Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » CİVCİVLER
9 adet | 65,479 defa bakıldı

CİVCİVLER


(179 kişi 634 oy verdi.)

Gönderen: YEŞİM | 02.Ağu.2007

Haşlanmış patatesin içine tuz, zeytinyağı, limon suyu ekleyip yoğuruyoruz. 1 havucu çok ince jülyen doğruyoruz. boyun ve gaga olacak şekilde.... kuş üzümünden gözlerini, maydanozdan kuyruğunu oluşturuyoruz.

Civcivli Salata


(181 kişi 634 oy verdi.)

Gönderen: korel | 09.Ekm.2009

MALZEMELER
3 LOP PİŞMİŞ YUMURTA (KATI PİŞMİŞ)
3 ÇORBA KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI VEYA SIVI YAĞ (YUMURTALAR İÇİN)
6 ORTA BOY PATATES (HAŞLANMIŞ)
3/4 ÇAY BARDAĞI ZEYTİNYAĞI VEYA SIVI YAĞ (PÜRE İÇİN)
1 ÇORBA KAŞIĞI LİMON SUYU
5-6 KORNİŞON TURŞU
1 ORTA BOY HAVUÇ (HAŞLANMIŞ)
14-15 SİYAH ZEYTİN
8-10 KARANFİL
1 LİMONKABUĞU
1 DEMET DEREOTU
TUZ

Lop pişmiş (katı) yumurtaların üst ve alt kısmını hafifçe düz keserek çıkaralım. Yumurtaların sarılarım çıkarıp bir kaba alalım. İçine peyniri, tuzu, zeytinyağını ekleyip ezerek karıştıralım. Yumurta sarısını yumurtaların boşluklarına dolduralım. Yumurtaların üzerlerine yarıdan kesilmiş domateslerin arka kısmını kapak gibi kapatarak yumurtaların mantar şekli almalarını sağlayalım. Domateslerin diğer yarılarının iç kısmını oyarak çıkaralım. Domatesin kenarlarını zigzaglı bir şekilde keselim. Haşlanmış patatesleri sıcakken rendeleyip içine zeytinyağı, limonsuyunu ve tuzu ekleyip iyice karıştıralım. Patates püresini, domateslerin göbek kısımlarına küçük yuvarlaklar yapıp tepelem doldurup üzerine kornişon turşu dilimleri yerleştire lim. Kalan patates püresinden yumurta iriliğinde parçalar koparıp yuvarlak şekiller verelim. Aynı püreden ceviz iriliğinde parçalar koparıp yuvarlak şekiller vererek büyük yuvarlak parçanın uç kısmı na yapıştıralım. Küçük yuvarlağın iki tarafına ka ranfil batırarak civciv şekli verdiğimiz püreye göz yapalım. Limon kabuklarını kanat şeklinde keserek civcivin yan taraflarına sıkıştıralım. Domates ka buklarım üçgen keserek civcivlere gaga yapalım Servis tabağına dekoratif şekilde mantar şeklindeki yumurtaları, püre dolu domatesle sepetlerini püre den yapılmış civcivleri dereotunu haşlanmış havuç dilimlerini yerleştirip servis yapalım.

Civciv Patates Püresi


(282 kişi 1003 oy verdi.)

Gönderen: tapucu | 10.Oca.2012

4 adet patates
1 adet havuç
1 kase karalahana rendesi
1 bağ maydanoz
10-12 adet bütün karabiber

Patatesleri düdüklü tencerede 20-25 dk haşlayıp soğumaya bırakınız.Daha sonra patatesleri derin bir kaseye boşaltınız ve elinize eldiven giyip patatesleri yoğurunuz.İsteğe göre sarımsak da ekleyebilirsiniz.Civcivler için yoğurduğunuz patateslerden bir küçük bir büyük top yapınız,üst üste koyup havuçları yıldız şeklinde kesip ayaklarını,gagasını yapınız.tüm karabiberlerden göz yapıp karalahana rendeleriyle de renklendirebilirsiniz.

Patatesten Civciv


(230 kişi 833 oy verdi.)

Gönderen: yansı | 22.Mar.2013

5 patates
1 çorba kaşığı tereyağı
100 gram kaşar peyniri
Tuz, karabiber
Çörek otu, havuç çubukları, yeşillik

Öncelikle patatesleri haşlayıp rendeleyin. Sonra rendelenmiş peynir ve tereyağıyla karıştırıp yoğurun. İçine tuzunu, karabiberini ekleyip iki boyda yuvarlak köfteler yapın. Civciv şekli vermek için topları üst üste yerleştirin ve çörek otu, havuç ve yeşilliklerle süsleyin. Servis tabağına dizerek ikram edin. Çocuklarınız da bayılacak bu görüntüye.

Patatesli Civcivler


(187 kişi 637 oy verdi.)

Gönderen: hanende | 06.Arl.2013

4 patates
1,5 su bardağı süt
2 çorba kaşığı tereyağı
Çörekotu ve havuç

Patates püresi için patatesleri haşlıyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeleyip tencereye koyuyoruz. Süt, tereyağı, tuz ve karabiber koyup püre olana kadar pişiriyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Elinizle iki boy top yapıp üst üste yerleştirin ve çörek otu ile gözlerini, havuç çubuklarıyla da gagasını yapıp civcivleri hazırlayın. Servis tabağına dizin.

Patatesli Civcivler


(251 kişi 912 oy verdi.)

Gönderen: kristal avize | 27.Eyl.2014

3 adet haşlanmış patates
100 gram süzme peyniri
100 gram burgu peyniri
1 diş sarımsak
50 gram lor peyniri
1 çorba kaşığı tereyağı
Çörekotu
Havuç dilimleri

Öncelikle mutfak robotunun içine rendelenmiş sarımsağı ve tereyağını yerleştirip çırpın. İçine süzme peyniri, haşlanmış patatesi, lor peyniri ve burgu peynirini ekleyip yumuşak beyaz bir peynir karışımı elde edin. Elinizle şekiller yapın, bu çocuklar için çok eğlenceli bir sunum nasıl isterlerse elinizden geldiğince benzetmeye çalışın. Ya da bırakın çocuklarınız bu peynir karışımına kendi istedikleri şekilleri verip afiyetle yesinler.Patates Civcivler


(324 kişi 1104 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 02.Haz.2016

8 adet patates
2 litre su
1 çorba kasıgı tuz
1 adet havuç
Yarım demet maydonoz
1 çay kasıgı çörek otu
4 kaşık eritilmiş margarin

Patatesler suda 25 dakika haşlanır. Haşlanan patetesler püre haline getirilir, pürenin içine eritilmiş margarin koyulur, tuz koyulur. Pürelerden civcivlerin başı için bit yuvarlak elde edilir, daha sonra altı için basından daha buyuk bir yuvarlak elde edilir, üst üste koyulur, çörekotundan göz, havuçtan burun, maydonozdan ise kanat yapılır ve sunuma hazır hale getirilir.Civciv Ailesi Salatası


(223 kişi 790 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 02.Kas.2016

Eyüp Sevinç

4 adet yumurta
4 adet patates
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz
Havuç
Maydanoz
1-2 adet zeytin

Patates, haşlayıp, ezin. Sıcakken içine tereyağı ve tuzu katıp yoğurun. Biraz karabiber ekleyebilirsiniz. Dolaba kaldırın. Yumurtaları kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika boyunca haşlayın. Haşlanan yumurtaları, ince uçlu bir bıçakla orta kısmından zigzag şeklinde kesin ve dikkatlice ayırın. Sarılarını çıkarın. Ezilmiş patatesi dolaptan alın. Patatesten ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, her yumurta parçasının içine koyun. Cevizden bir boy küçük parçalar alıp onu da diğer parçanın üzerine koyup civcivlerin kafasını oluşturun. Havuçtan burun ve ibiklerini yapın. Zeytinden de küçük küçük kesip gözler yapın. Anne tavuk için, patatesten bir küçük bir büyük top alın. Alttaki topa oval şekil verin, hafif yassılatın. Havuç rendesine bulayın. Onunda ibik ve gagasını yapın. Aralarına maydanoz dalları yerleştirin. Servis edin.Patetes Püreli Civciv


(185 kişi 636 oy verdi.)

Gönderen: Hacı Hasan | 14.May.2018

Patetes
Karabiber
Çörekotu
Havuç

Haşlanmış, rendelenmiş patateslerin üzerine yoğurt, tuz, yağ, limon suyunu koyup yoğuruyoruz. 2 top yapıyoruz. Maydonozdan ayakları tabağa yerleştiriyoruz. Maydonozların üzerine topları üst üste yerleştiriyoruz. Sonra gözlerini çörekotu, ibiğine ve gagasına havuç koyuyoruz.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.