Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » Ceviz
3 adet | 140,048 defa bakıldı

Ceviz


(151 kişi 518 oy verdi.)

Gönderen: Miranda | 07.Ekm.2007

Cildi temizleyen cevizi bir gece boyunca suda bekletip ardından suyu ile yüzünüzü yıkarsanız, yüzünüzün ışıldadığını fark edeceksiniz. Cevizleri toz haline getirin. Bal, bir kaşık portakal suyu ve dört kaşık da süt ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayıp on dakika bekletin. Yüzünüzün canlılık kazandığını göreceksiniz.
Ceviz: Mide için yaprakları dövülüp veya kaynatılıp içilir. Balgam sökmesinde kaynatılmış yaprağın suyu içilir.


Ceviz, Fındık, Fıstık


(175 kişi 603 oy verdi.)

Gönderen: rapsodi | 30.Ekm.2007

Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler.

Ceviz


(282 kişi 1038 oy verdi.)

Gönderen: SadıkAli | 05.Ekm.2008

Ceviz, Anadolu'nun hemen her bölgesinin kendine özgü tatlarında farklı roller üstleniyor. Karadeniz'de ekmeğe karışıyor, Ege'de salata oluyor, Marmara'da kahvaltıya eşlik ediyor ya da Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere bütün ülkede tatlılara ekleniyor. Konuklar için özene bezene yapılan baklavaların, kadayıf dolmalarının, aşurelerin vazgeçilmezi oluyor. Kimi cevizli tarifler ise artık geride kalan tarihin bir parçası.
Örneğin, Güneydoğu Anadolu'da yapılan "geberiç"i bilir misiniz? Kurabiyeye benzer. Eşsiz tadını içine konulan cevizden alır. Ceviz içi ile tozşekerin karışımıyla hazırlanan malzemesinin ayarını tutturmak adeta kimya deneyi yapmaya benzer. Şimdi kaç mutfakta "geberiç" yapılıyor, kaçımız o tadı biliyoruz? Lezzet haritamız sürekli değişiyor ama hâlâ toplum olarak ortak damak tadımızın bir parçası olmayı sürdüren tatlar var. Evet, sofralarımızda yer alan hemen hemen tüm tatlılarımızın vazgeçilmez arkadaşı ceviz, yemeklerimizi süslemeye ve lezzetlerine lezzet katmaya devam ediyor.
Türk sofrasının tarihinde de büyük rolü olan cevizin geçmişi M.Ö. 750-500 yıllarına dayanıyor. Romalılar, ağacının güzelliği, meyvesinin lezzetli ve besleyici oluşu dolayısıyla cevize "Jüpiter'in meyvesi" adını vermişler.

En çok tatlılarda tüketiliyor:
Ülkemizde, özellikle Kastamonu ve Zonguldak çevresinde yetişen cevizin yıllık toplam üretimi ise 100 bin tona ulaşıyor. Mobilyacılıkta kullanılan ağacı ve yün boyamada kullanılan kabukları ekonomik olarak işlev görürken, besin değeri açısından büyük önem taşıyan bu meyvenin en fazla tüketildiği alan ise şüphesiz gıda sektörü... Cevizin ülkemizde en çok kullanıldığı alan pastalar ve tatlılar. Hemen her yörenin kendi usulüne göre yaptığı ve ceviz eklediği bu tatlıların en meşhuru ise kuşkusuz baklava. Onun dışında cevizli sucuk, Çerkez Tavuğu, tavuklu şark pilavı, kadayıfla yapılan çeşitli tatlılar, kadayıf dolması, aşure, incir tatlısı, cevizli ay, cevizli kek, cevizli bisküvi ve cevizli şekerlemeler de bu zengin mönünün sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Sağlık için ceviz yiyin:
Besin değeri açısından eşsiz bir gıda olan cevizin sadece meyvesi değil, kabukları ve yaprakları da birçok rahatsızlığı önlemede kullanılıyor. Beynimizin küçültülmüş bir modelini andıran ceviz, meyveler arasında da gümüş iyonu içeren tek meyve olarak biliniyor. Öte yandan gümüş iyonuna ihtiyaç duyan tek organın ise yine beyin olması ilginç bir rastlantı olarak ifade ediliyor. Gerek taze, gerekse kuru cevizin kolesterolü dengeleyici etkisi bulunuyor. Cevizde de en az balıkta olduğu kadar bulunan Omega 3, depresyon ve intihar riskini azaltırken, kalp-damar hastalıklarında da yararlanılıyor. Ceviz, Anadolu'nun birçok yöresinin farklı mutfaklarının ana malzemelerinden biri oldu.

Aklınızda bulunsun:
Kaynatılmış ceviz yaprağının suyu;
• El ve ayak ağrılarını azaltıyor.
• Sindirim bozukluğunu gideriyor.
• iştahsızlığa iyi geliyor.
• Banyoda kullanıldığında ergenlik sivilcelerini yok ediyor.
• Hızlı saç dökülmelerini önlüyor.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Sigara İçiyorsanız Bari Brokoli Yiyin - Sağlık İçin Sirke İçin >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.