Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Acur Dolması Tarifleri » Baharatlı Yumurta Dolması

Baharatlı Yumurta Dolması0-5 arası ortalama oy: 3.46(164 kişi 568 oy verdi.)


Gönderen: bitmeyen şarkı | 19.Arl.2011

6 katı haşlanmış yumurta
60 gr (4 çorba kaşığı) + 1 tatlı kaşığı tereyağı (yumuşatılmış)
3 yumurtanın sarısı
1 çay kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber
1/2 kahve kaşığı hindistancevizi
6 dilim bayat ekmek (kenarları alınmış)
1/2 su bardağı süt (sıcak)
3 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
2 çorba kaşığı krema

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (190° C) getirip, ısıtınız. Orta boy bir tepsiyi 1 tatlı kaşığı tereyağla yağlayıp, bir kenara bırakınız.
Yumurtaları ortalarından yarıya kesip, sarılarını çıkarınız. Yumurta sarılarını bir kaşığın sırtıyla bastırarak, tel süzgeçten orta bey bir kaseye geçiriniz. (Beyazlarını saklayınız.) Çiğ yumurta sarılarını, ezdiğiniz katı yumurta sarılarına ekleyip, çatalla ezerek bir bulamaç yapınız. Kalan 60 (4 çorba kaşığı) yumuşatılmış yağı, tuzu, biberi ve hindistancevizini katıp, bir kenara bırakınız.
Ekmek dilimlerini orta boy bir kaseye koyup, üstlerine sıcak sütü dökünüz. 5 dakika, ekmek dilimleri sütün çoğunu emerek iyice ıslanana kadar bekletiniz. Ekmeği küçük bir kaseye aktarıp, fazla sütü süzerek atınız. Ekmeği çatalla ezerek pürtüksüz bir hale gelmesini sağlayınız. Tahta bir kaşıkla, ezilmiş ekmekleri ve maydanozu yumurta sarısı karışımına karıştırınız.
Sakladığınız yarım yumurta aklarının her birini bu karışımla doldurunuz. Kalan karışıma kremayı katarak tepsiye yayınız. Doldurulmuş yumurtaları kremalı karışımın üstüne dizip, tepsiyi fırının orta katına sürerek 20-30 dakika, yumurta dolmalarının üstü hafifçe kızarana kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, servis ediniz.


lezzetler.com sitesinde bulunan Baharatlı Yumurta Dolması tarifi, Acur Dolması Tarifleri bölümüne ait bir tariftir. Baharatlı Yumurta Dolması tarifi, 2,342 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.

Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Sucuklu Yumurta - Havyarlı Yumurta Dolması >>>

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.