Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Turşular Konserveler » DOMATES KURUTMASI
4 adet | 275,679 defa bakıldı


DOMATES KURUTMASI


(221 kişi 792 oy verdi.)

Gönderen: vardar | 10.Şub.2007

Tam olgunluktaki domatesler yıkanıp soyulur ve 3-4 mm. kalınlığında dilimlenir. Bu dilimler haşlanmadan kerevetlere serilir. Domatesler, kurutma fırınlarında, 60-65 derece sıcaklıkta kururlar. Kurutma işlemi, domatesler ele alınıp sıkıldığında, çıtırdayıp kırılacak hale gelinceye kadar devam etmelidir. Kurumuş domates dilimleri toz haline getirildikten sonra ambalajlanır. 15 kilo domatesten 1 kilo domates tozu elde edilir. Domatesler güneşte kurutulacaksa, iyice yıkanır, ortasından ikiye kesilir ve bu kesik yerlere hafifçe tuz ekilir. Tuzlanmış domatesler kerevete dizilerek güneşe konur.


ML® Kışlık Domates için tıklayın

ML® Kışlık Domates (görsel)Domates Kurutması


(232 kişi 832 oy verdi.)

Gönderen: jetaşçı | 04.Eyl.2007

1 kg. sırık domates
Yakıcı yaz güneşi

Domatesler boyuna ikiye kesilir, baş kısımları temizlenir, güneş battıktan sonra, tahta bir zemine kesik yerleri üzere gelecek şekilde serilir. Güneş görecek bir yerde 10 gün bekletilir.
Kışın tüketmeden önce yumuşayana kadar haşlanır, zeytinyağı, kekik, sarımsak karışımını içinde bekletilir, güzel bir kalvaltılık olarak yenir.

Not: Kurumuş domates piyasada kilosu 10 liradan satılmakta.


ML® Karnıyarık Kurusu için tıklayın

ML® Karnıyarık Kurusu (görsel)

DOMATES KURUTMASI


(162 kişi 578 oy verdi.)

Gönderen: bal damlası | 15.Eyl.2010

Kırmızı ve sağlam domateslerin saplarını ayıklayınız. Ortalarından ikişer parçaya ayırınız. Üzerlerine tuz ekerek tahtalara diziniz. Keskin güneşte rutubet büsbütün giderilinceye dek kurutulduktan sonra bir torba içine koyunuz. Bu torbayı rutubetsiz bir yerde saklayınız. Domates ihtiyacı olduğu zaman kurumuş domateslerden bir miktarını torbadan çıkararak akşamdan suya koyunuz. Sabaha dek bekletiniz. Domatesler kabardığından yemekte kullanılır hale gelir.

Not: Domatesler kurutulurken çekirdekleri ayıklanarak kurutulursa daha iyi olur.


ML® Kuru Domatesli Yumurta için tıklayın
ML® Kuru Nane için tıklayın

ML® Kuru Nane (görsel)


Domates Kurusu


(206 kişi 701 oy verdi.)

Gönderen: Sıdıka Çelik | 07.Eyl.2014

5 kg yumurta domates
Tuz

Domatesler yıkanır, ortadan ikiye bölünür, kesilen tarafları hafif tuzlanır. Kesik tarafları üste gelecek şekilde tepsiye dizilir. Güneş gören balkonda ya da terasta kurutmaya bırakılır. Ortalama 1 haftada kurur. Kuruyan domatesler, bez ya da kağıt torba içinde saklanır. 5 kilo domatesten ortalama 400 gram kuru domates elde edilir.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Böce Turşusu - Fırınlanmış Acı Biber Turşusu >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.