Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » İç Anadolu Yemekleri » Çiğ Börek (Eskişehir)
14 adet | 1,434,192 defa bakıldı

Çiğ Börek (Eskişehir)


(290 kişi 1038 oy verdi.)

Gönderen: Asegul | 01.Eyl.2005

4 su bardağı un
yeteri kadar tuz
yeteri kadar su
İçi İçin;
250 gr. kıyma
1 adet domates
2 adet kuru soğan
yarım demet kıyılmış maydanoz

Önce böreğin içi hazırlanır, domates ve soğan rendelenir, kıyma, tuz, maydanoz ve biraz su eklenir karıştırılır. Yoğurma kabına un konur, tuz eklenir, katı bir hamur olacak kadar su katılır, hamur yarım saat dinlendirildikten sonra, 1,5 ceviz büyüklüğünde parçalar alınır, unlu zeminde merdane ile çay tabağından biraz büyük açılır, hamurun yarısına hazırlanan içten konur, yarım ay şeklinde kapatılır. Fazla unu silkelenir, kızgın yağda kızartılır.


ML® Çiğ Börek için tıklayın

Çiğ Börek


(221 kişi 770 oy verdi.)

Gönderen: Bayram | 22.Mar.2006

250 gr. orta yağlı kıyma
250 gr. un
1 adet orta boy kuru soğan
1 yumurta
200 gr. yağ
1 çorba kaşığı domates salçası
kızarmak için sıvıyağ
karabiber
tuz

Börek içi hazırlanışı:
Bir kuru soğanı kıymanın içine doğrayın. Az sulandırılmış salça ve su koyarak kaynatın. Ateşin üzerinden indirdikten sonra tuz, karabiber ve ince kıyılmış maydanoz ekleyin.

Hamurun hazırlanması:
Bir hamur tahtasının üzerine 250 gr. unu eleyin. Yumurta ve tuz ilave edip ılık su ile yumuşak hamur yapın. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayırıp nemli bir bezin altında 15 dakika kadar dinlendirin. Hamurları tabak büyüklüğünde açıp içine harcı yarısına kadar koyup diğer yarısını üzerine kapatın. Kızgın yağda kızartarak sıcak servis yapın.

Çiğ Börek


(279 kişi 994 oy verdi.)

Gönderen: Bayram | 03.Tem.2006

10 kahve fincanı un
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı sirke
Tuz
2 su bardağı sıvıyağ
İçi için:
1/2 kg. yağsız dana kıyma
1 adet soğan

Soğanı rendeleyip tuz ve karabiberle iyice karıştırın. 1 kahve fincanı su ilave edin. Unun ortasını açıp yoğurt, zeytinyağı, yumurta, sirke ve tuzu ilave edip hamuru yoğurun. Ceviz büyüklüğünde bezeler yapıp 20 dakika dinlendirin. Unlu hamur tahtası üzerinde 18-20 cm. çapında açın. Açtığınız yuvarlak hamurun bir tarafına kıymalı harçtan ilave edip diğer tarafı ile kapatın. Kenarını ruletle çıkartın. Kızdırılmış sıvıyağda her iki tarafını kızartın. Sıcak olarak servis yapın.

Çiğ Börek


(256 kişi 874 oy verdi.)

Gönderen: Şeyma | 03.Tem.2006

Yarım kg. un
Yarım kg. kıyma
1 adet soğan
tuz
karabiber
ılık su
Kızartmak için sıvıyağ

Kıymaya soğanı rendeleyin. Tuz karabiber ve 1 çay bardağı su ile karıştırın. Harcı hazırlayıp bir kenara koyun. Hamur yoğurmak için una 2 tatlı kaşığı tuz koyup, ılık su ile yoğurun. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapın. Cevizden büyük bezeler alıp merdane ile yarım santim kalınlığında açın. Açılan yufkaların bir tarafına hazırlanan içi koyup kapatın. Hamur ruleti ile kenarları kesin. Kızgın sıvıyağda iki tarafını da kızartıp sıcak olarak servis yapın.

ÇİĞ BÖREK


(267 kişi 905 oy verdi.)

Gönderen: SosiScan | 29.Tem.2006

4 su bardağı un
Tuz
Su
İçi İçin:
250 gr. kıyma
2 soğan
1 domates
Kıyılmış maydanoz

Soğan ve domates rendelenir, kıyma, tuz, maydanoz, karabiber ve biraz su ilavesiyle iç malzemesi hazırlanır. Hamuru; un, tuz ve su ile yoğrulur. Biraz katı bir hamur oluşturulur. 20 dakika kadar bekletilir. Dinlenen hamurdan cevizden biraz büyük parçalar alınarak bezeler hazırlanır. Merdane ile bıçak sırtı kalınlığında yufkalar açılır. Açılan yufkaların içine hazırlanan içten koyup yarım ay şeklinde kapatılır. Kızgın yağda her iki tarafı da kızartılır.

Çiğ Börek


(223 kişi 751 oy verdi.)

Gönderen: Nimet Hanım | 04.Ekm.2006

250 gram orta yağlı kıyma
250 gram un
1 adet orta büyüklükte kuru soğan
1 yumurta
200 gram yağ
1 çorba kaşığı domates salçası
kızartma için sıvıyağ
karabiber
yeterince tuz

Börek içi: Bir kuru soğanı kıymanın içine doğrayın. Az sulandırılmış salça ve su koyarak kaynatın. Ateşin üzerinden indirdikten sonra tuzt karabiber ve ince kıyılmış maydanoz ekleyin.
Hamurunun hazırlanışı: Bir hamur tahtasının üzerine 250 gram unu eleyin. Yumurta ve tuz ilave edip ılık su ile yumuşak hamur yapınız. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayırıp, nemli bir bezin altında 15 dakika kadar dinlendiriniz. Hamurları tabak büyüklüğünde açıp içine harcı yarısına kadar koyup diğer yarısını üzerine kapatır. Kızgın yağda kızartarak tepsiye alınız ve sıcak servis yapın.

ÇİĞ BÖREK (ESKİŞEHİR)


(263 kişi 892 oy verdi.)

Gönderen: FaDiK | 27.Haz.2007

10 kahve fincanı un
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı sirke
Tuz
2 su bardağı sıvıyağ
İçi için:
1/2 kg. yağsız dana kıyma
1 adet soğan
Tuz, karabiber

Soğanı rendeleyip tuz ve karabiberle iyice karıştırın. 1 kahve fincanı su ilave edin. Unun ortasını açıp yoğurt, zeytinyağı, yumurta, sirke ve tuzu ilave edip hamuru yoğurun. Ceviz büyüklüğünde bezeler yapıp 20 dakika dinlendirin. Unlu hamur tahtası üzerinde 18-20 cm. çapında açın. Açtığınız yuvarlak hamurun bir tarafına kıymalı harçtan ilave edip diğer tarafı ile kapatın. Kenarını ruletle çıkartın. Kızdırılmış sıvıyağda her iki tarafını kızartın. Sıcak olarak servis yapın.

ÇİĞ BÖREK


(233 kişi 824 oy verdi.)

Gönderen: nadire | 25.Kas.2007

250 gr. un
250 gr. kıyma
1 baş soğan
1 yumurta
200 gr. yağ
tuz
karabiber
kızartmak için yağ
1 kaşık salça

1 500 gr. unu hamur tahtasına eleyiniz.
2 Yumurta, tuz, koyup ılık su ile kulak memesi yumuşaklığında hamur yapınız.
3 Yarım limon büyüklüğünde bezelere ayırıp yaş bez altında 15 dakika dinlendiriniz.
4 Her bezeyi 10-15 cm. çapında dairelere açıp börek içini hamurun yansına koyup diğer yarısı için üzerine gelecek şekilde kapatınız.
5 Kızgın yağda kızartarak kağıt yayılmış tepsiye alınız.
6 Servis tabağına dizip sıcakservis yapınız.

İÇİNİN HAZIRLANMASI
1 Kıymanın içine 1 baş soğanı doğrayınız.
2 Biraz sulandınlmış salça ve su koyup 1-2 taşım kaynatınız.
3 Ateşten alıp tuz, karabiber kıyılmış maydanoz serpiniz.

Not: Böreğin katmerli olmasını isterseniz puf böreği gibi hazırlayabilirsiniz.

Çiğbörek (Çibörek-Şırbörek) (Eskişehir)


(405 kişi 1414 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 22.Arl.2008

Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırım tatarlarına özgü olan yemeklerin başında gelmektedir. Un, su, tuz karıştırılarak hazırlanan hamurun içerisine, soğan, baharat ve kıyma ile hazırlanan iç konulup kızgın yağda kızartılır.

Çiğ Börek (Eskişehir)


(236 kişi 802 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 07.Mar.2015

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Un
Su
Tuz
Kıyma
Soğan
Karabiber

Un, su, tuz ile hamur yoğrulur. Hamur bir süre dinlendirildikten sonra koparılan küçük parçalar oklavayla kahve fincanının tabağı boyunda ince ince açılır. Kıyma, soğan ve karabiber karıştırılıp yoğrularak iç hazırlanır. Hazırlanan iç, hamurun yarısına konulur. Ve yarım ay şeklinde katlanır. Kenarları fazla hamur çıkmamasına özen göstererek çiğbörek bıçağıyla kesilir. Kazanda kızartılır.

Not: Çiğbörek, Orta Asya’dan gelen bir gelenektir. Halen Orta Asya’da yaşayan Türk topluluklarında da bilinmekte ve severek tüketilmektedir. Yemek günümüzde çelik ve alüminyum kazanlarda yapılıyor fakat geçmişte “şöyin kazan” adı verilen oldukça derin kazanlarda yapılıyordu.
Çiğbörek, geçmişte düğün ve diğer törenlerde misafirlere sunulan özel bir yemek olarak itibar görmekteydi. Ancak günümüzde bu geleneksel yiyecek dünya mutfağı ve fast food kültürü karşısında önemini korumak, yayılma alanını genişletmek için kullanım alanını genişletmiştir. Çiğbörek bir Tatar yemeği olmakla beraber senelerdir Eskişehir’de yapılmaktadır. Şehir merkezinde birçok lokantada yerli ve yabancı turistin beğenisine sunulmaktadır. Bugün, Çiğbörek düğünlerde, cenazelerde, özel günlerde konuklara sunulan yöresel tatlardandır.
Günümüzde Çiğbörek olarak bilinen bu yemek önceleri Şırbörek olarak bilinirdi. Bunun nedeni ise kızartmak için yağa atıldığında böreğin çıkardığı “şır” sesidir.Çibörek (Eskişehir)


(317 kişi 1079 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 08.May.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

Çibörek, Eskişehir’le özdeşleşmiş bir börektir. Türkiye’de pek çok yerde yapılır ama Eskişehir’deki çiböreğin tadını başka yerde bulmanız kolay değildir. Eskişehir’e ilk yerleşen Kırım Tatar kültürünün eseri olan çibörek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir börektir. Genellikle yarım ay şeklinde olur. Mantarlı, peynirli, patatesli vs. çeşitleri de mevcuttur. Ama geleneksel olarak kıyma ile yapılır.Çiğbörek (Eskişehir)


(98 kişi 361 oy verdi.)

Gönderen: hüsamettin | 31.Oca.2019

https://www.sabah.com.tr

Hamur için:
4 su bardağı un
Aldığı kadar su
1 tatlı kaşığı tuz
İçi için:
Yarım kg kıyma
1 adet iri boy soğan
1 kahve fincanı su
Tuz
Karabiber
Pul biber

Unu derin bir kâseye alın. Yeterince su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip ele yapışmayacak bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp, oda sıcaklığında 15 dakika dinlendirin. Diğer tarafta kıyma, rendelenmiş soğan, su, tuz, karabiber ve Pul biberi yoğurup böreğin içim hazırlayın. Dinlenmiş hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparın ve her bir hamuru 1 mm inceliğinde açın. Hamurun bir kenarına hazırladığınız kıymalı iç harçtan 2 çorba kaşığı koyun ve diğer kenarı kıymanın üzerine kapatın. Bir rulet yardımıyla hamurun kenarlarını yuvarlak şekilde kesin. Diğer hamurları da aynı şekilde hazırlayın. Kızdırılmış sıvıyağda hiç bekletmeden önlü arkalı kızartın. Sıcak servis yapın.

Çiğbörek (Eskişehir)


(60 kişi 215 oy verdi.)

Gönderen: insancıl | 13.Ağu.2019

Hamuru için:
3 su bardağı un
1 tatlı kaşığı
1 su bardağı ılık su
İç harcı için:
250 gram orta yağlı kıyma
1 küçük kuru soğan
Karabiber
Tuz
Su
Kızartmak için:
Sıvı yağ

Öncelikle su ve tuzu yoğurma kabında karıştırın.
Ardından bir yandan yoğurun bir yandan azar azar unu ekleyin.
Çiğbörek hamuru sert olmalıdır. Bu kıvamı elde edecek şekilde un ve su miktarını değiştirebilirsiniz.
Yoğurduğunuz hamuru üzerini örterek kısa bir süre dinlendirin.
Bu esnada böreğin içi için soğanı rendeleyin.
Tek sefer çekilmiş kıymayla karıştırın.
Tuz ve karabiberini ilave edin.
Bir miktar da su ekleyerek kıymanın sulanmasını sağlayın. Kıymayı sulandırmazsanız böreğin içinde topaklanır, dağılmaz.
Hamuru bezelere ayırıp çok büyük olmayacak şekilde açın.
Ortasına kıymalı içten koyup D şeklinde katlayın.
Daha iyi yapışması için kenarlarını kesin. Kestiğiniz parçaları atmayın, birleştirip yeniden açabilirsiniz.
Börekleri hazırlarken ilk yaptıklarınızın kurumaması için üstlerini mutlaka örtün.
Bütün malzemeyi bu şekilde tükettikten sonra börekleri kızartma işlemine başlayın.
Sıvı yağı iyice kızdırdıktan sonra börekleri ikişer ikişer tavaya alın.
Kızartırken tavayı sallarsanız daha iyi kabarır. Altını üstünü kontrol ederek kızartın.Çi Börek (Eskişehir)


(38 kişi 140 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 16.Eyl.2019

Milli Eğitim Bakanlığı

Kızartma için
Hamuru için 1 litre sıvı yağ
4-5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
Su
İçi için:
250 gram kıyma
1 adet orta boy soğan
1 çay kaşığı tuz
½ çay kaşığı karabiber
½ çay bardağı su

Bir kabın içinde un, su ve tuz karıştırılır ve kulak memesi kıvamına gelene dek yoğrulur.
Hamur nemli bez altında 30 dakika dinlendirilir.
Soğanlar çok ince rendelenir, üzerine kıyma, tuz, karabiber ve su ilave edilir, iyice karıştırılır ve iç harcı hazırlanır.
Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır ve yaklaşık 15-20 cm çapında hamur açılır.
Hazırlanan iç harcı daire biçiminde açılan hamurların yarısına ince bir tabaka halinde koyulur.
Hamurun diğer kısmı harcın üzerine kapatılır ve yarım ay biçimine gelmiş hamur kapama tırtılı ile kesilir.
Hazırlanan çi börekler çok kızgın yağa atılarak iki tarafı hafif pembeleşecek şekilde kızartılır.
Fazla yağının akması için bir kevgire koyulur ve sıcak olarak servis edilir.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.