Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Çorba Tarifleri » İrmik Çorbası
22 adet | 999,743 defa bakıldı


İrmik Çorbası


(196 kişi 695 oy verdi.)

Gönderen: EnginAr | 05.May.2006

MALZEMELER
8 bardak et suyu
2 kahve fincani irmik
1-2 yemek kasigi margarin
1 ½ bardak süt
tuz

YAPILIŞI
1-Et suyunu kaynamaya birakin. irmigi serpistirerek katip 7-8 dakika pisirin.
2-Yag ve yeterince tuz koyup sütü ekleyin, 3-4 dakika sonra servis yapin.


ML® İrmik Çorbası için tıklayın
İrmik Çorbası


(175 kişi 621 oy verdi.)

Gönderen: Güzellik | 25.Haz.2006

5 domates
10 bardak et suyu
2 kahve fincanı irmik
1 bardak süt
4 yumurta sarısı
3 çorba kaşığı tereyağı
tuz

Domatesleri rendeleyip 1 bardak et suyuyla 5-10 dakika kaynatın, sonra süzgeçten geçirin. Et suyunun kalanını ve yağı katarak irmiğini koyun ve durmadan karıştırarak kaynatın, sonra ateşi kısıp yarım saat pişirin. Ateşten alınca, önceden çırptığımız süt ve yumurtayı katarak sofraya alın.

İrmik Çorbası


(167 kişi 578 oy verdi.)

Gönderen: Hakime | 17.Ekm.2006

4-5 olgun domates
10 su bardağı et suyu
3 çorba kaşığı tereyağı
2 kahve fincanı irmik
1 su bardağı süt
4 yumurta sarısı
tuz

HAZIRLANIŞI:
Domatesleri rendeleyip küçük bir tencerede bir bardak et suyu ve tuz ekleyerek hafif ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Tel süzgeçten geçirerek çorba tenceresine alın. Kalan et suyu ve tereyağını domatesin üzerine dökün, irmik serpin. Sürekli karıştırarak kaynatın. Kaynayınca, ateşin altını kısıp yarım saat daha pişirin. Sütü ve yumurta sarılarını ayrı bir kapta çırpın. Ocaktan indirdiğiniz kaynar haldeki çorbaya karıştırarak servis kasesine boşaltın.

İRMİK ÇORBASI


(223 kişi 798 oy verdi.)

Gönderen: ananas | 20.Ekm.2006

MALZEMESİ:
4 su bardağı su veya et suyu
3 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı katıyağ
1 çorba kaşığı domates salçası
Yeterince tuz, biber.

YAPILIŞI:
Yağı ve suyu (Veya et suyunu) orta büyüklükte bir tencereye koyunuz. Karıştırıp kaynatınız. Su iyice kaynayınca içine üç çorba kaşığa irmiği atınız. Tahta bir kaşıkla devamlı karıştırınız. Bir süre sonra bir bardak içinde domates salçasını, sıcak çorba suyuyla eritip, kaynayan çorbaya katınız. Çorba arzuladığınız kıvama gelince ateşten indiriniz. Sıcak sıcak ikram ediniz. Arzu edenler bu çorbaya sütlü terbiye yapabilirler.
Sütlü terbiye: Bir yumurta sarısını bir bardak sütle çırparak karıştırınız. Kaynamakta olan çorba suyundan bir iki kaşık alıp bu karışımı ılıklaştırınız. Çorbayı ateşten indirmeden çorbaya katıp, bir taşım kaynattıktan sonra ikram ediniz.

İRMİK ÇORBASI


(183 kişi 622 oy verdi.)

Gönderen: Seval Hoşgör | 17.Arl.2006

Malzeme :
3 veya 4 kaşık irmik
10 bardak tavuk suyu
2 çay kaşığı toz tarçın
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:
Yağlı bir tavuk 4 litre kadar suda kaynatılır, köpüğü alındıktan sonra içine üç bütün soğan, bir iki adet karanfil bir kaç sap kereviz ve maydanoz kökü ilave edilip 15 dakika daha kaynatıp tuzunu da ilave ederek bir taşım daha kaynattıktan sonra etleri ayırıp süzülür. İrmik, azar azar ve top top olmaması için devamlı karıştırılarak katılır ve irmik kokusu kayboluncaya kadar ortalama 45 dakika kaynatılır. Ve zeytinyağı kıvamına gelince ateşten alınıp kaselere tevzi edilir ve üzerine tarçın serpilerek servis yapılır.

İRMİK ÇORBASI


(163 kişi 576 oy verdi.)

Gönderen: Şükran Arık | 19.Tem.2007

2 Su bardağı irmik
1 Çay kaşığı tuzsuz salça
10 Su bardağı et suyu
3 Yumurta sarısı
1 Çay bardağı süt, tuz.

İrmiği yağda kavurun, et suyu, küçük doğranıp pişirilerek püre haline getirilmiş domates, tuzsuz salça ve biraz tuz katıp 5 -10 dakika kaynatın. Yumurta sarılarını sütle çırpıp, azar azar kaynar çorbaya karıştırın. Kaynamaya başlayınca ateşten indirin. Sıcak servis yapınız.

İRMİK ÇORBASI


(168 kişi 586 oy verdi.)

Gönderen: Elvin | 23.Arl.2007

4 Su bardağı et suyu
1 Tatlı kaşığı tuz
2 Çorba kaşığı irmik
1 Su bardağı süt
1 Yumurta
1/2 Çorba kaşığı tereyağı

İrmiği tencereye koyunuz. Karıştırarak et suyunu ilave ediniz. Tuz atıp hafif hararetli ısıda 15 dakika pişiriniz. Yumurta sarısı ile sütü karıştırınız. Ilıklaştırarak yağ ile beraber çorbaya katınız. Bir taşım kaynatıp çorba kâsesine boşaltınız. Üzerine kıyılmış maydanoz serpiniz.

İRMİK ÇORBASI


(161 kişi 563 oy verdi.)

Gönderen: kasabanınnamusu | 15.Mar.2008

Malzeme:
6 su bardağı et suyu
1 su bardağı irmik
2 yumurta sarısı Tuz

Yapılışı:
Kaynayan et suyuna irmiği azar azar ilâve edin. Top top olmaması için sürekli karıştırın. Tuzunu ilâve edin. İrmik kokusu gidinceye kadar kaynatın. Tencereyi ateşten alın ve iki yumurta şansını çorbaya yavaş yavaş ilâve edin.

İRMİK ÇORBASI


(175 kişi 626 oy verdi.)

Gönderen: sedan | 17.Nis.2008

Malzeme:
3 kahve fincanı irmik
5 orta domates
tuz
kırmızı biber
1 fincan sıvı yağ
8 bardak etsuyu, yahut su
1 çorba kaşığı tereyağı
1 bardak süt
yumurta

Yapılışı:
Bir tencerede yağı kızdırın sonra irmiği koyup 4 dakika kadar kavurun. Kavrulmuş irmiğe kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domatesleri ilave edin. Tuzu ve suyunu koyup 10 dakika kadar pişirin. Yumurta ve sütü iyice karıştırıp ilave edin. Sıcak olarak servis yapın.

İrmik Çorbası


(170 kişi 613 oy verdi.)

Gönderen: sait | 27.May.2008

4-5 adet olgun domates
10 su bardağı et suyu
Tuz
3 çorba kaşığı tereyağı
2 kahve fincanı irmik
1 su bardağı süt
4 yumurta sarısı

Domatesleri rendeleyip, küçük bir tencerede bir bardak et suyu ve tuz ekleyerek hafif ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Tel süzgeçten geçirerek çorba tenceresine alın.
Kalan et suyu ve tereyağını domatesin üzerine ilave ederek, irmik serpin. Sürekli karıştırarak kaynatın. Kaynayınca, ateşin altını kısıp yarım saat daha pişirin.
Sütü ve yumurta sarılarını ayrı bir kapta çırpın. Ocaktan indirdiğiniz kaynar haldeki çorbaya karıştırarak servis kasesine boşaltın.

İRMİK ÇORBASI


(188 kişi 649 oy verdi.)

Gönderen: sarpa | 18.Ağu.2008

MALZEME:
100 gram ince irmik
8 bardak et suyu
3 fincan süt
3 adet yumurta
tuz

HAZIRLANIŞI:
Et suyu biraz tuzla bir tencereye konur, ateşe oturtulur. Kaynamaya başlayınca bir yandan karıştırıp, bir yandan irmik yavaş yavaş tencereye dökülür. Bütün irmik konduktan sonra 15 dakika kaynatılır. Bu müddetin sonunda başka bir kabın içine yumurtaların sarıları konur, bir çatalla vururken içine yavaş yavaş süt ilâve edilir, sonra kaynayan çorbaya döküp iyice karıştırılır.

İRMİK ÇORBASI


(181 kişi 643 oy verdi.)

Gönderen: Satı Karakoç | 31.Oca.2009

Malzemesi:
1 küçük su bardağı irmik
4 bardak et suyu
1 limon
3 yumurta
tuz
biber

Hazırlanışı:
Tencerede su veya et suyunu kaynatın. İrmiği azar azar dökerek yedirin. Tuzuna bakıp top top olmaması için pişinceye kadar karıştırın. Diğer tarafta bir tencereye 3 yumurtayı limon suyu ile ateşte , çalkalayıp et suu ile sulandırın. Çorbaya azar azar yedirin. 2-3 dakika ¥ sonra çorbanın tadına bakıp kıvamını bulmuşsa ateşten indirip servis yapın.

İRMİK ÇORBASI


(178 kişi 635 oy verdi.)

Gönderen: azimet | 03.Şub.2009

2000 gram et suya (8 bardak)
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
750 gram domates (5 orta) ya da 150 gram tuzsuz domates salçası
180 gram irmik (3 1/4 kahve fincanı)
Tuz
ARZUYA BAĞLI OLARAK:
325 gram süt (1 1/4 bardak)
3 yumurta sarısı

1 Bir tencereye; 4 silme çorba kaşığı margarin koyarak az kızdırmak, sonra buna üç bir çeyrek kahve fincanı orta incelikte irmik ilâve ederek, durmadan karıştırmak suretiyle 4 dakika kadar kavurmalıdır.
2 Sonra kavrulmuş irmikleri hazırlanmış 8 bardak et suyu, kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış, küçük doğranmış ve yağsız pişirilerek püre haline getirilmiş 5 orta domates veya bir buçuk kahve fincanı konserve tuzsuz domates salçası ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilâve ederek, tencerenin kapağım kapatmalı ve küçük ateşte 5 - 10 dakika arasında pişmeye bırakmalıdır.
3 On dakika sonra çorbayı kâseye alarak servis yapmalı. Çorbada yumurta ve süt kullanılacaksa; o takdirde, bir kuşaneye 3 yumurta sarısı ile bir çeyrek bardak süt koyarak çatal ve telle bir dakika çırpmalı, sonra da bu sütlü yumurtaları kaynamakta olan çorbaya katarak, iyice bir karıştırdıktan sonra çorba tekrar kaynamaya kıvamına gelinceye kadar bir dakika daha ateşte bırakmalı ve kâseye alarak servis yapmalıdır.

İrmik Çorbası


(216 kişi 762 oy verdi.)

Gönderen: hayriyeaydin | 03.Eyl.2009

İrmik, etsuyu, yumurta, limon ve tuzdan oluşan çorba malzemesidir. Kaynayan et suyuna azar azar irmik ilave edilir. Peşinden yumurta limonla çarpılıp ilave edilir. Et suyunun piştikten sonra ilave edildiği de görülür,

İrmik Çorbası


(158 kişi 560 oy verdi.)

Gönderen: nükhet koç | 17.Eyl.2010

4 çorba kaşığı irmik
4 su bardağı et suyu veya su
2 çorba kaşığı salça
1 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt
2 adet yumurta sansı
1 çay kaşığı silme zencefil
Tuz
Karabiber

Tencerede kızdırılmış yağda irmiği rengi dönene dek kavurun. İçine salçayı ilave edin. İrmiği 1-2 dakika daha kavurun. Et suyunu veya suyu ekleyin. İrmik yumuşayana dek pişirin. İnmesine yakın süt ve yumurta sarısını iyice çırpın. İçine çorbadan 2-3 kaşık alıp, karıştırın. Daha sonra çorbanın içine azar azar akıtarak karıştırın. Bir taşım kaynatın ve zencefil, tuz, karabiber ekleyip, ateşten alın. Sıcak olarak servis yapın.

İRMİK ÇORBASI


(162 kişi 550 oy verdi.)

Gönderen: sabaat | 01.Ekm.2010

Bu da, kuvvetli midelere, kuvvetli çorbalardandır. Besili tavuk ve hindi sulariyle güzel olur. Bir tencerede yağlı tavuk suyu kaynadığı sırada, istenilen miktar irmiği, azar azar tavuk suyuna dökerek iyice yedirmelidir.
İrmiklerin, top top olmaması için de, un çorbasında olduğu gibi, devamlı karıştırılarak çorbayı pişirmelidir.
Bu çorba, terbiyeli salça kabul ettiği gibi, üzerine dövülmüş tarçın dahi serpilerek içilir.

İrmik Çorbası


(156 kişi 579 oy verdi.)

Gönderen: Ercüment Çözer | 29.Haz.2011

2 çorba kaşığı margarin
1 çay bardağı irmik
3 adet domates
4 su bardağı et suyu veya su
1 çorba kaşığı domates salçası
Tuz

Bir kabın içinde margarin ve irmiği kavurun. Domateslerin kabuklarını ve çekirdeklerini temizleyip küp şeklinde doğrayın. Ayrı bir kapta yağ ilave etmeden, domatesleri 5 dakika kavurun. Üzerine kaynamış et suyu veya su ilave edip salça ve kavrulmuş irmiği ekleyin. 10 dakika kaynatıp tuzunu ayarlayın.

İrmik Çorbası


(171 kişi 611 oy verdi.)

Gönderen: kutsal yol | 26.Mar.2012

1 su bardağı irmik
3 adet yumurta
100 gr margarin
1 adet et bulyon
Yeterince su
Tuz

Margarini bir tencerede eritin, ocağın altını kapayıp yumurtaları ve irmiği ekleyip sert bir hamur kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Ardından bir çay kaşığı yardımıyla şekillendirerek, tablet et bulyon attığınız suya atarak tencerenin kapağı kapalı olarak irmikler iyice kabarana kadar kaynatın.

İrmik Çorbası


(185 kişi 643 oy verdi.)

Gönderen: aman avcı | 14.Arl.2013

2 çorba kaşığı tereyağı
3 kahve fincanı irmik
3 adet orta boy domates
8 su bardağı et suyu
1 kaşık salça
Tuz
Terbiyesi için:
1/2 su bardağı süt
2 adet yumurtanın sarısı

Bir tencerede margarini eritin, irmiği ekleyin. İrmiğin rengi değişmeye başladığında rendelenmiş domatesleri ekleyip bir-iki dakika kavurun. Et suyu, salça ve tuz ekleyip 10 dakika pişirin. Sütle yumurta sarılarını karıştırın. Azar azar ve sürekli karıştırarak çorbaya ekleyin. Bir taşım kaynatıp sıcak servis yapın.

İRMİKLİ ÇORBA


(181 kişi 645 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 02.Ekm.2014

2 çorba kaşığı tereyağı
1 çay bardağı irmik
3 adet domates
4 su bardağı et suyu veya su
1 çorba kaşığı domates salçası
Tuz

İrmiği tereyağında kavurun. Domateslerin kabuklarını ve çekirdeklerini temizleyip küp şeklinde doğrayın ve ayrı bir kapta yağ ilave etmeden beş dakika kavurun. Üzerine kaynamış et suyu veya su ilave edin. Salça ve kavrulmuş irmiği ekleyerek 10 dakika kaynatın. Tuzunu ayarlayıp çorbayı ateşten alın.

İrmik Çorbası


(135 kişi 484 oy verdi.)

Gönderen: ayol | 27.Tem.2016

8 bardak et suyu
100 gram ince irmik
125 gram süt
3 yumurta sarısı
Tuz

Bir tencereye et suyunu koyarak kaynamaya bırakın, Kaynadıktan sonra irmik ile tuzu serpmek suretiyle ilâve edin ve iyice karıştırdıktan sonra çorbayı 15 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin. Öteyanda, bir kabın içine 3 yumurtanın sarısını kırarak, buna sütü de ilâve edin ve telle veya çatalla birbirleriyle iyice halloluncaya kadar çırpın. Sonra da bu yumurtalı sütü kaynamakta olan çorbaya katarak iyice karıştırın ve tencereyi hemen ateşten alarak servis yapın.

İrmik Çorbası


(93 kişi 322 oy verdi.)

Gönderen: aymelek | 06.Nis.2018

2 çorba kaşığı tereyağı
1 çay bardağı irmik
1 çorba kaşığı salça
1 tutam tuz
Aldığı kadar su

Tenceremize tereyağını alıp eritelim ve irmiği salçayı ekleyelim. Karıştırarak 2-3 dakika kavuralım. Daha sonra aldığı kadar su dökelim. Tuzunu ekleyip 1-2 taşım kaynatalım ve ateşten alıp servis yapalım.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.