Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Besinlerin Değerleri » Kabak
3 adet | 191,253 defa bakıldı


Kabak


(197 kişi 691 oy verdi.)

Gönderen: Baharat | 06.Nis.2006

Kabak, vücutta (A) vitaminine dönüşen karoten bol miktarda bulunur. A vitamini, güzellik vitaminidir. Cildi yumuşatır, tazelik verir. Gözler pırıl pırıl parlar. Mikroplu hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

A, B1, B2, B6, PP ve C vitamini ihtiva eder. Çekirdeği bağırsak kurtlarını düşürücü, zehirli olmayan fevkalade bir devadır. Kabak ayrıca böbrek mesane kumlarını düşürür. Bağırsakları yumuşatır. Deniz tutması ve kusmayı önler.


KABAK


(198 kişi 705 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 26.Mar.2007

Kabak, kabakgillerden birçok türü olan bir cinstir. Kabakgiller ise iki çeneklilerden kavun, karpuz, kabak, hıyar gibi cinsleri olan geniş yapraklı, sürüngen ve sarılgan bir bitki familyasıdır.
Uzun, yuvarlak, armudî basık vesaire türlü biçimi bulunan kabakların, bütün kabakgillerde olduğu gibi sarı ve etlice boru biçiminde çiçekleri vardır. Kabaklar bu çiçeklerden gelişen meyveler olup içlerinde beyazımtırak bir zar içinde besleyici ve sert kabuklu tohumları vardır.

KABAK ÇEŞİTLERİ
Sakız kabağı: - Yemeklerde sebze olarak kullanılan ve genellikle kabak denilince akla gelen çeşittir.
Helvacı kabağı: - Tatlısı yapılan iri bir kabak çeşididir.
Asma kabağı: - Çardakta yetiştirilen ve iki metreye kadar uzun boyluları olabilen ince uzun bir kabak cinsidir. Sakız kabağı gibi sebze olarak yemeği yapılır.
Armut kabağı: - Armut biçiminde olan bir kabak cinsidir. Bir süs kabağı olarak ekilir.
Bal kabağı: - İçi turuncu olan iri bir kabak çeşididir. Bu kabağın tatlısı yapılır ve çok sevilir.
Boru kabağı: - Boğumsuz, boru gibi uzun olan bir kabak çeşididir. Genellikle bazı yerlerde su kabı olarak kullanılır, çünkü içi koftur.
Kestane kabağı: - Tatlısı yapılan bir kabak çeşididir.
Su kabağı: Eski çağların ibriklerini andırır bir görünüşü olan, içi kof, büyücek bir kabak çeşididir. Birçok bölgede su kabı olarak kullanıldığı gibi bazı bölgelerde içine başka şeylerin konulduğu kapların yerini de almaktadır.

TOHUMLARI DA YENİYOR
Kabakların tohumlarına çekirdek denmektedir. Genellikle birçok kabak çeşidinin çekirdekleri tuzlanıp kavrulduktan sonra çerez olarak, eğlencelik olarak yenir.
Bazı yerlerde bu kabak çekirdeklerini ezip yağından da yararlanmaktadırlar.
Kabak çekirdekleri genellikle idrar sökücü ve hararet gidericidir.
Kabak çekirdeğinin içinde barsak parazitlerinden tenyalara etkisi büyük olan bir madde bulunmaktadır. Bu yüzden barsaklarında bu parazitten bulunan kimselere aç karnına çok miktarda kabak çekirdeği yedirirler ki tenyalar düşsün ve o kimse bu parazitlerden kurtulsun.

KABAKLARIN BESİN KIYMETİ
Kabakların besin kıymetleri pek fazla değildir. Kabakların yenen etli kısımlarının büyük bir bölümü sudur. Bir miktar demir ile "A" vitaminine sahiptir. Çok az da şekeri vardır. Proteini yok gibidir. Yağ ise yoktur. Kabağın kalorisi ise rezene ve kerevizden fazla olup öbür sebzelerden azdır. Bu nedenlerle zayıflamak isteyen kimseler bol bol kabak yemelidirler. Kansız ve zayıf kimseler ise kabaktan bir şey beklememelidirler. Kabaktaki selülozik madde mülâyemet verdiğinden kabızlık çekenlere tavsiye edilecek bir sebzedir.KABAKLARDAN MUTFAKTA NASIL YARARLANILIR?


(205 kişi 749 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 09.Haz.2008

Kabakların besin kıymeti pek yüksek olmadığından kabağa mutfakta önemli bir yer verilmez. Halbuki kabakla çok lezzetli yemekler yapılmaktadır. Hele Avrupai yemeklere düşkün olanlar için kabak aranılıp da bulunamayacak bir sebzedir.
Tavası, haşlaması, ızgarası, yapıldığı gibi fırında da pişirilir. Her türlü yemeğinin yanı sıra tatlısı da yapılmaktadır. Hele midesinden rahatsız olan kimselerin hiç çekinmeden yiyebilecekleri bir sebzedir.

Kabak tavası: - İnce kesilmiş kabak dilimleri kızgın zeytinyağında kızartılıp sade veya yoğurtlu olarak yenir. Bazı kimseler kabak dilimlerini doğrudan doğruya tavaya atmayıp önceden hazırlanmış bir kurkuta (sulu hamur) batırıp çıkardıktan sonra kızgın yağa atmaktadırlar. Böyle kızartılan kabaklar daha kıtırlı olmaktadır.
Kabak ızgarası: - Kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış kabak dilimleri kızgın ızgarada zeytinyağına bulandıktan sonra ve vakit vakit zeytinyağı sürülerek kızartılır. Üzerlerine tuz, biber ve kıyılmış maydanoz serpildikten sonra etli bir ızgara yemeğinin yanı sıra garnitür olarak yenir.
Kabak haşlaması: - Kabak, türlü, kabakbayıldı ve çeşitli sebze yemeklerinde haşlanarak pişirilirse de kaynar tuzlu suda haşlandıktan sonra ezilerek püre durumuna getirilmek suretiyle çeşitli maddelerle karıştırılarak birbirinden lezzetli yemekleri yapılır.
Bu lezzetli yemeklerin başında kabak köftesini, kalıpta kabak püresini, beşamelli kabak püresini, kabaklı puf böreğini ve daha birçok yemek adını saymak mümkündür.
Helvacı kabağı, kestane kabağı, bal kabağı gibi çeşitlerden tatlı yapılmasını da haşlanmış kabaklar bahsinde unutmamak gerektir.

KABAK ÇİÇEKLERİ
Kabakların kendilerinden, çekirdeklerinden yararlanıldığı gibi birçok hanım kabak çiçeklerinden de nefis yemekler yapmaktadır. Böylece kabakların çiçeklerinden de yararlanılmaktadır. Sarı - kavuniçi renginde iri ve boru biçimindeki bu kabak çiçekleri daha tam açılmadan koparılır.
Dikkatle yıkandıktan ve sapları atıldıktan sonra türlü malzemeyle doldurulup kurkuta bulanır ve kızartılırsa gayet hoş bir şekilde yenir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Havuç - PUDİNGİN BESİN DEĞERİ >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.