Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Helvalar » İrmik Helvası
47 adet | 19,352,096 defa bakıldı


İrmik Helvası


(396 kişi 1334 oy verdi.)

Gönderen: PELIN | 04.Eyl.2005

1 su bardağı irmik
yarım su bardağı tereyağı
1,5 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı su
1 su bardağı süt
100 gr. badem içi

Bir kap içinde yağla irimik; suda haşlanmış kabuğu çıkarılmış iç badem, ağır ateşte yavaş yavaş kavrulur. Bademler pembeleştikten sonra 1 bardak kaynamış süt helvaya katılır ve hemen suda eritilmiş şeker helvaya ilave edilir. Hafif ateşte suyu çektirilir. Helva çok kısık ateşe yerleştirilir, yarım saat sonra karıştırılır, servis yapılır.


ML® İrmik Helvası için tıklayınİrmik Helvası


(379 kişi 1375 oy verdi.)

Gönderen: Sermin | 22.Arl.2005

3 su bardağı kalın irmik
1 bardak tereyağı
yarım paket vanilya
1 fincan çam fıstığı ya da iç badem
3 su bardağı toz şeker
4 su bardağı kaynar su ya da süt

Tencerede yağı eritip, irmik ve fıstığı içine katın. Tahta kaşıkla devamlı karıştırarak orta hararetli ateşte 35-40 dakika kadar kavurun. Üzerine kaynar su ya da süt döküp, bir iki kere karıştırın, sonra vanilya ve şekeri de ilave edin, tencerenin ağzını kapatıp, çok hafif ateşte biraz pişirin. Sonra ateşi söndürüp demlenmeye bırakın, servis yaparken üzerini fıstık veya bademle süsleyip tarçın serpin.


ML® Yağsız İrmik Helvası için tıklayın

ML® Zengin İrmik Helvasi (görsel)


İrmik Helvası


(367 kişi 1303 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 21.Mar.2006

1,5 su bardağı irmik (orta kalınlıkta)
1 küçük paket margarin (125 gr.)
1 su bardağı şeker (ayrıca 2 çorba kaşığı demlendirme için)
1 çorba kaşığı çam fıstık
1 su bardağı süt
1 su bardağı su

Yağ eritilip irmik konur. Hafif ateşte pembe kavrulur. Fıstık ilave edilir. Birkaç kere daha çevrilir.
Su, süt, şeker konup karıştırılır. Kapak kapatılıp hafif ateşte suyu çektirilir.
15- 20 dakika bekledikten sonra karıştırılıp 2 çorba kaşığı şeker serpilir. Demlenmesi için kapak kapatılır.


ML® Kuru Helva için tıklayın
İrmik Helvası


(487 kişi 1718 oy verdi.)

Gönderen: Aycan | 20.Nis.2006

250 gr tereyağı
500 gr irmik
1000 gr toz şeker
500 gr süt
1000 gr su
100 gr dolma fıstığı
500 gr tuzsuz kilis peyniri veya tuzsuz dil peyniri

Derince bir tencerece su, süt ve şeker arada bir karıştırılarak iyice eriyinceye kadar kaynatılır. Diğer bir tencereye tereyağı konup içine konulan dolma fıstıkları devamlı karıştırılarak yağı yakmamaya özen göstererek 5-6 dakika kavrulup üzerine irmik eklenir. İrmik altın sarısı renk alıncaya kadar devamlı karıştırılmalı ve kesinlikle kararmamalıdır. Kavurma işlemi bitince üzerine davamlı şekilde karıştırarak önceden hazırlanan sütlü şurup dökülür ve dibi tutmamasına özel gösterilerek koyuca kıvam alıncaya kadar 20 dakika kadar pişirilir. Pişen helvanın içine ince ince didilmiş tuzsuz dil veya kilis peyniri eklenip karıştırmaya devam edilir. 5 dakika sonra helva kaşığı çekince uzayan hale gelecektir Soğutularak yenebileceği gibi, sıcak sıcak servis edilmesi daha uygun olur.


ML® Öksüz Helvası için tıklayın


Fotoğraf "İsmet Atabay" tarafından gönderildi. 7.11.2015

İrmik Helvası


(405 kişi 1444 oy verdi.)

Gönderen: ÇelikKapı | 06.Haz.2006

500 gr. kalin irmik (3 tepeleme su bardagi)
200 gr. tereyağı veya margarin (yari yariya da olabilir)
3 su bardagi tozseker
4 su bardagi su
1/2 paket sekerli vanilya

Önce yagin bir kismiyla fistigi biraz kavurun; sonra kalan yagi ve irmigi koyup tahta kasikla karistirarak 15-20 dakika kavurun. Irmik pembelestigi zaman 4 bardak sicak su ve vanilya katin; suyunu çekerken üzerine sekeri bosaltip biraz karistirin ve kapali olarak kisik ateste kabarmasini saglayin. (Helva demlenirken arada karistirin)


ML® Zengin İrmik Helvası için tıklayın


İrmik Helvası


(421 kişi 1503 oy verdi.)

Gönderen: Jikle | 12.Ağu.2006

1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı irmik
3,5 su bardağı su
125 gr. margarin yada tereyağı
50 gr. çam fıstığı, fıstık içi yada ceviz
2 paket şekerli vanilya
2 çorba kaşığı sıvıyağ

Tencereye yağı atıp eritin ve irmiği ekleyin. Ağır ateşte ve sürekli karıştırarak irmikleri hafifçe esmerleşene kadar kavurun. Ateşi kapatıp kaynar haldeki suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika kadar rmiklerin suyu çekmesini sağlayın. Sonra şekeri ve vanilyayı ekleyip karıştırarak 5 dakika demlendirin. Bir tavada sıvıyağı kızdırıp çam fıstığı yada fıstık içini ekleyerek pembeleşene kadar kavurun. Fıstıkları helvaya ilave ederek servis yapın.


ML® Helvalı Börek için tıklayın


İrmik Helvası


(377 kişi 1318 oy verdi.)

Gönderen: Nimet Hanım | 06.Ekm.2006

1,5 su bardağı orta kalınlıkta irmik
125 gram margarin
1 su bardağı şeker, ayrıca demleme için 2 çorba kaşığı şeker
1 çorba kaşığı çamfıstığı
1 su bardağı süt
1 su bardağı su

Bir tavada eritilen yağın içine irmiği koyalım. Az ateşte pembeleşinceye kadar kavuralım. Fıstık ilave ederek 2-3 defa daha çevirelim. Süt, şeker ve su koyup karıştıralım. Kapağını kapatıp az ateşte suyunu çektirelim. 15-20 dakika kadar bekletip 2 kaşık şeker serpelim. Kapağını kapatıp demlenmesi için bekleyelim.


ML® Yumurtalı Helva için tıklayın


İrmik Helvası


(346 kişi 1183 oy verdi.)

Gönderen: otelman | 04.Oca.2007

750 gr. İrmik «4-5 bardak»
1 kahve fincanı dolusu çam fıstığı
750 gr. şeker «Üç bardak»
1 küçük paket yağ

Yağ tencerede eritilir. İçine fıstıklar atılarak hafif pembeleşene kadar kavrulur. Fıstıklar pembeleştikten sonra İrmik de ilâve edilip ağır ateşte tahta kaşıkla ve devamlı olarak karıştırılmak suretiyle 20 dakika kadar kavrulur. Diğer bir kapta şeker 5 bardak kadar suda eritilir. Ve kavrulmuş olan irmiğin üzerine ağır ağır dökülerek karıştırılır. Tencerenin ağzı kapatılır. Ve bu hâlde 15 dakika ağır ateşte pişirilir. Ve bundan sonra da 10 dakika dinlendirilip, bilahare büyükçe bir kaşıkla parti parti alınıp şekilli olarak bir tabağa yerleştirilerek soğuk olarak servis yapılır.

İRMİK HELVASI


(346 kişi 1229 oy verdi.)

Gönderen: rıza | 27.Nis.2007

Kullanılacak malzeme:
2 bardak kalın irmik,
1+3/4 bardak toz şekeri,
3+1/2 bardak süt,
3/4 bardak tereyağı (veya margarin yağı),
1/2 kahve fincanı çamfıstığı.

Yapımı: Bir tencereye yağı boşaltıp orta ısılı ateşte hafifçe kızdırmalı. Sonra karıştırmaya hiç ara vermeksizin önce ayıklanmış çam fıstığını, sonra birden boşaltılacak irmiği katmalı. Ateşin ısısını ortadan daha az olacak biçimde ayarladıktan sonra tenceredekileri karıştırarak 40-50 dakika kadar pişirmeli. İrmik esmerleşmeden pişince yani meyanesi gelince buna kaynar sütü azar azar katmalı. Toz şekerini de katıp bir-iki .defa karıştırdıktan sonra tencerenin ağzını örtmeli ve hafif bir ateşte irmiği 20 dakika kadar demlendirmeli. Bu süre sonunda tencereyi ateşten indirip irmiği ılımaya bırakmalı. İrmik ılıyınca harmanlayarak karıştırmalı ve tabaklara alıp servis yapmalı.
Bazı kimseler irmik helvasını soğuk yemekten hoşlanırlar. O vakit helvayı harmanladıktan sonra bir süre daha bırakıp iyice soğutmalı ve ondan sonra tabaklara alıp servis yapmalı.
İrmiğin pişirilmesinde en önemli şey irmiğin meyanesini getirebilmektir. İrmik 40-50 dakikadan önce esmerleşirse yanmış demektir. Yanmasının nedeni ise ateşin gereğinden kuvvetli oluşudur. Böyle durumlarda vaktinden önce irmiğin sarardığı görülürse ateşin ısısı hemen azaltılmalıdır. Vaktinden önce kavrulmuş irmikler lezzetsiz olur.
İrmiğin iyi pişmesi için bunu durmadan karıştırmak gerekir. İyi karışmayan irmiğin de meyanesini getirmek güç olur. Meyanesi gelen irmik helvasının fıstıkları da kavrulmaz nar gibi kızarır.

Tereyağlı irmik helvası


(1310 kişi 4739 oy verdi.)

Gönderen: sanatkar | 23.Eyl.2007

Malzemeler:
2 su bardağı irmik
1,5 su bardağı şeker,
1,5 su bardağı süt,
2 su bardağı su,
125 gram tereyağı,
1 yemek kaşığı çam fıstığı.

Hazırlanışı:
Yağı eritip irmiği rengi dönene dek kısık ateşte kadar kavurun. Suyu ve sütü kaynatın. Kaynar su ve sütü kavrulup esmerleşen irmiğe ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekleyin. Suyunu çekince şekeri ilave edip karıştırın. 10 dakika demlenmeye bırakın. ) Bu arada fıstıkları kavurup helvaya ilave edin. İsterseniz fıstıkları irmikle beraber de kavurabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız irmiğin kavrulduğunu anlamak da kolaylaşır. Ne zaman fıstıklar renk değiştirirse irmik de kavrulmuş demektir.

İrmik Helvası


(337 kişi 1198 oy verdi.)

Gönderen: sergüzeşt | 04.Arl.2007

Seda Pastanesi Çukurambar

Malzemeler
500 gr. irmik
1/2 litre süt
1 kahve fincanı çamfıstığı
5 çorba kaşığı margarin
1/2 kilo toz şeker

Yapılışı
Derin bir tencerede margarin eritilir. Bu yağa fıstıklar ve irmik ilave edilir. İrmik pembeleşinceye kadar karıştıra karıştıra kavrulur. Çok ağır ateşte 30 dakika kadar kavurmaya devam edilir. Kavrulan irmiğe yarım litre süt soğuk olarak dökülür ve iyice karıştırılır. Ocağın ateşi iyice kısılır ve bu sırada şekeri katılır. Kısık ateşte dibinin tutmamasına özen göstererek 15 dakika daha pişirilir. Piştikten sonra tencerenin kapağı kapatılır ve helva demlenmesi için bırakılır. Helva ılınınca tahta kaşıkla karıştırıp, kabartılır, İsteğe göre ılık veya soğutulduktan sonra soğuk olarak servis yapılır.

İrmik Helvası


(358 kişi 1272 oy verdi.)

Gönderen: bıdık45 | 15.Arl.2007

Malzemeler
Bir bardak irmik unu
Bir bardak su
Bir bardak süt
Yarım çay bardağı dolma fıstığı
2 yemek kaşığı tereyağı
1,5 bardak toz şeker

İrmik unu ile fıstıkların, kısık ateşte teflon tavada yağda kavurun. Bal rengini aldığında, şekeri ilave edin. Biraz şekerle karıştırdıktan sonra, suyu ve sütü aynı anda yavaş yavaş bir yandan karıştırarak ilave edin. Tüm ilave işlemleri bittikten sonra, pilav pişirir gibi, tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte suyunu çekene dek , pişmeye bırakın.

İRMİK HELVASI


(336 kişi 1155 oy verdi.)

Gönderen: alpayşişman | 10.Şub.2008

3 su bardağı irmik
3 su bardağı şeker
250 gr. tereyağı veya margarin
5 su bardağı süt
3 çorba kaşığı çam fıstığı
1 tatlı kaşığı tarçın

Yağ, fıstık ve irmiği bakır bir tencereye koyunuz. Orta hararetli ısıda devamlı karıştırarak fıstıklar pembeleşinceye kadar kavurunuz.
Sütü kaynatıp şekeri katarak eritiniz. İrmiğe ilave ederek karıştırıp ağzını kapatınız. Orta hararetli ısıda 5 dakika pişirip ısısını azaltarak sütünü çekene kadar demlendiriniz. Ilınınca kapağını açıp tahta kaşıkla karıştırınız, tatlı tabaklarına koyup üzerine tarçın serpiniz.

İrmik Helvası (Bademli)


(418 kişi 1558 oy verdi.)

Gönderen: halıcı kız | 19.Nis.2008

2 su bardağı irmik
1,5 çay bardağı iç badem
5 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker
1,5 çay bardağı ayçiçek yağı

Bademler sıcak suya atılır, kısa süre sonra sudan alınır. İç kabukları çekerek çıkarılır. Tencereye yağ konur, ısınınca bademler atılır, pembeleşene kadar kavrulur. Üzerine irmik atılır, 15-20 dakika orta ateşte kavrulur. Ilık su ve şeker ayrı bir kapta iyice karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır. Kavrulan irmiğin üzerine şekerli su dökülür. Ocak kaynama noktasına geldikten sonra kısılır, irmik suyunu çekene kadar pişirilir. Sonra çatalla karıştırılır, 15 dakika demlendirilir.

İrmik Helvası


(317 kişi 1140 oy verdi.)

Gönderen: nabzet | 09.Haz.2008

Malzemesi
2 çay fincanı ince irmik
1 kahve fincanı dolusu çam fıstığı
3 çay fincanı toz şeker
2 çay fincanı süt
150 gr. kahvaltılık tereyağı ya da margarin

Yağı erittikten sonra, irmik ve fıstığı koyun ve hafif ateşte pembe renk alıncaya kadar kavururken, öte yanda şekerle sütü kaynatın. Kavrulan helvaya kaynar şekerli sütü boşaltıp, 1-2 kere karıştırın.
Tencerenin kapağını kapatarak 5—10 dakika hafif ateşte pişirin. Ateşten alıp, iyice karıştırdıktan sonra, 10 dakika daha kapak kapalı olarak dinlendirin.
Aynı kapta soğutun. Dağıtım tabağına alarak servis yapın.

İrmik Helvası


(337 kişi 1158 oy verdi.)

Gönderen: mis | 11.Eyl.2008

1 paket irmik (yarım kg)
Yarım paket tereyağı (125 gr)
1 çay bardağı ayçiçek yağı
2 su bardağı şeker
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
4 su bardağı süt

Tencereya yağlar konur. Orta ateşe yerleştirilir. Fıstık ve irmik birlikte atılır. İrmiğin rengi koyulaşana kadar kavrulur. Ateşten alınır. Üzerine ılık süt eklenir, karıştırılır ve kısık ateşe konur. İrmik sütü çekmeye başlayınca 1 su bardağı şeker atılır, karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır. 5 dakika sonra kalan şeker atılır, karıştırılır. Tekrar kapağı kapatılır. 10 dakika sonra ateşten alınır. Yarım saat demlendirdikten alt-üst edilir sonra servise sunulur.

İrmik Helvası


(370 kişi 1288 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 23.May.2009

Malzemeler
350 gram kalın irmik (2 bardak)
165 gram sade yağ (3/4 bardak)
420 gram toz şekeri (1.3/4 bardak)
875 gram su veya süt (3.1/2 bardak)
½ kahve fincanı çam fıstığı

Bir tencereye ¾ bardak sade yağ koyduktan sonra yağı hafifçe kızdırmalı sonra da kızdırılmış bu yağa ½ kahve fincanı çam fıstığı ile 2 bardak kalın irmik ilave ederek fıstıklar hafifçe pembeleşip de irmik kıvama gelinceye kadar bunları ortadan daha az hararetteki ateşte 40 ile 50 dakika durmadan karıştırarak kavurmalıdır.
İrmiğin kıvamı gelince buna 3.1/2 bardak kaynar su veya süt ilave etmeli ve iyice bir karıştırdıktan sonra 1.3/4 bardak da toz şekeri katarak tekrar bir karıştırmalı sonra da tencerenin kapağını kapatarak hafif ateşte 20 dakika kadar demlendirmelidir.
Daha sonra tencereyi ateşten alarak ½ saat kadar ılınmaya bırakmalı sonra da helvayı iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

İRMİK HELVASI


(357 kişi 1295 oy verdi.)

Gönderen: hasat | 28.Tem.2009

MALZEMESİ:
2 su bardağı irmik
2 yemek kaşığı çam fıstığı
1,5 su bardağı şeker
200 gr. margarin
2,5 su bardağı su.

Eritilen yağa, irmik ve çam fıstığını koyun. Kısık ateşte pembeleşinceye kadar kavrulur. Suyu kaynatıp, şekeri ilave edin ve eritin. Kavurduğunuz irmiğe şerbeti koyup karıştırın. 10 dakika kadar pişirin. Üzerini bir peçete ile örtüp 20-25 dakika dinlendirin. Karıştırıp servis yapabilirsiniz.

İRMİK HELVASI


(319 kişi 1104 oy verdi.)

Gönderen: zemberek | 16.Ağu.2009

2 bardak kalın irmik
3/4 bardak sadeyağ
3,5 bardak toz şeker
1,5 bardak su veya süt
1/2 kahve fincanı çam fıstığı

Bir tencereye tereyağı konularak hafifçe kızdırılır, sonra bunun içersine çam fıstığı ile irmik ilâve edilerek hafif ateşte karıştırılmak suretiyle kavrulur. Fıstıklar pembeleşip irmiğin meyanesi gelinceye kadar aşağı yukarı 40 - 50 dakika karıştıra karıştıra kavrulur. İrmiğin meyanesi gelip fıstıklar pembemsi bir renk alınca içersine kaynar süt ya da kaynar su konulur, iyice karıştırılır ve toz şekeri de ilâve edilerek yeniden karıştırılır tencere hafif ateş üzerinde kapağı kapanmış durumda 20 dakika demlendirilir. Sonra tencere ateşten indirilir yarım saat dinlendirilir. İyice karıştırılarak tabağa alınır ve servis yapılır.

İRMİK HELVASI


(796 kişi 2818 oy verdi.)

Gönderen: memo | 14.Kas.2009

1/2 Kg. irmik
1/2 Kg. toz şeker
1 Büyük paket margarin (250 Gr.)
1/2 Litre süt
1/2 Litre su
100 Gram çamfıstığı

1 Geniş tencerede margarini eritiniz.
2 İrmik ile fıstığı ilave ederek ağır ateş üzerinde 40-45 dakika kavurunuz.
3 Süt, su ve şekerin 3/4 ünü kaynatınız.
4 Kaynar olarak kavrulmuş irmiğin üzerine dökünüz. Karıştırınız.
5 Sonra suyunu çekmesi için altındaki ateşi azaltıp yükseltiniz.
6 Suyunu çekince kalan 1/4 toz şekeri helvayı karıştırarak arasına serpiniz.
7 Ağzını kapatarak çok hafif ateş üzerinde demlendiriniz.

İrmik Helvası


(197 kişi 692 oy verdi.)

Gönderen: sıcak köşe | 17.May.2010

2 su bardağı irmik
1 su bardağı eritilmiş sadeyağ
2,5 bardak toz şeker
3,5 bardak süt
yarım kahve fincanı beyaz antepfıstığı

Derince bir tencereye yağı koyun. Yağ hafif kızınca, buna irmiği ve fıstıkları ekleyin. Ortadan az hafif ateşte fıstıkların rengi sararıncaya kadar, 45-50 dakika, devamlı karıştırmak suretiyle irmiğin meyanesi gelinceye kadar pişirin. (Bu arada irmik koyulaşmadan pembemsi bir renk almalıdır. Rengin koyulaşması, irmiğin fazla kavrulduğunu gösterir. O zaman ateşi derhal hafifletmek gerekir. İrmik 45 dakikadan önce pişip kavrulacak olursa, helva lezzetli olmaz.) Sonra buna bir tarafta kaynamakta olan sütü eyleyerek karıştırın. Hemen toz şekeri de koyup, iyice karıştırdıktan sonra, tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte 20 dakika kadar helvayı demlemeye bırakın. Sonra tencereyi ateşten indirin. 15-20 dakika bekleyin. Helva ılındıktan sonra servis yapın.

İRMİK HELVASI


(206 kişi 699 oy verdi.)

Gönderen: Hilal Kutlu | 13.Ağu.2010

MALZEME:
2 su bardağı kalın irmik
2 su bardağı toz şeker
3,5 su bardağı süt ya da su
1/2 kahve fincanı çam fıstığı
3/4 paket margarin
Üzerine koymak için:
Pudra şekeri ve tarçın

YAPILIŞI:
Margarini ve çamfıstıklarını tencereye koyup, birazcık kavuralım.
Çam fıstıkları renk alınca, irmiği ilave edip, orta kuvvetteki ateşte kavuralım.
Meyanesi geldiği zaman, kaynattığımız sütü ilave edip, bir kere daha karıştıralım ve tozş ekerini ilave edelim.
Karıştırarak sütü çektirip, ocaktan alıp, demlenmeye bırakalım.
Yeneceği zaman, üzerine pudra şekeri ve tarçın serperek, servis yapalım.

İRMİK HELVASI


(182 kişi 614 oy verdi.)

Gönderen: kır çiçeği | 23.Arl.2010

500 gr. irmik
150 gr. sâde yağ
50 gr. badem
1 litre süt
500 gr. toz şeker

Bademlerin kabuğu soyulur ek yerlerinden ikiye ayrılır. Bakır bir tencerede 150 gr. yağ ile hafif pembeleşene kadar kavrulur. Diğer bir kapta kaynamakta olan 1 litre şekerli süt ilave edilir. Hafif ateşte karıştırarak süt çektirilir. Ateşten alınır. Soğuduktan sonra dilimlere kesilerek tabağa alınır.

İrmik Helvası


(233 kişi 809 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 03.Oca.2011

Türk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


300 g irmik (5.1/2 fincan)
175 g Sana (9 çorba kasığı)
300 g Şeker (4.1/3 fincan)
750 g Su (3 bardak)
1/2 fincan kabukları soyulmuş badem

İçinde kızgın halde 175 g Sana (9 çorba kaşığı) bulunan bir tencereye 300 g irmik (5.1/2 fincan) ve 1/2 fincan kabukları soyulmuş badem koyarak, orta ısıdaki ateşte 40-45 dakika bir taraftan karıştırmak suretiyle kavurunuz. (Bu müddeti bademlerin sararması ve irmiğin esmerleşmesiyle âyar edebilirsiniz.)
İrmik kavrulunca buna 750 g sıcak su (3 bardak) ile 300 g şeker (4.1/3 fincan) ilâve ediniz ve iyice karıştırdıktan sonra hafif ateşte 15-20 dakika kadar pişmeye bırakınız. Helva pişince ılıtınız ve karıştırarak servis yapınız.

Not: İrmik helvasının daha güzel olmasını arzu edenler, 750 g su yerine süt kullanabilirler.

İrmik Helvası


(209 kişi 737 oy verdi.)

Gönderen: esma hatun | 07.Oca.2011

250 gram margarin
1 kahve fincanı dolmalık fıstık
4 su bardağı irmik
4 su bardağı süt
4 su bardağı tozşeker

Margarini tencereye alın. Dolmalık fıstığı ilave edin ve pembeleşene dek kavurun. Sonra irmiği ekleyin. Karıştırarak, irmik altın sarısı renk alana dek kavurun. Ayrı tencerede kaynattığınız irmiğe süt ve şekeri ilave ederek, tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte demlendirip, servis yapın.


Fotoğraf "Al Pay" tarafından gönderildi. 14.11.2019

İRMİK HELVASI


(183 kişi 670 oy verdi.)

Gönderen: bal köpüğü | 13.Nis.2011

300 gram irmik
3-4 çorba kaşığı tereyağı
50 gram badem veya fıstık
1,5 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker

Tereyağını tencerede eritiniz. İçine irmik ve fıstıkları atınız. Tahta kaşıkla karıştırınız. Fıstıklar kızarınca suyu dökünüz, karıştırınız. Hemen kapağını örtek çok hafif ateşe alınız. 10 dakika sonra şeker serpip karıştırınız. Tekrar kapayınız. Biraz sonra servis tabağına boşaltınız.

İRMiK HELVASI


(185 kişi 664 oy verdi.)

Gönderen: sunu | 21.Nis.2011

500 gram irmik
250 gram pudra şekeri
6 kaşık tereyağı
100 gram badem
1 litre süt

Kabuğu çıkmış badem, tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulacak. İrmik ilâve edilerek 20 dakika daha kavrulacak. Diğer bir tarafta şeker, süt, kaynatılıp irmiğe ilâve edilecek. Suyu bitinceye kadar hafif ateşte kalacak. Ateşten indirilerek, kapağı iyice kapanıp 1 saat dinlendirilecek.

İrmik Helvası


(188 kişi 638 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 13.Ağu.2011

1 su bardağı şeker
1 su bardağı irmik
2 su bardağı süt
3 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı dolmalık fıstık

Süt, tereyağı ve şekeri bir tencereye koyalım. Kısık ateşte şeker eriyinceye kadar ısıtalım. Arada bir tahta kaşıkla karıştırarak 11 bir taşım kaynatalım, ateşten alalım. Şerbet kaynarken fıstığı kavurmaya başlayalım. İrmik ve fıstığı kalın tabanlı bir tencereye koyalım. Çok kısık ateşte, tahta kaşıkla devamlı karıştırarak 40-50 dakika kadar kavuralım. İrmik tenceresini ateşten alalım. Tahta kaşıkla karıştırmaya devam ederek üzerine sıcak şerbeti ilave edelim. (Bu sırada sıçrar, dikkat edelim) Tencereyi tekrar ateşe oturtalım. Karıştırmaya devam ederek çok kısık ateşte irmik şerbeti çekene kadar pişirelim. Ateşten alalım. Tencerenin üzerine bir bez örtelim. Onun da üzerine kapağını kapatalım. Bu şekilde 15-20 dakika demlendirelim. Tahta kaşıkla dikkatlice kanştırarak servis tabağına alalım. Ilık olarak servis yapalım.

İrmik Helvası


(216 kişi 769 oy verdi.)

Gönderen: dava adamı | 18.Ağu.2011

2 su bardağı irmik
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
3 su bardağı süt
1 su bardağı su
3 dolu çorba kaşığı tereyağı
2 su bardağı tozşeker
1 adet limonun rendelenmiş kabuğu

İrmik ve dolmalık fıstığı bir tencereye alıp, kısık ateşte fıstığın rengi dönene kadar kavurun. Diğer taraftan ayrı bir tencerede süt, su ve tereyağını kaynatın. Tozşeker ve rendelenmiş limon kabuğunu ekleyip, tozşeker eriyene kadar karıştırın. Bu karışımı irmiğin içine yavaşça ilave edin. Tencerenin ağzına kapatıp yarım saat demlenmeye bırakın.

İrmik Helvası


(193 kişi 650 oy verdi.)

Gönderen: Itrı | 22.Eyl.2011

2 su bardağı irmik
250 gr margarin
1.5 su bardağı süt
2 su bardağı su
1 su bardağı şeker
Biraz dolmalık fıstık

Margarini derince bir tencerede eritelim. Dilediğimiz kadar fıstık ekleyip hafifçe kavuralım. Dileyen fıstıkları helvanın üzerine de serpiştirebilir. İrmiği de ekleyerek 10-15 dakika kavuralım. Ayrı bir tarafta su ve şekeri kaynatalım. Bir kapta da sütü ısıtalım.Kavrulan irmiğe önce şerbeti yavaş yavaş ilave edelim. Ardından da sıcak sütü ekleyelim. Şerbeti ve sütü eklerken dikkatli olmak gerekiyor, çünkü irmikler çok sıcak olduğundan sıçrayabilir. Son olarak iyice karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp dinlenmeye bırakalım.

İrmik Helvası


(218 kişi 772 oy verdi.)

Gönderen: Nesli | 03.Arl.2011

1.5 su bardağı irmik
2 yemek kaşığı margarin
2 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker
1 kase ceviz
1 paket vanilya

İrmik ve yağı tencereye koyun, kısık ateşte pembeleşene kadar kavurun. Su, şeker ve vanilyayı başka bir kapta iyice karıştırıp ekleyin. Kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırıp altını kapatıp dinlendirin. Cevizi isterseniz üzerine isterseniz kaynarken içine katın.

İrmik Helvası


(194 kişi 678 oy verdi.)

Gönderen: Berna Özsoy | 30.Mar.2012

250 gr irmik
125 gr margarin
3 kaşık dolmalık fıstık
2 su bardağı su
2 su bardağı toz şeker

Önce fıstıkları ufak bir tavada orta ila kısık ateş arasında tavayı ara sıra sallayıp fıstıkların çevrilmesini sağlayarak yavaşça pembeleşene kadar kavurun. Başından ayrılmayın, aşırı kavrulabilirler. Bu şekilde fıstıkları önceden kavurarak helvanızda iyi kavrulmuş ve tadı çıkmış cam fıstıkları elde etmiş olursunuz. Bir tencerede 2 bardak suyu kaynamaya bırakın. Ayrı bir kasede sekerinizi ölçüp hazır tutun. Yağı genişçe bir tavada eritip kavrulmuş fıstıkları ve irmiği içine dökerek hafif ateşte tahta kaşıkla kavurun. Yine bu işlemdede irmiğin birden kavrulup yanmamasına dikkat edin. İyice kavrulup rengi koyulaşana, yağını dışarı salip irmiğin kokusu duyulana kadar karıştırarak kavurmaya devam edin. Tavanın altını kapatıp kaynayan suyu dikkatlice dökerek karıştırın. Altını tekrar açıp bir iki dakika piştikten sonra sekerini ilave edin. Arada karıştırarak suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Ocaktan alıp 15-20 dakika dinlendirdikten sonra helvanız servise hazırdır.

İrmik Helvası


(238 kişi 820 oy verdi.)

Gönderen: nihale | 14.May.2012

1 yemek kaşığı margarin
2 su bardağı irmik
1 su bardağından biraz fazla toz şeker
1 çay bardağı ceviz veya antep fıstığı
Arzu edildiği kadar dolmalık fıstık

Margarini eritip irmiği ilave edin kısık ateşte pembeleşene kadar kavurun. Ateşi harlı yapmayın ki yanmasın. İçine iri kıyılmış ceviz veya ikiye kırdığınız fıstığı katıp biraz daha kavurun. Ayrı bir yerde şekeri sütle eritene kadar ısıtın. Kavrulan irmiğe katıp sütü çekene kadar çevirerek pişirin ve tencerenin ağzını kapatın. 15 dakika sonra bir tepsiye kaşığın tersiyle yayın süsleyip servis yapın.

İrmik Helvası


(229 kişi 801 oy verdi.)

Gönderen: ismet ata | 19.Arl.2013

250 gram margarin
500 gram irmik
50 gram çam fıstığı
4 su bardağı sıcak su
600 gram toz şeker
1 yemek kaşığı hindistancevizi

Geniş ve derin bir tencerede 250 gr yağı eritin. 500 gr irmiği ve 50 gr fıstığı tencereye alın. orta ateşte fıstıklar pembeleşene kadar kavurun, fıstıklar pembeleşince 4,5 su bardağı kaynar suyu azar azar (ve dikkatlice) tencereye ekleyin. 1-2 dakika karıştırın. en son 3,5 su bardağı toz şekeri ekleyin. karıştırarak suyu tamamen çekmesini sağlayın.altını kapatıp, 15-20 dakika dinlendirdikten sonra üzerlerini hindistanceviziyle süsleyerek servis yapın.

İrmik Helvası


(237 kişi 855 oy verdi.)

Gönderen: asude | 05.May.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


2 su bardağı irmik
150 g. Tereyağ veya margarin
Bir çay bardağı çam fıstığı
4 su bardağı süt
2 su bardağı şeker
Tarçın

Yağı tencereye koyunuz eritiniz.
İrmik ve çam fıstığını ilave ediniz.
Hafif ateşte sürekli karıştırarak irmik ve fıstık pembeleşinceye kadar kavurunuz. (20–25 dakika kadar)
Kavrulan irmiği bir kenara alınız.
Sütün içerisine şekeri koyup karıştırınız.
Sütü bir taşım kaynatınız.
Kaynar sütlü şerbeti, irmiğin üzerine döküp karıştırınız.
Bir taşım kaynatınız.
Tekrar karıştırıp kapağı kapalı olarak kısık ateşte irmiğin, sütün tamamını çekmesini sağlayınız.
İrmik sütü çekince ocağı kapatıp bir kez daha karıştırınız.
Kapağı kapalı olarak 10–15 dakika dinlendiriniz.
Helva biraz soğuyunca kevgirle karıştırarak tanelendiriniz.
Servis tabağına alıp, tarçın serperek servis yapınız.
Helvanın çıtır çıtır olması istenirse bir avuç toz şeker serpilip karıştırılarak servis edilebilir.
İstenirse kuruyemişlerle süsleyiniz.

İrmik Helvası


(187 kişi 643 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 06.May.2014

1 su bardağı irmik
50 g. tereyağı veya margarin
1/2 çay bardağı çam fıstığı
2 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
Tarçın

İrmik ve fıstığı birlikte kavurunuz.
Yanmaması için kısık ateşte kavurunuz.
Kavurma sırasında sürekli karıştırınız
Tahta kaşık kullanınız.
Helvanın besleyici ve lezzetli olması için süt kullanmayı tercih ediniz.
İrmiği kavurduktan sonra tencereyi kenara alıp biraz soğumasını bekleyiniz.
Şurubu irmiğe sıcak olarak ilave ediniz.
Helvayı dibini tutmaması için kısık ateşte pişiriniz.
Ara ara karıştırınız.
Karıştırırken tencerenin dibinin tutup tutmadığını kontrol ediniz.
Helva dibini tuttuysa yanık kısmı karıştırmayınız.
Gerekiyorsa demlendirme için başka bir tencereye alınız.
Helva şurubu çekince, ocağı kapatınız.
Helvayı kevgirle alt üst ederek havalandırınız.
Pişen helva tenceresinin kapağını kapatıp 10–15 dakika demlendiriniz.
Helvayı bir kez daha kevgirle karıştırarak tanelendiriniz.
Helvayı şekilli kâseye koyup ters çevirerek şekil verebilirsiniz. Kaşık kaşık konarak ta şekil verilebilir. Tabağa serbest olarak koyup, kaşıkla düzeltebilirsiniz.

İrmik Helvası


(276 kişi 968 oy verdi.)

Gönderen: uykusuz | 11.Eyl.2014

200 gram tereyağı
200 gram irmik
1,5 su bardağı şeker
2 çay bardağı ceviz
2,5 su bardağı süt

Tereyağını tavada eritip üzerine irmiği ekleyip kavurmaya devam edin. Yaklaşık 20 dakika kadar kavurun. Üzerine şekeri ve sütü döküp karıştırın. Karıştırıp koyulaşınca ocaktan alıp kapağı kapalı bir şekilde 15 dakika kadar dinlendirin. Kıyılmış cevizi üzerine süsleyip servis yapın. İsteyenler şeker biraz da pekmezle hazırlayabilirler. Ya da sadece pekmezle yapıp hiç şeker koymayabilirsiniz.İrmik Helvası


(217 kişi 745 oy verdi.)

Gönderen: İ | 07.Kas.2015

2 yemek kaşığı tereyağı
1 fincan sıvıyağ
2 su bardağı irmik
1 fincan yer fıstığı
1 paket kuş üzümü
Şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su

İrmik yağlarla tencereye alınır, irmik yağda rengi kızarıncaya kadar kavrulur.
Fıstık ve kuşüzümü eklenir.
Şerbeti için, şeker suda kaynatılmadan eritilir, irmiğin üzerine boşaltılır.
Ocağın üzerinde suyunu çekene kadar pişirilir.
Sıcak servis yapılır.İrmik Helvası


(223 kişi 747 oy verdi.)

Gönderen: Ay Gül | 12.Eyl.2016

2 su bardağı irmik
2 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
1 adet portakal kabuğu rendesi
3 su bardağı su
3 yemek kaşığı çekilmiş badem

Öncelikle yağı bir tavada eritelim ve yağ erir erimez irmiği içine aktaralım. Kısık ateşte, tahta kaşıkla sürekli karıştırarak 20 dakika kavuralım. Rengi iyice sararan irmiğin üzerine şekeri ekleyip, 2-3 dakika daha kavuralım. Suyu yavaş yavaş üzerine ilave edip, yine kısık ateşte irmik suyunu çekene kadar karıştırarak pişirelim. Sonra portakal kabuğu rendesini katıp, helvayı ateşten alalım. Varsa bademle de süsleyip servise sunalım.

İrmik Helvası


(202 kişi 726 oy verdi.)

Gönderen: şivan | 15.Arl.2017

https://yemek.name

1 su bardağı irmik
3/4 su bardağı şeker
1+3/4 su bardağı su
50 gram tereyağı

Yağı eritip irmiği rengi dönene dek kısık ateşte kadar kavurun.
Su ve şekeri karıştırıp kaynatın.
Kaynattığınız şerbeti kavrulup esmerleşen irmiğe ekleyin.
Tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekleyin.
10 dakika demlenmeye bırakın.İrmik Helvası


(232 kişi 785 oy verdi.)

Gönderen: neva'da | 19.Arl.2017

https://yemek.name

1 su bardağı irmik
1 su bardağı toz şeker
2 su bardağı süt yada (1 su barağı su+1 su bardağı süt)
4 tatlı kaşığı tereyağı yada margarin
4 tatlı kaşığı çam fıstığı

Küçük bir sos tenceresine sütü ve şekeri koyun, şeker eriyene kadar şarıştırarak ısıtın. Şeker eriyince ocaktan alın.
Yayvan bir tencereye tereyağını koyun ve içine fıstıkları ekleyin.Fıstıklar ve irmiğin rengi koyulaşana kadar orta ateşte tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.
İrmikler istediğiniz renge ulaşınca içine sütü ilave edin. Ama dikkatli olun çünkü oldukça ısıyayıyor. İrmikler sütü çenceye kadar kısık ateşte pişirin.
Pilav gibi üzeri göz göz olunca ocaktan alın ve 1-2 kez karıştırın.
Tencerenin kapağı kapalı olarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin.
Ilık servis yapın.

Not: İsteğe göre fıstık yerine dövülmüş fındık ya da ceviz kullanılabilir. Her kaseye 1 top dondurma da konulabilir.İrmik Helvası


(179 kişi 620 oy verdi.)

Gönderen: kambersiz | 16.Şub.2018

Avrupa Birliği Bakanlığı
Avrupa'yı Masanın Etrafında Buluşturmak


2 kase margarin
2 yemek kaşığı çam fıstığı
2 kase irmik
2 kase su
1 kase şeker

Margarini eritin, çam fıstığı ve irmiği ekleyin ve 15 dakika kadar kavurun. Ayrı bir tencerede suyu kaynatın, şekeri ekleyin ve eritin. Hazırladığınız şurubu irmiğin üzerine dökün, karıştırın ve 10 dakika kısık ateşte pişirin. Bir peçeteyle kapatın ve 20 dakika dinlenmeye bırakın. Servis etmeden önce karıştırın.İrmik Helvası


(183 kişi 609 oy verdi.)

Gönderen: çelik çomak | 27.Ağu.2018

500 gr. irmik
1/2 litre süt
1 fincan çam fıstığı
5 çorba kaşığı tereyağı
450 gr. toz şeker

Kalın dipli bir tencerede tereyağını eritip, fıstıkları ve irmiği ilave edin. Ağır ateşte irmikleri pembeleşinceye kadar karıştıra karıştıra 30 dakika kadar kavurun. Kavurduğunuz irmiğe, yarım litre sütü soğuk olarak dökün. Ateşi kısın ve karıştırarak şekerini katın. Kısık ateşte dibi tutmadan 15 dakika daha tutup, kapağını kapatın, ocağı kapatarak, helvayı demlenmeye bırakın. Helva ılınınca tahta kaşıkla karıştırıp, kabartın. Ilık veya soğuk servis edin.

Not: Fazla tatlı yemeyi sevmeyenler, şeker oranını biraz daha düşürebilirler. Fıstık sevenler daha bol koyabilirler.İrmik Helvası


(127 kişi 441 oy verdi.)

Gönderen: minimor | 23.Eyl.2018

https://www.sek.com.tr

150 gr SEK Tereyağı
9 kahve fincanı irmik
2 su bardağı toz şeker
4 su bardağı SEK Süt

Şeker ve SEK sütü tencereye alıp karıştırın. Kısık ateşte ısıtın. SEK tereyağını başka bir tencerede eritin. İrmiği ekleyip rengi değişene 25 dakika sürekli kavurun. Ilık şekerli sütü irmiğe azar azar ekleyip pişirmeye devam edin. Tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte sütü tamamen çekinceye kadar pişirin. Servis yapın.İrmik Helvası


(121 kişi 438 oy verdi.)

Gönderen: saka | 13.Şub.2019

https://www.sabah.com.tr

1 sur bardağı irmik
2 yemek kaşığı tereyağ
1 kahve fincanı ayçiçek yağı
1 paket dolmalık fistic
İrmik helvası şerbeti için gerekli malzemeler
1 su bardağı ılık süt
1 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker

Öncelikle sıvı yağ ve tereyağınızı tencereye koyarak ocağınızın altını yakın. Sıvı yağ ile tereyağı tam olarak karıştıktan sonra bir bardak dolusu irmiği tencereye dökün dolmalık fıstıklarınızı da ekleyip kavurmaya devam edin.
Sonra şekerinizi ekleyin. İrmiğiniz rengi kavrulduğu için kahverengi olunca 1 bardak süt ve 1 bardak suyu ekleyin. Şerbet irmikten çekene kadar irmiği karıştırın ve dinlenmeye bırakın.
Daha sonra irmik helvanızı sütlü dondurma eşliğinde kaseden yardım alarak servis edebilirsiniz.İrmik Helvası


(91 kişi 305 oy verdi.)

Gönderen: atam | 20.Haz.2019

300 gram irmik
100 gram tereyağı
50 gram file badem
200 gram toz şeker
250 mililitre yağsız süt
200 mililitre su
1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

İrmik, tereyağı ve bademleri 15 dakika kadar kısık ateşte kavurun. Bu sırada ayrı bir tencerede süt, su, şeker ve limon kabuğu rendesini kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın. İrmikleri kavurduktan sonra şeker, süt, su karışımı ile karıştırın. 5 dakika sonra ateşten indirin ve yaklaşık 40-45 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenme esnasında, kapağın altına kuru bir bez veya havlu kağıt koyarsanız buharı çeker ve demlenme daha hızlı olur. Arzuya göre toz tarçın veya tarçın çubuğu ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.İrmik Helvası


(66 kişi 233 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 21.Tem.2019

1,5 su bardağı irmik
3 yemek kaşığı tereyağı
Yarım yemek kaşığı dolmalık fıstık
1,5 su bardağı su
1,5 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker
2 tatlı kaşığı tarçın

Tereyağını tavada eritin. Dolmalık fıstıkları içine atarak kavurun. Kavrulan fıstıkların üzerine irmiği ekleyip 20 dakika daha kavurmaya devam edin.
Su, şeker ve sütü küçük bir tencereye alıp iyice karıştırın. Kısık ateşte kaynamaya bırakın.
Kaynadıktan sonra kavrulmuş irmiğin üzerine sütlü şerbeti sürekli karıştırarak azar azar ilave edin. 10 dakika daha pişirdiğiniz helvanın altını kapatın. Kapağını kapatıp dinlenmesi için kenara alın. Biraz soğuyup dirildikten sonra dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.