Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » Kabak Helvası (Burdur)
6 adet | 239,301 defa bakıldı


Kabak Helvası (Burdur)


(243 kişi 871 oy verdi.)

Gönderen: Yörem | 27.Kas.2006

2 kg bal kabağı
4 su bardağı tozşeker
Yarım limon suyu
1 kahve fincanı su
Yarım su bardağı çekilmiş badem

1. Kabağın kabuklarını incecik soyun. Çekirdeklerini ayıklayıp kabakları rendeleyin. Avuç içinde sıkarak suyunu çıkarın.
2. Şekeri tencereye alıp 1 kahve fincanı su ile eritin. Limon suyunu ekleyip kaynatın.
3. Kabakları şekerli suya ekleyin. Kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Altın sarısı bir renk alıp koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin.
4. Kabak helvasını servis tabağına alın. Üzerini çekilmiş badem ile süsleyip servis yapın.


KABAK HELVASI


(234 kişi 819 oy verdi.)

Gönderen: elmasiye | 02.Ekm.2007

Malzemeler:
1 kg temizlenmiş Burdur bal kabağı
1,5 su bardağı toz şeker
1 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:
Kabak rendelenir, avuç arasında sıktırarak suyu çıkarılır. Tencereye şeker, limon suyu ve 3 çorba kaşığı su konur. Tencere orta ateşe yerleştirilir. Şeker eriyince rende kabak atılır. Daha sonra ateş kısılır. Kabak şeffaflaşana kadar karıştırarak pişirilir. Servis tabağına hafif bastırarak yerleştirilir. Üzeri dövülmüş badem, ceviz ya da fındıkla süsülenir.

Kabak Helvası


(278 kişi 1006 oy verdi.)

Gönderen: Yörem | 31.Ağu.2009

Burdur Valiliği

2 kg bal kabağı
4 su bardağı tozşeker
Yarım limon suyu
1 kahve fincanı su
Yarım su bardağı çekilmiş badem

İri ve büyüklerinden iki adet dolmalık kabağın kabukları soyulur ve çekirdekleri ayıklanır. içinde su bulunan tepsiye aynı yönde rendelenir. Rendelenmiş kabak avuç içinde sıkılır. Ölçü kabı olarak su bardağı veya kase vb. kullanılır. İki ölçü kabak rendesine, bir ölçü şeker ve bir çay bardağı su konur ve hafif ateşte aynı yönde, suyunu çekene kadar karıştırılır. İndirmeye yakın bir zamanda bir limon veya eritilmiş limon tuzu suyu konarak, 5-10 dakika kaynatılır ve kıvamına gelince ateşten alınır. İstenirse üzerine, soyulmuş bademler tereyağında kavrularak bol miktarda serpiştirilir. Kabak helvası yemeklerin yanı sıra ayrıca reçel gibi de yenmektedir.KABAK HELVASI (Burdur)


(302 kişi 1063 oy verdi.)

Gönderen: Yörem | 31.Ağu.2009

GEREKLİ MALZEME
4 kg. kadar kabak
Yeterince şeker
Limon tuzu (1 kg. şekere nohuttan biraz büyükçe hesabı ile..).

YAPILIŞI
1. Kabağın üzerindeki kabuklar bıçakla alınır. Dolmada olduğu gibi kazınmaz. İçinin çekirdekleri ayıklanır. Parçalara bölerek rendelenir. Avuçlar içerisinde sıkılarak suyu bir tarafa akıtılır. Sıkılan topaçlar ayrı bir yere konur.
2. Başka bir kabda ayrı ayrı iki ölçü kabak rendesi, ikinci bir kapta bir ölçü şeker hesabıyla malzemeler ayrı ayrı konur.
3. Şeker ocakta çok az su ile eritilir. Limon tuzu, ekşiliğini belli edecek kadar katılır, şeker kıvamlıca kaynatılır.
4. Kaynayan bu şekere göre iki misli hesabıyla ölçülen rendelenmiş kabak dökülür. Hafif ateşte karıştırarak sakız gibi ve altın sarısı bir renk alıncaya kadar karıştırmaya devam edilir.
5. Helvanın olup olmadığını anlamak için bir parça alınır buzdolabının buzluğuna konur, çabucak donarsa ol­muş demektir. Sulu ise biraz daha ocakta kaynatılır.
6. Bütün işlemler tamam olduktan sonra servis tabaklarına alınır, üzeri düzlenir, ağartılmış badem döşenir ya da kavanozlara doldurulur. Uzun zaman hatta yıllarca durur.

Not: Kıvama gelmiş helva ağıza alınınca kıtır kıtır yani kabak-ları iyice sakız gibi yumuşak olmamışsa biraz su ko­yup pişirmeğe devam edilir.
Bu helva bildiğimiz, dolmasını ve sair yemeklerini yaptığımız sakız kabağının kartlaşmış, fakat sararmamış iri olanlarından yapılır. Burdur’da üreticiler bu kabakları özel olarak yetiştirirler. Tanesi dört beş kilo gelenleri vardır.

Kabak Helvası (Burdur)


(185 kişi 678 oy verdi.)

Gönderen: nurol | 04.Kas.2013

4 kg. kabak
Yeterince şeker
1 tatlı kaşığı margarin
Yarım Limon tuzu

Kabağın üzerindeki kabuklar bıçakla alınır. Dolmada olduğu gibi kazınmaz. İçinin çekirdekleri ayıklanır. Parçalara bölerek rendelenir. Avuçlar içerisinde sıkılarak suyu bir tarafa akıtılır. Sıkılan topaçlar ayrı bir yere konur.
Başka bir kabda ayrı ayrı iki ölçü kabak rendesi, ikinci bir kapta bir ölçü şeker hesabıyla malzemeler ayrı ayrı konur.
Şeker ocakta çok az su ile eritilir. Limon tuzu, margarine ekşiliğini belli edecek kadar katılır, şeker kıvamlıca kaynatılır.
Kaynayan bu şekere göre iki misli hesabıyla ölçülen rendelenmiş kabak dökülür. Hafif ateşte karıştırarak sakız gibi ve altın sarısı bir renk alıncaya kadar karıştırmaya devam edilir.
Helvanın olup olmadığını anlamak için bir parça alınır buzdolabının buzluğuna konur, çabucak donarsa ol­muş demektir. Sulu ise biraz daha ocakta kaynatılır.
Bütün işlemler tamam olduktan sonra servis tabaklarına alınır, üzeri düzlenir, ağartılmış badem döşenir ya da kavanozlara doldurulur. Uzun zaman hatta yıllarca durur.

Kabak Helvası (Burdur)


(367 kişi 1329 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 25.Nis.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

Bu helva, sakız kabağının kartlaşmış, fakat sararmamış iri olanlarından yapılır. Burdur’da üreticiler bu kabakları özel olarak yetiştirirler. Tanesi dört beş kilo gelenleri vardır. Kabağın helvalık olup olmadığını anlayabilmek için tırnağını batırmak gerekir. Kart olunca tırnak batmaz. Kabak parçalara bölündükten sonra kabuğu soyulur. İçindeki çekirdekli kısmı atıldıktan sonra iri dişli rendeyle diklemesine aşağı doğru rendelenir. Rendelen kabak bol suyla yıkandıktan sonra iliştir(süzgeç)den iyice geçirilir. Avuçlar içerisinde sıkılarak suyu bir tarafa akıtılır. Sıkılan topaçlar ayrı bir yere konur. Başka bir kapta iki ölçü kabağa bir ölçü şeker katılır ve karıştırılıp sulandıktan sonra ocağa konulur ve suyunun yarısı çektikten sonra sürekli karıştırılır. Hafif ateşte karıştırarak sakız gibi ve altın sarısı bir renk alıncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Suyu tamamen çektiği zaman ocaktan alınır. Kıvama gelmiş helva, ağza alınınca kıtır kıtır ise yani kabaklar, sakız gibi yumuşak olmamışsa biraz su konup pişirmeye devam edilir.Tatlının şekerlenmemesi için şekerle pişirilirken içine limon tuzu veya limon suyu konulmalıdır. Tabaklara konulan helvanın üzeri soyulmuş bademle süslenir. Kabak helvasıyla ilgili bir başka anlatımda, helvanın olup olmadığını anlamak için bir parça alınıp buzdolabının buzluğuna konulur. Çabucak donarsa olmuş demektir. Bu helva, istenilirse yemeklerden sonra veya sabah kahvaltılarında reçel yerine yenilir. Kavanozlara doldurulan kabak helvasının üzerine az kavrulmuş tereyağı dökülür ve kavanozun kapağı kapatılır. Bu şekilde uzun zaman hatta aylarca durur.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.