Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sebze Yemekleri » YUMURTALI ISPANAK
7 adet | 272,261 defa bakıldı

YUMURTALI ISPANAK


(97 kişi 325 oy verdi.)

Gönderen: Kezban | 04.May.2006

1/2 kg ıspanak
1 adet soğan
tereyağ
3 adet büyük patates
yumurta
tuz

Patatesleri haşlayıp rendeleyin, içine biraz tereyağı ve bir yumurta kırıp karıştırın. Payreks bir kabı yağlayıp bu kanşımı dibe döşeyin. Diğer yanda, yarım kilo ıspanağı ayıklayıp, yıkadıktan sonra, tuzla ovun. Bir baş soğanı yağda pembeleştirin, ıspanağı katıp hafifçe kavurun. Bu karışımı patatesin üzerine yayıp, 15 dakika fırında pişirin.
Fırından çıkardıktan sonra , kırmak istediğiniz yumurta adedi kadar yuva açıp, kırdığınız yumurtaları bu yuvalara yerleştirin. 3-4 t dakika daha fırınlayıp, sıcak olarak servis yapın.

Yumurtalı Ispanak


(84 kişi 292 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 19.May.2009

Malzemeler
1 kg. ıspanak
1 baş kuru soğan
Tuz, karabiber
4-5 adet yumurta
3-4 kaşık sıvı yağ

Ispanaklar güzelce yıkanıp, sirkeli suda biraz bekletildikten sonra doğranır. Küçük doğranan soğanlar yağda kavrulur. Ispanaklar tencerenin ağzı kapatılmadan ve çok da eritilmeden kavrulur. Pişen ıspanağın üzerine Yumurtalar birer birer kırılır, karıştırılmaz. Yumurtalar pişince sıcak servis yapılır.

Yumurtalı Ispanak


(103 kişi 354 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 06.Mar.2011

1 kg ıspanak (kökleri kesilip temizlenmiş, en az 5 kez yıkanmış)
4 yumurta
kahve kaşığının ucuyla karbonat
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
5 su bardağı su
1/4 su bardağı sirke
1 kahve kaşığı kırmızı biber

Ispanakları alacak büyüklükte bir tencereye su doldurunuz. İçine karbonatı atıp iyice kaynatınız
Ispanakları tencereye koyup üstünü delikli kaşıkla bastırınız. Sık sık karıştırarak 5 dakika haşlayınız.
Ispanakları tencereden alıp süzdükten sonra, soğuk suyla yıkayınız. Elinizle alıp sıktıktan sonra, mutfak tahtasının üstünde kalınca kıyıp bir kenara bırakınız.
Genişçe bir tavada yağı eritiniz. Ispanakları ve tuzu ekleyip orta ateşte karıştırarak kavurunuz.
Sonra kısa kenarlı ve geniş, ateşe dayanıklı bir cam kase yada güvece boşaltıp, delikli kepçeyle yayınız.
Küçük bir tencereye suyu ve sirkeyi koyup harlı ateşte kaynatınız.
Kaynayan suya, yumurtaları dağılmamalarına dikkat ederek kırınız. 3 dakika hafif hafif kaynatarak, haşlandıktan sonra delikli kepçeyle alıp, ıspanakların üstüne yerleştiriniz.
Fırınınızın ızgarasını yakınız. Yumurtaların üstüne kırmızı biberi serpip, ıspanaklı yumurtayı fırında 5 dakika kızartarak servis ediniz.

Yumurtalı Ispanak


(97 kişi 363 oy verdi.)

Gönderen: mihmandar | 03.Arl.2011

½ kilo ıspanak
1 kuru soğan
3 yumurta
Zeytinyağı
Tuz
Pulbiber

Ispanakları bol suda yıkadıktan sonra çok iri olmayacak şekilde doğrayın. Kuru soğanı yemeklik doğrayın. Yayvan bir tencerede soğanları sıvıyağ ile kavurun. Soğanlar hafif pembeleşince üzerine ıspanakları ilave edin. Ispanaklar sönüp azalınca, tuzunu ekleyin. Ispanakları suyunu çekinceye kadar karıştırarak kavurun. Ispanakların üzerine kaşıkla boşluklar açın, açılan boşluklara yumurtaları kırın. Yumurtaların üzerine bir fiske tuz serpin. Tencerenin kapağını kapatın ve yumurtaları istediğiniz kıvamda pişirin. Servis yaparken üzerine pul biber serpin.

Yumurtalı Ispanak


(103 kişi 381 oy verdi.)

Gönderen: kutluk | 19.Oca.2012

Doğranmış soğan
1kg kıyma
1kg ıspanak

Soğanla kıymayı kavur, pulbiber ekle. Kıyma pişince doğradığın ıspanakları ilave et. Ispanaklar sönünce tuzunu ilave et. Çukur açıp yumurtaları kır, altını kısıp kapağını kapat ve sarılarının tamamen pişmesini sağla. Bir de ekliyor, kendin yiyeceksen yumurtaları şimdiden kırma, sade ye. Akşam beraber yiyeceğiniz zaman kır, yumurtaları yemeden hemen önce pişirirsen daha lezzetli olur.

Yumurtalı Ispanak


(100 kişi 358 oy verdi.)

Gönderen: bonbon prenses | 24.Kas.2013

1 demet ıspanak
4 adet yumurta
1 çorba kaşığı labne peyniri
1 çorba kaşığı rendelenmiş eski kaşar peyniri
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı

Ispanakları temizleyip çok ince kıyın. Sonra yumuşayıncaya kadar zeytinyağında kavurun. Ispanakları ocaktan alıp peynirleri ekleyin. Yumurtaları üzerlerine kırın. Kapağını kapatıp yumurtaların pişmesini sağlayın. Yumurtalar pişince rendelenmiş peynir serpip ocaktan alın.

Yumurtalı Ispanak


(80 kişi 280 oy verdi.)

Gönderen: şen şef | 13.Haz.2018

1 kg ıspanak
250 gr kıyma
1 kuru soğan
4 yumurta
Tuz
Pulbiber

Soğanı yemeklik doğradıktan sonra derin bir tavada hafif kavur ve kıymayı ilave et. Kıyma kavrulunca pul biber ve doğranmış ıspanakları ilave edip kavurmaya devam edin. Ispanakların kabarıklığı sönünce tuzunu ilave et ve karıştırarak tavaya yay ardından dört ayrı yerine dört yumurtayı kır, hiç karıştırmadan kapağını kapat yumurtaların sarısı yarım pişince ocağın altını kapat. Kapak kapalı kalsın kendi ısısı ile yumurtalar pişmeye devam edecektir. Servis ederken mala veya büyük kaşık ile yumurtaları dağıtmadan ve ters çevirmeden tabağa koyun.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.