Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Marmara Yemekleri » Asma Yaprağında Sardalye (Çanakkale)
6 adet | 363,429 defa bakıldı

Asma Yaprağında Sardalye (Çanakkale)


(254 kişi 874 oy verdi.)

Gönderen: DeliKız | 01.Haz.2006

1 kg. Sardalya
2 tatli kasigi Tuz
30 adet Asma yapragi
1/4 su bardagi Zeytinyagi
1 tatli kasigi Karabiber

Baliklari temizle yikanarak, tuzlanir ve süzgeçte 15 dakika bekletilir. Asma yapraklarini yikanip, kurulanir ve yanyana dizilir. Baliklara zeytinyağı sürüp, kara biber serpilir ve üzerine defne yapraklarindan konulur. Baligin her birini asma yapragina sarip, kapagi olan bir tepsiye dizilir. Önceden isitilmis orta sicakliktaki firinda 30 dakika pisirilir.


ML® Asma Yaprağında Saldalya için tıklayın


Asma Yaprağında Sardalye (Çanakkale)


(172 kişi 628 oy verdi.)

Gönderen: Yörem | 14.Arl.2006

16 adet büyük sardalye
16 adet salamura asma yaprağı
1/2 su bardağı rafine yağ
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı limon suyu
1 adet limon (dörde bölünmüş)

Asma yapraklarının her iki tarafı yağlanır. Balıklar tuzlanıp üzerine limon suyu ve yağ dökülür. Sardalyeler birer asma yaprağına yerleştirilip, balıkları örtecek şekilde rulo yapılır. Beş dakika kadar ızgarada pişirilir. Dörde bölünmüş limon ile süslenerek servis yapılır.

SARDALYE BALIĞI IZGARASI ASMA YAPRAĞINDA


(186 kişi 665 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 13.Mar.2007

1 kilo sardalye balığı
30 - 40 asma yaprağı
yeteri kadar tuz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Limon salçası için:
2 limonun suyu
1 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 demet kıyılmış maydanoz
yeteri kadar tuz

Pulları kazındıktan sonra solungaçlarından çekilerek içleri çıkarılmış ve bol akarsuda iyice yıkanmış ve süzülmüş sardalye balıklarını tuzlamalı ve her birini bir asma yaprağına sarmalı. Izgarayı kuvvetli, ama alevsiz bir odun kömürü ateşinin beş parmak yukarısına yerleştirmeli. Izgara kızınca bunu bir tüyle zeytinyağlamalı ve asma yaprağına sarılı balıkları yan yana sıralayıp ızgaranın öbür kanadını balıkların üstüne indirmeli. Balıkların önce bir yanlarını 5 dakika kadar pişirdikten sonra ızgaranın öbür yanını çevirmeli. Balıkların bu yüzlerini de beş dakika kadar pişirdikten sonra ızgarayı ateşten almalı.
Balıkları zedelemeden üstlerindeki asma yapraklarını çıkarmalı ve sardalyeleri sıcak yerde tutulan servis tabağına yerleştirmeli.
Daha önceden limon suyu, zeytinyağı, maydanoz ve tuzla hazırlanmış limon salçası kâsesiyle birlikte servis tabağını sofraya çıkarmalı ve balıkları sıcak sıcak servis yapmalı.

ASMA YAPRAĞINDA SARDALYA


(206 kişi 740 oy verdi.)

Gönderen: SiBemol | 11.Tem.2007

30 Sardalya balığı
Yarım limon suyu
30 Asma yaprağı
Yeteri kadar tuz ve karabiber.
1 Çay fincanı zeytinyağı

Sardalya balıklarını ayıklayıp iyice yıkayınız. Bunları saracağınız asma yapraklarını da yıkayınız. Balıklara zeytinyağı sürünüz. Tuz ve biber ekiniz. Sonra dolma yapar gibi her birini bir asma yaprağına sarınız ve geniş bir tepsiye yerleştiriniz. Tepsiyi orta ısıdaki fırına sokunuz. 20 -> 25 dakika içinde Sardalya balıkları pişecektir. 1 fincan zeytinyağla limonu çırpın ve içine tuz koyun. Balığı tepsiyle fırından alarak yapraklı halde servis yapın. Sos olarak balığa zeytinyağı limon karışımını dökün.

ASMA YAPRAĞINDA SARDALYA (Çanakkale)


(199 kişi 733 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 05.Mar.2010

Çanakkkale Valiliği

Sardalya balığı 50 adet
taze asma yaprağı 50 tane
tuz 1 çorba kaşığı
toz beyaz biber 1 tatlı kaşığı
limon suyu 2 adet
zeytinyağı 1 su bardağı

Sardalya balıklarının baş ve kuyruk kısımlarını koparmadan, orta kılçıklarını dikkatlice çekip çıkarıtın. Pullarını bıçakla kazıyın, sonra yıkayın. Marinad malzemesini bir kasede çırparak karıştırın. Balıkların suyunu iyice süzdükten sonra genişçe bir kaba alın ve üstüne hazırlanan karışımı dökerek bir süre dinlenmeye bırakın. Asma yapraklarının saplarını dipten koparın. Yapraklar taze ise önce kaynar suya, sonra soğuk suya atıp çıkarın. Salamura ise, yaprakların tuzunun gitmesi için ılık suda bekletip yıkayın. Yaprakların parlak olan dış tarafları alta, damarlı olan iç tarafları da üste gelecek şekilde tezgaha koyup düzeltin. Yaprağın bir kenarına balığı yerleştirin ve yuvarlayarak sarın. Önce ekli kısmı ateşe gelecek şekilde ızgarada iki tarafını çevirerek pişirin. Yaprakların renkleri değiştiğinde sardalyalar pişmiş demektir. Pişen balıkları servis tabağına dizerek sofraya sıcak getirin. Bu yöntemle pişen sardalyalar, kızartılmadığı ve doğrudan ateşe değmediği için en sağlıklı balık yemeklerinden biridir.

Asma Yaprağında Sardalya (Gelibolu Çanakkale)


(217 kişi 768 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 30.Nis.2010

https://www.gelibolukaymakamligi.com

Malzeme:
30 ad. (1 kg) sardalya
2 tatlı kaşığı (12 gr) tuz
30 ad. (65 gr) asma yaprağı
1/4 su bardağı (50 gr) zeytinyağı
1 tatlı kaşığı (2 gr) kara biber
8-10 ad. (5 gr) defne yaprağı

Yapılışı:
Balıkları temizle yıka, tuzla, süzgeçte 15 dakika beklet. Asma yapraklarını yıka, kurula ve yan yana diz. Balıklara zeytinyağı sür, kara biberi serp ve defne yapraklarından koy. Balığın her birini yaprağa sar, kapağı olan bir tepsiye diz. Önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında 30 dakika pişir. (6 porsiyon çıkar)

Not: Limon ve salata ile servis edilir. Arkasından tatlı verilir.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.