Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Acur Dolması Tarifleri » Hindi Dolması

Bütün Hindi Dolması0-5 arası ortalama oy: 3.41(262 kişi 893 oy verdi.)


Gönderen: im | 06.Ekm.2012

Necip Usta

1 adet bütün hindi (3-4 kilo net)
3,5 çorba kaşığı erimemiş yağ
2 adet yağlı kâğıt, 70x100 santim
1 çorba kaşığı tuz
1 çay kaşığı ezilmiş çuşka biber
1/2 kahve kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı biberiye otu
İçinin harcı:
2 su bardağı pirinç (400 gram)
1 kahve fincanı kuş üzümü
1 kahve fincanı beyaz fıstık
1 adet kuzu ciğeri
1/2 çorba kaşığı yağ
1 adet ince kıyılmış soğan
Yarımşar çay bardağı kimyon, yeni bahar, karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
3 su bardağı et suyu (600 gram)
2,5 çorba kaşığı yağ
1/2 bağ kıyılmış dereotu

1) Pirinci temizleyip bol ılık tuzlu suda 2 saat ıslayınız. Sonra 3-4 defa yıkayıp bir süzgece çıkarıp süzdürünüz. Küçük kaplarda ayrı ayrı kuşüzümü ve beyaz fıstığı temizleyip yarım saat ıslayınız. Sonra süzdürünüz. Ciğeri küçük zar gibi doğrayınız.
2) Bir tencereye 1 çorba kaşığı dolusu yağ koyup kızdırıp beyaz fıstığı ilâve edip 1-2 defa karıştırıp soğanı ilâve ediniz ve 1-2 dakika karıştırarak kavurup ciğeri ilâve ediniz.
3) 2-3 dakika daha karıştırarak kavurup, kuş üzümünü, kimyon, yeni bahar ve karabiberini ve tuzunu, et suyunu ilâve edip 2 dakika kaynatınız.
4) Başka bir tencereye 250 gram yağı koyup kızdırıp pirinci ilâve ediniz.
5) Hızlı ateşte bir kevgirle dikkatlice karıştırarak 3-4 dakika kavurup, hazırladığınız ciğerli harcı, pirincin üzerine dökünüz ve bir kere karıştırıp 2 dakika kaynatınız.
6) Bir kere daha karıştırıp ağzını kapatarak ağır ateşte veya fırında 15 dakika hiç dokunmadan demlendiriniz ve sonra karıştırıp bir tepsiye boşaltıp biraz soğutunuz.
7) Önceden hazırladığınız hindinin içini, boynundan doldurunuz. Sarkan boyun derisini hafif çekerek sırtının üzerine kapatıp, harcın dışarı çıkmamasını sağlayınız.
8) Bir sicimle kuyruğunun altından bacaklarının kalkmaması için bağlayınız ve 2 yağlı kâğıdı üst üste koyup 150 gram yağın bir miktarı ile kâğıdı yağlayıp hindiyi sırtüstü kâğıdın ortasına yerleştiriniz.
9) Üzerine kalan yağı ve biberlerini, biberiye otunu koyup, her tarafına elinizle sürünüz ve güzel bir paket yapar gibi hindiyi kâğıda sarıp açılmaması için kâğıdın iki başını hindinin altına sokunuz.
10) Sırtüstü bir tepsiye koyup 2-2,5 saat orta hararetli bir fırında hiç el sürmeden pişirip fırından çıkarınız. Kâğıdını ve ipini çıkarıp, sofrada kesilmek üzere servis yapınız.

Not: Malzeme 10 kişiliktir.


lezzetler.com sitesinde bulunan Bütün Hindi Dolması tarifi, Acur Dolması Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. Bütün Hindi Dolması tarifi, 2,281 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Yarım Kuzu Dolması - Bütün Tavuk Dolması >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.