Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Balıklar » BALIK IZGARA
6 adet | 375,143 defa bakıldı
BALIK IZGARA


(189 kişi 672 oy verdi.)

Gönderen: Elvin | 23.Arl.2007

1 kg. balık
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı sıvıyağ

Balığı cins ve özelliğine göre temizleyip yıkayınız. Büyük balıkları filetolara ayırınız. Izgarayı yağlayıp yemekten 20 dakika önce balıkları tuzlayarak her iki tarafını kurutmadan pişiriniz. Limon sosu ile servis yapınız.
BALIK IZGARA


(149 kişi 554 oy verdi.)

Gönderen: muvaffak | 21.Mar.2008

Malzeme:
1 kilo balık
1 çay bardağı sıvı yağ
Tuz

Yapılışı:
Balıkları güzelce ayıklayıp yıkadıktan sonra, biraz yağlayıp yağlanmış ızgarada kızartın.BALIK IZGARASI


(157 kişi 557 oy verdi.)

Gönderen: layla | 22.Şub.2009

Barbunya, uskumru, lüfer, çipura, çingene palamudu gibi balıklardan

1000 gram balık
1 büyük ilmon
1/2 kahve fincanı zeytinyağı
Tuz

1 Pullu ise, pulları kazınmış, iç ve solungaçları temizlenmiş 1000 gram balığı yıkadıktan sonra tuzlamalı ve 1 saat bir tarafa bırakmalıdır. irice lüfer ya da çipura gibi büyükçe balıkların iyice pişebilmeleri için bunların her iki yanlarındaki etleri, kaim yerlerinden bıçak ucu ile yarım santim derinliğinde yarmak gerektiği gibi, çingene palamutlarının da her iki tarafındaki etleri balıkların uzunluklarına doğru ortalarındaki kılçık hizasından keserek yanlardaki etleri fileto çıkarmak suretiyle pişirmek gerekir.
2 Bir saat sonra balıklan; etleri hafifçe zeytinyağlanmış ve çok harlı olmayan kömür ateşinin aşağı yukarı 5 - 6 parmak yüksekliğinde bir yerine oturtulmuş tel ızgara yerleştirerek balıkların birer tarafları iyice kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle balıklatın büyüklük, küçüklüklerine göre, 8'den 18 dakika arasında pişirmelidir.
3 Sonra balıklan tabağa alarak, üstlerine limon, zeytinyağı gezdirmeli ve arzu edilirse, özellikle lüfer ve uskumruların yanında, soğan piyazı olduğu halde servis yapmalıdır.

Not: Barbunya ve çipuraya piyaz gitmez.IZGARA BALIK


(243 kişi 885 oy verdi.)

Gönderen: Makbule Geçer | 09.Nis.2011

(Uskumru, lüfer, palamut, barbunya gibi balıklardan)

1 kilo balık
1 limon
1,5 kahve fincanı zeytinyağı
biraz tuz

Pullarını kazıyarak çıkarıp, içini ve solungaçlarını temizlediğiniz balıkları iyice yıkayıp, tuzlayarnk bir saat kadar bu halde bırakınız. Bir saat sonra tellerini hafifçe yağladığınız ızgaraya sıra ile diziniz. Çok harlı olmayan kömür ateşi veya elektrik ızgarasında, bir tarafı piştikten sonra, diğer tarafını çevirmek suretiyle pişiriniz. Servis tabağına alarak üstüne zeytinyağı ve limon salçası döküp, maydanozla süsleyiniz. İnce kıyılmış soğan da koyabilirsiniz.
Bir kâseye 1,5 kahve fincanı zeytinyağı koyarak, bir limonun suyunu ilâve ediniz. Her ikisini iyice çarparak salça kıvamına getirince, balıkla servis tabağına alınız.Izgara Balık


(177 kişi 619 oy verdi.)

Gönderen: zatinur | 30.Ekm.2011

1 adet levrek yada çipura balığı
4 adet kuru soğan
1'er çay kaşığı kekik
4 çorba kaşığı tuz ve karabiber
Zeytinyağı

Temizlenmiş olan balıkların içini ve dışını bir fırça yardımıyla yağlayın. Balıkları ızgaraya yerleştirip her bir tarafını 10 dakika pişirin. Soğanları soyup kalın halkalar halinde kesin. Her iki tarafını yağlayıp tuz, kekik ve karabiber serptikten sonra ızgarada pişirin. Balığı ızgarada pişmiş soğan halkalarıyla birlikte sıcak servis.BALIK IZGARASI


(209 kişi 711 oy verdi.)

Gönderen: pampa | 10.Nis.2013

1000 gr. balık
1/2 kahve fincanı zeytinyağ
Büyük bir limon
Tuz

Bu ızgara lüfer, çipura, uskumru, barbunya, palamut gibi balıklardan yapılır. Balıklar pullu ise pulları kazınır, içi temizlenir, yıkanır, tuzlanır ve bir saat dinlendirilir. Tel ızgaranın telleri hafifçe zeytinyağlanır, harlı olmayan kömür ateşinin üzerine ızgara konularak balıklar ızgaraya yerleştirilir. Bir tarafları iyice kızardıktan sonra öbür taraflarını çevirmek suretiyle balıklar küçükse 10 dakika, büyükse 17-18 dakika pişirilir. Sonra tabağa alınır, üstlerine limon ve zeytinyağı gezdirilir ve özellikle lüfer ve uskumruların yanına yarım ay şeklinde doğrarımış, tuzla ovulmuş, suları çıkarılmış ve üzerine maydanoz serpilmiş soğan da konulabilir.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.