Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Akdeniz Yemekleri » ADANA ÇORBASI
6 adet | 289,638 defa bakıldı


ADANA ÇORBASI


(222 kişi 789 oy verdi.)

Gönderen: Seval Hoşgör | 17.Arl.2006

Malzeme :
2000 gr. et suyu (8 bardak)
200 gr. kıyma
100 gr. nohut (1/2 bardak)
1 orta domates
1 çorba kaşığı salça
1 kahve fincanı sirke
2 kahve kaşığı kekik
Tuz, biber

Yapılışı :
Bir tencereye et suyu konur, buna bir gece suda ıslatılmış ve vn muşuncaya kadar haşlanmış 10 gr nohut, küçük doğranmış ve 5 dakika kadar pişirilerek püre haline getirilmiş bir domates veya 1 çorba kaşığı domates salçası ve yarım çorba kaşığı tuz koyarak kavuntılır. Diğer taraftan 200gr kıymaya bir miktar tuz ve karabiber konu rak yoğurulur ve küçük köftecikler yapılır. Bu köfteler nohutlu et suyuna atılarak 20 dakika haşlanmaya bırakılır. Sonra, tencere ateşten alınarak çorbaya 1 kahve fincanı sirke, kekik ilâve edilir. Servis yapılır.


ADANA ÇORBASI


(225 kişi 764 oy verdi.)

Gönderen: Şükran Arık | 19.Tem.2007

200 gr. kıyma
1 Bardak nohut
2 Domates ya da 3 kaşık salça
Tuz, biber, kekik
8 Bardak et suyu
1 Fincan sirke.

Pişirilerek püre haline getirilmiş domates yada salça ve yeteri kadar tuzu, et suyuna katın. Buna bir gece önceden ıslatılıp, haşlanmış nohudu katın. Kıymayı, tuz ve biberle kavurup küçük köftecikler yaparak içine atın. 20 dakika pişirin. Ateşten alınca sirke, biraz kekik katın.


ML® Sıkma için tıklayın


ADANA ÇORBASI


(215 kişi 752 oy verdi.)

Gönderen: kızılelma | 01.Haz.2008

Bir tencereye 8 bardak et suyu koyun Buna yumuşayıncaya kadar haşlanmış 10 gram kadar nohut, pişirilerek püre haline getirilmiş 1 domates katın. Tuz koyun, kaynatın. 200 gram kadar kıymaya bir miktar tuz ve karabiber katın. Fındık büyüklüğünde parçalar kopartıp avuç arasında köfte gibi yuvarlayın. Bunları nohutlu çorbanın içine atıp etler pişinceye kadar haşlayın. Bir kahve fincanı sirke ile biraz kekik ilave ederek kaseye boşaltın.

ADANA ÇORBASI


(217 kişi 755 oy verdi.)

Gönderen: kutu kutu pense | 16.Ağu.2011

2 litre et suyu
200 gr. kıyma
Yarım bardak nohut
1 orta domates veya bir çorba kaşığı salça
1 kahve fincanı sirke
2 tatlı kaşığı kekik
Tuz
Karabiber

Et suyuna bir gece önce tuzlu suda ıslatılmış ve yumuşayıncaya kadar haşlanmış nohut, küçük küçük doğranmış, 5 dakika pişirilerek püre haline getirilmiş domates veya salça ile yarım çorba kaşığı tuz koyularak bir tencerede kaynatılır. Diğer tarafta, kıyma, biraz tuz ve karabiberle .yoğurulur. Fındık büyüklüğünde parçalar, avuç içinde yuvarlanarak köfte haline getirilir ve kaynayan nohutlu et suyuna atılarak 20 dakika pişirilir. Tencere ateşten alınarak çorbaya bir kahve fincanı sirke ilave edilir, istenirse kekik serpilir ve iyice karıştırılıp kaseye alınarak servis yapılır.

ADANA ÇORBASI


(206 kişi 731 oy verdi.)

Gönderen: yurdi | 06.Mar.2013

250 gram Kıyma
2 adet Domates
8 bardak et suyu
1 bardak nohut
Tuz
Karabiber
Sirke
Kekik

Pişirerek püre haline getirdiğiniz 2 domatesi, yeterince tuz ekleyerek bir tencerede kaynamakta olan 8 bardak et suyuna katın. Bir gece önceden ıslatılıp haşlarımış 1 bardak nohudu da koyun. Tuz ve biberle kavurduğunuz kıymayı minik köftecikler yapıp nohutlara ekleyin. Nohutlar piştikten sonra tencereyi ateşten indirin. 1 fincan sirkeyle, biraz kekik ekip iyice karıştırdıktan sonra servis yapın.

Adana Çorbası


(199 kişi 695 oy verdi.)

Gönderen: Cankat | 01.Tem.2013

1 su bardağı haşlanmış nohut
150 gr kıyma
1 su bardağı et suyu
1 adet soğan
2 diş sarımsak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay bardağı sirke
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı tuz,
yeteri kadar su

Kıymayı bir kaba alıp, üzerine az miktarda soğan rendeleyin. Tuz ve karabiber ilave edip yoğurun. Fındık büyüklüğünde köfteler yapıp, tavada soteleyin. Çorba için 1 adet soğanı yemeklik doğrayın. Tencerede sıvıyağı, sana margarin ısıtıp, soğanı ilave edin. Üzerine biber salçası ve domates salçası ekleyip, kavurun. Daha sonra üzerine 1 çay bardağı sirke,1 su bardağı et suyu ve 1 su bardağı haşlanmış nohudu ilave edip kaynatın. Tencereye son olarak minik köfteleri ve sıcak su ilave edin. Çorba kaynayınca servis tabağına alıp, üzerini nane ile süsleyerek servis yapın.

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.