Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » Ekmek Tatlısı
15 adet | 1,805,744 defa bakıldı

Ekmek Tatlısı


(340 kişi 1261 oy verdi.)

Gönderen: ÜLKÜ | 02.Ekm.2005

1 tane bayat ekmek
3 yumurta
yağ
yarım kg. toz şeker
dövülmüş ceviz

Ekmeği 12 dilime ayırıp kenarındaki kabukları çıkarın, her dilimi çırpılmış yumurtaya buladıktan sonra kızgın yağda kızartın. Yağını iyice süzdürdükten sonra yarım kilo şeker ve 2,5 bardak su ile yapıp soğuttuğunuz şuruba atın. Hepsi tamamlanınca servis tabağına alıp sofraya getirin, arzu edilirse üzerlerine dövülmüş ceviz serpin.


ML® Ekmek Tatlısı için tıklayınEkmek Tatlısı


(284 kişi 1006 oy verdi.)

Gönderen: BolKepçe | 22.Kas.2005

Yarım bardak toz şekeri bir bardak ve bir bardağın dörtte üçü kadar suda bir tatlı kaşığı limon suyuylakaynatıp şurup yapın. Bayatça bir fırancalayı kabuklarını ayırıp parmak kalınlığında dilimleyin. 2 bardak süte 5 dakika kadar bırakıp ıslatın. Sonra çırpılmış 5-6 yumurtaya bulayıp kızgın yağda kızartın ve sıcakken, soğumuş olan şuruba atın. 5 dakika sonra çıkarıp, üzerine çekilmiş ceviz serpin.


ML® Yoğurt Tatlısı için tıklayın


EKMEK TATLISI


(275 kişi 1000 oy verdi.)

Gönderen: otelman | 04.Oca.2007

Malzeme:
1 francala
2 bardak süt
8 adet yumurta
1 küçük paket yağ
Yarım bardak şeker
1 kaşık limon suyu
1,5 bardak su
50 gr. çekilmiş ceviz

Yapılışı:
Şeker, su ve limon suyu ile birlikte orta ateşte bir tencerede kaynatılarak koyu bir şurup haline getirilir. Bu iş ortalama yarım saatte olur. Bundan sonra şurup soğuması için bir kenara konur. Diğer taraftan, bayat olması tercih edilen francala parmak kalınlığında dilimlere kesilir ve bu dilimler sütle iyice ıslatılır ve sonra hafif sıkılarak fazla içtiği sütler akıtılıp, içinde iyice çarpılmış yumurtalar bulunan bir kapta iyice yumurtaya bulanır. Yumurtaya bulanmış olan bu dilimler, içinde kızdırılmış yağ bulunan tavada alt ve üstleri pembeleşene kadar kızartılır. Kızaran ekmekler evvelce hazırlanıp soğumaya bırakılmış olan şuruba atılır. Şurubu iyice çeken dilimler servis tabağına alınarak üzerlerine çekilmiş ceviz serpilerek servis yapılır.


ML® Baba Tatlısı için tıklayınEKMEK TATLISI


(258 kişi 900 oy verdi.)

Gönderen: memo | 14.Kas.2009

MALZEMESİ
2 Francala
3 Yumurta
3 Su bardağı şeker
3 Su bardağı su
1/4 Limon suyu
Kızartmak için 1 su bardağı zeytinyağı
Biraz çekilmiş iç ceviz

YAPILIŞI
1 Francalaları 1,5 cm. kalınlığında dilerek, sert kabuklarını bıçakla alınız.
2 Şekerle suyu 15 dakika kaynatınız. Limon suyu ilâve ederek ateşten alınız.
4 Ekmek dilimlerini yumurtaya bulayarak kızdırılmış yağda pembeleşene kadar her iki tarafını kızartınız.
5 Kızaran ekmekleri ılık şuruba atınız.
6 Şurubun içinde 5 dakika beklettikten sonra servis tabağına çıkartınız.
7 Üzerlerine dövülmüş ceviz serpiniz.


ML® Sekli için tıklayınEKMEK TATLISI


(233 kişi 820 oy verdi.)

Gönderen: tosunum | 02.Şub.2010

MALZEMESİ
1 bayat ekmek
2 su bardağı süt
4 yumurta
1,5 bardak sıvıyağ
3 bardak şeker
2 bardak su yarım limon

YAPILIŞI
3 bardak şeker, 2 bardak su, yarım limon ile şurup hazırlayınız ve soğumaya bırakınız. Ekmeğin kabuğu incecik kesilir 1 parmak kalınlığında dilimleyiniz. Dilim ekmeklerinizi önce süte sonra çırpılmış yumurtaya batırıp, kızdırılmış yağda pembe renk alıncaya kadar kızartınız. Hazırladığınız soğuk şurubun içine atınız. Şurubun içinde 3 saat kadar bekletiniz ve servis tabaklarınıza alınız. Üstüne fındık veya ceviz içi serpip servis yapınız.


ML® Yaban Gülü için tıklayın


EKMEK TATLISI


(204 kişi 715 oy verdi.)

Gönderen: krm | 04.May.2010

Malzemeler:
2.5 bardak küçük doğranmış fırancala ekmek
3 bardak sıcak süt
2 yumurta (çırpılmış)
1/2 su bardağı şeker
50 gr. erimiş tereyağı veya margarin
az tuz
vanilya

Yapılışı:
Ekmekler yarım saat önce kaynar sütle ıslatılır. Çırpılmış yumurtalara şeker, tereyağ, az tuz ve vanilya katılır. Yumurtalı karışım süte batırılmış ekmeklerin üzerine dökülerek hafifçe karıştırılır. Kaşıkla bir fırın kabına aktarılır. Kaynar suyla dolu bir tepsiye oturtulur. 170 de fırında 45 dakika pişirilir. Bu malzemeye dövülmüş ceviz de kullanılabilir.

EKMEK TATLISI


(237 kişi 835 oy verdi.)

Gönderen: aytaşı | 22.Arl.2010

1 adet bayat ekmek
2 bardak süt
5 adet yumurta
1 bardak bitkisel yağ
Yarım kilo toz şeker
2 bardak su
Yarım limon
1 bardak dövülmüş ceviz

Bir tencereye su ve toz şekerini koyup ağır ateşte 25 dakika kaynatınız. Limon suyunu ilâve ederek 2 dakika daha kaynatıp indiriniz, soğuması için bir kenara bırakınız, çıkardıktan sonra dilimleyiniz. Sütle ıslatıp zedelemeden hafifçe sıkarak bir tepsiye alınız. Ekmeğin alt ve üst kabuğunu bir parmak kalınlığında kesip yumurtaları bir kaseye kırıp çatalla vurunuz. Bitkisel yağı tavada kızdırınız. Ekmek dilimlerini yumurtaya bulayıp kızgın yağda her iki tarafları pembeleşinceye kadar kızartınız. Delikli kepçe ile çıkarıp soğumuş olan şuruba atınız. Şurupta 10-15 dakika kalan tatlıları servis tabağına dizip üstüne ceviz serpiniz.

Ekmek Tatlısı


(248 kişi 882 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 03.Oca.2011

Türk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


250 g Bayat ekmek içi
500 g Süt (2 bardak)
3 tane Yumurta
2 çorba kasığı Şeker
100 g Sana (5 çorba kasığı)
400 g Şeker (1.3/4 bardak)
1,3/4 bardak Su
1 tatlı kasığı Limon suyu

İçinde; ufalanmış 250 g içbayat ekmek bulunan bir tencereye 500 g süt (2 bardak) ilâve ederek, bunları iyice mıncıklayınız ve sonra da 15 dakika kadar dinlenmeye bırakınız.
Ekmekler sütü iyice emdikten sonra, ufalanmış bu ekmeklere 3 tane yumurta, 2 çorba kaşığı şeker ve eritilmiş soğuk hâlde 100 g Sana (5 çorba kaşığı) ilâve ederek 5 dakika kadar yoğurmak suretiyle iyice birbirlerine hâllediniz. Sonra da bunları, fırına sığabilecek yağlanmış genişçe ve yayvan bir tepsiye çok ince bir tabaka halinde boşaltarak fırına sürünüz ve 70 dakika kadar pişmeye bırakınız.
Fırındaki tatlı tepsisinin inmesine 25 dakika kala içinde: 400 g şeker (1.3/4 bardak), 1.3/4 bardak su ile 1 tatlı kaşığı limon suyu bulunan bir tencereyi, orta ısıdaki ateşe oturtarak, karıştırmak suretiyle şekeri su içinde eritiniz ve şeker eridikten sonra da 13 — 15 dakika daha kaynatarak orta koyulukta şurup yapınız, fırından çıkarttığınız tatlının üzerine dökünüz, soğumaya bırakınız, soğumasını müteakip keserek servis yapınız.

EKMEK TATLISI


(186 kişi 656 oy verdi.)

Gönderen: Kimya Hatun | 22.Nis.2011

Yarım kiloluk bayat bir fırancala
7 yumurta
2 bardak süt
1 bardak zeytinyağı
2 bardak toz şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu
2 bardaktan çeyrek eksik su
1 bardak ceviz

Şekeri, suyu ve limonu bir çukur tencerede eriterek orta derecedeki ateşte şurup haline getirdikten sonra soğumaya bırakınız. Francalanın kabuklarını incecik keserek çıkardıktan sonra, yarım parmak kalınlığında dilimler halinde kesiniz. Sonra da bu dilimleri yayvan bir kaptaki soğuk süte atıp birkaç dakika ıslatınız. Sonra da sıkarak sütten çıkarıp, çırpılmış yumurtaya batırınız. Sonra da kızgın yağa atarak güzelce kızartıp, delikli bir kepçeyle tavadan çıkarıp soğuk şuruba katınız. Şuruptan çıkaracağınız bu ekmekleri bir tabağa dizip, üzerlerine çekilmiş ceviz serperek servis yapınız.

Ekmek Tatlısı


(218 kişi 792 oy verdi.)

Gönderen: Nesli | 04.Haz.2012

10 dilim ekmek
1 çay bardağı pudra şekeri
1 su bardağı süt
3 yumurta
1 paket vanilya
Vişne, çilek, kiraz

Ekmek dilimlerini biraz kalınca kesip hazırlayın. Yumurta, süt ve şekeri bir kapta çırpın ve bu karışıma ekmekleri batırıp çektirin. Fırın tepsisine dizip 200 derecede iyice kızarmasını sağlayın. Fırından alıp üzerine pudra şekeri serpin ve soğumaya bırakın. Servis tabağına aktarıp üzerine meyveleri serpin.

Ekmek Tatlısı


(216 kişi 806 oy verdi.)

Gönderen: şule erdemir | 27.Mar.2013

Mehmet Ali Uludüz

Bayat ekmek
Sıvı yağ
Şeker
Su

Bayat ekmekler ince dilimler halinde kesilir ve dilimlerin her iki yüzüne sıvı yağ hafifce sürülür ve kızkın tavada kızartılır iyice kıtır şekilde olacak ( bu kızartma işlemi kızmış fırında da yapılabilir isterseniz sıvı yağ sürmeden de kıtır şekilde kızartabilirsiniz daha sonra kızarmış olan dilimler bir tebsiye dizilir ve hazırlamış ılduğunuz şerbeti ılık şekilde ekmek dilimlerinin üzerine gezdirirsiniz iyice soğuyunca servis yapılır.

EKMEK TATLISI


(244 kişi 859 oy verdi.)

Gönderen: zennur | 08.Nis.2014

8 dilim ekmek
2 adet yumurta
1.5 çay bardağı süt
1 çay bardağı ceviz
100 gr. kaymak
ŞERBETİ İÇİN:
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su

Ekmekleri önce süte, sonra çırpılmış yumurtaya batırıp süzün ve tepsiye dizin. 200 derece fırında kızarana kadar pişirin. Su ve toz şekeri kaynatıp şerbet yapın. Fırından çıkan ekmeklerin üzerine şerbeti gezdirin. Üzerine kaymak ve kıyılmış ceviz koyarak servis yapın.

Ekmek Tatlısı


(243 kişi 849 oy verdi.)

Gönderen: sıdıkanım | 23.Ekm.2015

10 dilim tost ekmeği
3 adet yumurta
3 çorba kaşığı tereyağı
2 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
200 gram labne peyniri
1 çorba kaşığı çiğ krema
Sosu için:
1 su bardağı çiğ krema
200 gram bitter çikolata

Yumurta, süt ve diğer malzemeleri bir kabın içinde çırpın. Bayat ekmekleri fırın kabına koyup üzerine hatırladığınız sıvı malzemeyi bırakın. 5 dakika bekletin ve sonra 200 derecede pişmeye bırakın. Daha sonra sosu için çiğ kremayı ısıtın ve içine çikolatayı koyup eritip sos yapın. Pişen tatlıyı da kaşıkla servis kabına alın. Üzerine sosu döküp ikram edin.Ekmek Tatlısı


(182 kişi 652 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 11.Şub.2016

1 paket tost ekmeği
125 gr tereyağı
2 bardak süt
5 kaşık irmik
180 gr krema
Şurubu:
1,5 bardak şeker
1 bardak su

Tost ekmeğini blendırdan geçirin. Tereyağı eritip ekmekle iyice yoğurun, karışımı yuvarlak tepsiye iyice bastırın. İki bardak sütle irmiği pişirin, kremayı ekleyip karıştırın, ekmeğin üzerine yayın. Fırında kızarıncaya kadar pişirin. Şurubu kaynatıp soğutun. Pişen tatlıyı servis tabağına ters çevirin, şurubu kaşık kaşık yavaşça üzerine dökün.

Ekmek Tatlısı


(211 kişi 774 oy verdi.)

Gönderen: yemek aşkı | 27.Ekm.2016

İnsan ve Ekmek
Bursa Büyükşehir Belediyesi


1 tane bayat ekmek
3 yumurta
Yağ
500 gram toz şeker
Nar tanesi

Ekmeği 12 dilime ayırıp kenarındaki kabukları çıkarın, her dilimi çırpılmış yumurtaya buladıktan sonra kızgın yağda kızartın. Yağını iyice süzdürdükten sonra yarım kilo şeker ve 2,5 bardak su ile yapıp soğuttuğunuz şuruba atın. Hepsi tamamlanınca servis tabağına alıp sofraya getirin, arzu edilirse üzerlerine nar taneleri eklenir.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.