Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Algida Yemek Tarifleri » Dışı Çikolatalı İçi Dondurmalı Güllaç Topları
1 adet | 40,135 defa bakıldı

Dışı Çikolatalı İçi Dondurmalı Güllaç Topları


(185 kişi 639 oy verdi.)

Gönderen: fiskos | 09.Eyl.2011

Carte d’Or Limon-Karadut-Vanilya
2 adet güllaç yaprağı
1,5 su bardağı süt
4 çorba kaşığı şeker
1 çay kaşığı vanilya özütü (isteğe bağlı)
200 gr bitter çikolata (%70)
2 çorba kaşığı tarçın

Ön hazırlık olarak başlamadan 1 saat önce dondurucuya 2 adet düz büyük tabak koyun. Dondurmanın limon-karadut karışımı olan kısmından, 8 adet küçük erik büyüklüğünde toplar çıkartıp, dondurucuda bekleyen tabaklardan birine koyun. Bu tabağı yeniden dondurucunun en soğuk bölmesine koyup mümkünse dondurucuyu olabilecek en soğuk ayarına alın.
Süte, şekeri ve vanilya özütünü ekleyerek, çok hafif ısıtın. Daha sonra soğuması için buzdolabında 10 dakika bekletin. Güllaç yapraklarının her birini 4’e bölün. 8 adet çeyrek daire şeklinde yaprağımız olmalı. 1 adet yaprağın her iki yüzünü süte batırıp bir müddet bekleyin. Ancak çok yumuşamasına izin vermeyin ki dondurmaları sarabilecek kıvamda olsun.
Dondurucudaki boş tabağı ve dondurmaların olduğu tabağı çıkartın. (Eğer dondurucunu mutfak tezgahınıza yakınsa çıkartmayın. Her seferinde tek tek alıp sardıktan sonra hemen dondurucuya geri koymak dondurmaların erimesini oldukça engeller.)
Süte batırılmış güllaç yaprağını başka bir boş tabağa alıp içine bir adet dondurma topu koyun ve hızlıca sarıp avucunuzda top haline getirin. Avucunuzda yuvarlarken üzerine 2-3 kaşık süt dökün ki hem daha kolay yuvarlansın hem de güllaç iyice yumuşasın. Yuvarlama işleminden sonra hazır olan topu dondurucuda ki boş tabağa koyun. Bütün güllaç toplarını hazırladıktan sonra topları en yüksek ayarda ki dondurucuda 40 dakika bekletin. 40 dakika sonra güllaçları dondurucudan çıkarmadan, çikolatanın 150 gr. kadarını iyice küçük parçalar halinde kırıp boş bir kâseye koyun ve benmari usulü eritin. (çikolataların olduğu kaseden daha büyük bir tencere ya da kase içine kaynamış su koyup çikolata kasesini de o suyun içine batırarak eritin.)
Çikolatalar tamamen eridiğinde güllaç toplarını dondurucudan çıkartıp, kaşık yardımıyla çikolata kâsesine daldırıp çıkartın. Bu işlemi yine dondurucu yakınındaysanız tek tek, uzaktaysanız 2’şer ya da 4’erli gruplar halinde yapmanız güllaçların erimesini önleyecektir.
Çikolatayla kaplanan güllaç toplarını yine soğuk tabağa koyarak 20 dakika daha dondurucuda bekletin.
Kalan 50 gr çikolatayı aynı şekilde eritirken, büyük bir kâseye de 10 parça buz ve bir litreden biraz az olacak kadar soğuk su koyun. Eriyen çikolatayı eğer varsa ince uçlu bir pasta pompasına yoksa ucuna küçük bir delik açtığınız buzdolabı poşetine koyun. (Deliği kürdan yardımıyla açın. Ancak delik kürdanın kalınlığının 2 katı olsun.)
Pompayı ya da poşeti sıkıştırarak buzlu su üzerinde zikzak şeklinde çikolata figürleri yapın. Kuru bir kaseye koyduğunuz tarçının içine soğuk sudan çıkarttığınız çikolataları atın ve üzerine biraz daha tarçın koyun. Eğer güllaç toplarınız dondurucuda 1-2 saatten fazla kaldıysa servis etmeden 5 dakika önce dondurucudan çıkartıp 2ye bölün.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Cheesecake ile Carte d'Or Aşkı - Carte d'Or Dondurmalı Cheesecake >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.