Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » Bici Bici (Adana)
10 adet | 209,707 defa bakıldı


Bici Bici (Adana)


(352 kişi 1272 oy verdi.)

Gönderen: ömür | 07.Eyl.2009

1 litre su
1 su bardağı buğday nişastası
1 su bardağı pudra şekeri
Kırılmış buz
Gıda boyası

Önce kaymak tabir edilen kısmı hazırlanır. Soğuk su ve nişasta tencereye konur. Ateşe yerleştirmeden önce pürüz kalmayacak şekilde karıştırılır. Sonra orta ateşte sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Islatılmış bir kaba dökülür. Bir gece bekletilir. Ertesi günü kare kare kesilir. Kaselere paylaştırılır. Üzerlerine pudra şekeri bırakılır. Kırılmış buz konur. Biraz daha pudra şekeri serpilir. Arzuya göre gıda boyasıyla renklendirilir.


Fotoğraf "Göksen" tarafından gönderildi. 18.03.2015


BİCİ BİCİ


(202 kişi 690 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 06.Eyl.2011

Anadolujet Magazin

7 çorba kaşığı nişasta
7 çorba kaşığı şeker
1 litre su
1 çay kaşığı gıda boyası (kırmızı)
1 şişe gül suyu
Buz
Pudra şekeri

Nişasta ve şekeri, iki su bardağı suda karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. Pişen muhallebiyi cam bir kaba yayarak dökün. Soğuduktan sonra buzdolabında sertleşene kadar bekletin. Kalan suyun içine yaklaşık bir çay kaşığı gıda boyasını ekleyip, karıştırın. Bu suya gül suyunu da ilave edip, buzdolabında soğutun. Dilerseniz, yaz aylarında bu şerbete; karıştırıcıda parçalayacağınız buzu da ekleyebilirsiniz. Sertleşen muhallebiyi küçük küpler halinde kesin. Servis edeceğiniz kaba, kesmiş olduğunuz küpleri alın. Servis kabına şerbeti de gezdirin. Arzunuza göre üzerine pudra şekeri serperek de servis edebilirsiniz.

Bici Bici (Adana)


(229 kişi 769 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 27.Arl.2014

Prof. Dr. Erman Artun

1 bardak nişasta
6 bardak su
1 tatlı kaşığı bici boyası
1 su bardağı pudra şekeri
Yeterince gül suyu
Kar şekline getirilen buz

6 bardak suya 1 bardak nişasta eklenerek pişirilir. Bu arada devarnlı bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılarak topaklaşması engellenir. Koyulaşan karışım bir tepsiye dökülerek buzdolabında soğumaya bırakılır. Uzerinin kurumaması için bir ıslak bezle örtülür. Dolapta bekleterek dondurduğumuz bici küçük kaselere küp şeklinde doğranır. Içine kırmızı boya ile hazırlanan su, pudra şekeri, kar haline getirilen buz ve gül suyu eklenerek servis yapılır.

Bici Bici (Adana)


(193 kişi 660 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 18.Mar.2015

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Nişasta
Süt veya su
Damla sakızı
Pudra şekeri
Bici bici suyu (kırmızı bici suyu)
Kar
Süsleme;
Mevsim meyveleri
Renkli bici bici suyu

Nişasta soğuk sütün (suyun) içinde eritilir. Eriyen nişastalı karışımın içine damla sakızı koyulur, karışım orta ateşte koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Bu karışım sıcak bir halde tepsiye dökülür, üzerine kırmızı renkli bir sıvı olan bici bici suyu (bir nevi şerbet, yöresel adı bu şekildedir.) gezdirilir ve soğumaya bılır.
Karışım soğuduktan sonra kare kare kesilir. Küçük küpler halinde bir kaseye konur, üzerine kar ve kırmızı renkli bici bici suyu dökülür. Tercihen istenilen miktarda pudra şekeri koyulur. En son mevsim meyveleriyle süslenerek servise sunulur.

Not: Adana’nın yöresel bir yiyeceği olan bici bici ana maddesi kar olan serinletici bir tatlıdır. Çukurova’nın sıcak iklimi göz önüne alındığında bici bici o yörenin insanları için vazgeçilmez bir tatlıdır.
Bici bici’nin nasıl oluştuğuna dair bu güne kadar birçok araştırma yapılmıştır. Karakteristik bir özellik taşıdığı için bu tatlının nereden geldiği, yapılışı gibi konulara ilişkin yapılan çalışmalarda kesin bir bilgiye rastlanamamıştır. Ancak Kurtuluş Savaşı sırasında Akdeniz Bölgesi’ni işgal eden Fransız’lara ait bir tatlı türü olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüzde Fransız mutfağına baktığımızda ne isim olarak ne şekil olarak böyle bir tatlı türüne rastlanılmamıştır.
Yakın zamana kadar “tabla kültürü” ile tanınan bici bici daha sonra işletmeciler vasıtasıyla kafelere ve restoranlara taşınmıştır. Önceleri yalnızca yaz aylarında yapılan bu tatlı daha sonraları kış aylarında da satışa sunulmuştur. Böylece meyveli bici bici, alkollü bici bici gibi bici türleri oluşmuştur.

Bici Bici (Adana)


(397 kişi 1393 oy verdi.)

Gönderen: Göksen | 19.Nis.2016

https://www.kulturportali.gov.tr

12 çorba kaşığı nişasta
1 tatlı kaşığı bici bici boyası (şerbet boyası)
1 kg şeker
Buz
1 paket pudra Şekeri
İsteğe bağlı olarak gül suyu, muz, çilek, kiraz, şeftali

2 çay bardağı toz şeker, 12 kaşık nişastayı, bir miktar su ile muhallebi olana dek karıştırarak koyu hale gelmesini sağlıyoruz. Koyulaştırdıktan sonra bir tepsiye ince bir tabaka halinde seriyoruz. Sonra dolapta soğumaya bırakıyoruz. Donduktan sonra bici bicimizin temel malzemesi hazır demektir. Diğer tarafta bir litre suyun içerisine bici bici boyamızı ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Donan nişastalı muhallebimizi küpler halinde kesiyoruz. Bir kasenin yarısını dolduracak biçimde bu muhallebimizi koyuyoruz. Üzerine şoklanmış buzu rendeleyerek kar biçiminde kubbe şeklini alacak şekilde koyup hafifçe elimizle bastırıyoruz. Buzun üzerini havuz biçiminde açarak ortasına dilediğiniz miktarda pudra şekeri koyuyoruz, yine dilediğiniz miktarda gül suyu koyuyoruz, yukarıda sayılan meyvelerden dilediğinizi dilimleyerek üzerini süsleyebilirsiniz. En son aşama olarak da kaynatıp soğuttuğunuz bici biciyi boyalı sudan buzun üzerine yavaşça döküyoruz. Çok fazla koymamanızı tavsiye ederiz çünkü buz eridiğinde taşma ihtimali var.Bici Bici (Adana)


(318 kişi 1143 oy verdi.)

Gönderen: çini tas | 05.Oca.2017

Ömür Akkor

Namı diğer haytalya, nişastalı pelte, şekerli su ve yontulmuş buz. Basit, renkli ve Adana sıcağında cezbedici.Bici Bici (Adana)


(224 kişi 749 oy verdi.)

Gönderen: burdur'lu | 17.Arl.2018

Ceyhan Belediyesi

1 ölçü nişasta
2 ölçü şeker
6 ölçü su
4 ölçü şeker(şurup)
Kırmızı bici boyası
Gül suyu

Nişastayla su yavaş yavaş karıştırılarak pişirilir. Koyu muhallebi kıvamına gelince ateşten indirilir ve tepsiye konularak soğumaya bırakılır. Buzdolabında bekletilir.
Ayrıca şurup kaynatılır, içine kırmızı boya, gül suyu ilave edilir.
Dolapta soğuyan bici küçük kareler halinde kesilip karelere konulur üzerine şurup dökülür.
İstediği takdirde üzerine pudra şekeri de ekilebilir.Bici Bici (Adana)


(200 kişi 709 oy verdi.)

Gönderen: saka | 20.Arl.2018

Duygu Özcan

2 litre su
1.5 su bardağı nişasta
1 çay bardağı şeker
Şerbet (Karsambaç) İçin:
2 litre su
1 tatlı kaşığı bici boyası
2 yemek kaşığı gül suyu
2 su bardağı şeker

2 litre su ve 1 çay bardağı şeker kaynatılır. Nişasta 1 su bardağı soğuk suda eritilip kaynayan suya azar azar sürekli karıştırılarak dökülür. Ve 5 dakika sürekli karıştırılarak kaynatılır. Ocaktan alınıp tepsiye dökülür, soğuduktan sonra buzdolabına konulur.
Şerbet (Karsambaç) İçin: 2 litre suya tüm malzemeler eklenir. Karıştırılıp buzdolabına alınır ve donması beklenir.(bu karışım bicinin üzerine dekor olarak damlatılır)
Sunum aşamasında: bici bici küp küp doğranıp üzerine donan şerbet ve buz rendesi yardımıyla rendelenip üzerine eklenir. Son olarak buzun üzerine pudra şekeri ve gül suyu eklenir.Bici Bici


(216 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: Çağruşenbih | 12.Haz.2019

6 yemek kaşığı mısır veya buğday nişastası
1 litre su
1 su bardağı gül suyu
1 damla kırmızı gıda boyası
1 çay bardağı pudra şekeri
1 su bardağı rendelenmiş buz
Süslemek için:
Pudra şekeri
Muz
Kırmızı meyveler

Nişasta ve suyu çırpma teliyle karıştırarak pişirin. Katılaştığında bir fırın kabında veya tepside en az 4 saat dinlendirin.
Bir kapta gül suyu, kırmızı gıda boyası ve pudra şekerini karıştırıp buzdolabında soğutun.
Küp küp kestiğiniz muhallebinin üzerine şerbetten dökün. Üzerine 1 su bardağı rendelenmiş buz koyun. Pudra şekeri, muz ve kırmızı meyveler ile servis edebilirsiniz.Bici Bici (Adana)


(31 kişi 115 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 23.Eyl.2019

Milli Eğitim Bakanlığı

1 litre su
1 su bardağı buğday nişastası
1 su bardağı pudra şekeri
Kırılmış buz
Gıda boyası

Soğuk su ve nişasta tencereye konulur, ateşe yerleştirmeden önce pürüz kalmayacak şekilde karıştırılır.
Sonra orta ateşte sürekli karıştırılarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir.
Islatılmış bir kaba dökülür, bir gece bekletilir.
Ertesi günü kare kare kesilir, kaselere paylaştırılır.
Üzerlerine pudra şekeri serpilir, kırılmış buz konulur, üzerine biraz daha pudra şekeri dökülür.
Arzuya göre gıda boyasıyla renklendirilir.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.