Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Helvayı Hakani
11 adet | 363,032 defa bakıldı


Helvayı Hakani


(224 kişi 798 oy verdi.)

Gönderen: mutfaktabirimivar | 04.Şub.2007

1 kilo süzme bal
1 litre su
1 kilo nişasta
150 gram badem içi
1/2 kilo tuzsuz tereyağı
200 gram pudra şekeri
1 litre su

150 gram iç bademi bir süre ılık suda bıraktıktan sonra kabuklarını soymalı ve uzunlamasına ikiye ayırmalı. Nişastayı 400 santilitre suyla iyice karıştırarak koyu bir ayran kıvamına getirmeli. Süzme balı 600 santilitre suyla sulandırdıktan sonra orta ısılı ateşe koymalı (Tencerenin her tarafına aynı ölçüde ısının yayılabilmesi için tencereyle ocak arasına bir saç levha konulması yerinde olur. Ayrıca, helva pişirilmesinde daha iyi sonuç alınabilmesi için 'helvahane' denilen geniş, yuvarlak ve yayvan bir tencerenin kullanılması daha doğru olur). Uzunlamasına ikiye bölünmüş bademleri bu bala katmalı ve bir tahta kaşıkla karıştırırken sulandırılmış nişastayı döküp bala yedirmeli. Karışımı tahta kaşıkla karıştırarak pişirmeye devam etmeli. Nişasta, sulandırılmış balla bademler birbiriyle iyice karışıp kaynaşarak koyu bir hamur kıvamını alınca ve bu hamur tencereye yapışmaya başlayınca üzerine 1/4 kilo tuzsuz tereyağını parçalara bölüp bu karışıma katmalı ve helvayı pişirmeye devam etmeli. Hamur, tereyağını tamamen içip tekrar tencereye yapışmaya başlayınca, kalan 250 gram tereyağını da koyup pişirmeye devam etmeli. Hamur, ilâve edilen bütün tereyağını iyice içmiş ve artık tahta kaşığa yapışmaz hale gelmişse, helva pişmiş demektir. Tencereyi ateşten indirmeli ve helvayı, her kaşığa bir badem rastlamak üzere kaşık kaşık kalıplayıp düz bir kayık tabağa dizmeli, soğuduktan sonra üzerine pudra şekerini serperek servis yapmalı.

Not: Osmanlı devrinde sultanlar (hakanlar) için yapılan bu helva, daha sonra halka da yayılmış.


Fotoğraf "rosto" tarafından gönderildi. 05.08.2017


Helva-i Hakani


(212 kişi 778 oy verdi.)

Gönderen: pazar | 23.Eyl.2007

Yarım kahve fincanı tereyağı
1 kahve fincanı margarin
10 kahve fincanı pirinç unu
4 çay bardağı süt
2 su bardağı şeker
50 gr iç badem

Tereyağı ve margarini tencerede eritin. Üzerine pirinç ununu ilave edip pembeleşinceye kadar tahta kaşıkla karıştırın.
Başka bir tencerede sütü kaynatın. Şekeri ilave edip karıştırın ve pirinç ununun üzerine dökün. 2 dakika karıştırıp ince kenarlı bir tepsiye boşaltın.
Üzerine iç bademleri yerleştirin. Soğuduktan sonra baklava dilimi şeklinde kesin ve servis yapın.


ML® Güllabiye Helvası için tıklayın


Helvayı Hakanî


(161 kişi 557 oy verdi.)

Gönderen: Özlem Erbay | 07.Tem.2008

1 süt fincanı has un
1 süt fincanı pirinç unu
3 süt fincanı süt
1 fincan sıvıyağ
150 gr tereyağı
2 süt fincanı şeker
1 süt fincanı nişasta

Bir tencerede yağ eritilir. Un, nişasta, pirinç unu konup karıştırılır.
Karıştıra kanştıra özlenip, hafif sararınca ateş kısılır. Üzerine şeker dökülüp, sıcak süt ilave edilerek, hızlıca karıştırılır. İyice karıştınnca üzeri örtülüp, nemlendirilir.
1 dakika sonra kapağı açıp, yine karıştırılır. Sonra servis tabaklarına alınır.

Helvay-i Hakani


(220 kişi 797 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 11.Nis.2009

THY Skylife

125 g (1 bardak) un
100 g (1 bardak) buğday nişastası
125 g (1 bardak) pirinç unu 3 bardak süt
250 g tereyağı
500 g bal
300 g badem
250 g kaymak

Önce bademleri sıcak suda bekletip kabuklarını soyun. Birkaç tanesini helvayı süslemek için ayırın. Tereyağını tencerede eritin, sonra tencereyi ateşten alın ve biraz soğumasını bekleyin. Tencereye önce nişastayı katın,
1-2 dakika karıştırdıktan sonra unu ve pirinç ununu ekleyip macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Tencereyi tekrar ateşe oturtup bademleri ekleyin ve tahta kaşıkla devamlı karıştırarak 5-10 dakika kavurun. Sütü kaynatıp balı içine katın, azar azar kavurduğunuz malzemeyi ekleyin. Helvayı iyice karıştırıp sütü yedirdikten sonra tencerenin kapağını kapatın ve 15 dakika çok kısık ateşte demlendirin. Ateşi söndürüp helvayı, bulgur gibi dağılacak kıvama getirene kadar güzelce karıştırın. Kaymağı parçalayarak üzerine serpiştirin, tekrar karıştırıp 15 dakika dinlendirin ve servis tabağına boşaltın. İsteğe göre üzerine gülsuyu da dökebilirsiniz.

Helva-i Hakani


(191 kişi 681 oy verdi.)

Gönderen: k&a | 07.May.2009

2 çorba kaşığı margarin
1,5 çorba kaşığı tereyağı
Yarım kg pirinç unu
1,5 su bardağı süt
2 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı iç badem

Orta boy bir tencereye margarin ve tereyağını alıp, eritin. Üzerine yarım kg pirinç ununu ilave edin. Un, yağın içinde pembeleşinceye kadar tahta bir kaşıkla hiç durmadan karıştırın. Şurubu için bir buçuk su bardağı sütü başka bir tencerede kaynatın. 2 su bardağı toz şekeri ilave edip, karıştırın. Ocaktan aldıktan sonra, kavrulmuş pirinç ununun üzerine dökün. 2 dakika karıştırıp, bir tepsiye dökün. Üzerine iç bademleri şekilli olarak dizin. Bademli helva soğuduktan sonra, baklava dilimleri şeklinde kesip, servis yapın.

Helva-i Hakani


(192 kişi 686 oy verdi.)

Gönderen: zemberek | 16.Ağu.2009

1/2 kg sadeyağ
1/2 kg nişasta
3 kg şeker
112 kg un
1/2 kg pirinç unu
2 kg süt

Bir tencerede sade yağ eritilir. Yarım kilo un, yarım kilo nişasta ve yarım kilo pirinç unu birbirine karıştırıldıktan sonra alıştıra alıştıra, meyanesi gelinceye kadar yağla kaynaştırılır. Üç kilo kestirilmiş şekerle, iki kilo süt kaynarken bu meyanenin üzerine dökülür. Ağzı hemen kapatılır, 15 dakika sonra bir kepçenin tersi ile ezilir ve tabaklara alınarak servis yapılır.

Not: Bu tatlı Osmanlı saraylarında, özellikle kandil günleri pişirilen bir tatlıydı.

Helva-i Hakani


(207 kişi 707 oy verdi.)

Gönderen: akyel | 09.Şub.2010

1,5 su bardağı un
1,5 su bardağı nişasta
1,5 su bardağı pirinç unu
6 su bardağı toz şeker
300 gr tereyeğı
5 su bardağı süt

Unu, nişasta ve pirinç ununu tereyağı ile birlikte tencereye koyup sürekli karıştırarak rengi sararana dek pişiryoruz. Ayrı bir tencerede süt ve şekeri kaynatıp kavurduğumuz unların üzerine döküyoruz. Ocağı kapatıp tencerenin kapağı kapalı vaziyette 15 dakika dinlendiriyoruz. Ardından kapağı açıp helvayı kaşığın tersiyle ezerek servis tabağına alıyoruz. Cevizle süsleyip servis yapıyoruz.

Helva-i Hakani


(153 kişi 556 oy verdi.)

Gönderen: ahenk canoğlu | 12.Kas.2010

300 gr süzme bal
1 su bardağı su
150 gr çekilmiş badem içi
2 çorba kaşığı nişasta
6 çorba kaşığı sıvıyağ
100 gr yeşil fıstık

Bal, su, badem içi ve nişastayı derin bir tencereye alın. Orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Koyulaşmaya başlayınca sıvıyağı ekleyin, 5-6 dakika daha karıştırarak pişirin. Karışımı mermer veya cam zemin üzerine döküp 5-6 mm kalınlığında açın. Üzerine yeşil fıstık serpip rulo şeklinde sarın. Parmak kalınlığında dilimleyip servis tabağına alın. Soğuk olarak servis yapın.

Helva-ı Hakanı


(203 kişi 728 oy verdi.)

Gönderen: Yasin Türe | 09.Şub.2013

1/2 su bardağı buğday nişastası
1/2 su bardağı un
1/2 su bardağı pirinç unu
3 su bardağı süt
150 gr. tereyağı
2 su bardağı toz şeker
1.5 su bardağı kaymak
1 su bardağı badem

Sütü toz şekerle beraber kaynatın. Bademleri suda bekletip, kabuklarını soyun ve toz haline getirin. Helva tenceresinde tereyağını köpürmeden sadece eritin. Un, pirinç unu ve nişastayı ekleyip tahta kaşıkla kısık ateşte sürekli karıştırın. Bademleri de ekleyip hepsini birlikte 25 dakika karıştırarak kavurun. Karıştırmaya devam ederken önceden hazırladığınız şekerli sütü ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra ocağı kapatın. Tencerenin üzerini temiz bir bezle kapatarak 20 dakika dinlendirin. Kaymağı tencereye ekleyip karıştırın. Badem serperek servis yapın.

Helvayı Hakanı


(209 kişi 753 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 18.Şub.2013

İnci Beşoğul
17. yy Osmanlı mutfağından


600 gram has un, 600 gram nişasta, 600 gram pirinç unu, 1200 gram sadeyağı konarak tencere ile ateş üzerine oturtulur. Ateş üzerinde kepçe ile devamlı karıştırılıp özlenince üç okka (3,600 gram) safi bal, yahut şeker ve 2 okka (2400 gram) süt ile kaynarken haşlayıp tencerenin üzerini güzelce örtüp 15 dakika durduktan sonra kapağı açıp, yine karıştırılır. Sonra de servis tabaklarına alınır.

Not: Bu helva değişik isimli olup, ismi dahi Hakana mensub olmakla anılır. Vevahutta bütün helvaların padişahı demektir. Hele pâkçe (beyaz) pişirilince hepsinden güzel bir helvadır. Üç dört çeşittir. Hepsinden meşhuru, budur.

Helva-i Hakani


(27 kişi 94 oy verdi.)

Gönderen: perver | 19.Kas.2019

200 gram tereyağı veya margarin
1 su bardağı un
1 su bardağı pirinç unu
1 su bardağı nişasta
3 su bardağı süt
2,5 su bardağı tozşeker
100 gram iri dövülmüş ceviz
Yarım kahve fincanı gül suyu

Tencereye yağı alıp eritelim. Unu ve 1 su bardağı pirinç ununu ekleyip, ağır ateşte ve sürekli karıştırarak kavuralım.
Üzerine 1 su bardağı nişastayı ilave edip hafifçe esmerleşip meyanesi gelene dek ve sürekli karıştırarak kavurmaya devam edelim.
Sonra kaynar haldeki sütü ekleyerek, karıştırmaya ara vermeden, helvanın sütü çekmesini sağlayalım.
Toz şekeri ilave edip karıştıralım. Dövülmüş cevizi de ekleyip bir kez karıştırdıktan sonra, helvayı ateşten alalım. 15-20 dakika demlendirelim. Servis tabağına alıp arzuya göre üzerine gül suyunu gezdirelim. Servis yapalım.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.