Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » ÇİROZ SALATASI
12 adet | 280,748 defa bakıldı

Çiroz Salatası


(183 kişi 655 oy verdi.)

Gönderen: ERGUN | 17.Mar.2006

12 adet çiroz
1 bardak sirke
2 bağ dereotu
1 kahve fincanı zeytinyağı
16 adet siyah zeytin

Çirozları ateşte 3-4 dakika evire çevire pişirin. Bir bezin üzerine yayın, üzerine şişe ile hafifçe vurarak ezin, kabuk ve kılçıklarını ayırın. Sonra etlerini iyice didip bir kaba alın. Bir bardak sirkeyi kaynatıp etlerin üzerine boca edin ve kabın üzerine kapatın. Yarım saat sonra iyice sıkıp, sirkeden alın. Sirkeyi döküp çirozu aynı kaba koyun, üzerine dereotu ve zeytinyağını koyup karıştırarak tabaklara alın, her tabağa dörder tane zeytin koyun.

Salata Çiroz


(126 kişi 446 oy verdi.)

Gönderen: Güney | 14.Ağu.2006

Malzeme
4 yemek kaşığı ayıklanmış, paketlenmiş hazır çiroz,
2 kahve fincanı sirke,
1 demet dereotu,
yarım limonun suyu,
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı
Çiroz parçalarını yayvan bir kaba yerleştirin, üzerlerine ısıtılmış sirkeyi dökerek bir saat kadar bekletin. Sirkeyi süzün, üzerine zeytinyağı ve limonu gezdirin, dereotu yaprakları ile örtün ve sofraya getirin. Çirozu kurutulmuş bütün uskumrudan kendiniz hazırlamak isterseniz önce balıkların üzerine elinizle su serperek biraz nemlendirin, sonra ocağın alevinde tütsüleyin (kokuya dikkat!), sonra da bir peçeteye sarıp bir çekiç veya taşla döverek yumuşatın, didikleyip üzerine sirke dökün

ÇİROZ SALATASI


(173 kişi 612 oy verdi.)

Gönderen: BolKepçe | 24.Arl.2006

Malzeme :
12 tane çiroz balığı
1/2 bardak sirke (yıkamak için)
15 tane zeytin
2 demet dereotu
2 kahve fincanı sirke
3/4 kahve fincanı zeytinyağı

Yapılışı:
Çirozlar ateş üzerine oturtulur, siyahlaşıncaya kadar pişirilir. Sonra her balık bir beze sarılır ve havaneli ile dövülür. Böylece iyice ezilince, bezle üzerleri silinir, yanık kabuklan temizlenir. Her balık parça parça koparılır ve bir tabağa konulur. Bir kapta sirke kaynatılır ve tabaktaki çirozların üzerine dökülür. Üzerleri bir kapakla örtülür, yarım saat dinlendirilir. Bu süre dolunca balıkların içinde yattıkları sirke süzülür ve üzerlerine zeytinyağı ile sirke ilâve edilerek zeytinler ve bol dereotu ile süslenerek servis yapılır.

ÇİROZ SALATASI


(163 kişi 587 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 14.Oca.2007

12 adet çiroz balığı
2 demet tereotu
3/4 bardak sirke (yıkamak için)
1.5 kahve fincanı sirke
15 adet zeytin
3/4 kahve fincanı zeytinyağı

1) On adet çiroz balığım üçer dörder, harlıca ateş üstüne oturtarak, balıklar hafifçe siyah bir renk alıncaya kadar pişirdikten sonra pişmiş her balığı bir beze sarmalı sonra da beze sarılmış bu balıkların üstlerine havan eli veya benzeri gibi ağırca bir şeyle vurarak i-yice ezilmelerini temin etmeli, sonra da üstlerini bezle iyice silerek, yanmış kabukları temizledikten sonra, temizlenmiş her balığı küçük parçalara koparmalı ve çukur bir tabağa koymalıdır.
2) Balıkların pişirilmeleri ve temizlenmeleri sona erince bir cezveye 3/4 bardak sirke koyarak kaynatmalı ve tabaktaki çirozların üstlerine gezdire gezdire ilâve ettikten sonra üstlerine bir kapak kapamalı ve yarım saat kadar bir tarafa bırakmalıdır.
3) Yarım saat sonra, balıkların, içinde yattığı sirkeyi iyice süzmek suretile döktükten sonra balıklara 3/4 kahve fincanı zeytinyağı ile 1.5 kahve fincanı sirke ilâve etmeli sonra da üstlerine, yıkanmış ve kıyılırca-ana ince doğranmış 2 demet tereotu ilâve ettikten sonra tereotunun üstüne de 15 adet kadar zeytin oturtmak suretile salatayı süslemeli ve servis yapmalıdır.

ÇİROZ SALATASI


(179 kişi 618 oy verdi.)

Gönderen: mutfaktabirimivar | 04.Şub.2007

Kullanılacak malzeme:
6 çiroz balığı,
1 demet dereotu,
1 bardak sirke,
3/4 kahve fincanı zeytinyağı,
10-15 siyah zeytin.

Yapımı:
Çirozlar havan eii veya benzeri ağır bir şeyle dövülerek kemikleri kırılır. Sonra bunlar üçer, dörder kuvvetli bir ateşe oturtulurlar. Üzerleri hafifçe siyah bir renk alıncaya kadar pişirilirler. Pişen her balık ateşten alınır alınmaz hemen bir beze sarılır. Balıkların üstleri bezle ovuşturularak iyice silinir ve böylece yanmış kabukları temizlenir. Sonra temizlenmiş her balık önceden kırılmış kemiklerinden ayrılır, küçük parçalara bölünür ve küçük bir tabağa konulur. Bir cezveye sirkenin 3/4 ü konur kaynatılır ve gezdirilerek balıkların üstüne dökülür.
Tabağın üzerine bir kapak örtülür ve yarım saat kadar bir tarafa bırakılır. Yarım saat sonra balıkların içinde yatırıldıkları sirke iyice süzülür. Sonra balıkların üzerine 3/4 kahve fincanı zeytinyağıyle kalan sirke dökülür. Yıkanmış ve kıyılırcasına ince doğranmış dereotu, balıkların üzerine bol bol serpilir. Dereotunun üzerine de 10-15 kadar siyah zeytin serpiştirildikten sonra çiroz salatası sofraya çıkarılır.

ÇİROZ SALATASI


(151 kişi 545 oy verdi.)

Gönderen: Seçil | 24.Tem.2007

10 Çiroz
2 Fincan zeytinyağı
Yarım demet dereotu

Çirozlar, kafaları koparıldıktan. sonra, muslukta yıkanır, ateşte her iik tarafı pişirilir. Pişen balıklar, havan tokmağı ile sırt taraflarından vurularak biraz ezilir. Karın kısmı ile omurgası atılır. Kabuk haline gelmiş derisi temizlenir. Küçük küçük parçalara ayrılır. Çukur bir kaba veya süzgece konarak musluk altında üç dört defa bol su ile suyu sıkılmak suretiyle yıkanır. Didiklenerek servis tabağına dizilir. Üzerine zeytinyağı dökülür, ince kıyılmış tereotu serpilir. Böylece yarım saat bekletilir. Yemeye başlanırken sirke, arzu edilirse limon suyu konur.

Çiroz Salatası


(153 kişi 558 oy verdi.)

Gönderen: sait | 25.May.2008

Malzemesi
14 adet çiroz
2 su bardağı sıcak su ve 1 su bardağı sirkeden oluşan sirkeli su
SOSU İÇİN:
1 demet dereotu
1 çay bardağı zeytinyağı
1 kahve fincanı sirke
SÜSLEMESİ İÇİN:
6-8 adet siyah zeytin

Çirozları harlı ateşte fazla yakmadan közleyin. Yanık kısımlarını temizledikten sonra başlarını koparıp atın. Çirozları temiz iki peçete arasına yayıp üzerlerinden merdane ile geçin. Çirozları peçetelerin arasından çıkartıp deri ve kılçıklarını temizledikten sonra küçük parçalara ayırın.
Parçalanmış çirozları çukur bir kaba aktarıp üzerine sirkeli suyu dökün ve yarım saat kadar dinlenmeye bırakın.
Sirkeli suyu süzüp çirozları bir salata kabına yerleştirin. Üzerine ince kıyılmış dereotu, zeytinyağı ve sirke karışımından oluşan sosu döküp tane zeytinlerle süsleyerek servis yapın.

ÇİROZ SALATASI


(134 kişi 487 oy verdi.)

Gönderen: bizim oğlan | 11.Ağu.2008

Malzemesi:
10 adet çiroz balığı,
3/4 bardak sirke,
15 adet zeytin,
2 demet dereotu,
1,5 kahve fincanı sirke,
3/4 kahve fincanı zeytinyağı

Hazırlanışı:
Çiroz balıklarını üçer dörder harlı ateş üstüne oturtarak, balıklar hafif sarı bir renk alıncaya kadar pişirin. Sonra pişmiş her balığı bir beze sarın ve üzerlerine ağırca bir şeyle vurarak iyice ezilmelerini sağlayın. Sonra da üstlerini bezle iyice silerek parçalara kopartarak çukur bir tabağa koyun. Bir cezveye 3/4 bardak sirkeyi koyarak kaynatın ve tabaktaki çirozların üzerine katın. Üzerine bir kapak kapatarak yarım saat bir tarafa bırakın. Yarım saat sonra çirozların içinde yattığı sirkeyi süzün. Balıklara 3/4 kahve fincanı zeytinyağı ile 1,5 kahve fincanı sirkeyi katın. Üstlerine yıkanmış ve ince kıyılmış dereotunu ilâve edin. Dereotlarının üzerine de zeytinleri oturtarak salatayı süsleyin ve servis yapın.

Çiroz Salatası


(155 kişi 532 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 08.Ağu.2009

Malzeme:
2 adet çiroz
Sirke
Zeytinyağı
Limon
Dereotu

Yapılışı:
Çirozlar ızgara orta ateşte kızartılır. Sonra başları kopartılıp yağlı kağıda sarılır. Düz ve sert bir zemin üzerinde havan tokmağı ile dövülür. Derisi ve kılçıkları ayıklanıp bir kaba alınır. Üstünü örtecek kadar sirke eklenip yaklaşık 2 saat dinlendirilir. Dinlendirilmiş çirozlar servis tabağına alınıp üzerine kararınca zeytinyağı ve limon gezdirilir. Üstü ve kenarları ayıklanmış dereotu ile süslenerek soğuk servis yapılır.

Not: Ana yemek ister balık, isterse et olsun çiroz, cacıkla birlikte iyi gider.

Çiroz Salatası


(134 kişi 453 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 01.Şub.2010

THY Skylife

Malzemeler:
4 adet uskumru çirozu
3 kahve fincanı ılık sirke
½ limon suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
¼ demet dereotu.

Hazırlanışı:
Uskumrular tülbent veya beze sarılır. Et döveceği veya tahta tokmak ile dövülür. Tülbentten çıkarılır, buharda veya fırın sıcaklığında yumuşaması için on dakika kadar bekletilir. Sonra uskumrunun derisi ve kılçıkları ayıklanır. Uskumru çirozunun parçaları bir kaba alınır üzerine sirke gezdirilir. 5 – 10 dakika bekletilir. Çirozlar kaptan çıkarılarak servis tabağına alınır. Üzerine zeytinyağı, limon suyu ve dereotu eklenerek karıştırılır ve servis edilir.

ÇİROZ SALATASI


(146 kişi 538 oy verdi.)

Gönderen: kadriye özay | 06.Eyl.2010

Çirozu nemli bir beze sarıp yarım saat kadar bıraktıktan sonra hafif ateşte pişiriniz. Başını koparıp sırtüstü tutunuz. Keten gibi tel tel oluncaya dek tahta tokmakla dövünüz. Sonra derisiyle kılçıklarını çıkarıp, diderek sirkeye atıp biraz sonra ovalayınız. Sirkeden çıkarıp tabağa döşeyiniz, üzerine dereotu, keskin sirke ve zeytinyağı gezdiriniz.

ÇİROZ SALATASI


(165 kişi 565 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 30.Oca.2011

8 çiroz
2 iri limonun suyu
1/3 su bardağı zeytinyağı
1 demet dereotu (ince kıyılmış)

Çirozları bir tencerede, üstlerini örtecek kadar suda 30-40 dakika bekletiniz. Sudan çıkarıp kağıt peçete ile kurulayınız. Izgaranızı yakıp, çirozların her iki tarafını 3-4'er dakika pişiriniz.
Çirozların üstüne nemli bir bez örtüp sert bir cisimle vurarak eziniz. Balıkların omurgasını ve karın tarafındaki kılçıklarmı temizleyip atınız. Derisini de yüzdükten sonra etlerini didikleyip bir tabağa yerleştiriniz. 1 su bardağı su koyup 10 dakika kadar beklettikten sonra, çirozları elinizde hafifçe sıkarak sularını akıtınız. Tabakta kalan suyu döküp çirozları tekrar yerleştiriniz. Üstlerine limon suyunu sıkıp 15-20 dakika bekletiniz. Zeytinyağı ve dereotunu koyup servis ediniz.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.