Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)


Ana Sayfa » Osmanlı Yemek Tarifleri » Acem Pilavı (Osmanlı Ramazan)
1 adet | 94,185 defa bakıldı


Acem Pilavı (Osmanlı Ramazan)


(361 kişi 1249 oy verdi.)

Gönderen: Bihter Erdemli | 27.Ağu.2008

TC Kültür Bakanlığı

Âlâ koyun etinin yağlısından yüz dirhem kadar kuşbaşı yapılıp ber – mûcip-i tabh güzelce kavruldukta, fıstığı temizlenmeli.Acemin kişmiş tabir ettiği bir nevi üzüme de ayıklamalı ve bu pilav da behemehal acem pirinciyle olmalıdır (O pirincin beheri arpa şekli ve uzunluğundadır).Şu halde tencerenin dibine yakmamak veya yapışmamak için hususi bir sıra paça kemikleri dizilmeli.Sonra kuşbaşı yağıyla bolca üzerine dökülmeli zira sonradan sade haşlanılmayacaktır.

Kuşbaşının üzerine kişmiş ve fıstığı serpilerek bunun üzerine de pirinci ayıklanıp yıkandıkta ölçü ile ve arasına bütünce karabiber serpilerek pirinci ile beraber döşenir.Ve pirincin üzerine de yavaşça ölçülmüş kaynar et suyu boşaltılır.

O halde miktar-ı kifaye tuzu da serpilerek kapağı kapatılarak kenarı da hamur ile sıvanıp köz ateşe oturtulur.Tam bir buçuk saat kadar kaldıkta tencereyi indirip ve kapağını açıp tencerenin ağzına kenarlıca bir tepsi kapatılıp bittakrib tencere baş aşağı kaldırılarak tepsinin ortasına tersi çevrilir.

Ve yavaşça tencere kaldırılarak kalıbıyla tenceredeki pilav tepsiye çıkarılır. Üzerinden parça kemiklerini alıp az da tarçın serpildikten sonra tenavül buyrula hoş olur.


ML® Acem Pilavı için tıklayın
Fotoğraf "perver" tarafından gönderildi. 19.11.2019


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< İrmik Tatlısı (Osmanlı Ramazan) - İrmik Çorbası (Osmanlı Ramazan) >>>

lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.