Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Domates
3 adet | 83,154 defa bakıldı


Domates


(147 kişi 496 oy verdi.)

Gönderen: Eda21 | 28.Oca.2009

Domates, çok yararlıdır. Kalp, karaciğer ve şeker hastalığı olanlara çok iyi gelir. Böbrekleri iyi çalıştırarak vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Mide ve bağırsakları çalıştırır, iştah açar.
Bir çoğumuz sadece tadından dolayı yemeklerimize, sandviçlerimize, salatalarımıza domates koyarız. Aslında domratesin sağlığımıza çok önemli faydaları vardır. İçeriğinde A,B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin maddesi olan domates ayrıca; potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minarelleri içerir.
Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararlı olduğu görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya da yardımcı olur Yaşlanmayı geciktirir cilde tazelik verir.
Özellikle lif açısından zengin olup, kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İdrar söktürücü özelliği ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında yardımcı olur.
Kanın temizlenmesinde destek olur, kanseri, özellikle de prostat kanserini önler, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Damar sertliği ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir.
Günlük domates ihtiyacınızı bir bardak domates suyuyla giderdiğinizde, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuzun çok daha dirençli olduğunu göreceksiniz.


Prostat Kanserine Domates


(115 kişi 406 oy verdi.)

Gönderen: delege | 18.Nis.2010

Domates, kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcıdır. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve içerisinde çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncır düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Kalp hastalıklarına ve prostat kanserine karşı etkilidir. 'Beta karotin'e yakın olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor. Araştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını göstermektedir. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri az olduğu söylenmekte. Likopenle ilgili yayımlanan bir kitapta likopenin yararlarını şu şekilde belirtiyor. Domatesin enerji değeri (kalorisi) azdır, Bir orta boy domatesle en fazla 25 - 30 kalori alırsınız. Domates ve domates ürünlerinin kilo yönetimini kolaylaştırmasının bir nedeni de budur.

Cilt Güzelliği İçin Domates


(125 kişi 434 oy verdi.)

Gönderen: delege | 18.Nis.2010

Sağlık açısından mucize olarak değerlendirilen domatesi, içinde bulunan "Likopen" maddesi çok önemli kılan maddelerden bir tanesidir. Likopenin kanser, kalp ve damar hastalıkları, kemik ve cilt sağlığı açısından koruyucu etkisi bulunmaktadır. Domatesin içersindeki likopenin kanseri önlediği, cildi güzelleştirdiğini hatta erken yaşlanmayı bile önlediğini belirtiliyor.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Soğan - Salatalık >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.