Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » Goruk Sulu Bamya (Senirkent Isparta)
1 adet | 3,172 defa bakıldı


Goruk Sulu Bamya (Senirkent Isparta)


(251 kişi 884 oy verdi.)

Gönderen: fido | 17.Şub.2018

https://www.senirkent.gov.tr

Yarım Kg bamya(taze veya kurutulmuş)
2 Salkım Üzüm Goruk’u
2 adet orta boy soğan
2 adet domates
2 adet sivri biber
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tere yağı
250 gr kuşbaşı et


Tencerede kuşbaşı etler 5-6 dakika kadar karıştırılır. İçine tereyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Domateslerin kabuğu soyulup rendelenir. Soğanlar ve biberler ince ince doğranır. Soğan ve biberler bir tavada pembeleşinceye kadar pişirilir. Rendelenmiş domatesler karışıma ilave edilir. Tencerede pişmekte olan ete eklenir. Karışımın üzerine çıkacak şekilde su ilave edilir. Kaynamaya bırakılır.
Ayrı bir tencerede haşlanmış olan bamya süzülerek kaynayan suya ilave edilir. Tencerenin ağzı kapatılarak yaklaşık 30 dakika pişmesi için beklenir. Başka bir kap da goruklar ezilerek içine bir su bardağı ilave edilerek tülbent den geçirilerek süzülür. Süzülen goruk suyu pişmekte olan bamya ya ilave edilir. İsteğe bağlı olarak iki diş sarımsak katılabilir. Goruk suyunun bulunmadığı zamanında limon tuzu kullanılabilir. Tencere nin ateşi söndürüldükten sonra hemen ocaktan indirilmez. 5-10 dakika buharı ile pişmesi için bekletilir.
Yöremizde düğünlerde, davetlerde, mevlit yemeklerinde 100-1000 kişilik hazırlanarak üçüncü yemek olarak ikram edilir.

Not: Yöremizde düğünlerde özellikle bamya yemeği sıcak olarak sofraya koyulur. Sofradaki yemek yiyen bazı açıkgöz kişiler yemeği ilk olarak kaşıklayıp ya da soğukmuş diyerek diğer kişilere hızlı yemeleri için adeta teşvik ederler. Yemeğin gerçekten soğuk olduğunu düşünen kişiler de hemen kaşıkla yemeğe daldırıp düşünmeden kaşığı ağzına götürürler. Sıcak olan bamya kişilerin ağzını yaktığında kişi sıcak olduğunu çaktırmamak için (yemek evde kapalı ortamda yeniliyorsa) evin tavanına bakarak tavanı da çok güzel çakmışsınız kirişler çok iyi vb şeklinde ifade ederek güya ağzının yandığını çaktırmak istemez.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Şiş Börek Çorbası (Hatay) - Samsa (Senirkent Isparta) >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.