Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Ekmek Tatlısı Tarifleri » Cevizli Kadayıf

Cevizli Tel Kadayıf0-5 arası ortalama oy: 3.44(245 kişi 843 oy verdi.)


Gönderen: aza | 08.Şub.2010

Malzemeler
300 gr. taze kadayıf
100 gr. tereyağı
200 gr. ceviz içi
3 bardak toz şeker
2 bardak su
yarım limon suyu

Yapılışı
Aynı boyda iki tepsi alınır. Kadayıfın - pişirileceği tepsiye yağın hepsi oda sıcaklığında yumuşatılıp sıvanır. Eğer kadayıf tazeyse düz olarak boylamasına yerleştirilir. Tepsinin altı görünmeyecek gibi olunca kıyılan cevizler yerleştirilip üzerine geriye kalan kadayıflar yerleştirilir. Kadayıflar tepsiye yerleştirilince üzerine bir naylon koyulup bir tepsi yerleştirilir. Onun üzerine de bir ağırlık koyulup kadayıfların iyice basılması için birkaç saat beklenir. Daha sonra İyice basılan kadayıf orta hararetli fırına sokularak hafif pembe renkte pişirilir. Tepsi fırından çıkarılıp, aynı büyüklükte kî ikinci tepsiye dağıtmadan ters çevrilir. Tekrar fırına sokulup üstü nar gibi kızartılır. Diğer yandan şeker ve su kaynatılır ve içine bir çorba kaşığı limon suyu koyulup ateşten indirilir. Fırından çıkarılan kadayıfa sıcak sıcak dökülür.

Not: Kadayıfın hamur olmaması için hem hamurun, hem şurubun sıcak olması lazımdır. Şurubunun da mutlaka şeker 3, su 2 ölçüsünde koyu bir şurup olması lazımdır. O zaman kadayıf kıtır olur.


lezzetler.com sitesinde bulunan Cevizli Tel Kadayıf tarifi, Ekmek Tatlısı Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. Cevizli Tel Kadayıf tarifi, 3,620 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Yumurta Sultaniye - Ekşili Çorba (Kahramanmaraş) >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.