Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » Kabune (Isparta)
6 adet | 230,185 defa bakıldı


Kabune (Isparta)


(202 kişi 720 oy verdi.)

Gönderen: lezzetler | 01.Arl.2006

Malzemeler:
1 kg pirinç
500 gr kemiksiz et
3 soğan
2 çorba kaşığı margarin
Kaynar et suyu
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı :
Soğanı temizleyip halka halka doğrayın. Tuz ve biberle ovup yıkayın. Pirinci ılık suda 10-15 dakika bekletin ve yıkayıp süzün. Eti haşlayıp tel tel ayırın.
Bir tencereye sırasıyla soğan, et ve pirinci yerleştirin. Tuz ve karabiber serpin. Üzerine bir porselen tabak kapatın. Tabağın hizasına kadar kaynar et suyu ilave edin. Kapağı kapalı olarak 25 dakika pişirin. 5-10 dakika dinlendirin. Servis tabağına ters çevirip sıcak olarak servis yapın.


ML® Kabune için tıklayın
KABUNE


(171 kişi 591 oy verdi.)

Gönderen: TATLI | 21.Arl.2006

Malzeme :
1 kilo koyun kıyması
250 gram pirinç
2 baş kuru soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
yeteri kadar tuz

Yapılışı:
Pirinci sade pilav halinde pişirin. Ayrı bir kapta kıymayı haşlayın. Doğranmış iki baş soğanı kıymayı haşladığınız et suyunda 10 dakika kadar kaynatın. Haşladığınız kıymayı pilavla karıştırın ve soğanlı et suyunu üzerine dökerek demlenmeye bırakın. Tereyağını ayrıca kızgın şekilde eriterek pilavın üzerine döküp sofraya getirin.

Kabune (Isparta)


(177 kişi 601 oy verdi.)

Gönderen: annebebek | 05.Şub.2008

Yarım kg koyun kuşbaşı
1 su bardağı nohut
1 adet domates
2 su bardağı pirinç
2 çorba kaşığı tereyağı
2,5 su bardağı et suyu
Tuz, karabiber

Eti örtecek kadar suda yumuşayana dek pişirilir, didiklenir. Pirinç tuzlu suda yarım saat bekletilir. Süzülür bol suda yıkanır. Tencerenin dibine et, haşlanmış nohut ve doğranmış domates konur. Üzerine pirinç yerleştirilir. Tuz, karabiber serpilir. Et suyu eklenir, eritilmiş yağ gezdirilir. Orta ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Yarım saat dinlendirildikten sonra karıştırılır, servise sunulur.

Kabine (Isparta)


(242 kişi 816 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 30.Nis.2009

Et haşlandıktan sonra ufak ufak didilir. Halka halka doğranan soğan ilk önce tuz ve biberle ovulur ve bir tencerenin içine döşenir.
Sonra soğanın üstüne et, etin üstüne ılık suda kabarmış pirinç döşenir.
En üste temiz bir tabak kapanarak tabağın hizasına gelinceye kadar et suyu konur ve tencerenin kapağı örtülerek pişirilir.

Kabune (Isparta)


(203 kişi 683 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 08.Haz.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


½ kg koyun eti
2 adet soğan
2 su bardağı pirinç
2 çorba kaşığı katı yağ
5 su bardağı su
Tuz
Karabiber

Bir tencere orta yağlı kemiksiz koyun eti haşlanır. Piştikten sonra etler ufak ufak didilir.
Diğer tarafta soğanlar rendelenip tuz ve biberle ovulup bir tencerenin dibine yayılır.
Ayıklanıp yıkanmış pirinçler soğanın üzerine konur.
Pirinçlerin üzerine didilen etler düzgünce dizilir.
Etlerin üzerini örtecek kadar et suyu ve tuz ilave edilir.
Kısık ateşte tencerenin ağzı sıkıca kapatılarak pirinçler pişirilir.
Servis edilirken tahta kaşıkla tencerenin dibinden alınarak servisi yapılır.

Not: Pişen et ağızda dağılmalıdır. Pirinç diri veya lapa değil, pilav olduğu hissedilmelidir. Tabak ısıtıcısındaki servis tabağına tencerenin dibinden alınarak yerleştirilir ayranla servisi yapılır.

Kabune (Isparta)


(181 kişi 670 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 03.Şub.2015

Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

1 Su Bardağı Islatılmış Dolgun Pirinç
1,5 Su Bardağı Et Suyu
1 Adet Tatlı Kuru Soğan
1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1 Kase Haşlanıp Didilmiş Kaburga Eti
Tuz
Karabiber
2 Çorba Kaşığı Tereyağı

Tatlı soğan halka halka doğranıp karabiber ve tuz ile ovularak bakır bir kazanın altına konulur. Üzerine haşlanmış nohut ilave edilir. Nohudun üzerine önceden hazırlanan, haşlanmış didilmiş kuzu etleri döşenir. Bunun üzerine önceden ıslatılan dolgun pirinç dökülerek, üzerine et suyu ilave edilir ve yüksek ateşte 15 dakika kadar pişirilir. Suyunu çekmiş ve pişmiş olan pirinci ocaktan indirmeden önce üzerine kızartılan tereyağı dökülür. Daha sonra ocaktan indirilerek dinlendirmeye alınır. Geniş bir servis tepsisine tencere ters çevrilerek boşaltılır. Et ve nohut üste gelecek şekilde karabiber dökülerek servis yapılır.

HİKAYESİ: Yıllar önce, küçük Isparta şehrinde gelin ile kaynana gezmeye giderler, akşam saati olup eve geç kalınır ve hazırda bir yemek yoktur. Kaynana telaşlanır. “Gelin ne yapacağız?” diye sorar. Gelin de “merak etme ana hemen hallederim” der. “Mutfakta tel dolabın içerisinde bir gün öncesinden kalan haşlanmış etli nohut yemeği vardır. Hemen soğan doğrayıp bir kazana koyar, üzerine et ve nohudu ilave eder. Pirinç ve et suyunu da ilave ettikten sonra sacayağında üzüm asmasının çırpısı ile 15 dakika pişirerek kapağı ile birlikte yemek tablası olarak kullanılan sininin üzerine bakır kazanı koyar. Akşam yemeğinde kaynana ve kaynata sulu yemek beklemektedir. Kapağı ilk açan kaynana gördüğü pirinç pilavının şaşkınlığı ile “gı bu ne?” der ve bu pilav o günden bu güne çabuk pişmesi ve doyurucu olması nedeniyle günümüze kadar düğün, mevlit ve toplu yemeklerde verilmeye başlanır. İsmi de “Kız bu ne?” anlamına gelen “Gıbune” pilavı günümüze kadar “Kabune Pilavı” olarak ismi değişerek gelmiştir.
Kabune Pilavı, Isparta’ da özel günlerin (düğün, mevlit, kandil geceleri vb.) vazgeçilmez ikramıdır. Merkezde bulunan lokantalarda da pişirilen Kabune, tadına bakılması gereken meşhur bir yemek türüdür. Hazımsızlık etkisi yaratmaz ve doyurucudur.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.