Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sütlü Tatlılar Pelteler » İRMİKLİ PUDİNG (Sıcak)
1 adet | 46,290 defa bakıldı

İRMİKLİ PUDİNG (Sıcak)


(139 kişi 473 oy verdi.)

Gönderen: acımtrak | 06.Eyl.2009

750 gr süt
180 gr irmik
120 gr pudra şekeri
50 gr tereyağı veya margarin
5 adet yumurta
50 gr sultani üzüm
50 gr donmuş meyve
1 limon veya portakal rendesi
4 kahve fincanı ahududu şurubu
1/2 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı pudra şekeri

Bir kaba su koyularak, kaynamaya bırakılır. Kaynayınca, ateş kısılır, 180 gram irmik serpmek suretiyle katılır ve bir taraftan da hızlıca karıştırılarak hepsinin birbiriyle karışması sağlanır. Sonra da bu sütlü irmik 4 dakika karıştırılarak pişirmeye devam edilir ve ateşten alarak sütlü irmik başka bir kap, ya da kuşaneye aktarılır.
Sonra bu sütlü irmik, 50 gram margarin ya da tereyağı, 120 gram pudra şekeri ile 1 adet limon yada portakal kabuğu rendesi hepsi birbiriyle karıştırıldıktan sonra bu karışım 5 dakika kadar hafifçe ılınmaya bırakılır. Sonra da bunlara teker teker olmak ve her katışta da iyice karıştırmak üzere 5 yumurta sarısı (yumurta beyazlarını çırpmak üzere başka bir tencereye ayırmalıdır) ile 50 gram sultani üzüm, küçük kesilmiş 50 gram donmuş meyve ve koyu köpük haline getirilmiş 5 yumurta akı da katılarak hepsi tekrar iyice bir karıştırıldıktan sonra bunlar, içi iyice yağlanmış, sonra da üstüne pudra şekeri serpilmiş kalıba yerleştirilir.
Sonra kalıp, içinde kaynar su bulunan bir tencereye ya da tepsinin içine oturtulmuş olarak fırına sürülür. Puding 45 dakika kadar az ılındıktan sonra kalıbın çevresi bıçakla sıyrılır. Sonra da puding kalıptan alınarak yanında ahududu şurubu olduğu halde, servis yapılır.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< VANİLYALI KASE KREMASI - Kolay Ayvalı Muhallebi >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.