Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şifalı Bitkiler » ÇAYIN YARARLARI VE ZARARLARI
3 adet | 97,188 defa bakıldı

ÇAYIN YARARLARI VE ZARARLARI


(195 kişi 695 oy verdi.)

Gönderen: piyes | 26.Arl.2009

Çayın yararları ve zararları konusunda pek çok şey söylenmiştir. Bunların içinde bilimsel esaslara dayananları olduğu gibi, tecrübeye dayanılarak belirtilen yarar ve zararlardan da söz edilmiştir.
Çayda tein ve teofilin adlı maddeler bulunmaktadır. Çay, taze yaprak halinde iken özel bir koku vermez. Taze yaprak çayda bu kokuyu duymayı önleyen tein maddesidir. Mayalanma ve kavrulma sırasında bu madde çaydan ayrıldığı için bildiğimiz özel koku kendini hissettirir. Hoş kokulu, tadı güzel çay ancak bu mayalanma, kavrulma işleminden sonra elde edilmiş olur.
Öbür gıda maddelerinde olduğu gibi, çay besin bakımından önem taşımaz. Sadece keyif verici bir meşrubat gibi telâkki edilir. Bu keyif verici lik. fazla içenlerde, sigara ve öteki keyif verici maddelerde olduğu gibi, bir nevi tiryakilik doğurur. Fazla çay içenlerde sinir sistemi bozukluklarına rastlanabilmektedir. El titremesi bunlardandır. Ayrıca, fazla çay içenlerin uykusuzluktan şikâyet ettikleri görülür. Çay, dimağı uyuşturan bir madde de sayılmaktadır. Dalgınlık, baş dönmesi gibi hallere sebebiyet verir. Hafıza zayıflığı, baş ağrısı, mide ve barsak bozuklukları da çok cay içenlerde görülen arızalardandır.
Bu bakımdan, bütün keyif verici şeylerde olduğu gibi çayda da aşırılığa kaçmamak, sağlık bakımından gereklidir.
Özellikle çay, kırklama denilen usul dışında tek şekerle bir kaç bardak içilemiyeceği için her bardağa 1 şeker atılsa, içilen bardak sayısı kadar da şeker vücuda girmiş olur. Bu da şişman kimseler için zararlı olur.
Fazla içilmediği, aşırı tiryakiliğe gidilmediği taktirde, çay, pek çok yararları olan bir içecek maddesidir. Sabahları kahvaltıda içilecek bir ya da iki bardak çay ağız ve midedeki tatsızlıkları gidermekle kalmaz, vücûda bir zindelik, bir dirilik de sağlar. Akşam üstleri içilen bir iki bardak çay da insana ferahlık verir.
Çay, bazı hastalıklarda ilâç gibi bir rol oynamaktadır. Örneğin, barsak bozukluklarında düzenli durumu sağlamak için koyu çay içilir. Özellikle çocuklarda bunun yararları görülür. Ancak, bu koyu çayı şekersiz, ya da çok az şekerle içmek gereklidir.
Doktor tavsiyesi yoksa yarım bardak deme yarım bardak su yetişir.
Şekersiz içmeyenler sakarin kullanmak suretiyle içebilirler. Bu amaçla hazırlanan çayı çocuklara kaşık kaşık vermek gerekir.
Fazla çay içmenin kalbe zarar verdiği belirtilmektedir.
Çay, ayrıca, böbreklerin çalışmasında da etken olmakta, idrar yollarına yarar sağlamaktadır.

ÇAYIN ZARARI VE FAYDASI


(174 kişi 591 oy verdi.)

Gönderen: panelist | 08.May.2010

Çayın yararları ve zararlan üzerine de insanlar, hekimler çok söz etmişlerdir. Bilindiği gibi tein ve teofilin çayın içinde bulunan kimyevi maddelerdir. Bu maddelerden çok çay içenler zarar görürler. Bilhassa sinir sistemi üzerinde zaran olan bu maddeler el titremesi gibi arizi rahatsızlıklara da yol açarlar. Baş dönmesi ve dalgınlık gibi bazı arazlar da meydana çıkarmaktadır.
Çok çay içenlerin yanı sıra az içildiği zaman da içene zindelik ve ferahlık verir. Kalbi yorduğu da söylenir. Aynca böbrekleri çalıştırdığı da çay için söylenen iyi sözlerden birisidir.

Çay


(190 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: bin nur | 04.May.2014

Çayın yapısında bulunan florür, diş minesini kuvvetlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur ve diş eti hastalıklarına karşı koruma faktörü oluşur. İçeriğindeki kafeinin ise kalp dolaşım sistemi için hafif uyarıcı olabileceği ve damar sertliği ihtimalini azaltabileceği ulusal ve uluslar arası araştırmalarda ortaya konmuştur.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Enginar - Çikolata >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.