Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Reçeller Marmelatlar » Kayısı Reçeli
20 adet | 7,218,510 defa bakıldı

Kayısı Reçeli


(541 kişi 1873 oy verdi.)

Gönderen: MeryemYücel | 16.Haz.2005

1 kg. kayısı
1 kg. toz şeker
1 Adet limon suyu

Kayısının tatlısı ve fazla olmamamışları seçilir, iyice yıkanır çekirdekleri çıkartılır, her kayısı 4e bölünür, üzerine 1 kg. toz şeker dökülür. tencerenin kapağı kapatılır, güneş altında 2 saat bekletilir.
2 saat sonra ocağa alınır, kaynatılır, suyu iyice azalınca, 1 limonun suyu sıkılır, 5 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır. Tencerede tamamen soğuyunca kavanozlara alınarak saklanır.

Not: Tencerenin büyük olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü, kayısı kaynama esnasında çok köpüren bir meyvedır. Küçük tencerede kaynatılırsa taşabilir.


ML® Kayısı Reçeli için tıklayın
Kayısı Reçeli


(329 kişi 1111 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 04.Nis.2006

1 kg. kayısı (şekerpare)
5- 6 su bardağı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 limon suyu

1- Kayısılar yıkanıp bölünmeden çekirdekleri çıkarılır.
2- Şeker 3 bardak su ile kaynatılıp iyice koyulaştırılır.
3- Hazırlanan kayısılar bütün olarak ilave edilip yavaş yavaş kaynatılır. Ateş kapatılıp bir gün suyunda bekletilir. Sulanmışsa biraz daha kaynatılıp limon suyu ilave edilir. Ilıyınca önce taneleri kavanoza konur sonra suyu ilave edilir.

Not: İstenirse, kayısılar şurubunda bir taşım kaynatıldıktan sonra limon suyu katılıp cam veya emaye bir kaba alınır. Üzerine tülbent örtülür ve güneşte kıvamı koyulaştırılır.


ML® Bademi Kayısı Reçeli için tıklayınFotoğraf "sultan sadık" tarafından gönderildi. 28.08.2018

Kayısı Reçeli


(250 kişi 866 oy verdi.)

Gönderen: dul | 24.Arl.2006

3 kilo kayısı
3 kilo şeker
3 bardak su
1 limonun suyu

Kayısılar soğuk suda yıkanır ve ortalarından bölünüp çekirdekleri ayıklanır ve bu ayıklanmış kayısılar reçelin kaynatılacağı tencerenin içine konur. Çekirdeklerden dört beş tanesi kırılıp içleri suya atılarak kabukları soyulur ve ortalarından ikiye bölündükten sonra tencerenin içine bunlar da konur. Sonra suyu ve limon suyunu da ilâve edilerek tencere ateşe oturtulur. Kayısılar hafif yumuşayınca şeker de ilâve edilir ve şeker eriyene kadar ağır ağır bir tahta kaşıkla karıştırılır. Bundan sonra oldukça harlı ateşte yarım saat kadar, reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Üstünde hasıl olan köpükler suya batırılıp çıkarılan delikli kepçe ile alınır. Kıvama geldiği, içinde biraz su bulunan bir tabağa kaynamakta olan reçelin suyundan damla damla damlatılıp, damlaların suya düştüğünde dağılmayıp, top top durmasından anlaşılır. Bundan sonra reçel sıcak kavanozlara doldurulur ve ağızlan tercihan selofan kâğıdı ile sıkıca kapatılır. İyice soğuduktan sonra da kavanozların kapakları takılır.


ML® Vanilyalı İncir Reçeli için tıklayın


Kayısı Reçeli


(291 kişi 1011 oy verdi.)

Gönderen: FüsunAğaoğlu | 30.Ağu.2007

1 kg. kayısı
4 su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
yarım su bardağı su

Küçük ve set kayısıların çekirdekleri çıkarılır. Tencereye aktarılır, üzerine şeker ve su gezdirilir, orta ateşe yerleştirilir. bİr kez olamk üzeri kayısıları ezmeden karıştırılır, kapak açık olarak kayısıların rengi değişene kadar pişirilir. En son limon tuzu katılır 10 dakika sonra ateşten alınır.
Tencerenin içinde 5-6 saat soğuttuktan sonra kavanozlara konur.


ML® Kiraz Reçeli için tıklayın


Kayısı Reçeli


(255 kişi 888 oy verdi.)

Gönderen: alim | 01.Mar.2008

1 kg. kayısı
7-8 su bardağı şeker
1,5 limon

Şekeri tencereye koyup üzerine 5 su bardağı su koyunuz. Şeker eriyinceye kadar orta hararetli ısıda karıştırınız. Kaynatarak koyu kıvama getiriniz.
Kayısıları yıkayınız. Çekirdeğini çıkarınız. Zevke göre istediğiniz boyda doğrayınız. Kıvamlı şuruba katıp limon suyu ilave ediniz. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. Temizlenmiş, kuru ve ılık kavanozlara boşaltınız. Soğuduktan sonra kapağını sıkıca örtüp serin bir yerde bekletiniz.


ML® Kayısılı Bar için tıklayın
ML® Kayısılı Bar (görsel)


Kayısı Reçeli


(211 kişi 744 oy verdi.)

Gönderen: halime koldaş | 22.May.2008

1 kilo taze kayısı
1 kaşık limon suyu
1,5 kilo şeker

Kayısılar bol suda yıkandıktan sonra 4'e bölünür. Bir tencereye şekerle beraber konur. Ağır ateşte pişirmeye başlanır. Köpük olmaya başlayınca delikli kepçe ile devamlı üzerinden alınır. Reçelin kıvamını anlamak için bir miktar alınıp soğutup bırakılır bal halini almışsa ateşten indirilir.

Kayısı Reçeli


(221 kişi 798 oy verdi.)

Gönderen: kumsal | 13.Haz.2008

1 kg. çekirdeksiz kayısı
1.5 kg. şeker
4 su bardağı su
1 adet limonun suyu

Beneksiz, sert, kokulu kayısı satın alınız. Kayısı reçelini taze kayısıdan yapabileceğiniz gibi üç katı ılık suda bir gece bekletilmiş kuru kayısıdan da yapabilirsiniz. Meyvelerin varsa sapını ayıklayıp bol suyla iyice yıkayınız. Bıçakla yarıya bölüp çekirdeklerini çıkarınız.
Reçeli kaynatacağınız tencereye iki su bardağı su koyup, ısıtınız. Şekerinizi ılık suya azar azar koyarak, karıştırıp eritiniz. Şurubunuz iyice kaynayınca meyveleri içine atınız. Zaman zaman karıştırarak kaynatınız. Kıvamına gelmesine yakın içine limon suyunu ilave ediniz.
Reçelin kıvamını şöyle anlayabilirsiniz. Kaynamakta olan reçelden bir kaşık alıp porselen bir tabağa yayınız. Biraz soğuduktan sonra parmağınızla bastırarak ikiye ayırınız. Eğer parmağınızın açtığı yol kapanıyorsa, reçelinizin kıvamı gelmiş demektir.
Reçeli bir süre soğuttuktan sonra temiz kavanozlara doldurup kapağını hemen kapatınız. Kavanozları beş dakika tepe üstü tutup, serin ye güneş görmeyen bir yere kaldırıp muhafaza ediniz.

Kayısı Reçeli


(221 kişi 801 oy verdi.)

Gönderen: tombul yürek | 07.Ağu.2008

Çekirdeksiz olarak tartıldığında 2 kg gelen kayısıyı yıkayıp bir kenarda süzülmeye bırakın. Büyük bir tencereye 2 kg şekeri 1/2 litre su ile 2 dakika kaynatın. Tencereye kayısıları ilave edip harlı ateşte, ara sıra karıştırarak, 20 dakika pişirin. Bu arada tencerenin üzerinde oluşan kefi sık sık bir kevgirle alın. Tencereyi ateşten almadan 10 dakika önce birkaç kabuğu soyulmuş kayısı içini de reçele ilave edin. Reçelin yoğunluğunu kontrol ettikten sonra tencereyi ateşten alıp reçeli kavanozlara boşaltın.

Taze Kayısı Reçeli


(325 kişi 1098 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 23.May.2009

1000 gram taze kayısı
1450 gram toz şekeri (6 bardak)
1500 gram su (6 bardak)
6 gram limon tuzu (3 kutu) veya
2 çorba kaşığı limon suyu

Bir tencereye olmuş fakat ezik olmayan ve her bir tarafı iyice iğnelenmiş 1000 gram kayısı koyduktan sonra üstlerine kaynar bir halde 6 bardak sıcak su ilave etmeli sonra da tencerenin kapağını kapatarak su iyice soğuyuncaya kadar bir tarafa bırakmalıdır. tenceredeki kayısıların, içinde ıslandığı suya 6 bardak şekerden yalnız 3.3/4 bardağını ilave ederek, şekerli suyu ateşe oturtulur. Buna kayısıları da katarak, şurup ancak kaynama kıvamına gelinceye kadar ateşte bırakmalı sonra da tencereyi ateşten alarak, ertesi güne kadar kayısılar bu şurup içinde bırakılır.
Ertesi gün, tenceredeki şurup ve kayısılara, 2.1/4 bardak toz şekerini de ilave ederek kaynamaya alınır. Şurup iyice soğuyunca, tencereyi tekrar ateşe oturtarak, şurup iyice koyulaşıp da kıvama gelinceye kadar kaynamaya bırakılır. Şurup kıvama gelince buna, ½ kahve fincanı su içinde eritilmiş 3 kutu da limon tuzu veya 2 çorba kaşığı limon suyu ilave ederek, reçeli bir taşım daha kaynattıktan sonra tencere ateşten alınır ve reçel iyice soğuduktan sonra, kavanozlara doldurarak kapaklarını sıkıca kapatılır ve kullanılır.

Kayısı Reçeli


(229 kişi 838 oy verdi.)

Gönderen: ılgaz | 18.Tem.2009

Malzemeler:
1 kilo kayısı
1 kilo şeker
1 limon veya 1 çay kaşığı limon tuzu

Yapılışı:
Kayısıları yıkayın ve çekirdeklerini alın. Kayısıları çekirdekleri alırken ikiye ayırmamaya dikkat edin. Tencereye şeker koyup üzerini örtecek az bir su ile kaynatıp koyuiaştırın. Hazırlanan kayısı içine atılarak bir gece bekletin. Ertesi gün iki aşamada kaynatın, ikinci aşamada limon suyu veya limon tuzu döküp soğutun. Kavanozlara doldurup ağzını sıkı kapatın. Güneş ışığından uzak serin bir yerde muhafaza edin.

NOT: Kayısı reçeli diğer reçeller gibi akşamdan hazırlanarak da yapılabilir ama bu tarzda yapılırsa ezilebilir.

Taze Kayısı Reçeli


(210 kişi 731 oy verdi.)

Gönderen: yaver | 29.Ağu.2009

1 kg taze kayısı
6 bardak toz şeker
6 bardak su
2 çorba kaşığı limon suyu

Bir tencereye ezik olmayan olgun ve her tarafına iğne batırılmış kayısılar doldurulur. Üzerine 6 bardak kaynar su dökülür. Sonra tencerenin kapağı kapatılarak tencere bir tarafa bırakılır. Su soğuyunca kayısılar delikli kepçe ile alınır, bir tabağa konur. Tenceredeki suya mevcut şekerden yalnız 3 3/4 bardak boşaltılır ve tencere ateşe oturtulur.
Karıştırılmak suretiyle şeker suda eritilir ve buna tabaktaki kayısılar ilâve edilir. Tencere iyice kaynayınca ateşten indirilir ve bir tarafa bırakılarak 24 saat bekletilir. Bu süre dolunca tencereye artan 2 1/4 bardak toz şeker de konulur ve tencere ateşe oturtulur. 5 dakika kaynatılır, ateşten indirilerek kapağı kapatılır ve yeniden 24 saat bekletilir.
Ertesi gün tencere kapaksız olarak ateşe oturtulur ve kaynayınca yeniden 5 dakika daha pişirilir, tencere ateşten indirilerek bir tarafa bırakılır. Şurup soğuyunca yeniden ateş üzerine oturtulur ve koyulaşıncaya kadar pişirilir. Sonra buna limon suyu ilâve edilir ve bir taşım kaynatılır. Tencere ateşten indirilir, soğutulur ve kavanozlara konularak kapakları sıkıca kapatılır. Gerektiğinde kullanılır.

Kayısı Reçeli


(214 kişi 766 oy verdi.)

Gönderen: fem | 25.Eyl.2009

1 kg kayısı
6 su bardağı tozşeker
5 su bardağı su
1 kahve fincanı limon suyu

Kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkarın. Tencereye alıp 5 su bardağı su ekleyin ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca hemen ateşten alın. Kayısıları kevgirle sudan çıkarıp başka bir kaba alın.
Tencerede kalan suya 6 su bardağı tozşekeri ekleyip kaynatın. Şurubun kıvamını anlamak için, bir kaşık şurubu soğuk suya damlatın, eğer şurup dağılmadan donuyorsa kıvamını almış demektir.
Hazırladığınız şurubun içine kayısıları atın. Biraz koyulaşmaya başlayınca limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynatın ve ateşten alın. Kavanozlara doldurun, soğuyunca kapağını kapatın.

Kayısı Reçeli


(219 kişi 809 oy verdi.)

Gönderen: müfredat | 21.May.2010

1 kg kayısı
1 kg şeker
1/4 limon suyu

Kayısıları yıkayın ve çekirdeklerini çıkartarak ortadan ikiye ayırın. Tencerede kayısı ve şekeri karıştırın. Bir gece bekletin. Tencereye hiç su ilave etmeden reçeli ağır ateşte kaynatın. Reçel kıvamına geldiğinde içine limon suyunu kaün ve 5 dakika daha kaynatın. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurun.

Not: Reçeli kaynatırken tencerenin kapağını kapatmayın çünkü reçel kararır. Ayrıca iyice soğuduktan sonra kavanozlara doldurun. Kayısı yerine aynı malzemeyle şeftali reçeli de yapabilirsiniz.

Kayısı Reçeli


(237 kişi 832 oy verdi.)

Gönderen: ruşeym | 02.Arl.2010

Necip Usta

1 kg. kayısı, çekirdekleri çıkmış
1.250 gr. toz şeker
100 gr. glikoz
4 gr. limon tuzu veya 1 çay kaşığı

Kayısıları yıkadıktan sonra çekirdeklerini çıkarıp akşamdan bir kaba koyunuz. Üzerine şekeri ilâve ediniz. Hafif sağa sola sallayarak şekerin altına akmasını sağlayınız.
Sabah reçeli pişireceğiniz tencereye şekerli kayısıyı sıyırarak ilâve ediniz. Hızlı ateşe koyunuz. Kayısıları parçalamadan ağaç bir spatula veya bir kevgirle reçel kaynayıncaya kadar 3-4 defa karıştırıp kevgiri reçelden çıkarıp limon tuzunu ilâve ediniz. Ateşi orta hararete alınız. Sonra zaman zaman ağaç spatula ile karıştırarak kaynatarak kıvamına getirip ateşten alınız. Glikozunu ilâve edip, hararetini kaybedince kavanozlara doldurup saklayınız.

Not : En iyi reçel şekerpare kayısısından sonra tokaloğlu kayısısından yapılır.

Taze Kayısı Reçeli


(930 kişi 3366 oy verdi.)

Gönderen: sihirli parmaklar | 27.Arl.2010

1 kg. taze kayısı
1 kg. şeker
1 limon

Kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkarınız.
Çıkarılan kayısı çekirdeklerini kırıp soyup tekrar kayısıların içine koyunuz.
Şekerin üzerini geçecek kadar su koyup şekeri kaynatınız.
Tatlı şurubu haline gelince kayısıları içine atıp 5 - 6 taşım kaynatınız.
Ateşten alıp bir gece kendi haline bırakınız, (kayısılar sularını bırakıp bünyelerine şekerli suyu çekmesi için).
Sabahleyin kayısıları şurubun içinden kevgirle porselen veya emaye bir kaba çıkarınız.
Şurubu ateşe koyup koyultunuz. Olmasına yakın 1 limon suyu sıkıp tekrar 3 - 4 taşım daha kaynatınız.
Ateşten indirip köpüklerini temizleyiniz, Temiz bir kavanoza sıcakken boşaltınız.
Soğuyunca kavanozu kapatıp reçeli serin bir yerde muhafaza ediniz.
Reçel kavanozda soğuyuncaya kadar kavanozun ağzını kapatmayınız.

Not: Bütün reçellerin kapağını koymadan zeytinyağına batırılmış kâğıdı reçelin üzerine koyacak olursanız, reçeller küflenmez.

Kayısı Reçeli


(224 kişi 792 oy verdi.)

Gönderen: garagız | 30.Nis.2012

1 kilo şekerpare
750 gr toz şeker
250 ml su
2 dilim limon

Şekerpare kayısılar yıkanır ayıklanır ve tencereye konur.Üzerine şeker ilave edilir.Bir dilim limon kesilir ve içine atılır. Bir gece bekletilir. Ertesi gün, su ilave edilir. Kaynatmaya bırakılır. Kıvam meydana gelince, ocaktan alınır. 2 gün güneşte bekletilir. Kavonozlara koyulup buzdolabına konur.

Kayısı Reçeli


(219 kişi 788 oy verdi.)

Gönderen: Fevzii | 26.Nis.2013

1 kilo pek olmamış, iri kayısı
1 kilo toz şeker
1 kahve kaşığı dolusu dövülmüş limon tozu

Kayısıları ufak bir çakı ile ince ince soyunuz. Sonra tahtadan bir çivi yapınız, (ucu küt ince bir kalem gibi) sap yerini sağa getirmek suretiyle, bir kayısı, sol elinize alınız, avucunuzun içinde kayısıyı sıkıca tutarak, sağ elinizdeki tahta çubukla, kayısının sap tarafından çekirdeğini iterek — Kayısıyı parçalamamağa dikkat ediniz) diğer tarafından çıkarınız. (Bütün kayısıların bu suretle çekirdeklerini çıkarınız). Yarım bir kova suya bir çay bardağı dolusu sönmüş kireç atarak eritiniz. Bir ayran haline gelecektir, bu kireç ayrana kayısıları atınız ve 2 saat içinde bırakınız.
Diğer taraftan çıkardığınız çekirdekleri kırınız, ufak bir kab içinde hafifçe haşlayarak, çekirdeklerin iç kabuklarını soyunuz.
İki saat yaklaşınca, şekerinizi eritiniz, sık bir tülbentten süzerek çöplerinden temizleyiniz, ve yavaş ateşte kaynamağa bırakınız, köpüklerinde kir görürseniz almağı ihmal etmeyiniz. Artık 2 saat olmuştur. Kovadaki kireçli sudan kayısıları çıkarınız, bolca su ile birkaç defa temizce yıkayınız, kabuklarını soyduğunuz kayısı çekirdeklerini her kayısının içine birer tane sokunuz, ateşinizi hızlandırınız, kayısılan içine atarak kaynatınız istediğiniz koyuluğu bulunca indiriniz, kokusu kaçmaması için, tencerenin üstüne, bir tülbent örterek soğumağa bırakınız. Bu suretle yapacağınız kayısı reçeli dağılmaz, İçine çekirdekleri reçel yapıldıktan sonra da sokabilirsiniz. Bu zaman kaynarken çıkma tehlikesi olmaz.

Kayısı Reçeli


(227 kişi 817 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 18.Tem.2016

Pelin Yanık

2 kg kayısı
1 kg şeker
½ limon

Kayısıları yıkayın, çekirdeklerini temizleyin. Derin bir kaba kayısıları dökün üzerine şekerin tamamını ilave edin. 1 gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün kayısılar pişene dek kaynatınız. Ocağı kapatmadan önce yarım limon suyunu reçele ekleyin. Birkaç dakika bekleyip ocağı kapatın. Soğuyunca kavanoza alabilirsiniz.Kayısı Reçeli


(240 kişi 831 oy verdi.)

Gönderen: yeşil al | 25.Eyl.2017

https://www.elele.com.tr

1 kg kayısı
1 kg şeker
1/2 limonun suyu

Kayısıları yıkayın, ortalarından bölüp çekirdeklerini ayıklayın. Reçelin kaynatılacağı tencerenin içine koyun. Çekirdeklerden dört beş tanesini kırıp suya atarak kabuklarını soyun, bunları da kayısılara ilave edin. Sonra limon suyunu ve şekeri de ilave ederek tencereyi ateşe oturtun. Çok kısık ateşte ara ara tahta bir kaşıkla karıştırarak kayısıların suyunu salmasını ve şekerin erimesini sağlayın. Bundan sonra harlı ateşte yarım saat kadar, reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Kesinlikle tencerenin ağzını kapatmayın. Köpükleri suya batırılıp çıkarılan delikli bir kepçe ile alın. Kıvama geldiğini anlamak için reçelden bir çay kaşığı alıp bir tabağa damlatın. Su gibi akmıyor, tabakta soğuyunca kıvam alıyorsa reçeliniz hazır demektir. Biraz soğuyunca temiz kavanozlara paylaştırın, reçel tamamen soğuduğunda ise kavanozların ağzını sıkıca kapatın.Kayısı Reçeli


(27 kişi 94 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 28.Ağu.2019

400 gram şeker
700 gram kayısı
Yarım limonun suyu
1 su bardağı içme suyu

Kayısıları güzelce yıkayın.
Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları dörde bölüp tencereye alın. (Eğer kayısılar reçelin içinde tane tane kalsın istiyorsanız sert meyveler kullanın.)
Şekeri kayısıların üzerine yayıp kapağını kapatın ve sulanması için 2-3 saat kadar bekletin.
Sularını salan kayısıların üzerine 1 su bardağı da içme suyu ekleyip tencereyi ocağa alın.
Kısık ateşte kaynattığınız reçeli ara ara hafifçe karıştırın.
Tencerenin üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla toplayın. (Köpürmeyi önlemek için reçele 1 çay kaşığı kadar tereyağı ekleyebilirsiniz.)
Reçeliniz kıvam almaya başladığında içine limon suyunu ilave edip 5 dakika daha kaynatın.
Koyulaşan reçelin altını kapatın ve soğumasını bekleyin.
Soğuyan reçeli kavanozlara boşaltıp ağızlarını sıkıca kapatın.
Uzun süre dayanmasını istiyorsanız reçelinizi güneş görmeyen serin bir yerde saklayın.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.