Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Enginar
3 adet | 78,264 defa bakıldı
Enginar


(172 kişi 594 oy verdi.)

Gönderen: rapsodi | 30.Ekm.2007

Az kalorili, hazmı kolay ve özel bir tada sahip enginarın en bol bulunduğu ay nisandır. Hem lezzet hem de sağlık açısından mükemmel bir sebze olan enginar, karaciğerin dostu olarak bilinir, karaciğeri güçlendirir. Vitamin ve mineral açısından çok zengin olan enginar, düşük oranda yağ ve karbonhidrat içerdiğinden diyet yapanlara önerilir. Ayrıca romatizma hastaları da enginardan yararlanabilir. Enginarın haşlandığı su ile ağrıyan mafsallar ovulursa rahatlık hissi verir. Enginar goncalarının tüylü kabuklarından da yararlanmak mümkün. Cansız saçlar bu kabuklarla ovulursa güç kazanır.


ENGİNAR


(177 kişi 644 oy verdi.)

Gönderen: bitter | 28.Kas.2008

Çoğunuz enginarı sadece bir yiyecek maddesi olarak biliyor olabilir. Halbuki enginarı eski devirlerde ilâç olarak da kullanıyorlardı. Sebze olarak yerseniz veya yapraklarını kurutarak çay yaparsanız, bakın nelere iyi gelir: Herşeyden önce atardamarlarınızdaki kireçlenmeyi önler. Safrakesenizde veya karaciğerlerinizde meydana gelen rahatsızlıklara karşı son derece etkilidir. Ayrıca kanımızdaki şeker miktarını ayarlamanızda veya sarılığınızın iyileştirilmesinde size çok yardımı olur.Enginarın Faydaları


(155 kişi 539 oy verdi.)

Gönderen: kırık testi | 10.Nis.2012

Enginar idrar yollarını harekete geçiren ve sindirim sistemine iyi gelen bir sebze olarak bilinir. Enginarın kan şekerini düşürdüğüde söylenir.
Bir japon uzmanı tarafından 1940 yılında yapılan bir araştırmada enginarın, kandaki kolesterol oranını düşürdüğü tespit edildi. Araştırmalara göre enginar, safra kesesinin karaciğer tarafından harakete geçirilmesini de sağlıyor. Japon uzman enginarın, sindirim sistemine de iyi geldiğini savunuyor, isviçreli uzmanlar da yaptıkları incelemelerde aynı sonuçları elde ettiler ve enginar yiyen kişilerin kanlarındaki kolesterol oranının düştüğünü gördüler. 1947 yılında Teksas'ta yapılan araştırmalarda da aynı sonuçlar elde edilince, enginarın kolesterolü düşürdüğü tamamen kanıtlanmış oldu. 1970 te Rus bilim adamları ilginç bir konuya değindiler, saldırgan köpekleri sakinleştiriyordu ENGİNAR HAPLARI
Fransız bilim adamları 1969 yılında enginar suyunu, karaciğer ve böbrek hastalıklarının tedevisi için kullanıp, bu konuda da oldukça başarılı oldular. Enginarın içerdiği "cynarin" adlı maddeyle "enginar hapları" yapıldı ki; bu haplar da kandaki kolestrol oranını düşürmek için kullanıldı.
Karaciğer ve kalbin en iyi dostudur. Kanı temizler, yorgunluğu giderir.
Kandaki kolestroi oranını duşurur. Ana damarların sertleşmesini önler.
Safra kesesini harakete geçirir.
Sindirimi kolaylaştırır, idrar yollarını açar.
Enginar, Kanda üre ve kolestroi miktarını düşürür. Zehirli ve yorgunluk veren maddeleriidrarla dışarı atar. Beyin yorgunluğunu çabucak geçirir. Bedeni ve ruhi yorgunluk, sinir zafiyeti, sürmanaj olanları süratle iyiliğe kavuşyurur.
Kalp adelelerini kuvvetlendirir, kalbin daha kuvvetli ve sıhhstli olmasını sağlar. Üre ve kolestrolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını temin eder.
Enginar, karaciğerin en iyi dostudur. Özellikle havuç ile yenirse çok faydalı olur ve süratle karaciğerin kendi kendini tamir etmesini, kuvvetlenmesini ve ifrazatın artmasını sağlar.
Siroz ve sarılıkta faydalıdır.
Böbrekleri çalıştırarak, kum ve taş döker. Mafsallarda ürat birikmasini önler ve romatizmaya faydalıdır.
Şeker hastalarına çok fayda verir. Enginarda tabii olarak insülin yerini tutan madde vardır. Bununla kan şekerini düşürür.
Enginar mide ve bilhassa bağırsakları dezenfekte ederek ishalleri durdurur.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Zerdeçal - ÇAYIN YARARLARI VE ZARARLARI >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.