Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Reçeller Marmelatlar » ELMA MARMELATI
15 adet | 1,764,335 defa bakıldı


ELMA MARMELATI


(249 kişi 864 oy verdi.)

Gönderen: Güzellik | 16.Nis.2006

MALZEMELER
1.5 kg elma
250 gr toz şeker
1 adet çubuk tarçın

HAZIRLANIŞI
Elmalarıı yıkayıp, dört eşit parçaya bölün. Çekirdekleri çıkarıp, çekirdek yataklarını temizledikten sonra tencereye koyun. Tencereye bir miktar su ve tarçın koyduktan sonra tencerenin kapağını kapatıp orta ateşe oturtun. Elmalar sularını salıp tekrar çekmeye başladıklarında tencereyi ateşten alın. Elmaları tahta bir kaşık yardımıyla bastırarak ezip, süzgeçten geçirin. Elmalara şekeri katın ve tekrar tencereye alıp orta ateşe oturtun. Tahta bir kaşıkla karıştırarak, marmelat kıvamına buluncaya dek kaynatın. Sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın. Ilındığında kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


ML® Elma Marmeladı için tıklayın
ELMA MARMELETI


(289 kişi 995 oy verdi.)

Gönderen: Güzellik | 16.Nis.2006

MALZEMELER
1 kg olgun elma
1 adet limonun suyu
3 su bardağı şeker

HAZIRLANIŞI
Elmaları yıkayıp, ince ince dilimleyin. Çekirdeklerini çıkarın ve çekirdek yataklarını temizleyip bir kaba koyun. Elmaların üzerlerini biraz aşacak miktarda su koyun. Kabı ateşe oturtun ve elmaları iyice pişirin. Arada bir karıştırarak, elmalar ezilinceye dek pişirip, kabı ateşten alın ve elmaları ince delikli bir süzgeçten geçirerek ezme kıvamına getirin. Ezmeyi, tekrar tencereye koyup, harlı ateşe oturtun, azar azar şekeri ialve edin. Sürekli olarak karıştırın, karışım marmelat kıvamını bulduğunda limon suyunu tencereye boşaltın, tekrar kanştırıştırın, bir taşım kaynatıp ateşten alın. Ateşten indirince kavanozlara doldurup, soğumaya bırakın. Ilındığında kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.

ML® Düdüklüde Elma Marmeladı (görsel)


Elma Marmelatı


(258 kişi 899 oy verdi.)

Gönderen: TUBA | 03.Oca.2007

İyice olgun elmalar dört eşit parçaya bölünür ve çekirdekleri çıkarılıp, çekirdek yatakları kesildikten sonra tencereye konur. Dibi yanmayacak kadar su ve tarçın katıldıktan sonra tencere orta ateşe oturtulur, kapağı örtülür. Elmalar su salıp tekrar çekmeye başlayınca tencere ateşten indirilir. Elmalar tahta kaşıkla ezilerek süzgeçten geçirilir. Elde edilen ezme tartılır. 750 gr ezmeye 125 gr tozşeker hesabıyla şekeri katılır ve tekrar tencereye konup orta ateşe oturtulur. Tahta kaşıkla karıştırılarak, marmelat kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Marmelat kıvamım bulunca tencere ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır. Ilınınca temiz kavanozlara boşaltılıp soğuması beklenir. Elma marmelatı iyice soğuyunca kavanozların ağızları sıkıca örtülür ve serin bir yerde saklanır.


ML® Nane Reçeli için tıklayın


Elma Marmelatı


(192 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: TUBA | 03.Oca.2007

Kullanılacak malzeme:
1 kg kokulu ve olgun elma
3 su bardağı tozşeker.

Yapılışı:
Marmelat için kullanılacak elma küçük olabilir ama çürük olmaması gerekir. Kokulu ve olgun olanlarından seçilen elmalar önce iyice yıkanır. Sonra dilimlenir, çekirdekleri ve çekirdek yatakları çıkarılır. Mümkün olduğu kadar ince dilimlenen elmalar bir kaba konur. Üzerlerini örtecek miktarda su katılır. Kap ateşe oturtulur, elmalar iyice pişirilir. Ara ara karıştırılarak elmalar ezilinceye kadar pişirilince kap ateşten indirilir ve elmalar ince delikli süzgeçten geçirilerek ezme haline getirilir.Ezme, tekrar tencereye konur, kuvvetli ateşte ısıtılırken şekeri azar azar katılır. Devamlı karıştırılan karışım marmelat kıvamına gelince limon suyu konur, tekrar karıştırılarak bir taşım kaynatılır. Ateşten indirilince sıcak sıcak kavanozlara doldurulur. Kahvaltıda ve turta, pasta yapımında kullanılır, serin ve kuru bir yerde saklanır.


ML® Armut Reçeli için tıklayın


ELMA MARMELADI


(267 kişi 968 oy verdi.)

Gönderen: hanımeli | 18.Arl.2007

Malzeme :
1,5 kg. elma,
900 gr. toz şeker,
2 çorba kaşığı limon suyu,
1 kahve kaşığı vanilya tozu.

Yapılışı:
1 Elmaları soyup dilimleyin. Kararmasını önlemek için, limon suyu katılmış suya atın. Sonra kevgire alıp süzün.
2 Doğranmış elmaları bir tencereye koyun. Üzerine toz şeker ilave edip çok kısık ateşte pişirmeye bırakın.
3 Elmaları sık sık tahta kaşıkla karıştırın. Marmelatın koyulaşıp özlenmesine yakın, üzerinde biriken köpükleri delikli kepçe ile alın.
4 Marmelat iyice koyulaştığında, bir kahve kaşığı vanilya tozu ilave edip karıştırın.
5 Ateşten alın. Silinmiş kavanozlarınızı hazırlayın.
6 Marmelat iyice soğuyunca, bu kavanozlara boşaltın.


ML® Düdüklüde Elma Marmeladı için tıklayın


Elma Marmeladı


(242 kişi 828 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 13.Şub.2008

1 kg. elma
3,5- 4 su bardağı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 limon suyu

1- Elmalar yıkanıp doğranarak az su ile haşlanır.
2- Kevgirden geçirilip şeker ilave edilir. Karıştırarak rengi ve kıvamı oluncaya kadar hafif ateşte pişirilir. Limon tuzu veya limon suyu konur. Bir süre daha pişirilir.

ML® Kiraz Reçeli (görsel)


ELMA MARMELATI


(223 kişi 790 oy verdi.)

Gönderen: elmasiye | 02.Mar.2008

1 kg. elma
3,5 su bardağı şeker
1 limon

Elmayı yıkayıp dörde bölerek çekirdek yatağını çıkartınız. 2 su bardağı kaynar su ile yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Süzgeçten ezerek başka bir kaba geçiriniz. Tekrar tenceresine koyup suyunu ve şekerini ilâve ediniz.
Limon suyunu katıp hafif hararetli ısıda ara sıra karıştırarak koyulaşmasını sağlayınız. Sıcakken kuru ve ılık kavanozlara boşaltınız. Soğuyunca kapaklarını sıkıca örterek serin bir yerde bekletiniz.


ML® Kızılcık Marmelatı için tıklayın

ML® Kızılcık Marmelatı (görsel)


ELMA MARMELATI


(261 kişi 958 oy verdi.)

Gönderen: aylinakışık | 14.Nis.2008

Malzeme:
1,5 kg. tatlı elma
Yarım kg. toz şeker
1 çay bardağından bir parmak fazla su
1 limonun suyu

Yapılışı:
Elmaları soyup, çekirdeklerini çıkarın ve dilimleyin. Bir tencerede şeker ve su ilavesiyle kısık ateşte kıvama gelinceye kadar pişirin. Limon suyunu ilave edip, birkaç dakika daha ocakta tutun. Tencereyi ocaktan alın ve elmaları, püre haline gelecek şekilde ezin. Ilık olarak kavanozlara doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatın.

ELMA MARMELATI


(213 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: kumbara | 23.May.2008

Malzeme:
1 kg elma (kokulu cinsten)
750 gr şeker
1 limon

Yapılışı:
Elmaları yıkayınız. Dilim dilim ayırıp çekirdeklerini temizleyiniz. Kabuklarını soymayınız. Temiz bir tencereye koyup az bir miktar suyla kaynatınız. Süzgeç veya elekten geçiriniz. Elma ezmesini tekrar tenceresine koyup şekeri de ilave ederek orta hararetli ateşte boza kıvamına gelinceye kadar karıştırarak pişiriniz. Renginin istediğiniz pembeliği gelmesini istiyorsanız hafif ateşte marmelatı pişiriniz. Kıvamının olmasına yakın 1 limonun suyunu da sıkıp ateşten indiriniz.

ELMALI MARMELAT


(275 kişi 932 oy verdi.)

Gönderen: Nermin Aşar | 06.Eyl.2008

MALZEME:
1.5 kilo elma
1.5 kilo şeker
1 adet limon

HAZIRLANIŞI:
Elmaların kabuğu soyulmaksızm dörde bölünür, çekirdekleri çıkarılır, ince ince dilinir. Biraz suyla ateşe konularak yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Yumuşadıktan sonra elekten geçirilip üzerine şeker ve sıkılmış limon suyu konup ağırlaşıncaya kadar kaynatılır, pişince kavanoza konur.

ELMA MARMELADI


(214 kişi 725 oy verdi.)

Gönderen: reyyan | 01.Eyl.2009

1 kg elma
1 kg şeker
1/2 adet limon

Elmaların kabukları soyulur, çekirdekler yatağıyla birlikte çıkarılır bir kaç parçaya dilimlenir ve kararmamaları için soğuk suya atılır. Sonra, sudan alınıp bir tencereye konulur, 3 - 4 bardak su ilâve edip ateşe konur. Elmalar yumuşayınca süzgeçten geçirilir, şeker ilâve edilip, boza kıvamına gelince limon suyu konur, 4-5 dakika daha ateşte tutulur. Ateşten alındıktan sonra sıcak olarak kavanozlara konulur. Marmelât soğuduktan sonra kavanozların kapakları örtülür.

ELMA MARMELATI


(221 kişi 789 oy verdi.)

Gönderen: fem | 25.Eyl.2009

Malzemesi
1 kg elma
3 su bardağı tozşeker
1 limon suyu

Elmaları yıkayıp çekirdeklerini çıkarmadan dilimleyin. Tencereye alıp biraz su ekleyerek yumuşayıncaya kadar haşlayın.
Elmaları sügzece alıp suyunu süzün. Derin bir tencerenin üzerine süzgeci yerleştirip elmaları elinizle ezerek süzgeçten geçirin. Tencerede biriken elma püresine biraz tozşeker ekleyin. Kalan tozşekeri arada bir azar azar ekleyerek kısık ateşte 20 dakika kadar pişirin. Marmelat kıvamını alınca limon suyunu ekleyip bir-iki taşım daha kaynatın ve ateşten alın. Kavanozlara doldurun, soğuyunca kapaklarını kapatın.

Not: Marmelat az kaynatılırsa sulu olur, bu durumda çabuk bozulur. Çok kaynatılırsa rengi koyulaşır. Bu nedenle marmelatın kıvamına dikket etmeniz gerekir.

ELMA MARMELATI


(209 kişi 736 oy verdi.)

Gönderen: nezaket | 05.Şub.2010

MALZEMESİ
1,5 kg. elma
1 kg. tozşeker
1 adet limon suyu

YAPILIŞI
Elmaları yıkayıp soyup doğrayınız. içerisine biraz su koyup haşlayınız. Tel süzgeçten kaşıkla ezerek geçiriniz. İçerisine tozşekeri katıp kısık ateş üzerinde kıvamı gelene kadar kaynatınız. Sonra 1 adet limon suyunu da katarak bir miktar daha kaynattıktan sonra ateşten alıp sıcakken kavanozlara boşaltınız. Soğuduktan sonra kavanozların kapaklarını kapatıp serin bir yerde muhafaza ediniz.

ELMA MARMELÂDI


(247 kişi 852 oy verdi.)

Gönderen: sihirli parmaklar | 27.Arl.2010

1 kilo elma,
600 gram toz şeker
Yarım limon

Elmaları yıkayınız. Dört parçaya bölünüz. Sap kısımlarını çıkarıp, kabuklarını soyduktan sonra kararmaması için soğuk suya atınız. Elmaların soyulması bittikten sonra bir su daha bolca yıkayınız. 5-6 bardak suyla haşlanmaya bırakınız. Haşlanan elmaları püre makinesi veya elekten geçiriniz. Toz şeker ilâvesiyle, ateş üzerinde kıvama gelinceye kadar karıştırınız. Yarım limon sıkıp beş dakika daha kaynattıktan sonra ateşten alınız ve kavanozlara boşaltınız.

Elma Marmelatı


(243 kişi 842 oy verdi.)

Gönderen: tadıgüzel | 26.Nis.2012

750 gr. kırmızı elma
50 ml. su
100 gr. tozşeker
1/2 adet limonun suyu

Elmaları soyup, ortalarındaki çekirdekli koçan kısmını çıkartın. Dilimleyerek bir tencereye koyun.
Şekeri, suyu ve limon suyunu ekleyerek bir taşım kaynatın. Ateşi kısın, elmalar iyice yumuşayıp püremsi bir hal alıncaya kadar pişirin. Dibini tutmamasına dikkat edin.
Pişen elmaları ince bir süzgeçten veya robottan geçirerek temiz bir kaba aktarıp kullanın.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.