Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sebze Yemekleri » Türlü
11 adet | 227,729 defa bakıldı

Türlü


(120 kişi 408 oy verdi.)

Gönderen: Zehra | 07.Sep.2005

250 gr. kuşbaşı koyun eti
2 orta boy soğan
1 yemek keşığı domates salça
2 adet pırasa
2 orta boy kereviz
2 orta boy havuç
2 orta boy patates
2 yemek kaşığı margarin ya da tereyağı
tuz

Bir çelik tencereye yıkanmış et, 1 adet kıyılmış soğan ve 1 kaşık yağ koyup ateşe oturtun. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Sebzelerin kabuklarını ayıklayı. Yıkadıktan sonra havuçları, pırasaları, patatesi ve kerevizi yarım parmak uzunluğunda doğrayın. Etlere önce 1 kaşık salça katıp karıştırın. Üzerine sırayla havuç, pırasa, kereviz ve patatesleri yerleştirin. İnce yarım halkalar halinde doğranmış soğanı serpişitirin. 1 kaşık yağ, 1 bardak sıcak su ve yeterince tuz koyup kapağını örtün ve kısık ateşte 30-40 dakika pişirin. Türlüyü uygun bir tabağa ters çevirerek
boşaltın. Ortasında etler, cevresinde sebzeler olduğu servis yapın.

Türlü


(103 kişi 377 oy verdi.)

Gönderen: Kabul | 10.Jul.2006

300 gr. kadar kuşbaşı etle doğranmış 3 soğanı bir tencerede 3 kaşık yağda pişirin, tuzunu koyun. Buna alaca soyulup doğranmış 2 patlıcan, 300 gr. kadar fasulye, 150 gr. bamya, doğranmış 4 kabak, 4 domates, 5 yeşil biber ve 4 bardak su katın. Orta halli ateşte, etler yumuşayıncaya kadar pişirin.

TÜRLÜ


(105 kişi 351 oy verdi.)

Gönderen: paspartu | 19.Dec.2006

Malzeme :
300 gr. kuzu eti
150 gr. tereyağı (7 çorba kaşığı)
2 orta büyüklükte soğan
300 gr. ayşekadın fasulyesi
400 gr. kabak
400 gr. patlıcan
150 gr. bamya
400 gr. (3 büyük) domates
6 yeşil biber
4 bardak su
yarım fincan sirke
tuz

Yapılışı:
Bir sahana iki buçuk çorba kaşığı tereyağı, küçük kesilmiş iki soğan, kemikli olarak kuşbaşı doğranmış 300 gram kuzu eti ile bir tatlı kaşığı tuz koyarak, etler suyunu salıp sonra tekrar çekene kadar, arada bir karıştırmak suretiyle orta hararetteki ateşte 20 - 25 dakika pişirilir, ateşten alınarak bir kenara bırakılır. Etler pişmekte iken, 300 gram ayşekadın fasulyesinin kenarları, kılçıkları çıkarılır gibi incecik kesilip atıldıktan sonra, ortalarından ikiye kesilmiş olarak, içinde su bulunan bir tencereye atılır. 400 gram kabağın üstleri kazındıktan sonra uzunluklarına dörde bölünür, çekirdek kısımları kesilip atılır, ikişer parmak eninde küçük parçalar halinde kesilmiş olarak bunlar da fasulyelerin üstüne atılır. Sonra 300 gram patlıcanın kabukları, alaca denilen biçimde soyulur, uzunluğuna ortadan ikiye kesilir, bunlar da ikişer parmak eninde küçük parçalara doğranıp, içinde bol tuzlu su bulunan ayrı bir tencereye konur. 150 gram bamyanın tepeleri külah biçicinde kesilerek ayıklandıktan sonra sirkeli, tuzlu suya yatırılıp bırakılır.'Önce kabak ve fasulyelerin suları dökülerek tencereye konur, bir bardak su ve 2 çorba kaşığı tereyağı katılarak ateşe konur. Tencerenin ağzı kapatılır. Tenceredeki su kendini çekinceye kadar önce kuvvetli, sonra orta ateşte 15 - 20 dakika pişirilir. Tencere ateşten alınarak bir kenara bırakılır. Bundan sonra bir tava veya sahana 3 çorba kaşığı tereyağı konarak kızdırılır, tuzlu suda bırakılmış, sonra da hafifçe sıkılarak suyu çıkarılmış patlıcanlar bu yağa atılır, hafif bir renk alıncaya kadar arada bir karıştırılarak kızartılır. Tava ateşten alınır ve patlıcanlar da bir kenara bırakılır. Kabak ve fasulyelerin bulunduğu tencere tekrar alınır, buna önce bamyalar ilâve edilir. (Tuzlu ve sirkeli suya yatırılan bamyaları iyice yıkandıktan sonra tencereye koyunuz.) Bunların üstlerine de kabukları soyulmuş domateslerin yarısı, onların üzerine de patlıcanları yerleştirdikten sonra, hepsinin üzerine halkalara doğranmış domateslerle 6 tane yeşil biber oturtulur. Türlünün tencereye döşenmesi sona erince, bunlara 2 tatlı kaşığı tuz ile 3 bardak su katılarak tencerenin kapağı kapatılır. Özellikle fasulyeler iyice yumuşak bir hal alana kadar orta hararetteki ateşte bir saat kadar pişirilir.

TÜRLÜ


(88 kişi 314 oy verdi.)

Gönderen: orhanöz | 18.Jul.2007

3 Soğan
4 Kabak
100 gr kuşbaşı et
4 Domates
1 Çorba kaşığı sade yağ
5 Yeşil biber
3 Patlıcan
4 Su bardağı su
15 Ayşekadın fasulye
Yeteri kadar tuz,
10 Bamba

Doğranmış soğanı, kuşbaşı etle, sadeyağda biraz pişirin. Alaca soyulup doğranmış patlıcan, fasulye, bamya, doğranmış kabak, domates, yoşll biber, biraz tuz katın. Suyunu katıp, orta ısılı ateşte, etler yumuşayıncaya kadar pişirin.

TÜRLÜ


(91 kişi 340 oy verdi.)

Gönderen: Merve Ganioğlu | 16.Jul.2008

Malzemeler
Yarım kg. dana eti
2 adet patates
2 adet havuç
1 adet soğan
1 çay bardağı bezelye
3 adet sivribiber
Yarım çay bardağı sıvıyağ
1,5 su bardağı su
Karabiber
Tuz

Hazırlanışı
Önce etleri iri kuşbaşı doğrayın. Bir tencerenin içerisinde yağı kızdırıp ince kıyılmış soğanları tencereye koyup bir iki kere çevirin. Sonra eti ve küçük doğranmış havuçları atın. 1-2 dakika kavurun. Üzerine 1,5 bardak suyu ekleyip orta harlı ateşte etler ve havuçlar yumuşayana kadar pişirin (gerekirse su ilave edebilirsiniz). Daha sonra patatesleri kare şeklinde doğrayıp, et pişince doğranmış sivribiberi ve bezelyeyi patateslerle birlikte tencereye atm. Patatesler yumuşayıncaya kadar hafif ateşte pişirip ateşten aldıktan sonra servis yapabilirsiniz.

TÜRLÜ


(89 kişi 320 oy verdi.)

Gönderen: Şıpsevdi | 27.Jun.2010

Malzeme:
1/2 kg taze fasulye
1 adet patlıcan
1 adet kabak
1 adet patates
2 adet sivri biber
1/2 kg bezelye
1 adet büyük soğan
1/2 kg kuzu eti
1 çorba kaşığı margarin
3 adet domates

Hazırlanışı:
Sebzeler ayıklanır, taze fasulye ve bezelye bir arada suya konur, diğer sebzelerde başka kapta su içine konur. Diğer taraftan ince kıyılmış soğan 1w çorba kaşığı margarinde pembeleşene kadar kavrulur buna kuzu eti ilâve edilerek 5 dakika daha karıştırılır, kabukları soyulup doğranmış domates ve süzülmüş fasulye ve bezelyeler de ilâve edilerek buharı çıktıktan sonra kısık ateşte 15 dakika pişirilir, daha sonra diğer sebzelerde süzülerek tencereye konur tuz ilâve edildikten sonra kısık ateşte 10 dakika daha pişirilir ve ateş söndürüldükten sonra 15 dakika daha kapağı kapalı olarak demlenmeye bırakılır.

TÜRLÜ


(96 kişi 348 oy verdi.)

Gönderen: mırmır | 16.Mar.2011

300 gr. kemikli parça et
400 gram patlıcan
400 gram kabak
300 gram fasülye
150 gram bamya
3 adet domates (büyük)
2 adet soğan (orta boy)
6 adet yeşil biber
2,5 çorba kaşığı tereyağı
4 bardak su
tuz
yarım kahve fincanı sirke

Küçük bir tencere içerisine, birbuçuk çorba kaşığı tereyağı, çentilmiş soğan, kemikli parça et, bir tatlı kaşığı tuz da koyarak, karıştırmak suretiyle, etler suyunu salıp da çekinceye kadar, orta ısıdaki ateş üzerinde yirmibeş dakika pişiriniz. Piştikten sonra ateşten indiriniz. Diğer tarafta fasülyelerin kılçıklarını ve uçlarını kesip attıktan sonra, ortalarından ikiye bölerek, içinde su bulunan bir tencereye atınız, Fasülyelerin taze olmalarına bilhassa dikkat ediniz. Kabakların üstlerini kazıyıp, dörde bölünüz. Bunları da uzunlamasına böldüğünüz kabakları ikişer parmak eninde kesip fasülyelerin olduğu tencereye atınız. Patlıcanları bir parmak soyup, bir parmak kabuk bırakmak suretiyle kesip, uzunluğuna doğru ikiye kesiniz. Bunları da ikişer parmak eninde küçük parçalara kesip, içerisinde bol tuzlu su olan, başka bir tencereye atınız. Bamyaların da üstlerini sivri olarak kesip attıktan sonra, bir kap içerisine yarım kahve fincanı sirke ve bir çorba kaşığı tuz koyarak, bamyaları atıp, karıştırınız.
Ayıklanan sebzelerden, fasülye ve kabağın suyunu döküp, ayrıca yıkadıktan sonra, iki kaşık tereyağı ve bir bardak su katarak, tencerenin kapağını kapatıp, sebzeler suyunu çekene kadar onbeş dakika pişiriniz. Ve ateşten indiriniz.
Başka bir tavaya, üç kaşık tereyağı koyup, yıkayıp, tuzlu suda bırakılmış patlıcanların suyunu iyice sıkıp, hafif pembe bir renk alıncaya kadar, karıştırarak kızartınız ve ateşten indiriniz. Az bir şekilde sebzeler pişince, fasülye ve kabak bulunan tencereye, yarım saat sirkeli tuzlu suda yatırılmış bamyaları iki kat iyice yıkayarak yerleştiriniz. Kabuklarını çıkardığınız domateslerin yarısını rendeleyin, üzerine patlıcanları döşedikten sonra, kalan domatesleri halka halka doğrayıp biberleri de dizmelidir. Tencereye dizilen türlüye iki tatlı kaşığı tuz ile üç bardak su ilâve edip, tencerenin kapağını kapayınız. Orta ısıdaki bir ateş üzerin de bir saat kadar pişirip, servis yapınız.

Türlü


(97 kişi 318 oy verdi.)

Gönderen: siyami | 11.May.2015

300 gr dana veya kuşbaşı et
2 adet orta boy havuç
200 gr taze fasulye
2 adet orta boy patlıcan
2 adet orta boy kabak
3 adet dolmalık yeşilbiber
2 adet orta boy soğan
7 diş sarımsak
3 adet orta boy domates
2 su bardağı su veya et suyu
Tuz, karabiber, pul biber

Önce sebzeleri ayıklayıp temizledikten sonra istediğiniz şekilde ayrı ayrı kaselerde doğrayın. Tereyağını tencerede kızdırıp eti ilave edin. Suyunu salıp çekene dek kavurun. Doğranmış soğanları ekleyin. Soğanlar yumuşayınca sırasıyla havucu, taze fasulyeyi, patlıcanı, biberi, kabağı, kerevizi, domatesi ve bamyayı kavurun. Tuzunu ve baharatını ekleyip tatlandırdıktan sonra çok kısık ateşte, sebzeler yumuşayıncaya kadar kendi suyuyla pişirin.Türlü


(108 kişi 380 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 31.Aug.2015

Almanya Türk Toplumu

Yarım kilo fasulye
4 tane patates
Havuç
Kabak
Tuz
Yeşil biber
1 tane kuru soğan

Bir tencereye iki yemek kasıgı sıvı yag koyuyoruz. Kıyılmıs soğanı pembelesinceye kadar kavuruyoruz. Kırılmıs fasulyeleri 1 kasık salça ve 1 çay kasıgı pulbiber ekleyerek yagda kavuruyoruz. Kavurduktan sonra bir çay bardagı sıcak su koyup biraz pisiriyoruz. Küp seklinde dogranmıs patatesleri, dogranmıs havuçları ve kabakları yesil biberi ve soyulmus patatesleri ekliyoruz. Biraz da tuz ekliyoruz. 3 bardak su ekleyip, tencereyi kapatıp pişmeye bırakıyoruz.

Türlü


(120 kişi 413 oy verdi.)

Gönderen: anket | 14.Jun.2016

Songül Kaya

2 adet patlıcan
2 adet patates
1 adet kabak
1 adet orta boy soğan
1 su bardağı haşlanmış bezelye
200 gr dana kıyma
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı sıcak su (gerekirse yarım bardak daha)
1,5 yemek kaşığı domates salçası
2 çay kaşığı tuz

Patates, kabak patlıcan küp küp doğranır. 1 su bardağı yağda kızartılır. Soğanlar ince ince doğranır. Kıyma ile birlikte kavrulur. Büyük bir kap içerisinde patates, patlıcan, kabak, bezelye, kıyma ve tuz karıştırılır. 1 bardak su ilave edilip ocakta pişirilir.Türlü


(83 kişi 282 oy verdi.)

Gönderen: rehavet | 07.Mar.2017

https://multicooker.com

Kuzu (fileto) – 500 gr
Patlıcan – 150 gr
Kabak – 150 gr
Domates – 150 gr
Soğan – 150 gr
Havuç – 150 gr
Sarımsak – 10 gr
Bitkisel Yağ – 50 ml
Tuz
Baharatlar

Kuzu filetosunu yıkayın. Eti ve sebzeleri 2 cm’lik küpler şeklinde kesin. Sarımsağı bıçakla doğrayın. Çok fonksiyonlu pişiricinin içine bitkisel yağ dökün, bütün malzemeleri koyun, tuz ile baharatları ekleyin ve karıştırın. Kapağı kapatın. Çok fonksiyonlu pişiricinin çalışma modunu GÜVEÇ pişirme süresini 2 saat olarak ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Çalışma modu bitene kadar pişirin.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.