Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Reçeller Marmelatlar » Ayva Reçeli
28 adet | 8,305,149 defa bakıldı
Ayva Reçeli


(485 kişi 1694 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 04.Nis.2006

1 kg. Ayva
5- 6 su bardağı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 limon suyu

Ayva dilimlenip soyulur. Ortası çıkarılıp istenen biçimde doğranır. Kabuklar ve ortaları 2- 3 bardak su ile kaynatılıp suyu alınır.
Ayvalar bu su ile yumuşayıncaya kadar iyice haşlanır. (Suyu süzülmez.)
Sonra şeker konup kıvama gelinceye kadar yavaş yavaş kaynatılır. Limon tuzu veya limon suyu ilave edilir ve ateşten alınır. Ilıyınca kavanozlara boşaltılır.

Not: Reçelin kıvamı şöyle anlaşılır, 1 çorba kaşığı reçel suyu tabağa konur. Biraz soğuyunca tabak sağa sola eğilir. Eğer çabuk akıyorsa reçel suludur, kaynatmağa devam edilir. Ayva reçelinin renginin pembe olması için yavaş yavaş kaynatmalıdır.


Ayva Reçeli


(343 kişi 1198 oy verdi.)

Gönderen: melancoly | 12.Nis.2006

1.5 kg ayva
5 su bardağı su
1.5 kg toz şeker
2 çorba kaşığı limon suyu

Ayvaların kabuklarını soyup, kalın delikli bir rendeyle çekirdek yatakları bozulmayacak şekilde rendeleyin. Ayvaları suya koyup, 5 -6 dakika kadar haşlayın. Sonra toz şekeri katın ve karıştırarak eritin. Şeker eridikten sonra, orta ateşte koyulaşıncaya dek kaynatın .Reçel kıvamını bulduğunda, iki çorba kaşığı limon suyunu katıp, biraz karıştırın. Bir taşım kaynatıldıktan sonra tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakın. Sonra kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


ML® Ayva Reçeli için tıklayın


Ayva Reçeli


(353 kişi 1264 oy verdi.)

Gönderen: melancoly | 12.Nis.2006

1.5 kg ayva
1.5 kg şeker
6 su bardağı su
2 çorba kaşığı limon suyu

Ayvaların kabuklarını soyup, ikiye bölün, çekirdekerini ve çekirdek yatağını çıkarın. Ayvaları yarım santim genişliğinde parçalara doğrayın. Bir tencereye altı su bardağı su koyup, ayvaları bu tencereye atın. Ayvalar yumuşayıncaya dek haşlayın. Sonra şekeri katın ve karıştırarak şekeri eritin. Reçelin şurubu koyulaşıncaya dek tenceredekileri kaynatın. Şurup kıvamını bulduğunda, iki çorba kaşığı limon suyunu katıp, biraz karıştırın. Bir taşım kaynattıktan sonra tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakın. Sonra kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.


ML® Vanilyalı İncir Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(341 kişi 1185 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 30.Ekm.2006

1 kilo ayva
1 adet limon ya da 200 gram glikoz
1 kilo şeker

Bir kilo ayvanın dış kabuğu soyulur, çekirdeği çıkarılır, kalın rende ile soğuk limonlu su içine rendelenir. Hızlı ateşte hir kez kaynatılır. Üzerine şeker konur. Piştikten sonra 200 gram glikoz ya da bir adet limon sıkılır. Koyuluğu bir kaşık kadar alınarak soğuduktan sonra gözden geçirilerek ateşten alınır.


ML® Kivi Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(285 kişi 999 oy verdi.)

Gönderen: dul | 24.Arl.2006

1 kilo ayva
4 bardak su
1,5 kilo toz şeker
Yarım limonun suyu

Ayvaların kabuklan soyulup çekirdekleri ile içi çıkarılır. Sonra ufak doğranır veya en iyisi rendenin kalın tarafı ile rendelenir. Şeker, su ve limon suyu bir büyükçe tencerede kaynatılır ve şekeri eriyene kadar karıştırılıp şurup kıvamına gelince rende ayvalar içine boca edilir. Oldukça harlı ateşte, ayvalar hurma gibi olup adeta renkleri şeffaflaşmaya dönünce ve şekeri iyice çekinceye kadar kaynatılır. Hasıl olan köpükler suya batırılmış delikli kepçe ile alınır. Kıvama geldiği kaynamakta olan reçelin suyunun soğuk suya damlatıldığında hemen dağılmamasından anlaşılıp, tencere ateşten alınır. Kavanozlara konmadan önce tencerede biraz bekletilir. Kavanozlara konduktan sonra kavanozların ağzı tercihan selofan kâğıdı ile kaplanır ve kavanozlardaki reçeller tamamen soğuyunca kapakları da takılır. Arzu edilirse reçel kaynarken tencereye 5 -10 adet karanfil de atılabilir. Ayva reçeline güzel bir koku verir.


ML® Ananas Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(291 kişi 991 oy verdi.)

Gönderen: rıza | 10.Nis.2007

1250 gram ayva
1+1/2 kilo toz şekeri
6 bardak su
2 çorba kaşığı limon suyu veya 6 gram limon tuzu

Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra bunları ikiye bölmeli. Böylece ayvaların çekirdeklerini ve çekirdek yataklarını çıkardıktan sonra ayvaları yarımşar parmak genişliğinde parçalara doğramalı. Sonra bunları içinde kaynar altı bardak su bulunan tencereye atmalı. Ayvaları yumuşakça bir duruma gelinceye kadar haşlamalı. Sonra toz şekerini katmalı ve karıştırarak şekeri eritmeli. Reçelin şurubu koyu bir kıvama gelinceye kadar tenceredekileri kaynatmalı. Reçelin şurubu koyu bir kıvama gelince buna 2 çorba kaşığı limon suyunu veya yarım kahve fincanı suda eritilmiş limon tuzunu katmalı. Bir taşım daha kaynatmalı ve tencereyi ateşten indirmeli. Tenceredekiler soğuyunca bunları kavanozlara boşaltmalı ve ağızlarını kaldırıp bir kenara kaldırmalı.


ML® Nane Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(295 kişi 1036 oy verdi.)

Gönderen: çığ | 08.Arl.2007

4 adet orta boy ayva
5 su bardağı şeker
1 adet limon suyu
4 su bardağı su

Ayvalar soyulur, dilimlenir, çekirdekleri çıkarılır. Bir tencereye aktarılır. Üzerine su konur. Orta ateşte yumuşayana kadar kaynatılır. Daha sonra kaynama suyu başka bir tencereye aktarılır. Üzerine şeker ilave edilir. Şeker kıvam alana kadar pişirilir. Hazırlanan şurup tekrar ayvaların üzerine dökülür. Yarım saat kadar kaynadıktan sonra limon suyu eklenir. 5 dakika daha kaynatılır. ateşten alınır. Tencerede soğuduktan sonra kavonozlara doldurulur. Kapakları sıkıca kapatılır.


ML® Armut Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(243 kişi 903 oy verdi.)

Gönderen: alim | 01.Mar.2008

4-5 orta boy limon ayvası
7-8 su bardağı şeker
1,5 limon

Ayvaları yıkayıp, uzunlamasına dörde bölünüz. Çekirdek yatağını çıkartıp kabuğunu soyunuz.
Tencereye. 5 su bardağı su koyunuz. Ayvaları zevke göre küp, dilim, üçgen, kibrit çöpü şeklinde doğrayarak veya rendeleyerek ölçülü suya koyunuz. Kapağını örterek yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
Şekerini ilave edip karıştırınız. Kapağı açık olarak kaynamasını sağlayınız. Limon suyunu ilave edip reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız. (Tabağa biraz suyundan koyup kontrol ediniz. Koyu kıvamda akıyorsa olmuştur.) Beş dakika dinlendiriniz. Temizlenmiş kuru ve ılık kavanozlara boşaltınız. Soğuduktan sorra kapağını sıkıca kapayıp serin bir yerde bekletiniz.Ayva Reçeli


(313 kişi 1100 oy verdi.)

Gönderen: aylinakışık | 14.Nis.2008

1,5 kg. ayva
6,5 su bardağı su
7 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı limon suyu

Ayvaların kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarın ve dilimleyin. Büyük bir tencereye suyu koyup kaynatın ve ayvalar yumuşayıncaya kadar bu tencerede haşlayın. Toz şekeri katıp karıştırın. Ağır ateşte, şurup koyulaşıp kıvama gelinceye kadar kaynatıp, limon suyunu ilave edin. Bir taşım daha kaynatıp üzerindeki köpükleri alın. Kavanozlara boşaltın ve soğuyunca kapaklarını kapatın.

Not: Bu reçeli rendeleyerek de yapabilirsiniz.


ML® Ayvalı Kek için tıklayın
Ayva Reçeli


(292 kişi 1045 oy verdi.)

Gönderen: kumsal | 13.Haz.2008

MALZEMESİ:
1 kg. hazırlanmış ayva
1 kg. şeker
1 adet limonun suyu
Yarım litre su

YAPILIŞI:
Önce ayvaların yüzündeki tüyleri ıslak bir bezle iyice silip çıkarınız. Sonra bol suda yıkayınız. Kabuklarını soyup, çekirdek yuvalarını oyarak çıkarınız. Reçelin içine çekirdek karışırsa rengini bozar, unutmayınız. Ayıkladığınız dilimleri arzunuza göre ufak parçalar halinde doğrayınız. Kararmaması için reçeli pişireceğiniz tencerenin içindeki suya atınız.
Ayıklama ve doğrama işlemi bitince, tencereyi ateşe koyup önce beş dakika kaynatınız. Kaynayan suya şekeri ilave ediniz. Önce hafif, şeker erimeye başlayınca, kuvvetli ateşte kaynatınız. Kaynatırken arada sırada karıştırınız. Üzerinde köpük oluşursa köpüklerini bir kaşıkla alınız.
Daha önceden anlattığımız yöntemlerden birini kullanarak kıvamını ölçünüz. Tam kıvamına gelmek üzereyken limon suyunu ilave edip, üç dört taşım daha kaynatınız.
Ateşten aldığınız tencereyi biraz sğuttuktan sonra kavanozlara bir parmak üstte boşluk bırakarak doldurunuz. Bir süre ters çevirip bekleterek güneş görmeyen serin bir yere kaldırınız.


ML® Sakızlı Ayva Tatlısı için tıklayın
Ayva Reçeli


(308 kişi 1120 oy verdi.)

Gönderen: O'kadın | 15.Kas.2008

Ayva reçeli olgunlaşmış, kokulu, sarı renkli ekmek ayvasından yapılır. 1 kilo ayvanın önce tüylerini temizleyin, yıkayıp dilim dilim doğradıktan sonra çekirdeklerini çıkarın. Kabuklarını soysanız da olur, soymasanız da. Hazırlanan ayvaları 4-5 bardak sıcak suda kaynatıp haşlayın. Haşlanmış suyuna pek az tuz atın ki kararmasın. Güzel bir renk vermek için küfsüz çekirdekleri bir tülbende sarıp kaynama suyuna koyun. Sonra ayvaları çıkarın
Kaynama suyundan 4 bardağına 1,5 kilo şeker koyup şurup yapın, ayvaları koyup 45 dakika kadar kaynatın, indirmeden 1-2 dakika önce 1 limonun suyunu katın.


ML® Kiraz Reçeli için tıklayın
Ayva Reçeli


(301 kişi 1068 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 23.May.2009

1250 gram ayva
500 gram toz şekeri (6.1/4 bar.)
1,5 litre su
6 gram limon tuzu veya 2 çorba kaşığı limon suyu

Kabukları soyulmuş 1250 gram ayvanın çekirdek kısmını çıkardıktan sonra bunlar küçük parçalar halinde doğranır, sonra da parçalara kesilmiş bu ayvalar kaynamakta olan tencereye atılır, ayvalar pek az yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır.
Ayvalar az yumuşayınca bunlara, 6.1/4 bardak toz şekeri ilave ederek karıştırılır, reçel şurubu koyulaşıp da kıvama gelinceye kadar orta hararetteki ateşte kaynamaya bırakılır. Şurup kıvama gelince, 2.1/4 çorba kaşığı limon suyu ilave ederek, reçel bir taşım daha kaynatılmalıdır.. reçel soğuduktan sonra ipleri çıkartılır ve kavanozlara doldurulur.

ML® Kiraz Reçeli (görsel)
Ayva Reçeli


(308 kişi 1120 oy verdi.)

Gönderen: vira | 28.Ağu.2009

1,5 kg ayva
6,5 bardak şeker
6,5 bardak su
2 çorba kaşığı limon

Önce ayvaların kabukları soyulur, ikiye bölünerek çekirdek kısımları çıkarılır, yarım parmak kadar parçalara kesilir. Sonra bir tencereye su konularak kaynatılır ve ayvalar içersine atılır. Ayvalar hafif yumuşayıncaya kadar haşlanır. Sonra tencereye toz şeker ilâve edilerek karıştırmak suretiyle şeker eritilir ve şurup koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Buna limon suyu katılır ve bir taşım daha kaynatılır ve tencere ateşten indirilerek soğumaya bırakılır. Reçel soğuyunca kavanozlara doldurularak ağzı kapatılır.Ayva Reçeli


(287 kişi 1018 oy verdi.)

Gönderen: nezaket | 05.Şub.2010

1 kg. sarı kokulu ayva
1,5 kg. şeker
2 limon

Ayvaları yıkayıp kabuklarını soyup, dörde bölünüz. Çekirdek yataklarını çıkarıp, ince dilim, üçgen, kibrit çöpü vb gibi istediğiniz şekilde doğrayı-nız. Doğradığınız ayvaları bir limon suyu sıkılmış suya koyunuz. Ayvaların doğranması bitince hepsini limonlu sudan çıkarıp, bir kere daha yıkayınız. Üzerini örtecek kadar su ile ateşe koyunuz. Ayvalar hafif yumuşayınca şekeri dökünüz. Ağzı açık olarak orta hararetli ateş üzerinde reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız.Ayva Reçeli


(265 kişi 909 oy verdi.)

Gönderen: yaver | 30.Ağu.2010

1,280 kilogram ayva için 2 kilo şeker kestiriniz. Ayvaları istediğiniz boyda doğrayıp çekirdek yataklarını çıkardıktan sonra kaynar suda yumuşayıncaya dek haşlayınız. Delikli kepçe ile çıkarıp soğuk suya atınız. İyice soğuyunca süzüp kestirilmiş şekere atınız. Piştikten sonra ayvaları çıkarıp kavanoza koyunuz. Sonra suyunu birkaç kez karıştırarak koyulaşınca üzerine döküp soğumaya bırakınız. Ağzını örtüp kaldırınız.

Not: Ayva besleyici bir meyvedir. Hafif ishale karşı ilâçtır. Tadında hafif bir buruşturuculuk olduğu için pişirilmişi bağırsak güçsüzlüğünden ileri gelen ağrısız ishal için pek faydalıdır. Peltesi ve şurubu da aynı etkiyi yapar.Ayva Reçeli


(265 kişi 954 oy verdi.)

Gönderen: kanat | 06.Kas.2010

Ayva reçelinin rendesi makbuldür. Vitamin meraklıları kabuklarıyla, isteyenler kabukları soyulduktan sonra, ayvaları rendelerler ve çekirdeklerini birkaç kuru karanfil başlariyle birlikte bir tülbende bağlayıp ertesi güne saklarlar. Her iki suretle rendelenmiş ayvalar bir gece bırakılmalıdır. Kaç kilo ayvanız mevcut ise, o kadar da şeker kestiriniz. Beraberce kaynatınız. Çekirdeklerini havi tülbent çıkınını da tencereye bırakınız. İyice pişip kıvamı gelmeğe başlayınca bir limon da sıkıp biraz sonra indiriniz.

Not: Bazıları, güzel bir bâl rengi elde etmek için, biraz da kırmızı boya katarlar. Maamafih, birçok ayvalar istenilen rengi verirler.Ayva Reçeli


(287 kişi 998 oy verdi.)

Gönderen: sihirli parmaklar | 27.Arl.2010

1 kg. sarı kokulu ayva
1.5 kilo şeker
2 limon

Ayvaları yıkayıp kabuklarını soyup 4'e bölünüz. Çekirdek yataklarını çıkarıp ince dilim, üçgen, kibrit çopu vs. gibi istediğiniz şekilde doğrayınız. Doğradığınız ayvaları 1 limon suyu sıkılmış suya koyunuz. (Ayvaların kararmaması için). Ayvaların doğranması bitince, hepsini, limonlu sudan çıkarıp bir kere daha yıkayınız. Üzerini örtecek kadar su ile ateşe koyunuz. Ayvalar hafif yumuşayınca şekerini dökünüz. Ağzı açık olarak orta hararetli ateş üzerinde, reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatınız (Reçelin rengi açık ise ateşi hafifletip, kaynatınız, reçel istediğiniz renge gelince ateşi çoğaltabilirsiniz). Kıvamının gelmesine yakın 1 limon, suyunu sıkıp tekrar 3-4 taşım daha kaynatınız. Ateşten alıp, köpüklerini temizleyiniz. Sıcakken temiz bir kavanoza boşaltıp soğuduktan sonra kapağını kapatınız.Ayva Reçeli


(292 kişi 1016 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 05.Oca.2011

Türk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


2 kg Ayva
11 bardak Su
2600 g Şeker (10.1/4 bardak)
1/2 fincan Limon suyu

2 kg ayvanın herbirinin kabuk ve çekirdeklerini ayıkladıktan sonra bunlardan yarımşar santim en ve boyunda ufak parçalar kesiniz ve içinde 11 bardak su bulunan bir tencereye atınız.
Ayvaların ayıklanmaları sona erince, tencereyi orta ısıdaki ateşe oturtarak ayvalar yumuşayıncaya kadar kaynatınız.
Ayvalar haşlanıp da arzu edilen duruma gelince, tencereye 2600 g şeker (10.1/4 bardak) ilâve ediniz ve bir taraftan karıştırmak suretiyle çok yoğun bir hâl alıncaya kadar kaynatınız.
Sonra da buna; 1/2 fincan limon suyu ilâve ederek 3 - 4 dakika kadar daha kaynatınız.
Reçelin kaynamasını müteakip, soğumaya bırakınız ve soğuyunca da gerekli kaplara koyarak muhafaza ediniz.Ayva Reçeli


(222 kişi 755 oy verdi.)

Gönderen: Fevzii | 26.Nis.2013

Ayvayı, kabuğunu soyarak veya soymadan da pişirebilirsiniz, ortasındaki sert kısımlarını çıkarınız. Çekirdeklerini bir tarafa toplayınız. Dilim dilim keserek ufak parçalara ayırınız. Kabak reçelinde olduğu gibi ayvaları 10 dakika kadar kireçli suda tutunuz. (Haşlamakla da olur.) Sonra bir buçuk kilo şekerle yapılacak şurup içine atarak koyulaşmaya kadar yavaş ateşte kaynatınız. Reçele renk vermek için bir tülbende çekirdeklerini sararak pişerken içine atınız.

Not: Ayva reçeli için seçilecek ayva daima sert ve taze olanlarından seçilmelidir. Yumuşak peynir ayvalar pişerken dağılırlar.Ayva Reçeli


(235 kişi 816 oy verdi.)

Gönderen: Fevzii | 26.Nis.2013

650 gr. Ayva
4 su bardağı şeker

Ayvaları güzelce yıkayınız. Tüylerini silerek çıkartınız. Kaynar su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlayınız. Delikli kepçe ile çıkarıp soğuk suya atınız. Diğer tarafta şurubu hazırlayınız. Haşlanmış ayvaları bu şurubun içine ilave ediniz ve kaynatınız. Bir-İki taşım kavnatıp reçel kıvamını bulunca ocaktan indiriniz. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurup ağızlarını sıkıca kapayınız.Ayva Reçeli


(265 kişi 927 oy verdi.)

Gönderen: sabah gülü | 04.Haz.2018

2 kilo ayva
2 kilo toz şeker
1 litre su

Ayvaları oyup küp küp kesiyoruz ve tencereye alıp üzerleri kapanacak kadar yaklaşık 1 litre su koyup kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayınca şekeri döküp orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. Üzerine çıkan köpüğü sık sık atıyoruz. Kıvamı istediğimiz kıvama gelince ateşten alıp kavanozlara dolduruyoruz ve soğuyunca servis yapıyoruz.

Ayva Reçeli


(166 kişi 593 oy verdi.)

Gönderen: sabah gülü | 04.Haz.2018

600 gr. ayva (2 adet)
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker
Yarım limon suyu
Karanfil
Az tarçın
Kızamık şekeri

Ayvaların kabuğunu soyup çekirdek yataklarına kadar rendeleyelim.Kaynattığımız 3 su bardağı suya ayvaları ilave edelim.Ayrıca içine bir kaç karanfil , karanfil boyu kadar tarçın ve bir tatlı kaşığı kızamık şekerini renk ve tat için ekleyelim.Bu şekilde ayvaları 25-30dk. pişirelim.Tencerenin kapağı açık olmalıdır.Ardından şekerini ilave edip tekrar koyulaşana kadar 25-30dk. pişirin.Daha sonrada limon suyunu ilave edin.Ayva Reçeli


(113 kişi 387 oy verdi.)

Gönderen: fato abla | 16.Nis.2019

3 tane ayva
4 çay bardağı şeker
2 çay bardağı su
3 tane karanfil
1 çay bardağı ceviz
Limon

Önce ayvaları yıkayın ve kabuğunu soyun. Küp küp doğrayıp tencereye koyun. Üzerine 2 fincan su ekleyip pişirin. Ayvalar pişince, üzerine toz şeker ve karanfili ilave edin ve pişirmeye devam edin. Kıvamı olunca içine limon ve cevizleri de ekleyin. Birkaç dakika daha pişirip ocaktan alın.

Ayva Reçeli


(97 kişi 333 oy verdi.)

Gönderen: fato abla | 16.Nis.2019

http://www.hurriyet.com.tr

2 adet ayva
2-3 tane karanfil
1 su bardağı şeker

Ayvaların kabuklarını soyun, küçük parçalara ayırıp çekirdeklerini de ekleyerek tencereye alın ve üzerini çok az geçecek şekilde su, karanfil ve şekeri ekleyin. Jöle kıvamına gelene kadar pişirin ve kavanozlara alın.

Ayva Reçeli


(35 kişi 118 oy verdi.)

Gönderen: şakir | 12.Kas.2019

https://www.aksam.com.tr

3 adet orta boy sulu ayva
2 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı su
3 adet karanfil
4 adet ayva çekirdeği
1 yemek kaşığı limon suyu

Kabuklarını soyduğunuz ayvaları ortadan ikiye kesin ve kullanmak üzere çekirdeklerini çıkartın.
Bol suda yıkadığınız ayvaları arzuya göre; iri küpler halinde ya da dilim olarak kesin.
Doğranmış ayvaları tencereye alın. Toz şekeri, üzerlerini eşit olarak kapatacak şekilde ekleyin ve ayvaların suyunu salması için 1 saat bu şekilde bekletin.
Ayvaların üzerini geçmeyecek kadar yaklaşık 1,5 su bardağı suyu tencereye aktarın ve orta ateşe alın. Ayva çekirdeklerini ekleyin.
Reçeli, ayvalar yumuşayıp şerbeti renk alana kadar orta ateşte yaklaşık 90 dakika pişirin. Ocaktan almadan önce karanfilleri atıp bir taşım daha kaynatın.
Limon suyunu ekleyip karıştırın ve ocaktan alın.
Ilınan reçeli kavanozlara doldurun ve soğuduktan sonra kapağı kapalı şekilde muhafaza ederek kullanın.

Not: Ayva çekirdeklerini reçele renk vermesi için kullandığınızdan kavanozlarken tencere içerisinden çıkarmayı unutmayın. Kısık ateşte yavaş yavaş pişirmek tam kıvamında reçel elde etmek için en iyi yöntemdir.

Ayva Reçeli


(36 kişi 119 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 06.Arl.2019

THY Skylife

1 kg ayva
1 kg şeker
1 çorba kaşığı limon suyu
½ su bardağı su
İsteğe göre birkaç karanfil ve kakule

Ayvaları soyup içini temizleyin ve çekirdeklerini ayırın. Ayvaları rendeleyin. Kararmaması için bir çorba kaşığı limon suyu ilave edin. Ayırdığınız ayva çekirdeklerini bıçakla yararak içine koyun. Tencereye koyduğunuz ayvaların üstüne şekeri ve yarım bardak suyu ilave edip kaynatın. Kaynadıktan sonra 40 dakika kısık ateşte pişirmeye devam edin. Altını kapatıp reçeli kavanoza boşaltın. Kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Soğuduktan sonra servis edin.

Ayva Reçeli


(18 kişi 66 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 22.Şub.2020

2 kilogram ayva
1 kilogram toz şeker
3 adet karanfil
1 yemek kaşığı limon suyu
1 adet çubuk tarçın

Ayvaları yıkayıp küp küp doğrayın.
Çekirdeklerini de kenara ayırın.
Daha sonra ayvaları tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyin.
Yumuşayana kadar kaynatın.
Ayvalar yumuşayınca üzerine şekeri, ayva çekirdeklerini ve limon suyunu ilave edin.
Reçeliniz koyu bir kıvama ulaşınca çubuk tarçını ve karanfilleri ekleyip kaynayınca ocaktan alın.

Ayva Reçeli


(6 kişi 22 oy verdi.)

Gönderen: ay ışığı | 23.Şub.2020

1.5 kg ayva
1 kg şeker
2 su bardağı su
Yarım limon suyu
7-8 adet karanfil
1 çubuk tarçın
Ayva çekirdekleri

Ayvaların kabuğunu soyun. Ayvaları küçük küçük doğrayın.
Yarım limon suyuna su ekleyin ve kestiğiniz ayva parçalarını bu suda bekletin. Limonlu su ayvaların kararmasını önleyecektir.
Geniş bir tencereye suyu ve şekeri alın. Şeker eridikten sonra ayva parçalarını tencereye ekleyin.
Tencereye karanfil ve çubuk tarçını alın.
Son olarak ayva çekirdeklerini tencereye ekleyin ve reçeli kaynamaya bırakın.
Reçel kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
İlk sıcağı çıkan reçeli cam kavanozlara alın.
Reçeliniz hazır.
Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Süt Reçeli -

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.