Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Marmara Yemekleri » Ciğer Tava (Edirne)
9 adet | 166,556 defa bakıldı

Ciğer Tava (Edirne)


(309 kişi 1084 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 22.Arl.2008

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Dana ciğeri
Buğday unu
Yağ
Tuz
Kurutulmuş kırmızı biber

Sinirleri alınan taze dana karaciğeri keskin bir bıçakla ince ince yaprak şeklinde kıyılıp, yıkanıp tuzlandıktan sonra kıyılan ciğerler una bulanıp bol ve kızgın yağda kızartılır. Tavadan alınan kızarmış ciğerler servise sunulur. Ciğer tavanın yanında mutlaka yazın güneşte kurutulup kırmızı hale gelen biberler kızgın yağda kızartılıp verilir.Edirne Ciğeri


(329 kişi 1104 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 26.Nis.2010

https://www.edirneden.com

Dana karaciğeri ince ince kesilmiştir yaprak gibi, sinirleri alınmıştır tazedir. Bol suda yıkanır ciğerler tuzlanır, daha sonra üzerine biraz un serpilip hepsi unlanacak şekilde karıştırılıp elekten geçirilerek üzerindeki fazla unu elenir. Büyükçe bir tavada bol kızdırılmış yağda kızartılırken, tavadan çıkartılmadan bir iki dakika önce tuzu ilave edilir.

Not: Kurutulmuş kırmızı biber de yağda kızartılarak cacık, ayran veya kolayla yenmesi keyiflidir. Ev mutfağında pek yapılmasa da Edirne Ciğerci dükkanlarını şehirde çoğu yerde görebilirsiniz.


Fotoğraf "rosto" tarafından gönderildi. 05.08.2017

Tava Ciğer (Edirne)


(224 kişi 782 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 09.Mar.2015

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Dana ciğeri
Buğday unu
Ayçiçeği yağı
Tuz

Taze dana karaciğerinin zarı soyularak alınır. Keskin bir bıçak ile yarım parmak eninde uzun parçalar halinde doğranır. Bol su ile yıkandıktan sonra büyük delikli bir süzgece konulur ve bekletilir. Ciğerin suyu süzüldükten sonra ciğer un ile karıştırılır. Ardından büyük ve geniş bir tavada kuvvetli ateşte kızdırılan yağın içerisine ciğer parçaları birer ikişer atılarak karıştırılır. Yaklaşık bir iki dakika kızartıldıktan sonra delikli bir kepçe yardımıyla tavadan alınır ve servise sunulur.

Not: Edirne Tava Ciğerin en önemli özelliği onun ayrılmaz bir parçası olan “kuru biber” ile birlikte yenmesidir. Edirne’nin sebze ambarı olarak bilinen Karaağaç semtinde yetişen, yazın özel olarak kurutulan, ”cüşko biber” ya da “kara acı” olarak adlandırılan bu kırmızı biberler de kızgın yağda bir iki dakika kızartılır. Edirne tava ciğerini lezzetli kılan en önemli özellik Trakya’nın verimli otlaklarında yetişen semiz danaların ciğerlerinden yapılmasıdır. Bu verimli otlaklarda yetişen danaların karaciğerleri de “günlük” olarak lokantalara gönderilir. Yöre halkına göre de tava ciğerini Edirne ile özdeşleştiren nokta da buradan gelir.
Edirne’de yüz yıldan fazla bir süredir tava ciğeri yapılmaktadır. Bölgede yapımı o kadar çok yaygınlaşmıştır ki bölgede ciğercilik diye adlandırılan meslek günümüzde popüler olmuştur. Öyleki, bugün bölgede tava ciğer yapmak amacıyla açılmış olan lokantaların sayısı şehirdeki toplam lokanta sayısının yarısına yaklaşmıştır. Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de dikkatlerini çeken bu yemek, bölge turizm potansiyeline katkı sağlamaktadır.


Fotoğraf "rosto" tarafından gönderildi. 05.08.2017

Edirne Tava Ciğer


(241 kişi 886 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 11.May.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

Ciğerin zarları soyulup ince dilimler halinde damarları temizlenerek doğranır. Bol su ile yıkadıktan sonra büyük delikli süzgece koyup suyunun süzülmesi sağlanır. Altı düz bir kap içine serilen un üzerine ciğerler konulup iyice karıştırılır. Parçalar ikişer üçer kızgın yağ bulunan tavaya atılıp bir iki dakika kadar kızartıldıktan sonra delikli kepçe ile alınır, servis yapılır.Edirne Ciğeri


(211 kişi 742 oy verdi.)

Gönderen: Berk Ay | 03.Oca.2017

Ömür Akkor

İnce ince kıyılan ciğer unlanıp bir güzel kızartılıyor. Üzerine kızartılmış kuru acı biber ve soğanla da servis ediliyor.

Tava Ciğer (Edirne)


(199 kişi 665 oy verdi.)

Gönderen: yemek kitabı | 24.Ekm.2018

Un
Dana Ciğeri
Sıvı Yağ
Tuz

Dana ciğerinin zarı soyulduktan sonra, uzun parçalar halinde doğranır.
Yıkanan parçalar süzgeçten süzülür. Suları akması için kuru bir yere koyulur.
Üzerine un ilave edilir ve unla iyice karıştırılır.
Hazırlanan ciğerler kızgın yağ buluna tavaya dökülür.
Bol harlı ateşte kısa süre kızartılır.
Ciğerler damak tadına göre hafif ya da çok pişmiş olarak kızartılıp servise hazırlanır.
Ayrıca yanında yine tavada kızartılmış ve kurumuş biber sunulur.Edirne Tava Ciğeri


(125 kişi 455 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 01.Şub.2019

https://www.sabah.com.tr

500 gram dana ciğeri
1 çorba kasesi un,tuz
10 adet kurutulmuş Arnavut biberi
Kızartmak için:
Sıvıyağ

Ciğeri zarlarından ve sinirlerinden ayırarak baton şeklinde kesin ve dinlenmesi için buzluğa atın. En az 1-2 saat sonra çıkarıp ince yaprak şeklinde dilimleyin. Buzlu suda 10 dakika dinlendirip suyunu süzün. Kâğıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Derin bir kapta un ve tuzu karıştırıp ciğerleri bu karışıma bulayın. Fazla ununu silkeleyin. Bir tencereye bol yağ koyup kızdırın. Ciğeri içine atıp 2-3 dakika kızartın. Kuru biberle servis yapın.Edirne Tava Ciğeri


(89 kişi 305 oy verdi.)

Gönderen: pelin aybars | 22.Şub.2019

1 kg dana ciğeri
3 su bardağı un
Tuz
Kızartmak için:
Bol sıvıyağ
Servis için:
Kızartılmış acı biber

Ciğerin zarını çıkarıp, ince yaprak şeklinde kesin. Süzgece alıp, 5-10 dakika dinlendirin. Daha sonra 8 saat buzdolabında bekletip, sonrasında unlayın. Bol sıvıyağda 1-2 dakika kızartın. Ocaktan almaya yakın tuzunu ayarlayın. Ciğeri süzgeç yardımıyla sıvıyağdan alın. Acı biber ile birlikte servis yapın.Tava Ciğer (Edirne)


(93 kişi 329 oy verdi.)

Gönderen: sare eroğlu | 18.Ekm.2019

500 gram kuzu veya dana ciğeri
1 su bardağı un
Kızartmak için sıvı yağ

Ciğerin zarlarını soyup ince dilimler halinde damarlarını temizleyerek doğrayın.
Bol su ile yıkayıp suyunu süzün.
Düz bir tepsiye un dökün ve ciğerleri una bulayın.
Daha sonra ciğerleri kızgın yağ bulunan tavaya atıp kızartın. Ciğerlerinizin yanmamasına dikkat edin.
Bir iki dakika kadar kızarttıktan sonra yağını süzerek alın.
İsterseniz yanında patates de kızartabilirsiniz.
Sıcak servis yapın.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.