Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Dolmalar » Baharatlı Yumurta Dolması
1 adet | 34,757 defa bakıldı


Baharatlı Yumurta Dolması


(163 kişi 566 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 19.Arl.2011

6 katı haşlanmış yumurta
60 gr (4 çorba kaşığı) + 1 tatlı kaşığı tereyağı (yumuşatılmış)
3 yumurtanın sarısı
1 çay kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber
1/2 kahve kaşığı hindistancevizi
6 dilim bayat ekmek (kenarları alınmış)
1/2 su bardağı süt (sıcak)
3 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
2 çorba kaşığı krema

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (190° C) getirip, ısıtınız. Orta boy bir tepsiyi 1 tatlı kaşığı tereyağla yağlayıp, bir kenara bırakınız.
Yumurtaları ortalarından yarıya kesip, sarılarını çıkarınız. Yumurta sarılarını bir kaşığın sırtıyla bastırarak, tel süzgeçten orta bey bir kaseye geçiriniz. (Beyazlarını saklayınız.) Çiğ yumurta sarılarını, ezdiğiniz katı yumurta sarılarına ekleyip, çatalla ezerek bir bulamaç yapınız. Kalan 60 (4 çorba kaşığı) yumuşatılmış yağı, tuzu, biberi ve hindistancevizini katıp, bir kenara bırakınız.
Ekmek dilimlerini orta boy bir kaseye koyup, üstlerine sıcak sütü dökünüz. 5 dakika, ekmek dilimleri sütün çoğunu emerek iyice ıslanana kadar bekletiniz. Ekmeği küçük bir kaseye aktarıp, fazla sütü süzerek atınız. Ekmeği çatalla ezerek pürtüksüz bir hale gelmesini sağlayınız. Tahta bir kaşıkla, ezilmiş ekmekleri ve maydanozu yumurta sarısı karışımına karıştırınız.
Sakladığınız yarım yumurta aklarının her birini bu karışımla doldurunuz. Kalan karışıma kremayı katarak tepsiye yayınız. Doldurulmuş yumurtaları kremalı karışımın üstüne dizip, tepsiyi fırının orta katına sürerek 20-30 dakika, yumurta dolmalarının üstü hafifçe kızarana kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, servis ediniz.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Peynirli Yeşil Domates Dolması - Havyarlı Yumurta Dolması >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.