Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Balıklar » Balık Haşlaması
5 adet | 258,704 defa bakıldı


Balık Haşlaması


(239 kişi 833 oy verdi.)

Gönderen: naz | 13.Ağu.2005

1 Adet havuç
1 Adet kereviz
6 Adet küçük soğan
2 iri patates
1 demet maydanoz
2 çorba kaşığı tereyağı
250 gr. balık.

Bir tencerede temizlenmiş ve yıkanmış bütün sebzeler haşlanır ve suyu süzülür. 3 su bardağı su ile tereyağı ve sebzeler beraberce pişirilir. Temizlenmiş balık katılır. 5 dakika kaynadıktan sonra ateşten alınır. Tuz ve limonu ekilerek servis edilir.


BALIK HAŞLAMASI


(229 kişi 827 oy verdi.)

Gönderen: maya | 01.Kas.2007

Yapılışı:
1- Balıkları temizleyip iyice yıkayınız.
2- Az derin bir kaba iri parçalara doğranmış soğan, kereviz, havuç, defne yaprağı, tuz karabiber, biraz limon suyu veya sirke ve balığa yetecek kadar su koyunuz.
3- Hepsini bir taşım kaynatıp balıkları ilave ediniz.
4- Orta hararetli ateşte kaynamağa bırakınız ve sık sık köpüğünü alınız.
5- Kaynamağa başladıktan sonra ateşi azaltınız, balığın cinsine ve büyüklüğüne göre 10 ile 40 dakika arasında haşlayınız.
6- Kendi suyunda soğuttuktan sonra balıkları çıkarınız.
7- İstediğiniz yerlerde kullanınız.

BALIK HAŞLAMASI


(235 kişi 811 oy verdi.)

Gönderen: XXL | 16.Şub.2009

Levrek, kefal, kırlangıç balıklarından

1200 gram balık
1750 gram su (7 bardak)
65 gram zeytinyağı (1 kahve fincanı)
500 gram sarı patates (8 orta)
300 gram kereviz (3 orta)
250 gram havuç (7 küçükçe)
1 demet maydanoz
6 diş sarımsak
1 adet limonun suyu
Tuz

1 Bir tencereye; 7 bardak su, bir kahve fincanı zeytinyağı, kazınmış, ortalarından ikiye bölünmüş 7 küçük havuç, kabuklan soyulmuş dörde kesilmiş 8 sarı patates, kabukları elma gibi soyulmuş ve dörde bölünmüş 3 orta baş kereviz, 6 diş sarımsak ile 2 tatlı kaşığı da tuz koyarak ve kapağı kapatılmış olarak, tencereyi orta ısıdaki ateşe oturtmalı ve sebzelerde hafif bir yumuşaklık meydana gelinceye kadar 25 dakika haşlamalıdır.
2 Sebze pişmeye yüz tutunca; bunlara tarif edildiği şekilde pulları kazınmış iç ve solungaçları, yani kulakları temizlenmiş iki veya üçer parmak eninde halkalara kesilmiş (balıklar küçükse yarım olarak da kesilebilir) ve iyice yıkanmış 1200 gram balık ilâve ederek, tencereye kapaksız olarak balıkları sebzelerle birlikte 20 dakika haşlamalıdır. (Tencerenin kapağı kapatılacak olursa sebzelere balık kokusu sinmiş olur.)
3 Sonra tencereye yıkanmış ve kıyılmış 1 demet maydanoz ile 1 adet limonun suyunu ilâve ederek, tencereyi ateşten almalı, ancak 5 dakika sonra balıkları sebze ve suyu ile birlikte servis yapmalıdır.

BALIK HAŞLAMASI


(287 kişi 977 oy verdi.)

Gönderen: Mersiye Şükrani | 09.Tem.2010

İyice temizlenmiş balıkları maydanoz kökü, tuz, soğan ve havuçla beraber tencereye koyunuz. Üstünü örtecek kadar su doldurunuz. Orta ateşte iyice pişinceye dek kaynatınız. Soğuduktan sonra kılçıklarını dikkatle temizleyiniz, etlerini tekrar suyuna atıp birkaç dakika ateşte bırakınız. Yerken üzerine biraz çiğ yağ gezdiriniz, bolca limon sıkmayı da unutmayınız.

Not: Etleri ayıkladıktan sonra, isterseniz tabağa koyup üstünü mayonezle örtüp, kapari v.b. ile süleyiniz. Deniz balıklarının pek çok, çeşidi vardır. Hele gümüş, hamsi, kaya, gelincik, izmarit, mezgit, istavrit, dülger, ilarya, pisi, karagöz, sarıkanat v.b. gibi ufak balıklar tavadan başka bir şey olmaz. Ancak bunlar etlerinin ve boylarının benzeyişi bakımından yukarıda tarif ettiğimiz balıklar gibi pişirilebilir.

BALIK HAŞLAMASI


(179 kişi 630 oy verdi.)

Gönderen: pampa | 10.Nis.2013

250 gr. havuç (7 küçük)
1 tane limon
1 demet maydanoz,
2 tatlı kaşığı tuz
1200 gr. balık
1750 gr. su (7 bardak)
65 gr. zeytinyağı (1 kahve fincanı)
500 gr. patates (8 orta)
300 gr. kök kereviz (3 orta)

Bu haşlama levrek, kefal, kırlangıç balıklarından yapılır. Bir tencereye ölçülere göre su, zeytinyağı, kazırımış ve oltalarından ikiye bölünmüş havuçlar, kabuklan soyulmuş ve dörde aynlmış patatesler, aynı şekilde kerevizlere tuz konularak, tencerenin kapağı kapatılır ve orta ısıdaki ateşe oturtulur. Sebzeler, yumuşayıncaya kadar 25 dakika kaynatılır. Sonra balıkların pulları kazınır, kulakları temizlenir, 2-3 parmak eninde halka şeklinde kesilir, iyice yıkanır ve tencereye konulur. Balıklar, tencerede sebzelerle beraber 20 dakika haşlanır. (Tencerenin kapağı kapanmamalıdır.) Tencereye kıyılmış maydanoz ile bir limonun suyu konulur ve tencere ateşten indirilir. 5 dakika bekletilerek balıklar, sebzeler ve suyu ile tabaklara konulur.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.