Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » Billuriye
3 adet | 39,061 defa bakıldı
Billuriye


(395 kişi 1410 oy verdi.)

Gönderen: mutfaktabirimivar | 27.Oca.2007

750 gram tel kadayıf
2+1/4 bardak kıyılmış antepfıstığı
1/4 bardak rendelenmiş hindistancevizi
1 bardak tereyağı
1/2 bardak Urfa yağı
4+3/4 bardak toz şekeri
3+3/4 bardak su
1/2 çorba kaşığı toz vanilya
1 çorba kaşığı limon suyu

Hamurları ayıklanmış ve iyice didiklenerek saçaklandınlmış tel kadayıfın dörtte biri, yağa bulanmış 24 veya 26 santim çapında yuvarlak ve kenarlı bir tepsiye düzenli bir biçimde yayılır. Kadayıfın dörtte bir parçası da bir kenara ayrıldıktan sonra kalan dörtte ikisi Urfa yağıyla karıştırılarak yeniden iyice didiklenerek tel tel ayrılır. Bu yağlı tel kadayıfın yarısı didiklene didiklene birinci tel kadayıf tabakasının üstüne yayılır. Bu işler yapılırken tuzsuz antepfıstığı hafif bir fırında bir-iki dakika tutulur. Çıkarılınca iki avuç arasında ovularak zar gibi ince kabuğu ayrılır. Yemyeşil bir şekilde meydana çıkan antepfıstığı makineden geçirilerek kıyılır. Buna toz vanilya katılır ve iyice karıştırılır. 2 1/2 bardak tutarındaki bu karışımın 1/4 bardak kadarı bir kenara ayrılır. Geri kalanı tepsiye yayılmış kadayıfın üzerine serpiştirilerek yayılır. Bunun üstüne, yağlı tel kadayıf didiklene didiklene yayılır. En üste bir kenara bırakılmış olan yağsız tel kadayıf yayılır. Kalan tereyağı hafifçe eritilir ve serpiştirilerek kadayıfın üzerine dökülür. Sonra tepsi orta ısıdaki bir fırına yerleştirilir. Tepsi yarım saat kadar, yâni tel kadayıfın üstü pembeleşinceye kadar fırında tutulur. Sonra bir büyük tencere kapağından yararlanılarak kadayıf çevrilir. Kapaktaki tel kadayıf kaydırılarak tepsiye alınır ve tekrar fırına konur. Böylece altı üstüne gelmiş olan tel kadayıfın yüzü iyice kızartılmaz. Kadayıfın yüzü hafifçe pembeleşînce (ne kadar beyaz kalırsa o kadar makbuldür ama kadayıfın da çiğ kalmaması lâzımdır) tepsi fırından çıkarılır ve bir kenarda soğumaya bırakılır. Bu işler yapılırken öbür yanda bir tencereye su, toz şekeri ve limon suyu konur. Ateşte beş dakika kaynatıldıktan sonra orta koyuluktaki bir kıvama gelen şerbet ateşten indirilir ve bir kenarda ılımaya bırakılır. Şerbet ılıyınca, tamamiyle soğumuş olan tel kadayıfın üzerine gezdirilerek dökülür. Tepsi bir kenarda bırakılır. Kadayıf şerbeti çekince istenilen biçimde parçalara bölünür ve tabaklara alınır. Kalan 1/4 bardak çekilmiş vanilyalı antepfıstığı rendelenmiş hindistanceviziyle karıştırıldıktan sonra billûriyelerin üzerlerine serpiştirilir veya her tabaktaki tatlının tam ortasına gelecek şekilde birer tutam kondurulur ve böylece servis yapılır.
Billuriye


(403 kişi 1403 oy verdi.)

Gönderen: Hasefe | 18.Kas.2010

Necip Usta

Yağı:
200 gr. suyu alınmış yağ
Kadayıfı:
850 gr. tel kadayıf
İçinin harcı:
400 gr. çekilmiş fıstık
4 kaşık pudra şekeri
Şurubu:
1250 gr. şeker
650 gr. su
1/4 kahve kaşığı limon tuzu

Şurubu için, şurup malzemesi hep beraber 2 dakika kaynatılır.
İç için, iç malzemesi beraberce karıştırılır.
Yağı tepsiye koyarak tepsiyi buzdolabına koyunuz. Yağ biraz donunca içine 1 tatlı kaşığı bal veya koyu şurup koyarak tahta bir kaşıkla karıştırarak köpürtüp müsavi şekilde tepsinin altına yayınız. Kadayıfları hiç kırmadan kurdela gibi elinize alıp boydan boya mermerin üzerine açınız. Stil başı tabir ettiğimiz hamurları ayıklayıp atınız. Kadayıfların tel tel olmasını temin etmek için kadayıfları kısım kısım iki avucunuzun içine alınız ve kuvvetlice bastırarak kartopu yapar gibi birkaç dakika yuvarlayınız ve sonra yuvarladığınız kadayıfların yarısından fazlasını hiç kırmadan kurdela gibi açarak tepsinin altına döşeyiniz. Sonra fıstığı yayınız, fıstığın üzerine tekrar kalan kadayıfı aynen döşeyip renk almaması için fırının kapağını açık olarak 20 dakika pişiriniz ve sonra fırından çıkarıp bir düz tahtaya veya bir tepsinin arkasına kadayıfı çevirip hemen aynı tepsinin içine kaydırınız. Bu şekilde kadayıfın altı üstüne gelmiş olur ve hemen fırına sürüp 10 dakika daha aynı şekilde pişirip kaynar olarak şurubunu dökünüz ve soğuyunca 6x6 keserek porsiyon porsiyon servis ediniz.Billuriye


(53 kişi 173 oy verdi.)

Gönderen: Hidayet | 14.Ağu.2019

500 gram tel kadayıf
250 gram tereyağı
1 su bardağı çekilmiş Antep fıstığı
Şerbeti için:
3 su bardağı toz şeker
5 su bardağı su
Üzeri için:
3 yemek kaşığı çekilmiş antepfıstığı

Derin bir tencereye su ve şekeri koyun. Ocağı orta ateşte açın.
Şeker eriyinceye kadar tencereyi sürekli karıştırın.
Şerbetin koyulaşması için tencereyi en az 20 dakika boyunca kaynatıp, ocaktan alın.
Tel kadayıfı geniş bir tepsiye koyup ellerinizle tel tel ayırın.
Tereyağını küçük bir sos tenceresinde eritin.
Erittiğiniz tereyağını kadayıfların üzerinde gezdirerek dökün.
Kadayıfın tereyağını emesini sağlayın.
Kadayıfın yarısını fırın tepsisine yerleştirin, üzerine iyice bastırarak düzleştirin.
Çekilmiş antepfıstıklarını tepsiye yayın.
Kenarda kalan yarım kadayıfı kullanarak fıstıkların üzerini tamamen kapatın.
Tepsinin üzerine pişirme kağıdı serip elinizle güzelce bastırın. Pişirme kağıdı kadayıfın kızarmasını önleyecektir.
Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirin.
Kadayıfı fırından çıkarıp 10 dakika bekledikten sonra üzerine yavaşça soğumuş şerbeti dökün.
Kadayıfı yarım saat kadar şerbeti çekmesi için beklettikten sonra üzerini antepfıstığı ile süsleyip hemen servis edebilirsiniz.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Cevizpare - Ay Baklavası >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.