Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sütlü Tatlılar Pelteler » FISTIKLI MUHALLEBİ
6 adet | 166,644 defa bakıldı

FISTIKLI MUHALLEBİ


(213 kişi 747 oy verdi.)

Gönderen: Hiç Kimse | 19.Nis.2006

MALZEMELER
2 bardak süt
1.5 su bardağı su
yarım çay kaşığı tuz
bir bardak pirinç unu
1.5 su bardağı toz şeker
yarım kahve fıncanı nişasta
200 gr ayıklanmış tuzsuz antepfıstığı

HAZIRLANIŞI
antepfıstığını üzerini kapatacak kadar suyla birlikte beş dakika kadar kaynatın.
Kaynadıktan sonra üzerine soğuk su ılave edip, bir süre bekledikten sonra kabuklarını soyun. Havanda dövün. Diğer bir tencerede şekeri, sütü ve tuzu kaynatın. Başka bir kapta ise pirinç unu ve nişastayı biraz suda ezin. Elde ettiğiniz bulamacı azar azar sütün içine katın. Sürekli karıştırarak pişirin. Tencereyi ateşten almadan iki dakika önce fıstıkları muhallebiye karıştırın. Ateşten alıp, kaselere doldurun. Soğutup, servis yapın.

FISTIKLI MUHALLEBİ


(185 kişi 653 oy verdi.)

Gönderen: DARI | 05.Mar.2007

Kullanılacak malzeme:
7 bardak süt,
1+1/4 bardak toz şekeri,
1/2 kahve fincanı nişasta,
1+1/2 fincan pirinç unu,
1+1/4 bardak su,
1/2 çay kaşığı tuz,
200 gram ayıklanmış tuzsuz antepfıstığı.

Yapımı: Tuzsuz ve ayıklanmış antepfıstığını bir kaba koymalı. Üstünü örtecek kadar su kattıktan sonra kabı ateşe oturtup fıstıkları beş dakika kaynatmalı. Sonra kaba, soğuk su katarak içindeki su ihmali ve fıstıkları teker teker iç kabuklarından ayık-lamalı. Fıstıkların tamamı ayıklanınca bunları pek fazla ezmeden havanda dövmeli ve bir kenara bırakmalı. Beri yanda sütü, şekeri ve tuzu tencereye koymalı ve karıştırarak kaynatmalı. Bir başka kaba ise nişastayla pirinç ununu koymalı. Bunları karıştırırken üzerlerine 1 1/4 bardak sUyu sicim gibi akıtmalı. Ni-şasta.yla un suda iyice karışınca bu karışımı çabuk çabuk karıştırılacak olan kaynayan süte sicim gibi akıtarak katmalı. Sonra bunları karıştırarak pişirmell ve boza kıvamına getirmeli. Tencereyi ateşten indirmeden önce az dövülmüş fıstıkları dökmeli. Birkaç defa karıştırdıktan sonra tenceredeki muhallebiyi kâselere veya çukur tabaklara bölerek boşaltmalı. Muhallebi iyice soğuduktan sonra isteğe göre sade olarak veya üstü tarçınlı olarak servis yapmalı.

FISTIKLI MUHALLEBİ


(131 kişi 489 oy verdi.)

Gönderen: maya | 31.May.2008

Bu muhallebinin öbürlerinden farkı, içinde dövülmüş fıstık bulunmasıdır. Dış ve iç kabuklarını çıkardığınız fıstıkları iyice dövüp ateşten İndirmeden önce muhallebiye karıştırın, bir taşım kaynatın ve ateşten alın. Koyacağınız fıstık miktarı isteğinize bağlıdır.

Fıstıklı Muhallebi


(187 kişi 644 oy verdi.)

Gönderen: revan | 09.Ağu.2009

7 bardak sut
300 gr toz şeker
200 gr tuzsuz iç antepfıstığı
65 grpirinç unu
1/2 kahve fincanı nişasta
1,5 bardak su
1 kahve kaşığı tuz

Bir kaba su ve ölçülere göre antepfıstığı konularak 5 - 6 dakika kaynatılır, tencere ateşten indirilerek üzerine su ilâve edilir. Su ılınınca fıstıkların iç kabukları çıkartılır ve bir havana konularak iyice dövülür, kurumaları için bir tarafa bırakılır. Dövülmüş fıstıklar kuruyunca kalın kalburdan geçirilerek bir tarafa bırakılır.
Başka bir tencereye süt, toz şeker ve tuz konularak karıştıra karıştıra kaynatılır. Ayrıca bir kap alınarak içine nişasta ve pirinç unu konulur ve sicim gibi su akıtılarak bir taraftan da karıştırılır. Böylece su ve nişasta iyice hallolur. Bu iş bitince bunlar kaynamakta olan süte yine sicim gibi akıtılmak suretiyle boşaltılır ve bir yandan da karıştırılır. Süt boza kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edilir ve koyulaşınca, bir tarafa bırakılan dövülmüş fıstıklar muhallebiye katılıı iyice karıştırılır. Fıstıklar muhallebide hallolunca, tencere ateşten indirilir, kâselere ya da tabaklara boşaltılır ve soğuduktan sonra servis yapılır.

ANTEPFISTIKLI MUHALLEBİ


(146 kişi 493 oy verdi.)

Gönderen: aytaşı | 22.Arl.2010

7 su bardağı süt
1 kaşık nişasta
1 kaşık pirinç unu
250 gr. toz şeker
200 gram antepfıstığı
1 fiske tuz
1 bardak su

Sütü toz sekerini, tuzu bir tencereye koyunuz. 5 dakika kadar arada bir karıştırarak sütü kaynamaya bırakın. Ayrıca bir kasenin içinde nişasta ile pirinç ununu suyla birlikte iyice ezerek halledin. Sonra bunun kaynamakta olan sütün içine bir taraftan hızlıca karıştırarak, azar azar ilave edin. Kabukları soyulmuş ve kalın kırılmış antepfıstığını da a ilave edip, muhallebiyi 10 dakika kadar karıştırarak pişirin. Ateşten indirdikten sonra daha önce ince, ince kıyılmış olan antepfıstığı serpin ve muhallebiyi servis yapın.

Fıstıklı Muhallebi


(127 kişi 451 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 04.Şub.2014

1 litre süt
250 g toz şeker
80 g pirinç unu
1 paket vanilya
Çekilmiş antepfıstığı

Pirinç unu bir tencereye konulur. Bir su bardağı süt ile iyice ezilir. Sütün tamamı eklenir. Orta ateşte karıştırarak 10–15 dakika pişirilir. Koyulaşınca çekilmiş antepfıstığı ve daha sonra da şekeri katılır. Karıştırılarak eritilir en son vanilya katılarak ocaktan indirilir.


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.