Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Ana Sayfa » Kurabiye Tarifleri » Acıbadem Kurabiyesi
26 adet | 2,873,350 defa bakıldı
Acıbadem Kurabiyesi


(304 kişi 1075 oy verdi.)

Gönderen: Güney | 02.Haz.2006

2 adet yumurta beyazı
1 su bardağı çekilmiş badem
Çeyrek su bardağı pirinç unu
3/4 su bardağı toz şeker

Önce fırınınızı 170 dereceye getirin. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin.
Yumurta beyazlarını çırparak kar haline getirin. Çekilmiş badem, pirinç unu ve şekeri ilave edin. Hazırladığınız bu karışımdan birer dolu tatlı kaşığı alarak, geniş aralıklarla yağlı kağıdın üstüne koyun. Serin bir yerde 10 dakika beklettikten sonra ortalarına badem oturtun.
25 dakika kurabiyelerin rengi hafif kahverengimsi olup sertleşene kadar pişirin. Acıbadem kurabiyelerini yağlı kağıttan çıkarıp, soğuması için bir servis tabağına yerleştirin.

ML® Acı Badem Kurabiyesi (görsel)


ACIBADEM KURABİYESİ


(267 kişi 926 oy verdi.)

Gönderen: rıza | 13.Nis.2007

Kullanılacak malzeme:
150 gram badem içi,
250 gram pudra şekeri,
3 yumurta akı,
8 badem içi.

Yapımı: Bir kaba badem içlerini koyduktan sonra üstleri örtülecek kadar su koyup bunları bir taşım kaynatmalı. Sonra bu badem içlerinin zar gibi ince kabuklarını soymak, ince dişli kıyma makinesinden üç defa geçirerek kıymalı. Kıyıldıktan sonra 125 gram gelmesi gereken dövülmüş badem içini iki misli yani 250 gram pudra şekeriyle küçük bir tencereye1 koymalı. Buna üç yumurtanın akını kattıktan sonra karışımı tahta bir kaşıkla veya telle çırparak bir bulamaç durumuna getirmeli.
Tencereyi ortadan az kuvvetli bir ateşin üstüne oturtmalı. Tahta kaşıkla tencerenin dibini kazırcasına karıştırarak bula. maçı ısıtmalı. Vakit vakit tencereye bir parmak sokulmalı. Parmak sıcaklığa da. yanamazsa bulamaç kıvamını bulmuş de. mektir, hemen tencereyi ateşten indirip içindekini mutfak mermerine döküp yaymalı.
Bulamaç iyice soğuyunca bunu geniş duy-lu bir sıkma torbasına koymalı. İçi yağ kâğıdıyle kaplı bir fırın tepsisine ikişer parmak aralıkla üçer santim çapında yuvarlaklar sıkmalı. Her yuvarlağın üstüne yarım badem içini oturtmalı.
Bulamacın sıkılması sona erince tepsiyi orta ısılı bir fırına sürmeli. Ağzını kapattıktan sonra fırının ısısını yarı yarıya azaltmalı ve kurabiyeleri 40 dakika kadar pişirmeli. İlk yirmi dakika süresince fırını hiç açmamalı. Fırının da çok ısılı olmamasına dikkat edilmelidir. Fırının ısısı azaltılmazsa hem kurabiyeler iyice ka-barmaz, hem de kurabiyelerin yüzleri çatlak çatlak olur. Kurabiyeler piştikten sonra tepsiyi fırından alıp bir kenarda soğutmalı. Sonra kurabiyeleri kâğıtlardan ayırarak bir tabağa yerleştirmeli ve servis yapmalı.


ML® İskandinav Kurabiyesi için tıklayın

ACI BADEM KURABİYESİ


(250 kişi 930 oy verdi.)

Gönderen: ŞerifTarganArmaç | 27.Tem.2007

4 Su bardağı kurutulmuş badem hamuru,
2 Su bardağı pudra şekeri,
1 paket vanilya,
6 Yumurtanın beyazı,
Yağlı kâğıt.

Derince bir kapta hamuru 1 yumurtanın akı ile birlikte bunları iyice emip hamur sert ve kaygan oluncaya kadar yoğurunuz: Sonra bir yumurta akı daha ekleyerek çalışmayı sürdürünüz. Pudra şekeri, vanilya ve kalan yumurta aklarını da bir defa hamura katarak iyice yumuşak olması için bir çorba kaşığı kayısı marmelatı da ilâve edebilirsiniz. Hamur kaygan, gözeneksiz ve kendisine verdiğiniz şekli koruyacak kadar sert olmalıdır. Fırın tepsisi üzerine yaydığımız yağlı kâğıda 4 cm. çapında daireler şeklinde hamuru diziniz. 190 derece de 20-25 dakika pişiriniz. Fırından çıkartıp soğuyunca acı bademlerinizi kâğıttan çıkartınız ve 24 saat beklettikten sonra kavanoza koyup uzun süre saklayabilirsiniz.


ML® Badem Kurabiyesi için tıklayın

Acı Badem Kurabiyesi


(241 kişi 834 oy verdi.)

Gönderen: VENÜS | 21.Ağu.2007

3 adet yumurta beyazı
1 su bardağı toz şeker
1 tutam tuz
1 su bardağı fındık
1 limon

Yumurta aklarının üzerine tuz ve şeker konur, bembeyaz olana kadar mikserle çırpılır. Küçük bir tencereye aktarılır. Üzerine limon suyu ve dövülmüş fındık eklenir, kısık ateşte sürekli karıştırarak kıvam alana kadar pişirilir, daha sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaşıkla düzgün bir şekilde kurabiyeler konur. 160 derece ılık fırına verilir, kapağını hiç açmadan 25-30 dakika pişirilir.


ML® Vida için tıklayın

ACI BADEM KURABİYESİ


(204 kişi 683 oy verdi.)

Gönderen: Sevda Pekel | 28.Kas.2007

250 gr. badem içi
250 gr. un
şeker
4 yumurta
5-6 acı badem
1 adet ambalaj kağıdı

1- Bademi sıcak suya koyup kabuklarını haşlayıp sonra üzerine soğuk su koyup kabuklarını soyunuz.
2- İyice kuruduktan sonra makinadan geçiriniz.
3- İçerisine 250 gr. pudra şekerini, 4 yumurta akını koyup 25-30 dakika iyice karıştırınız (kıvamı yayılmayacak bir koyulukta olmalıdır).
4- Bir tepsiye kağıdı yayıp üzerine üçer parmak ara ile bademi 2 ceviz büyüklüğünde top top koyunuz. Ortalarına kabuklan soyulmuş bütün acı badem yapıştırınız.
5- Çok hafif hararetli fırında kapağını sık sık açmadan koyup pembe renkte kuruyuncaya kadar pişiriniz.


ML® Barış Kurabiyesi için tıklayın

ACI BADEM KURABİYESİ


(267 kişi 949 oy verdi.)

Gönderen: canhatice | 16.Şub.2008

2 yumurta akı
1 su bardağı badem
1 su bardağı toz şeker

Bademlerin üzerini örtünceye kadar su koyup bir kaç dakika kaynatınız. Kabuklarını soyup, 10 düzgün badem ayırarak diğerlerini makinadan geçiriniz. Fırın tepsisine kağıt yayıp, üzerini yağlayınız.
Yumurta akını şekerle katı kar haline getirinceye kadar çarpınız. Çekilmiş bademleri katıp tahta kaşıkla karıştırınız. Krema torbasına doldurup kağıdın üzerine yarım limon şeklinde sıkıp, ortalarına birer badem yerleştiriniz. Çok hafif hararetli fırında sertleşinceye kadar 25-30 dakika pişiriniz.


ML® Havana için tıklayın

ACIBADEM KURABİYESİ


(272 kişi 931 oy verdi.)

Gönderen: fatmaeryaman | 04.Nis.2008

Malzeme:
150 gr. badem içi
250 gr. pudra şekeri
9-10 adet badem içi
3 adet yumurta akı

Yapılışı:
Badem içini, üzerini örtecek kadar su ile bir taşım kaynatıp, zar gibi olan kabuklarını soyun. Sonra makineden 3-4 defa geçirin. Buna pudra şekerini ve yumurta aklarını katıp, çokça karıştırıp, çırpın. Bunu bir tencereye koyup, kısık ateşte tahta kaşıkla, karıştırıp, ısıtın. Parmağınızı derece yapıp, tencereye batırın. Isıya dayanamıyorsa ateşi kapatıp, içindekini, mermere dökün. Soğuyunca sıkma poşetine koyun. Fırın tepsisine yağlı kâğıdı döşeyip, yuvarlaklar halinde sıkın. Üzerine, birer badem oturtup orta ısılı fırında 40 dakika pişirin.


ML® Budaklı Kurabiye için tıklayın

Acı Badem Kurabiyesi


(250 kişi 916 oy verdi.)

Gönderen: zerzevat | 12.Tem.2008

3 yumurta
Yarım limon
1.5 su bardağı pudra şekeri
1 çay bardağı sıvıyağ
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un
1 su bardağı fındık içi

Yumurta, ile pudra şekeri mikserde çırpılır. 1 çay bardağı yağ damla damla akıtılır. Yağı birden değil aralıklı zamanlarda azar azar döküp, mikserde çırpmaya devam edilir.
Limon suyuna konmuş karbonat, dövülmüş fındık ve un ilave edilip karıştırılır. Kıvamı koyu olacaktır.
Küçük (kağıt) kek kalıplarına taksim edilip, ısıtılmış fırına verilir.


ML® Tıknaz Kurabiye için tıklayın

ACIBADEM KURABİYESİ


(271 kişi 933 oy verdi.)

Gönderen: şekerim | 02.Eyl.2008

MALZEME:
300 gram badem içi
300 gram pudra şekeri
3 adet yumurta
10 tane acı badem
yarım çorba kaşığı un

HAZIRLANIŞI:
Bademlerin kabuğu çıkarıldıktan sonra pudra şekeri ile 3-4 defa çekilir. 3 yumurta akı çukur bir kaba konulur bademle karışık pudra şekeri yumurta aklarına ilâve edilir un da ilâve edilerek 15 dakika tahta kaşıkla karıştırılır. Yağ kâğıdı kaplanmış fırın tepsisine madeni duyla ceviz büyüklüğünde 3 er santim ara ile sıkılır, üzerlerine hafit ıslatılmış fırça geçirilir. Yarımşar acı badem ortalarına konur. Hafif fırında pembe olarak kızartılır.


ML® Kaya Kurabiye için tıklayın
Acıbadem Kurabiye


(286 kişi 951 oy verdi.)

Gönderen: gIcIk | 30.Eyl.2008

200 gr. badem
2 çorba kaşığı acıbadem
4 çorba kaşığı patates unu
700 gr. (altı buçuk su bardağı) un
150 gr. (3/4 su bardağı) toz şeker
2 adet yumurtanın sarısı
1 paket vanilya
1 tutam tuz
150 gr. margarin
1 adet yumurtanın akı

Kızgın bir fırının içine tatlı ve acıbademleri koyun ve 15 dk. kızartın. Fırından çıkarıp soğumaya bırakın. Islak bir bezle bademleri ovuşturarak, kabuklarını çıkartın. Tüm bademleri birarada çok ince kıyıp, bir tencereye aktarın. Üzerine patates ununu, unu, toz şekeri, yumurta sarılarını, vanilyayı, tuzu ve eritilip, biraz soğutulmuş margarini katın. Hepsini iyice karıştırarak, yumuşak bir hamur elde edin. Bir fırın tepsisini iyice yağlayın ve üzerini ince bir un tabakası ile kaplayın. Hamurdan küçük ceviz büyüklüğünde toplar koparıp yuvarlayın. Çırpılmış yumurta akına batırın ve tepsiye sıralayın. Orta sıcaklıktaki fırında yarım saat kadar pişirin. Piştikten sonra fırından çıkarıp, kurabiyeleri bir soğutma telinin üzerine alın ve kurumasını bekleyin.


ML® Acı Badem Kurabiyesi için tıklayın
ACI BADEM KURABİYESİ


(236 kişi 847 oy verdi.)

Gönderen: ekselans | 21.Haz.2009

250 gr. badem içi
250 gr. pudra şekeri
4 yumurta
5-6 adet acı badem
1 adet yağlı kâğıt

Bademleri sıcak suya koyup kabuklarını haşlayın. Sonra üzerine soğuk su koyup kabuklarını soyun, iyice kuruduktan sonra makinada çekin. İçine pudra şekerini, yumurta aklarını, 25-30 dakika iyice karıştırın. Bir tepsiye kağıdı yayıp Özerine üçer parmak ara ile bademi 2 ceviz büyüklüğünde top top koyun. Ortalarına kabukları soyulmuş bütün acı badem yapıştırın. Çok hafif hararetli fırında kapağını sık sık açmadan koyup pembe renkte kuruyuncaya kadar pişirin.


ML® Malatya Kurabiyesi için tıklayın
Acı Badem Kurabiyesi


(269 kişi 946 oy verdi.)

Gönderen: glayör | 19.Arl.2009

6 tanesi acı olmak üzere 200 gram tatlı bademi soyup havanda bir yumurta akı ile beraber dövünüz. İyice ezilince 150 gram tozşeker serperek tahta kaşıkla iyice karıştırınız.Yarım yumurta akı daha koyup karıştırdıktan sonra önceki gibi 150 gram şeker daha serpiniz ve yarım yumurta akı daha koyup karıştırarak kaseye alınız.Sonra hamuru kahve kaşığı ile saç tepsiye serilmiş bir kağıdın üzerine dörder santim ara verip, ceviz büyüklüğünde parçalar dizerek birer santim boyunda köfte biçimi yuvarlaklar yapınız. Fırça ile üzerlerini gayet hafif ıslatarak orta hararetli fırında güzel bir renk alıncaya dek pişiriniz. Soğuyunca kağıtları çıkararak tabağa koyup servis yapınız.


ML® Çerezli Kurabiye için tıklayın
Acıbadem Kurabiyesi


(279 kişi 939 oy verdi.)

Gönderen: hanım | 26.Ağu.2010

Ergun Köknar

200 gr. tatlı badem
6 adet acı badem
2 adet yumurta
300 gr. tozşeker

Bademleri sıcak suya koyup, kabuklarını soyunuz. Bademlerden beş altı tanesini, üstüne koymak üzere ayırınız. Geri kalanları mermer havana koyarak dövünüz. (Havan yerine makinede de çekebilirsiniz.) iyice dövülünce 150 gr. tozşekerini koyarak, ezerek iyice karıştırınız. (Makineden çektiyseniz. 200 gr. pudra şekeri ile kanştırınız.) Bu karışıma bir yumurta akı döküp karıştırınız, iyice karışınca yarım yumurta akı daha döküp karıştırınız. 150 gr. daha tozşekeri ve yarım yumurta akı ilave edip karıştırarak bütünleştiriniz. Böylece 300 gr. toz şeker ve iki yumurta akı kullanmış olacaksınız. 25-30 dakika karıştırdıktan sonra bozadan koyu kıvamda bir hamur elde edeceksiniz. Bir fırın tepsisine kalın yağlı kağıt yayınız. Bu kağıdın üstüne üçer parmak arayla yaptığınız hamurdan kaşıkla alıp dökünüz. Ceviz büyüklüğündeki hamur topacıklarının üstüne birer badem bastırınız. Çok hafif hararetli fırında, koyu bembe renkte kuruyuncaya kadar pişiriniz. Soğuttuktan sonra, kağıtlarından çıkarıp ikram ediniz.

Not: Fırına sürmeden üstlerine fırçayla su sürerseniz, kızarınca üstleri parlak olur.ACIBADEM KURABİYESİ


(266 kişi 967 oy verdi.)

Gönderen: SonaY | 07.Arl.2010

Oktay Usta

2 su bardağı badem
1 su bardağı toz şeker
1çay bardağı yumurta akı

Bademleri rondodan iyice çekin. İçine tozşeker ve yumurta aklarını ekleyip karıştırın. Tavaya alıp çok kısık ateşte şekerler eriyene kadar karıştırın. Ilık olan karışımı buzdolabında iyice soğutun. Daha sonra krema torbası ile yağlı kağıt serilmiş tepsiye sıkın. 160 derecede pişirin.

Not: Ilıkken hemen tüketilmesi tavsiye edilir. Soğuduktan sonra sertleşebiliyor.Acıbadem Kurabiyesi


(225 kişi 816 oy verdi.)

Gönderen: Gülhayat | 22.Arl.2010

500 gr. tatlı badem
25 gr. acıbadem
350 gr. şeker
6 yumurta akı

Acı ve tatlı bademleri et makinesinin en incesi ile veya rende makinesi ile çekin. Taş havanda bir yumurta akı ile dövün. Sıra ile 5 yumurtanın akını bu karışıma yedirin. Şekeri ilâve ettikten sonra tekrar dövün. Kalan bir yumurta akını da katarak hamur yoğurur gibi yoğurun. Bir saç tepsiye kalın kâğıt serin. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar alıp, yuvarlayın. Kurabiye şekli verip tepsiye dizin. Hafif ateşte rengi sararıncaya kadar bekleyin. Çıkarıp soğumaya bırakın.ACI BADEM KURABİYESİ


(237 kişi 832 oy verdi.)

Gönderen: zamane | 24.Arl.2010

200 gr. kabuğu soyulmuş ve kurutulmuş badem
10 gr. acı badem
5 adet yumurta
250 gr. pudra şekeri

Bademler makineden geçirilir. Pudra şekeri, yumurta akları ile beraber bir kâseye konur. Telle 40-45 dakika karıştırılır. Kâğıt yayılmış bir tepsiye ikişer parmak ara ile kâğıt veya torbadan sıkılır. Üzerine birer badem yapıştırılır. Hafif hararetteki fırında pişirilir.ACI BADEM KURABİYESİ


(261 kişi 926 oy verdi.)

Gönderen: çiçekçi kız | 26.Arl.2010

6 çay bardağı un
2 çay bardağı şeker
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı erimiş margarin
1 adet yumurta
1 çay kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
1 avuç çekilmiş veya dövülmüş ceviz içi

Unu hamur tahtasına eleyiniz,
Ortasını açıp içersine yoğurdu, şekeri, yağı, yumurtayı, tarçını, kabartma tozunu, ceviz içini koyup bir hamur yapınız.
Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar fazla düzeltmeden yağlanmış tepsiye hamurları koyunuz.
Isıtılmış orta hararetli fırında 15-20 dakika pişiriniz.
Fazla kızarmadan alıp soğuyunca servis yapınız.ACIBADEM KURABİYESİ


(338 kişi 1158 oy verdi.)

Gönderen: Herhangi biri | 22.Haz.2011

İkbal Gürpınar

3 yumurta akı
250 gr pudra şekeri
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 tutam tuz
100 gr çekilmiş fındık
100 gr çekilmiş badem

Yumurta aklarımızı kar haline gelinceye kadar çırpalım. Kalan malzememizi ekleyelim ve iyice karıştıralım. Fırın tepsimize yağlı kağıt yayalım ve kaşık yardımı ile aralıklı olacak şekilde malzememizi dizelim. 140 derece fırında üzerleri pembeleşinceye kadar pişirelim. Kurabiyelerimiz ılımaya başlayınca yağlı kâğıdımızdan alalım.Soğuk olarak servis edelim. Dilersek üzerlerine pudra şekeri de serpebilirsiniz.Acı Badem Kurabiyesi


(256 kişi 899 oy verdi.)

Gönderen: dosta | 02.Ekm.2011

2 su bardağı badem
1 çay bardağı yumurta akı
1 su bardağı toz şeker

Öncelikle bademleri rondoda iyice çekelim. İçerisine, yumurta akını ve toz şekeri ilave edip karıştıralım. Tavaya aldıktan sonra çok kısık ateşte şeker eriyene dek karıştıralım. Karışımız ılık olacaktır ve onu buzdolabında koyup iyiyice soğuyana kadar bekletelim. Sonrasında ise, krema torbasına doldurup önceden içerisine yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye sıkalım ve 160 derecede pişirelim. Ilık olarak hemen tüketmesini tavsiye ederiz çünkü soğuduktan sonra epey bir sertleşecektir.Acıbadem Kurabiyesi


(234 kişi 825 oy verdi.)

Gönderen: nafile | 13.Arl.2013

1 su bardağı toz fındık
1 çay bardağı çekilmiş toz badem
3 yumurtanın akı
1 su bardağı şeker
1 portakal kabuğunun rendesi
1 limon kabuğunun rendesi
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı vanilya

Öncelikle yumurta akını iyice çırpın ve içine kıyılmış fındık ve bademi ekleyin. Daha sonra üzerine şekeri ve diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Bu karışımı yağlı kâğıt üzerine kaşıkla dökün ve 10 dakika bu şekilde oda ısısında bekletin. Daha sonra 200 derecede 15 dakika kadar pişirin. Fırından alıp soğumaya bırakın.Acıbadem Kurabiyesi


(140 kişi 501 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 23.May.2014

250 gr badem içi
10 tane acı badem veya esansı
250 gr un
250 gr şeker
4 tane taze yumurta akı
1 adet ambalaj kağıdı
1 yemek kaşığı margarin

Bademi 1 gün önceden soyarak iyice kurutunuz. Sonra badem makinesinden çekerek porselen bir kaseye veya tencereye alınız. İçine şeker ve yumurta aklarını 1 yemek kaşığı sana yağı koyup ağaç bir sıpatula uzunca bir müddet (25-30 dakika) karıştırınız. (Kıvamı, yayılmayacak bir koyulukta olmalıdır. Fazla katı olursa, gevşetmek için hafif ateşte biraz ısıtınız.)
Karışımı, tepsiye yayılmış kağıt üzerine bir kaşıkla 1,5 ceviz büyüklüğünde parmak ara ile muntazam olarak koyunuz. Çok hafif sıcaklıktaki fırında ve kapağını sık sık açmadan, (kabarmasına engel olmamak için) koyu pembe renkte ve kuruyuncaya kadar pişiriniz.Acıbadem Kurabiyesi


(162 kişi 595 oy verdi.)

Gönderen: nazlıgül | 12.Ağu.2014

1 paket margarin
2 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta
2 çay bardağı pudra şekeri
1 su bardağı dövülmüş badem
1 paket kabartma tozu
Un
Birkaç damla acı badem aroması

Tüm malzemeleri hamur oluncaya kadar yoğurun. Üzerini ıslak bezle kapatın. 15-20 dakika buzdolabında bekletin. Yuvarlak hale getirip tepsiye dizin. Fırında üzeri hafif kızarıncaya kadar pişirin. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serpin. Servis yapın.Acı Badem Kurabiyesi


(167 kişi 557 oy verdi.)

Gönderen: efsun | 25.Arl.2015

2 adet yumurtanın akı
3 su bardağı ince çekilmiş badem
25 gr tereyağı
2 çorba kaşığı pirinç unu
4 çorba kaşığı tozşeker

Yumurta aklarını çukur bir kaba alıp mikserle kar halinde çırpın. Pirinç unu, tereyağı, tozşeker ve un halinde çekilmiş bademi ekleyip yoğurun.
Hamuru un serpilmiş tezgaha alıp 1 cm kalınlığında açın. Yuvarlak bisküvi kalıplarıyla kesin. Yuvarlak hamurların ortalarına birer soyulmuş badem batırın.
Fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayın. Kurabiyeleri tepsiye aralıklı olarak dizin ve fırına vermeden önce bu şekilde 10 dakika bekletin. Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında 12-15 dakika pişirin. Fırından alıp 10 dakika kadar dinlendirin. Kurabiyeler ılınınca kağıttan çıkarıp ılık ya da soğuk servis yapın.Acıbadem Kurabiyesi


(199 kişi 717 oy verdi.)

Gönderen: selimcan | 13.Mar.2017

www.miele.com.tr

100 gr acı Badem
200 gr tatlı Badem
600 gr. Şeker
3-4 Yumurta akı (Boy M)
Tuz

Soyulmuş bademleri iki aşamalı olarak 150 gr şekeri ile öğütün.
Kalan şekere bir tutam tuz ve alabildiğince yumurta akını ilave ederek katımsı bir kıvam almasını sağlayın.
Hazırlanan hamuru bir düz uçlu bir krema torbasına doldurarak cam kasenin içine minik bir top sıkınız.
Hamur toplarını bir kaşık sırtı ile iyice dağıtın ve altın kahverengi renginde fırında pişirin.
Badem ezmesi kurabiyelerini fırın kağıdı üzerinde soğutup sonrasında fırın kağıdından ayırın.

Not: Acı badem yerine tatlı badem ve ½ şişe acıbadem aroması da kullanabilirsiniz.Acıbademli Kurabiye


(406 kişi 1428 oy verdi.)

Gönderen: merve ergül | 30.Tem.2017

https://www.reisgida.com.tr

200 gram kavrulmamış badem (ya da badem unu)
140 gram yumurta akı (yaklaşık 4 adet yumurta akı)
325 gram toz şeker 1/2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Acıbadem kurabiyesi hazırlamak için; kavrulmamış bademleri bir mutfak robotunda çekerek toz haline getirin.
Yumurta akını bir tencerede çatal yardımıyla çırptıktan sonra toz badem ve toz şekeri katın.
Acıbadem kurabiyesi hamurunu oluşturacak karışımı, kısık ateşte 10-12 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin.
Şeker eriyip sıvılaşmaya başlayan kurabiye karışımı bir çırpıcı yardımıyla karıştırdığınız için yeniden koyulaştığında ocaktan alın.
Sıcak olan karışımı geniş bir cam tepsiye aktarıp, aralarda karıştırarak soğutun.
Bir mala ya da spatula yardımıyla karıştırdığınız kurabiye hamuruna limon suyunu katıp, hamurun katılaşmasını sağlayın.
Sıkma poşetine aldığınız hamuru, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak büyük ya da arzuya göre küçük yuvarlaklar halinde sıkın. Sivri kalan üzerlerini pişerken yanmaması için küçük dokunuşlarla düzeltin.
Yeterli sıcaklığa ulaşması için fırını 140 derecede ısıtın. Yaklaşık 10 cm. çapında 8 adet hazırladığınız acıbadem kurabiyelerinin orta kısımlarına kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin.
Önceden ısıtılmış fırında, düşük derecede ve orta rafta 30 dakika kadar pişirdiğiniz kurabiyeleri, çatlamaya başlayan üzerlerinin renk alması için 10 dakika kadar 150 derecede pişirmeye devam edin.
Fırından çıkan ve yağlı kağıt üzerinde bulunan kurabiyeleri, ıslak bir mutfak bezi üzerine aldıktan sonra yağlı kağıtlarından ayrılmalarını sağlayın.
Alt kısımları hafif bir şekilde nemlenen her iki kurabiyeyi, birbirine yapıştırıp toplamda 4 adet kurabiye hazırlayın.
Tamamen toz bademle hazırlanan ve mis gibi kokan kurabiyeleri, kapalı bir kapta uzun süre saklayabilir sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Acı Badem Kurabiyesi


(178 kişi 629 oy verdi.)

Gönderen: teoman gür | 29.Eyl.2018

Milli Eğitim Bakanlığı

500 g toz fındık
750 g toz şeker
100 g hindistan cevizi
600 ml yumurta beyaz
1 adet limon
30 g buğday nişastas

Fırını, 100 dereceye ayarlayınız.
Tencereye şeker, toz fındık, hindistancevizi ve yumurta beyazını ilave ediniz.
Çırpma teli ile karıştırılarak homojen hâle getiriniz.
Tencereyi ocağa alarak kısık ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırınız.
Hamuru tezgâha alarak soğutunuz.
Soğuma aşamasında 1 tatlı kaşığı limon sıkınız.
Hamura buğday nişastasını ekleyiniz ve hamuru elinizle karıştırınız.
Tepsiye yağlı kâğıt seriniz.
Düz uç takılmış krema torbasına hamuru koyunuz, yuvarlak şekil vererek tepsiye aralıklı olarak sıkınız (İstenirse acı bademlerin üzerine kabuğu soyulmuş tüm badem konulabilir.).
Tepsiyi tezgâha vurarak acı bademlerin yayılmasını sağlayınız.
Ayarlanmış fırına tepsiyi koyunuz. Pişme işlemi sırasında fırının kapağını açmayınız.
Fırındaki acı bademleri kontrol ediniz. Acı bademler çatlamaya başlayınca fırının ısısını 120-130 dereceye getiriniz.
Acı bademlerin pembeleşmesi için fırının ısısını 140 dereceye getirerek pişiriniz, kürdan ile pişmişliği kontrol ederek fırından alınız.
Yağlı kâğıttaki acı bademleri tezgâh üzerine ters çevriniz.
Yağlı kâğıda fırça ile su sürünüz. Bu işlem acı bademlerin yağlı kâğıttan çıkmasını kolaylaştırır.
İki adet acı bademi birbirine yapıştırınız.Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2020 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.