dek tepsiyi ateş üzerinde çevirin. Yaklaşık 30 dakika pişirin.
Kadayıf ılınınca üzerine piştiği tepsi kadar bir tepsi kapatın ve altüst edin. Soğuyunca kaymakla servis yapın.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(394 kişi 1448 oy verdi.)

Gönderen: BnSONY | 13.Ekm.2007

Gerekli malzeme:
2 ekmek kadayıfı
6 litre su
Şerbeti İçin;
4 su bardağı su
8 su bardağı tozşeker
1 çorba kaşığı limon suyu
5 diş karanfil
Üzeri İçin;
250 gr kaymak
Çekilmiş antepfıstığı

Ekmek kadayıflarını geniş bir tepsiye alın. Pişme esnasında birbirlerinden ayrılmaması için bir kaç yerden kürdanla tutturun. Üzerine ılık suyu ilave edip kadayıflar şişinceye kadar bekletin, şekerin 200 gr kadarını ayırın. Kalan şeker ve suyu bir tencerede kaynatın karanfilleri ve limonsuyunu ekleyip bir taşım daha kaynatın ve ocaktan alın. Ayrıdığınız şekeri bir tencerede karamelize edin. Köpükleşmeye başlayınca kaynamış şerbetin birazını ekleyin. Bir taşım kaynatıp kalan şerbeti de ekleyin ve karıştırın. Ekmek kadayıfının suyunu süzün.
Temiz bir bezle üzerine bastırıp kalan suyu iyice çektirin. Şerbeti ekmek kadayıfının üzerine gezdirerek döküp kısık ateşte tepsiyi çevire çevire ve ara sıral la şerbetini üzerine dökerek kaynatın. Ekmek kadayıfı şerbeti çekince tepsiyi ocaktan alıp soğumaya bırakın. Kadayıfı, üzerine başka bir tepsi kapatıp ters çevirerek alın. Üçgen şeklinde dilimleyip servis tabaklarına paylaştırın. Ekmek kadayıfı dilimlerinin üzerine birer kaşık kaymak ekleyin. Kaymakların üzerine antepfıstığı serpip servis yapın.

KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI


(271 kişi 967 oy verdi.)

Gönderen: çaça | 09.Şub.2008

1 çift ekmek kadayıfı
250 gr. kaymak
10 su bardağı şeker
1/2 limon

Ekmek kadayıfının arasını bıçakla keserek ikiye ayırınız. Büyük geniş kenarlı bir tepsiye dış yüzeyleri alta gelmek üzere üst üste koyunuz. Üzerini örtecek kadar sıcak su dökerek 5 dakika bekletip, suyunu süzünüz.
1/2 su bardağı şekeri biraz su ile kaynatıp orta hararetli ısıda karamelleştiriniz. (Açık pekmez rengine getiriniz.) Geri kalan şekere 7 su bardağı su koyup kaynatınız. Üzerine limon suyu katıp şurubu kaynar olarak kadayıfın üzerine dökünüz. Karamelide ilave edip kaynatınız. Kaynama süresi boyunca şurubundan kaşıkla alıp tekrar üzerine dökünüz. Tepsiyi arada sallıyarak ve çevirerek her tarafının kaynamasını sağlayınız. Hafif hararetli ısıda şurubunu tamamen çektiriniz.
Soğuyunca karelere kesiniz. Aralarına kaymak koyarak altları üste gelmek üzere tatlı tabaklarına yerleştiriniz.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(181 kişi 614 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 06.Nis.2009

THY Skylife

Malzemesi:
1 adet ekmek kadayıfı ( hazır alınır )
2.5 kg toz şeker
2.5 lt. su
300 gr şeker ( karamel için )
1/2 limon
500 gr kaymak

Hazırlanışı:
Ekmek kadayıfı suyla ıslatılıp yaklaşık 1 saat bekletilir. 300 gr şeker tavada karamel olana kadar yakılır. Ayrı bir tencerede şurup kaynatılır, kaynayan şurubun içine karamel sos dökülür. Islatılan ekmek kadayıfının suyu süzülür, üzerine hazırlanan şerbet dökülür ve ağır ateşte pişirilir. Arasıra ekmeğin üzerine şurubundan dökülür. Ekmek kadayıfının hazırlanması için 1 saat kadar ağır ağır pişirilir, soğumaya bırakılır. Arasına kaymak konularak sarılır. İsteğe göre yanına ahududu sos ve üzerine yeşil fıstık serpilebilir.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(219 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 11.Nis.2009

THY Skylife

Malzemesi:
Hazır ekmek kadayıfı
2 kg toz şeker
2 litre su
5 adet tarçın çubuğu
1/2 limon
Kaymak

Hazırlanışı:
Ekmek kadayıfını yumuşayıp büyümesi için 6-7 bardak ılık su ile ıslatın. 15-20 dakika bekletip suyunu süzün. Diğer tarafta şurubu hazırlamak için bir tencereye suyu ve toz şekeri koyun, şekeri eritin. İçine tarçın çubuklarını ve yarım limonu ilave edin. Tavada toz şekeri biraz yakıp şurubun üzerine ekleyerek renk verin. Şurup koyuca bir kıvama gelince 25-30 dakika kaynamaya bırakın. Sonra bir kaşık yardımıyla şurubu tepsinin üzerine dizdiğiniz kadayıfın üzerine dökün. Tepsiyi kısık ateşe koyun, arada şurubu kenarlardan alıp üzerine dökerek ekmek kadayıfını pişirin. Soğuyunca kaymak ve frambuaz sos ile servis edin.

KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI


(171 kişi 601 oy verdi.)

Gönderen: memo | 14.Kas.2009

MALZEMESİ
1 Adet ekmek kadayıfı
10 Su bardağı sıcak su
4 Su bardağı toz şeker
4 Su bardağı su
1 Çorba kaşığı limon suyu
Arzu edildiği miktar kaymak

YAPILIŞI
1 40 cm. çapında kenarları yüksek bir tepsiye ekmek kadayıfını koyunuz.
2 Üzerine 10 bardak sıcak su dökünüz. Ağzını kapatarak 40-45 dakika şişmesini ve yumaşamasını bekleyiniz.
3 Şişen ekmek kadayıfının suyunu süzüp, pürüzlü ve sert kısmını bir kaşıkla kazıyarak atınız.
4 Şekeri 4 bardak su ile 20-25 dakika ağır ateş üzerinde kaynatınız. İçine bir çorba kaşığı limon suyu katınız. Koyulaşınca ateşten alınız.
5 Sıcak şurubu kadayıfın üzerine dökünüz.
6 Ağır ateş üzerine 20 - 25 dakika daha suyunu çektirerek pişiriniz.
7 Soğuduktan sonra servis tabağına ters çevirerek alınız.
8 Dilimlere kesiniz ve kaymakla servis yapınız.

KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI


(209 kişi 725 oy verdi.)

Gönderen: eylem09 | 18.Arl.2009

Malzemesi:
1 çift ekmek kadayıfı
10 bardak tozşeker
8 bardak su
1/2 kg. kaymak.

Kenarlı ve büyükçe bir tepsiye, kadayıfların kırmızı tarafı alta gelmek üzere üst üste konulur. Ayrı bir tencerede su kaynatılır. Kaynar su, kadayıfların üzerine dökülür, 15 dakika sonra su iyice süzdürülür. Kadayıfların ortasından çapraz şekilde bıçakla bir yarık açılır. İki çorba kaşığı dolusu şeker, bir kapta susuz olarak pek haline gelinceye kadar yakılır. Sonra üzerine yarım bardak su konulur ve 5 dakika kaynatılır ve bir tencereye konur. Su, şeker, limon konarak hepsi bir arada 15 dakika kaynatılır. Bir kaşıkla, tepsinin kenarındaki şekerler kadayıfın ortasına dökülür ve kadayıf şekeri iyice emer. Boş ve yuvarlak bir tepsinin içini su ile ıslatıp, pişen kadayıfı tepsiye, 2 elimizle ve süratle ters çevrilir. Kadayıf arzu edildiği büyüklükte kesilir tabağa konulur, kaymakla servis edilir.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(248 kişi 867 oy verdi.)

Gönderen: Hilal Kutlu | 13.Ağu.2010

Ümit Usta

1 adet ekmek kadayıfı
2.250 gram toz şeker
2 litre su
1/2 adet limon
1/4 adet limonun suyu
Üzerine koymak için:
Kaymak

Ekmek kadayıfının dağılmaması için çok bayat olmamasına dikkat etmeliyiz.
2 kat olan ekmek kadayıfını üst üste koyup, alt ve üst parçalarını kürdan batırarak birbirine bağlayalım. Sonra tam ortasından, dört parmak uzunluğunda çarpı şeklinde keselim. Kendisinden çok daha büyük bir kenarlı tepsiye koyup, üzerine çıkacak kadar sıcak su ilavesiyle ıslatalım. 5-10 dakika bekleyip, sıcak suyu süzelim. Hatta, temiz bir bezle ıslattığımız ekmek kadayıfının fazla suyunu alalım.
Başka bir tencerede, 2 kg. toz şekere 2 litre su koyup, kaynatalım. 250 gram toz şekeri bir teflon tavada çatala batırdığımız yarım limon ile karıştıra karıştıra karamel rengini alıncaya kadar, yakalım. Kaynamakta olan şuruptan 1-2 kepçe alıp, karamel yaptığımız şekere ilave edip, inceltelim ve tekrar limon suyu ile beraber kaynamakta olan şuruba katalım.
Şurubu biraz daha kaynadıktan sonra, suyunu süzdüğümüz ekmek kadayıfının üstüne döküp, kadayıfı pişirmeye devam edelim. Kaynamaya başlayınca, ekmek kadayıfının etrafındaki şurubu bir kaşık yardımıyla kadayıfın üzerine ata ata, şurup ağdalanıncaya kadar, pişirelim.
Tepside hiç şurup kalmayınca, ocaktan indirelim. Kürdanlarını çıkartıp, ıslak bir tepsiye ters çevirerek, koyalım.
Soğuduğu zaman, üzerine kaymak koyup, servis yapalım.

KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI


(179 kişi 602 oy verdi.)

Gönderen: ruşeym | 20.Kas.2010

Necip Usta

Sararması için:
250 gr. toz şeker
Şurubu:
1 kg. şeker
500 gr. su
1/4 kahve kaşığı limon tuzu
Kadayıfı:
1 tek ekmek kadayıfı
Üzeri İçin:
Kaymak

Şurup malzemesini hep beraber 2 dakika kaynatınız, soğumaya bırakınız.
250 gr. şekeri çelik bir tavada veya küçük çelik bir kapta gayet ağır ateşe koyarak tahta bir kaşıkla ağır ağır karıştırarak sarartınız ve şuruptan 2 kepçe şurup ilâve ederek yine ağır ateşte karıştırarak eritip şurubunu içine boşaltınız. Kadayıfı kendisinden 6-7 santim büyük kenarlı bir tepsiye kızarmış yerini dibe getirerek yerleştiriniz ve üzerine 2 parmak taşıncaya kadar kaynar su doldurup üzerine temiz bir peçete kapatarak suyun yukarı çıkmasını temin edin. 20 dakika sonra dikkatlice kadayıfı kırmadan suyunu süzdürünüz. Aynı peçeteyi sıkıp tekrar üzerine bastırarak suyunu iyice alın ve tepsiyi yana eğerek akacak suları da alıp ortasını çarpı işareti yapar gibi hafifçe yarıp şurubunu üzerine dökün. 90 derece hararette kaynatmadan ocağın üzerine küçük bir kepçe veya kaşıkla tepsinin kenarlarmdaki şurupları kadayıfın üzerine alarak tamamen çektiriniz ve ateşten alıp biraz harareti geçince kadayıf tepsisi dediğimiz çok ince kenarlı tepsiye çeviriniz. Kadayıf soğuyunca tam ortasına 15 santim kutrunda yuvarlak bir tabak kapatarak tabağın etrafını bıçakla kesiniz ve tabağın tam ucundan dikine kadayıfları dilim dilim kesiniz. Tabağın altındaki yuvarlak kadayıfı da altıya kesip arzu ettiğiniz miktarda üzerine kaymak koyarak servis ediniz.

Not: Ekmek kadayıfının dikkat isteyen kısmı gayet basittir. İlk olarak kadayıf taze olmalıdır. En dikkat isteyen kısmı, şurubunu verdikten sonra biraz hızlıca dahi olsa kaynamamalıdır. Eğer kaynarsa şurup kadayıfın içine nüfuz etmeden ağdalaşmış olacaktır ve kadayıfın bazı yerleri sarı bazı yerleri beyaz renkli kalacaktır.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(204 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: toz pembe | 13.Arl.2010

1 adet ekmek kadayıfı
6 bardak sıcak su
Kaymak
Şerbeti için:
6 bardak şeker
4 bardak su
1/2 limon

Kadayıfı kızarık tarafı altta kalacak şekilde bir tepsiye alarak üzerine suyu dökün. 20 dk dinlenmeye bırakın ve üzerinde oluşan baloncukları kesersiniz. Düz olmalı. 20 dk. sonunda suyunu hep çekmemişse fazlasını kağıt havluyla çektirin. Şerbeti hazırlayın. Suyu şekeri bir kaba alıp kaynatın, limonu sıkıp ocaktan alın. Kıvamı koyu olmalı. Bu şerbeti soğutmadan hemen kadayıfa dökün kenarlarında birikirse bir kaşıkla üzerine dökün. Tepsiyi 30 dk. çevirerek bu işleme devam edin. Süre dolunca şerbeti başka kaba akıtın, kendini de dilimleyerek ters çevirip yanında kaymak ile servise sunun.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(193 kişi 660 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 06.Oca.2011

1,5 kilo şeker
1 litre süt
1 limon suyu
1 ekmek kadayıfı
Üzeri için;
Kaymak

1 kilo şeker 1 litre su ve limon suyunu iki dakika kadar kaynataral şerbeti yapılır. Bir tavada şekeri 250 gramını eriterek karamel yapılır. Şeker altın rengini alınca şuruptan 2 yemek kaşığını bu karamele ekleyerek karıştırılır. Daha sonra karamel şuruba eklenerek iyice yedirilir.
Kadayıf kendi çapından 6-7 santim daha büyük olan kaba yerleştirilir. Kadayıfın üzerini kaplayacak kadar sıcak su ilave edilir. 15 dakika bu şekilde tuttuktan sonra çekmeyen suları alın ve kadayıfın üzerini bir bıçakla artı işareti çizin.
Kabı kısık ateşin üzerine koyun ve üzerine şurubu ekleyip, azar azar kenara taşanları tekrar yedirin. Kadayıf şurubu emdikten sonra bir servis tabğına alın üzerini kaymakla süsleyin.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(211 kişi 738 oy verdi.)

Gönderen: yeni fasıl | 08.Şub.2012

1 adet küçük boy ekmek kadayıfı
6 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker (şerbeti için)
2 tatlı kaşığı limon suyu (şerbeti için)
1 çay kaşığı vanilya
300 gr kaymak (üzeri için)

Ekmek kadayıfını genişçe bir tepsiye alın ve kızarmış tarafını alta getirin. Üzerine 6 su bardağı suyu gezdirin. Kadayıfın yumuşaması için yarım saat kadar suda bekletin. Bu arada kadayıfın üzerinde fazla şişen kisimları kaşıkla alıp atın. Son olarak kadayıfın üzerine bir kağıt havlu ile bastırıp, suyunu iyice çekmesini sağlayın. Bu arada serbet malzemelerini bir tencereye alıp, şurup koyu kıvam alana dek kaynatın. Koyulaşınca sıcak olarak kadayıfın üzerine gezdirin. Kadayıf tepsisini de orta ateşe oturtun. Şurup daha da koyulaşıp, üzerinde kabarcıklar oluşana dek tepsiyi ateş üzerinde çevirin. Yaklaşık 30 dakika pişirin. Kadayıf ılınınca, üzerine piştiği tepsi çapında düz bir tepsi kapatın ve alt üst edin. Kadayıf soğuyunca kaymak ile servis yapın. Ekmek kadayıfı hamurunun hazırlanması için çok uzun uğrastırıcı bir süreç gerekiyor. Bu yüzden yufkacılarda hazır satılan kadayıf ile tatlıyı hazırlayabilirsiniz.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(183 kişi 639 oy verdi.)

Gönderen: yediveren | 09.Nis.2012

1 adet ekmek kadayıfı
1 kg kaymak
2 kg toz şeker
2 ltye yakın su
1/2 adet limonun suyu

Poşetinden çıkardığınız ekmek kadayıfını geniş bir tepsiye koyun. (tepsiye koymadan hızlı hareketlerle suya tutup çekebilirsiniz.) Bu arada yaklaşık 2 kg şeker ve aynı oranda su ile şerbeti kaynatın. Suyu şekerden biraz daha az tutarsanız, kadayıfınız daha tatlı olur. (Çok tatlı sevenler şekeri biraz artırabilirler) Küçük bir tavaya bir su bardağı kadar toz şekeri dökün ve ocağın altını açın. Şekeri yakıp şerbete ekleyince şerbet güzel bir renk alıyor. Tepside bekleyen ekmek kadayıfının üzerine hazırladığınız şerbetten bir miktar dökün ve ocağın üzerine koyun. Kısık ateşte kadayıf şerbeti çekinceye kadar tutun. Kalan şerbeti ekleyin ve tepsiyi döndüre döndüre şerbeti çekip kadayıfın yumuşamasını bekleyin. Bu arada kadayıf büyüyüp genişlemeye başlayacaktır. Tepsinin büyük olması iyi olur. Bir yandan tepsiyi hafif hafif çevirip, bir yandan da kenardaki şerbeti kadayıfın üzerine dökün. Kadayıfınız yumuşayınca ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuyan kadayıfı dilimleyip kaymakla süsleyin.benim yaptığım gibi dövülmüş fıstıkta koyabilirsiniz.


Fotoğraf "altın kase" tarafından gönderildi. 27.09.2018

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(217 kişi 750 oy verdi.)

Gönderen: İ | 26.Oca.2017

1 adet küçük boy ekmek kadayıfı
3,5 su bardağı şeker
4,5 su bardağı su
Kaymak

Ekmek kadayıfı musluğun altında biraz yıkanarak uygun büyüklükte tepsiye konur. Tepsinin üzeri kapatılarak 20 dakika şişmesi için beklenir.
Şeker bir tencereye alınır, orta ateşte karıştırarak eritilir, üzerine su ilave edilir, şeker eriyene kadar kaynatılır.
Tepsi ocağa alınır, kepçe ile azar azar şerbet dökülerek yedirilir. Şeker bu şekilde yedirerek bitirilir.
Soğutulur, dilimlenir, tabağa ters çevrilerek konur. Üzerine kaymak konarak servis edilir.Kaymaklı Ekmek Kadayıfı


(161 kişi 555 oy verdi.)

Gönderen: altın kase | 27.Eyl.2018

Milli Eğitim Bakanlığı

Hamuru için:
1 çift ekmek kadayıfı
400 gram kaymak
Şurubu için:
1 litre su (4 su bardağı)
2 kg toz şeker (8 su bardağı)
¼ adet limonun suyu
İsteğe göre karanfil

Ekmek kadayıflarının katını açarak ters çeviriniz, yüksek kenarlı bir tepsiye koyunuz.
Ortalarından parçalanmaması için kadayıfların ortasını artı biçiminde 10 cm kadar kesiniz.
Üzerini aşacak kadar kaynar su dökünüz.
Kapağı kapalı şekilde 15-20 dakika bekletiniz. Bu sürede kadayıfın büyümesi ve kabarması sağlanır.
Ara sıra kontrol ederek su almayan yerlerinde ıslanarak şişmesini sağlayınız.
Üzerine küçük bir tepsi ile bastırarak fazla suyunu süzdürünüz.
Kalan suyu da temiz bir bez ya da peçete ile üzerine bastırarak alınız.
Şekerin 200 gramını ayırınız, kalanını suyla bir tencereye koyunuz.
Limon suyu ve karanfille bir taşım kaynatınız.
Ayrılan şekeri başka bir tencerede eritiniz ve rengi değişinceye kadar karıştırınız. Bu işleme karamelizasyon denir.
ġeker esmerleşince hazırlanan şurubu yavaş yavaş ekleyiniz. Bir taşım daha kaynatınız.
Suyu alınan kadayıfın üzerine şurubu dökünüz.
Ocağın altını kısarak kadayıfın her yerinin eşit oranda pişmesi için kenarlarda şurubu üzerinde gezdiriniz.
Şurubun çekmesini ve koyulaşmasını sağlayınız.
Pişen kadayıfları aynı büyüklükte bir tepsiye ters çeviriniz.
Ilınınca dilimleyerek kaymakla servis ediniz.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.