Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Salatalar » Cacık
30 adet | 1,025,209 defa bakıldı

Cacık


(229 kişi 819 oy verdi.)

Gönderen: mevlüde | 04.Haz.2006

500 gr. yoğurt
2 orta boy salatalik
1 tatli kasigi tuz
2-3 sap dereotu
1 tatli kasigi kuru nane
1 dis dövülmüs sarımsak (istege bagli)
2 yemek kasigi zeytinyağı (isteye bagli)

Salataliklarin kabuklarini soyun ve küçüçük parçalara dograyin. Üzerlerine tuz serpip birakin. Yogurdu bir kaseye koyun. Sürekli çirparak azar azar bir bardak soguk su katin. Salatalik parçalarini ve dövülmüs sarimsagi katin. Üzerine kiyilmis dereotu ve kuru nane serpin, zeytinyağıni gezdirin.
Soguk servis yapin.


ML® Cacık için tıklayın
Cacık


(243 kişi 835 oy verdi.)

Gönderen: siyami | 27.Eyl.2006

Malzemeler:
4 adet salatalık,
yarım demet dereotu,
yarım kilogram yoğurt,
bir çorba kaşığı zeytinyağı,
5-6 diş sarımsak
yeterinde tuz.

Hazırlanışı:
Geniş bir kaba yoğurdu koyalım. Su katarak biraz cıvımasını sağlayalım. Kabuklarını soyduğumuz salatalıkları küçük küçük doğrayarak sulandırdığımız yoğurda katalım. Sarımsakları tuz ile dövüp malzememize ilave edelim. Zeytinyağını üzerinde gezdirelim ve kıyılmış dereotunu serpiştirerek servise sunalım.


ML® Cacıklı Köfte için tıklayın


CACIK


(197 kişi 695 oy verdi.)

Gönderen: BolKepçe | 24.Arl.2006

4 adet orta boy hıyar veya 1 adet marul
1 tatlı kaşığı tuz
1/4 fincan zeytinyağı
1 kaşık nane
Yarım demet dereotu
1/2 kilo yoğurt
3 diş sarımsak

Hıyarlar soyulduktan sonra rendenin iri tarafından geçirilip çukur bir kâseye konur ve üzerine tuz ilâve edilip 15 dakika kadar dinlendirilir. Sonra yoğurt çatalla iyice dövülüp bir bardak kadar su ilâvesi ile sulandırılıp kâsedeki hıyarlara ilâve edilerek iyice karıştırılır. Sarmısak çentilerek üstüne konur veya yoğurt ezilirken de katılabilir. Bundan sonra nane veya arzu edilirse ince kıyılmış dereotu serpilip zeytinyağı gezdirilerek sofraya konur.

ML® Cacık (görsel)


CACIK


(198 kişi 720 oy verdi.)

Gönderen: Horse | 14.Oca.2007

500 gram yoğurt
1 bardak su
4 diş dövülmüş sarımsak
3 adet büyükçe hıyar
1/2 kahve fincanı sirke
1 miktar tuz
1/2 kahve fincanı zeytinyağı

1) Üç adet büyükçe hiyar kabuklarını soyduktan sonra bunları, bir kâseye çentilircesine küçük doğramalı, üstlerine de bir miktar tuz serptikten sonra bir tarafa bırakmalıdır.
2) Bunu müteakip, kaymağı alınmış 500 gram yoğurdu, tel veya çatalla iyice döğerek merhem haline getirdikten sonra buna, azar azar olmak üzere ve yoğurdun koyuluğuna göre, 1/2 ilâ 1 bardak arasında su ilâve etmeli, bir taraftan da iyice karıştırarak her ikisinin birbirlerile hallolmasını temin etmelidir. (Arzu edilirse yoğurda 3 diş sarımsak katmalıdır.)
3) Yoğurdun sulandırılması sona erince, buna, tuzlayarak bir tarafa bırakmış olduğumuz hıyarları da katmalı ve tekrar karıştırdıktan sonra servis yapmalıdır.

Not: Arzu edilirse üstüne 1/2 kahve fincanı zeytinyağı ile 1/2 kahve fincanı da sirke gezdirmek de mümkündür.


ML® Maydanoz Cacığı için tıklayın


CACIK


(175 kişi 620 oy verdi.)

Gönderen: Vahşi Batı | 26.Tem.2007

2 Su bardağı taze yoğurt
1 Bardak su
3 Salatalık
4 diş sarımsak
2 Çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz

Yoğurdu çırpıp üzerine bir bardak su döküp iyice karıştırın, üzerine salatalık rendeleyin, zeytinyağı ve tuzu da koyup karıştırınız kaselere boşaltıp servis yapınız.

ML® Maydanoz Cacığı (görsel)Fotoğraf "sevdiye" tarafından gönderildi. 30.07.2019

CACIK


(179 kişi 623 oy verdi.)

Gönderen: pıtırcık | 24.Oca.2008

2 orta boy salatalık
2 su bardağı yoğurt
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1,5 çay kaşığı tuz

Yoğurdu bir kâseye koyarak çatalla eziniz. 1 su bardağı su ve tuız katarak karıştırınız. Salatalığı yıkayıp kabuklarını soyunuz. İri olarak rendeleyip veya bıçakla ince kıvarak yoğurda katınız. Karıştırıp kâselere koyunuz. Üzerine nane serpip zeytinyağı gezdiriniz.

CACIK


(192 kişi 700 oy verdi.)

Gönderen: fekeli | 24.Mar.2008

2 adet orta boy salatalık
2 kâse yoğurt
3 diş sarımsak
1 çorba kaşığı sıvı yağ
2 çay kaşığı kuru nane
Bir miktar su
Tuz

Salatalıkları soyup rendeledikten sonra yoğurdu biraz sulandırıp çırpın. Yoğurdun içine rendelenmiş salatalıkları, ezilmiş sarımsak, kuru nane, sıvı yağ ve tuz ilâve edip karıştırın.

Cacık


(201 kişi 695 oy verdi.)

Gönderen: sait | 25.May.2008

Malzemesi
2 orta boy salatalık
500 gr. yoğurt
1 çay kaşığı tuz
4 çay kaşığı zeytinyağı
4-5 dal dereotu

Salatalıkların kabuklarını soyarak önce boylamasına dörde kesin, sonra da enlemesine son derece ince bir biçimde kıyın. Yoğurdu, kaymağını aldıktan sonra, defin bir kaba aktarın. Bir çırpma teliyle, yoğurdu 3-4 dakika iyice çırpın. Doğranmış salatalıkları, tuzu ve zeytinyağının yarısını çırpılmış yoğurda ilave edin. Tahta bir kaşıkla bütün malzemeyi iyice karıştırın. Cacığı kaselere bölüştürdükten sonra her kasenin üzerine kalan zeytinyağını ve kıyılmış dereotunu eşit miktarlarda ekleyin.

CACIK


(169 kişi 605 oy verdi.)

Gönderen: pinpin | 10.Ağu.2008

Malzemesi:
250 gr. yoğurt,
2 adet salatalık,
1 tutam dereotu,
tuz,
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:
Yoğurdu bir kasenin içinde çırpın. Salatalığı soyun. Bıçak ile küçük parçalar halinde kesin. Yoğurda karıştırın. Tuzu ilâve edin. Cacığın üzerini dereotu ile süsledikten sonra zeytinyağını damlatın ve servis yapın.

Cacık


(190 kişi 642 oy verdi.)

Gönderen: doğan | 15.Eyl.2008

Bir kase yoğurda, taze nane (bulunmazsa kuru nane), maydanoz, marul, salatalık, rendelenir karıştırılır, afiyetle yenirse bu cacık da midenin korunmasında çok faydalıdır. Bu cacığa istenirse, 1 kaşık halis zeytinyağı ilave edilebilir.

Cacık


(169 kişi 593 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 29.May.2009

Malzemeler
2 adet salatalık
1 kase yoğurt
2 diş sarımsak
Tuz, kuru nane

Salatalıklar çok ince kıyılır. Derince bir kasede yoğurt ve dövülmüş sarımsak iyice karıştırılır. Salatalık da yoğurda katılır ve arzuya göre az miktarda su da katılır ve iyice soğumuş olarak yemeklerin yanında servis yapılır. Servis yapılırken üzerine kuru nane dökülür.

CACIK


(207 kişi 704 oy verdi.)

Gönderen: meridyen | 17.Oca.2010

MALZEMESİ
3 adet hıyar
500 gr. yoğurt
4 diş sarımsak
1 fincan sirke
tuz

YAPILIŞI
Soyulmuş hıyarı kâseye çentip tuzlayarak bir saat bırakınız. Yoğurdun üzerinde kaymağını alıp tahta kaşıkla iyice ezdikten sonra havanda ezilmiş sarmısağı sirkeye karıştırıp yoğurda yediriniz. Sonra hıyarın üstüne döküp iyice karıştırınız. Kâselere koyup servis yapınız.

CACIK


(169 kişi 608 oy verdi.)

Gönderen: çakıl taşı | 24.Eyl.2010

Hıyarları soyduktan sonra rendeden geçirmeli; daha iyisi bıçakla çentilmelidir. Ve tuzunu ekip bir kapta bırakmalı. Diğer taraftan, kaymaksız yoğurdu, kaşıkla su içinde ezmeli ve ayıklanmış diş sarımsakları havanda ezdikten sonra, sirke ile karıştırarak, rendelenmiş hıyarlarla beraber, koyu ayran haline getirilmiş yoğurdun içine karıştırmalıdır. Ve üzerine biraz halis zeytinyağını da gezdirdikten sonra, bu enfes şeye kaşık atmalıdır.

Not: Cacık, Şark memleketlerinin millî tertiplerindendir. Yaz mevsiminde, çok aranılan ve rağbet gören sağlıklı ve (sieste) denilen tatlı öğle istrahat ve uykusuna yardım eden yoğurtlu keyif vericilerdendir.

CACIK


(194 kişi 664 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 27.Oca.2011

800 gr (4 su bardağı) yoğurt
2 salatalık (kabukları soyulup rendelenmiş ve hafifçe suyu sıkılmış)
1/2 su bardağı su
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı dereotu (yaprakları ayrılmış)
1 çay kaşığı tuz

Yoğurdun üstündeki kaymağı alınız. Kaymaksız yoğurdu genişçe bir kaba boşaltınız. 1/2 su bardağı suyu, tuzu ve salatalık rendesini ekledikten sonra bir çatal yada yumurta teliyle iyice çırpınız. Zeytinyağı hafifçe cacığın üstünde gezdirip, dereotu yapraklarını serpiniz. İsterseniz birer kişilik kaselerde, isterseniz 4 kişi için genişçe bir kasede servis ediniz.

Not: Bu cacık tarifinde sarımsak verilmemiştir. Ancak, sarımsağın cacığın vazgeçilmez maddelerinden biri olduğunu özellikle belirtmek gerekir. Verdiğimiz 4 kişilik tarif için 1 diş sarımsak yeterli sayılabilir.

Cacık


(200 kişi 720 oy verdi.)

Gönderen: bakır güğüm | 09.Mar.2011

Yarım kilo taze yoğurt
3 adet salatalık
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 bardak su
tuz
arzu edilirse sarımsak

Yoğurdu kaşıkla iyice çırpınız. Üzerine bir bardak su ilâve edip, iyice karıştırınız. Suyla, yoğurt birbirine karışıp, kıvama gelince, üzerine kabuklarını soyduğunuz salataları rendeleyiniz. Zeytinyağı ve tuzu da koyarak yine karıştırıp, kâselere boşaltınız ve servis yapınız. Arzu edilirse, havanda ezilmiş sarımsak da ilâve edebilirsiniz.

Cacık


(207 kişi 734 oy verdi.)

Gönderen: lezzet penceresi | 21.Haz.2011

Elif Korkmazel

3 su bardağı yoğurt
1,5 bardak su
2-3 diş sarımsak
2 adet salatalık
1 tatlı kaşığı nane
tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Yarım demet dereotu

Yoğurdu derinbir kâseye alınve su ilave edip iyice karıştırın. Sarımsağı tuz ile birlikte dövüp yoğurda katın. Salatalıkların kabuğunu soyduktan sonra incecik küp şeklinde doğrayın. Bütün malzemeyi karıştırın. Üzerine nane ekleyin. Buzdolabında yarım saat beklettikten sonra soğuk olarak servis yapın.

Cacık


(149 kişi 543 oy verdi.)

Gönderen: sar | 26.Eyl.2011

500 gr yoğurt
2 adet salatalık
2 diş sarımsak
1 tutam kuru nane veya dereotu

Sarımsaklar ve salatalıklar rendeden geçirilir. Yoğurda azar azar su ilave ederek ezilir.Kıvamının koyu olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra üzerine hazırladığımız malzeme ve isteğe göre tuz ilave edilerek karıştırılır.

Cacık


(176 kişi 624 oy verdi.)

Gönderen: tarımcı | 28.Arl.2011

600 gr yoğurt
1 su bardağ su
2 adet salatalık
1 tatlı kaşığı kuru nane

Yoğurdu su ile sulandırın. Küçük küpler halinde doğranmış salataları, tuz ve sarımsağı, ince kıyılmış dereotunu ilave edin. Üzerine zeytinyğını ve kuru naneyi gezdirip servis yapın.

CACIK


(249 kişi 868 oy verdi.)

Gönderen: kırık testi | 09.May.2012

Ümit Usta

1 kg. yoğurt
4 adet salatalık
1/2 su bardağı su
1/2 demet taze nane veya 1 çorba kaşığı kuru nane
6 diş sarımsak
Tuz

Salatalıkların kabuklarını soyalım. Bunları, bir kaseye tavla zarından daha küçük küpler halinde doğrayalım.
Sarımsakları da biraz tuzla dövüp, salatalıklara ilave edelim.
Kaymağı alınmış yoğurdu, çatalla veya telle iyice çırparken, azar azar 1/2 su bardağı su döküp, yoğurda yedirelim.
Salatalıkları ve sarımsakları, yoğurda ilave edelim. Hepsini beraber, tekrar karıştıralım
Kaselere paylaştırıp, üzerine 1 çorba kaşığı sıvıyağ ile varsa kıydığımız taze nane yoksa kuru nane serperek, servis yapalım.

Not: İsteyenler, sumak veya kırmızı pul biber de serpebilirler.

Cacık


(165 kişi 582 oy verdi.)

Gönderen: ZEYNO | 15.May.2012

2-3 adet salatalık
1 kase süzme yoğurt
2 diş sarımsak
2-3 dal nane
Sumak
Zeytinyağı
Tuz

Salatalıklar kabuklu şekilde rendelenir. Süzme yoğurt üzerine ilave edilir ve karıştırılır. Ezilen sarımsaklar içine ilave edilir. (yoğurt cok koyu gelirse biraz su ilave edilir.) Servis tabağına alınır. Üzerine sumak, nane ve zeytinyagı ilave edilir.

CACIK


(162 kişi 553 oy verdi.)

Gönderen: im | 10.Eyl.2012

Necip Usta

750 gram yoğurt
1/2 bağ dereotu
2 adet orta boy hıyar
Arzuya göre, 1 diş dövülmüş sarımsak
1 çay kaşığı tuz
1/2 kahve fincanı zeytinyağı

1) Yoğurdu kaymaksız olarak çukur bir kaba koyup, yumurta çırpma te-liyle biraz karıştırıp eziniz.
2) Hıyarları soyup kalın rendeden yoğurdun içine rendeleyiniz veya ince doğrayınız.
3) Zeytinyağın yarısını ve tuzunu ilâve edip iyice karıştırınız.
4) Kâselere boşaltıp, üzerlerine 3 yaprak dereotu koyup kalan yağı hat çizer gibi gezdirip servis yapınız.

CACIK


(140 kişi 476 oy verdi.)

Gönderen: kutlu | 25.Şub.2013

Yarım kilo yoğurt
3 adet hıyar (büyük boy)
1/3 bardak su
Yarım demet dereotu
4 diş sarımsak
Yarım kahve fincanı zeytinyağı

Hıyarların kabukları soyulduktan sonra bunlan bir kâseye çentirilircesine ufak ufak doğramalı, üstlerine tuz serpildikten sonra kâseyi bir kenara bırakmalı.
Kaymağı alırımış yoğurt çatalla veya telle iyice dövülürken azar azar katılarak su yedirilir. Bir kenarda duran hıyarlar ve ezilmiş sarımsak katıldıktan sonra tekrar karıştırılır. Sirkeyle zeytinyağıda katıldıktan sonra cacığın üstü incecik kıyılmış dereotu ile süslenir ve servis yapılır.

NOT : Sirke arzuya göre konur.

Cacık


(155 kişi 538 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 20.Şub.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


500 g yoğurt
1 adet salatalık
2 diş sarımsak
Kuru nane veya dereotu

Yoğurdu azar azar su ilave ederek ezin.
Kıvamının koyu olmasına dikkat edin.
Salatalıkları çok minik parçalara kesin. Sarımsakları ezerek, salatalık ve tuzla birlikte yoğurda ilave edin. Karıştırın.
Kaseye boşaltıldıktan sonra üzerini kuru nane veya dereotu ile süsleyin.

Cacık


(179 kişi 631 oy verdi.)

Gönderen: ela gümüş | 26.May.2014

2 su bardağı yoğurt
1 demet taze nane
4 adet salatalık
3 diş sarımsak
2 çorba kaşığı sirke
2-3 su bardağı su

Önce sarımsağı iyice ezip yoğurtla karıştırın. Salatalıkları yıkayıp rendeleyip içine ekleyin. Taze nane ya da kuru naneyi de içine ekleyip karıştırın. Suyunu ayarlayıp sirkesini koyup harika bir cacık yapın. İsteyen içine pul biber ve buz koyabilir.

Cacık


(130 kişi 464 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 03.Haz.2014

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


2 su bardağı süzme yoğurt
1 bardak kıyılmış salatalık
4 diş sarımsak
1 yemek kaşığı kuru nane - pul biber
½ çay bardağı zeytinyağı

Derin bir kasede yoğurt suyla iyice ezilir (çok duru ya da katı kıvamda olmamalıdır).
Ezilmiş sarımsak ve kuru nane de ilave edilerek karıştırılır.
Salatalıklar eklenerek tekrar karıştırılır.
Üzerine zeytinyağı gezdirildikten sonra pul biber serpilir.

CACIK


(155 kişi 572 oy verdi.)

Gönderen: ju ju | 06.Ağu.2014

Bir kase yoğurt
2 salatalık
1 bağ dereotu
3 diş sarmısak
Tuz

Yoğurt suyla karıştırılıp, istenen kıvamda bir cacık hazırlanır. Tuz ilave edilir. Sarmısak ayıklanıp, havanda tuzla ezilir. Yoğurda ilave edilir. Salatalık yıkanıp kabukları soyulduktan sonra, rendenin iri gözünden rendelenir. Yoğurda karıştırılır. Dereotu yıkanıp, yaprakları irice kıyıin , cacığın üstüne serpilir. İstenirse, kaselerin üstüne zeytinyağı gezdirilir.

Cacık


(155 kişi 528 oy verdi.)

Gönderen: Fatoş Çelik | 19.Nis.2015

2 salatalık
Yarım kilo yoğurt
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 diş sarımsak

Yoğurda biraz su katılarak iyice çırpılır.
Salatalıklar küçük küçük doğranır.
Sarımsak dövülür, yoğurda sarımsak ve salatalık katılarak karıştırılır.
Kaselere dökülür, üzerine kuru nane serpilerek servis yapılır.Cacık


(136 kişi 489 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 01.Eyl.2015

T.C. Berlin Büyükelçiliği

3 salatalık
3-4 dal dereotu
4 su bardağı yoğurt (800 g)
2 tatlı kaşığı tuz (16 g)
1 yemek kaşığı zeytinyağı (15 ml)
3 diş sarmısak

Salatalıklar yıkandıktan sonra soyulur ve rendelenir.
Yoğurt çırpılır, tuz, sarmısak ve salatalık ile karıştırılır.
Porsiyonluk kaselere konur, üzerine ince kıyılmış dereotu serpilir ve zeytinyağı gezdirilir.

Cacık


(143 kişi 488 oy verdi.)

Gönderen: anket | 14.Haz.2016

Songül Kaya

2 su bardağı yoğurt
1 su bardağı soğuk su
4 adet büyükçe salatalık
2 diş sarımsak
2 çay kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Salatalıkların kabukları soyulur, bir kap içine rendelenir. Yoğurt ve soğuk su bir tel karıştırıcı ile çırpılır. Yoğurda dövülmüş sarımsak ve salatalıklar eklenerek karıştırılır. Tuz ve nane ilave edilir, servis kaselerine alınır. Üzerine zeytinyağı ve kuru nane eklenir.Cacık


(128 kişi 438 oy verdi.)

Gönderen: maddi | 28.Haz.2016

Armağan Arık

2 adet salatalık
2 diş sarmısak
Tuz
Semizotu

Salatalıkları iyice yıkayalım. Her tarafı soyularak küp küp doğranır. 2 diş sarımsak bir miktar da tuz ilave edilerek havanda dövülür. Salatalıklar sarımsak ve yoğurt geniş bir kaba katılır. Soğuk su yavaş yavaş kaba koyularak cacık kıvamına gelene kadar sulandırılır. İsteğe göre üzerine nane serpebilirsiniz. İsterseniz üzerine de semiz otu ilave edebilirsiniz.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.