Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Turşular Konserveler » Kırma Yeşil Zeytin
3 adet | 16,053 defa bakıldı

Kırma Yeşil Zeytin


(114 kişi 386 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 08.Haz.2016

1 Kg yeni toplanmış yeşil zeytin
2 Kaşık kaya tuzu
Cam Kavanoz
Kırmak için kullanabileceğiniz taş veya sert bir şey
Tatlandırmak için: (1 litre suya)
1 yemek kaşığı limon tuzu
4 yemek kaşığı kaya tuzu

Sert bir zemin üzerinde zeytinler tek tek kırılır. Kırılan zeytinler cam kavanoza koyulur ve üzerine içme suyu doldurulur. 2 Yemek kaşığı kaya tuzu ilave edilir, kapağı kapatılır Serin bir yere kaldırılır. Arada bir çalkalanır. Haftada iki üç kez suyu değiştirilir. 15 gün sonra tatlandırma işlemine geçilir. 15 gün sonra kavanozdaki zeytinlerin suyu dökülür ve aşağıdaki oranlara göre tatlandırma yapmak için tekrar su hazırlanır.
Yenilebilecek kıvama gelen zeytinlerimizi tatlandırmak için: Zeytini koyacağımız suyun miktarına göre tuzunu ve limon tuzunu koymalıyız. Yaptığınız zeytin miktarına göre siz bu oranı ayarlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kaya tuzu 20 gr geliyor. Ben 1 kg için 4 yemek kaşığı kullanıyorum . 4 ile 5 yemek kaşığı arasında yeterli oluyor. 1 yemek kaşığı limon tuzu ilavesini de unutmayalım. Zeytinimizin acısı gittikten sonra, yani yenilebilecek kıvama geldiği zaman, cam kavanozlara konur. 1 litre suya 1 yemek kaşığı limon tuzu, 4 yemek kaşığı kaya tuzunu zeytinlerimizi tatlandırılması için koyulur.

Not: Kullanacağınız zaman kahvaltı tabağına alıp, üzerine zeytinyağı ve limonun suyunu sıkarak servis edilir.Çizik Yeşil Zeytin


(125 kişi 431 oy verdi.)

Gönderen: Alya A. | 22.Kas.2017

https://yemek.name

Yeşil taze zeytin
Su
Tuz
Zeytinyağı
Limon suyu

Zeytinleri bir çekiç yardımıyla kırın ya da keskin bir bıçakla üzerlerine çizik atın.
Bir kavonoza yerleştirip aldığı kadar su ile doldurun.
Serin bir yere 2 günde bir suyunu değiştirerek bekletin.
Acılığı tamamen gidinceye kadar bu işleme devam edin. Ortalama 2 ila 3 hafta arasında zeytinleriniz acılığından kurtulacaktır.
Zeytinlerin acılığı gidince yıkayıp damak tadınıza göre ayarlanmış tuz, limon ve zeytinyağı karışımı ile dolu kavanoza doldurun.
Zeytinleriniz istediğiniz zaman sofranıza çıkartmaya hazırdır.Ev Yapımı Kırma Zeytin


(84 kişi 311 oy verdi.)

Gönderen: fato abla | 16.Nis.2019

1 litre su
500 gram zeytin
1 yemek kaşığı tuz
1 su bardağı zeytinyağı

Zeytinleri yıkayın, ayıklayın ve mutfakta kıracaksanız altına eski yıpranmış bir havlu serin. Çekiç kullanarak çekirdekleri zedelenmeden kırın ve kavanoza doldurun. Üstünü tamamen dolduracak kadar su koyun ve suyu her gün değiştirin. 10-15 gün sonra zeytinlerin acılığı gidince suyunu süzün, zeytinyağı ve tuz ekleyerek kavanozlara alın. İsteğe göre baharat ekleyebilirsiniz.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Ayva Konservesi - Ev Yapımı Tavuk Salamı >>>


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.