Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Şerbetli Tatlı Tarifleri » TEL KADAYIF
Alfabetik Dizilim   En Çok Bakılanlar   En Yeniler

Gönderen: DeliKız | 20.Mar.2006
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIF750 gr. tel kadayıf
4 - 5 su bardağı şeker
2 su bardağı süt
1,5 - 2 su bardağı ceviz veya fındık içi
1 büyük paket margarin (250 gr.)

1- Şeker iki bardak su ile kaynatılır. Köpükleri alınır. Koyulaşınca süt konur. Çok sulu olmamak üzere ateşten alınır. (Limon sıkılmaz.)
2- 35- 40 cm. çapında tepsi yağlanır. Biraz erimiş yağ ile ovulmuş kadayıfın yarısı tepsiye yerleştirilir. Dövülmüş fındık veya ceviz içi serpilir.
3- Geri kalan kadayıf cevizin üzerine yayılır. Biraz bastırarak sıkıştırılır.
4- Kalan yağ gezdirilir. Fırında pembe olarak kızartılır.
5- Fırından çıkar çıkmaz, üzerine daha önce hazırlanan soğuk sütlü şurubu dökülür. Kapak kapatılır. Ilınınca dilimlenir.

Not: İstenirse, kadayıf çay fincanına, arası cevizli olarak doldurulur. Sıkıştırılarak tepsiye ters çevrilir ve öyle pişirilir.
Gönderen: SosiScan | 02.May.2006
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIFMALZEMELER
Yarım paket margarin
1/2 kilo tel kadayıf
3 su bardağı süt
150 gr ceviz
Şurup için:
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker
1/2 limon suyu

HAZIRLANIŞI
Şurup hazırlanır ve soğumaya bırakılır. Tepsi yağlanır. Tel kadayıfın yarısı tepsiye yayılır orta kalınlıkta dövülmüş ceviz kadayıfın her tarafına gelecek şekilde serpiştirilir, tekrar bir kat kadayıf konulur. Üzerine hafifçe erittiğimiz yağ gezdirilir ve 180 derece fırında pembeleşene kadar pişirilir. Fırından çıkan sıcak kadayıfın üzerine hafifçe ılıtılan süt gezdirilir. Daha sonra soğutulmuş olan şurup tatlının üzerine dökülür.

Not: Tatlı sıcak şurup soğuk olmalıdır.


ML® Çikolatalı Tel Kadayıf için tıklayın

Gönderen: neyzen | 29.Ekm.2006
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIF1 kilo kadayıf
10 kaşık yağ
1,5 kilo şeker
6 su bardağı su

Kadayıf aralarındaki kalın, yapışmış telleri ayırdıktan, araları açıldıktan sonra pişirilecek tepsiye bastıra bastıra döşenir. On kaşık yağ, üzerine gezdirilerek fırına verilir. Alt üst edilir. Elli dakika sonra hazır pişmiş olur. Fırından gelince soğuk ise ılık şeker verilir. Arzu edilirse döşe-aıirken arasına çekilmiş ceviz konur.


ML® Kadayıf Yuvası için tıklayın

ML® Kadayıf Yuvası (görsel)

Gönderen: ŞerifTarganArmaç | 27.Tem.2007
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIFI500 Gr. tel kadayıfı
4 Su bardağı şeker
6 Çorba kaşığı tereyağ
3 Bardak su
Yarım su bardağı şeker
1 Çorba kaşığı limon suyu
1 Su bardağı çekilmiş ceviz içi

Şekeri ve çekilmiş ceviz içini birbiriyle iyice karıştırın. Öte yanda tel kadayıflarının yarısını düzgün bir şekilde döşeyin ve bunun üzerine önceden hazırladığınız şekerli cevizleri her tarafına eşit olarak yayın. En üstüne de kadayıfın geri kalan yarısını döşeyip, üzerine erittiğiniz tereyağını dökün ve orta ısıdaki fırında yarım saat kadar pişirin. Tepsiyi fırından almanıza on dakika kala içinde şeker, su ve limon suyu bulunan bir tencereyi orta ısıdaki ateşte karıştırarak kaynatıp, bir şurup yapın. Kadayıfı fırından çıkarınca yağını süzün ve yapmış olduğunuz sıcak şurubu üzerine dökerek soğumaya bırakın.
Gönderen: FüsunAğaoğlu | 30.Ağu.2007
14 adet | 864718 defa bakıldı

Tel Kadayıf500 gram kadayıf,
150 gram ceviz içi,
250 gram margarin veya sıvı yağ,
1.5 su bardağı süt veya su.
Şurubu için:
3 su bardağı şeker,
3 su bardağı su,
yarım limon

Kadayıfları küçük bir tepsiye koyun. Yağı eritin. Elinizle kadayıfları alt üst ederek yağı yedirin. Kadayıfların yarısını ayırın. Yarısını tepsiye döşeyin.Elinizle bastırın. İri dövülmüş cevizleri serpin. Kadayıfın kalan yarısını cevizlerin üzerine döşeyin. Altı üstü pembeleşene dek 180 dereceye ayarlı fırında pişirin. Üzerine sıcak süt veya su gezdirin. Şurubu için 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şekeri kaynatın. İnmesine yakın yarım limonu ilave edin. Şerbeti soğutun. Sıcak kadayıfın üzerine dökün. Üzerine dövülmüş ceviz ve fıstıkla süsleyip, servis yapın.
Gönderen: çaça | 09.Şub.2008
14 adet | 864718 defa bakıldı

TELKADAYIFI1/2 kg. telkadayıfı
2 avuç ceviziçi
2,5 su bardağı şeker
3-4 çorba kaşığı tereyağ

Yağı genişçe bir tepsiye koyunuz. Üzerine kadayıfı döküp, hafif hararetli ısıda alt-üst ederek yağı kadayıfa yediliniz.
Kepçe veya çay fincanının içine yarısını geçecek kadar kadayıf koyup ortasını çukurlaştınnız. İki kaşık kıyılmış ceviziçi serpip üzerini kadayıfla kapatınız. Üzerine bastırıp fincanı ters çeviriniz. Yağlanmış fırın tepsisine yan yana dizip, orta hararetli fırında pembe renkte pişiriniz.
Şekerin üzerine 2,5 su bardağı su koyup eritiniz. 10-15 dakika kaynatıp, kaynar olarak soğutulmuş kadayıfların üzerine dökünüz. Ağzına kapak örterek demlendiriniz.
Gönderen: merhamet | 10.Nis.2008
14 adet | 864718 defa bakıldı

KADAYIFMalzeme:
1/2 kg. tel kadayıf
5 kaşık tereyağı
250 gr. ceviz
2 su bardağı süt
Tarçın
Şurubu için:
3 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Birkaç damla limon

Yapılışı:
Kadayıfın yarısını bir tepsiye yayın. Arasına havanda dövülmüş ceviz ve tarçını karıştınp serpin. Kalan kadayıfı üzerine yerleştirin. Tereyağını küp şeklinde kadayıfın üzerine aralıklı aralıklı koyup, fırına verin. Üzeri kızarınca çıkartın. 2 bardak sütü kaşıkla yedirip, kaynamış soğumuş şerbeti dökün.
Gönderen: nabzet | 09.Haz.2008
14 adet | 864718 defa bakıldı

Tel KadayıfMalzemesi
1 kg. telkadayıf
1 büyük paket (250 gr.) kahvaltılık tereyağı
2 çorba kaşığı margarin
İÇ İÇİN:
1 çorba kaşığı pudra şekeri
2 su bardağı ince kıyılmış ceviz, fıstık ya da fındık
ŞURUP İÇİN:
5 bardak toz şeker
3,5 bardak su
2 kahve kaşığı limon suyu

Margarinle fırın tepsisini yağlayın. Bütün yüzeyin yağlanması için bir fırça kullanın. Tepsiyi buzdolabında dondurduktan sonra, ince bir yüzey süzme bal, ya da kıvamlı şurup sürün.
Kadayıfları geniş bir tepsi içinde tellendirip eritilmiş tereyağı gezdirerek her tarafını yağlayın ve iki eşit küme yapın.
Birinci kümeyi alarak hazırladığınız tepsiye döşeyin. Üzerine pudra şekeriyle ince kıyılmış iç ceviz, fındık, ya da fıstığı karıştırarak yerleştirin. İkinci küme kadayıfı hazırladığınız ilk katın içine ve üzerini kapatacak biçimde yayarak döşeyin. Orta ısılı fırında 25 dakika kadar pişirin.
Pişen kadayıfı eşit boydaki bir başka tepsiye ters çevirin, ya da herhangi bir düz yüzeye çıkararak, tekrar aynı tepsiye özenle yerleştirin ve fırında 5-10 dakika daha kızartın.
Hazırlayacağınız şurubu soğutarak sıcak kadayıfın üzerine dökün, soğuduktan sonra dilimleyip servis yapın.

Şurup hazırlama: Suyla şekeri bir tencerede kaynatın, kaşıkla bir kaç kez karıştırdıktan sonra şurup kıvama gelmek üzereyken limon suyu ekleyin. Şurubun kıvama gelip gelmediğini anlamak için bir kaşık hatırın. Damlalar uzayarak akıyorsa kıvamlandığını anlayabilirsiniz.
Gönderen: Saadet | 23.May.2009
14 adet | 864718 defa bakıldı

Tel KadayıfıMalzemeler
750 gram tel kadayıfı
350 gram sadeyağ (1.1/2 bardak)
200 gram ceviz veya fıstık (2 bardak)
Şurubu:
1150 gram toz şekeri (4.3/4 bardak)
925 gram su (3.3/4 bardak)
1 çorba kaşığı limon suyu

İyice didiklenmiş 750 gram tel kadayıfının yarısını yuvarlak ve kenarlı bir tepsiye döşedikten sonra 2 bardak çekilmiş ceviz üzerine serpilir, cevizin üstüne de kadayıfın diğer yarısını yaydıktan sonra kadayıfın üstüne eritilmiş tereyağını dökülür. sonra da tepsiyi orta hararetteki fırına sürerek kadayıfın üstü kızarıncaya kadar aşağı yukarı 40 dakika pişirilir.
Kadayıf kızarınca daha önce hazırlanan şurup üzerine dökülür..
Soğuduktan sonra servis yapılır.
Gönderen: tosunum | 02.Şub.2010
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIFIMALZEMESİ
500 gr. tel kadayıfı
125 gr. ceviz içi
500 gr. şeker
1,5 su bardağı su süt karışımı
3 bardak su
125 gr. margarin

YAPILIŞI
Yağlanmış tepsiye kadayıfımızın yarısını elle didikleyerek yerleştiriniz ve erimiş margarinin yarısını üstüne gezdiriniz. Üstüne dövülmüş ceviz içi serpiniz, tekrar kadayıfımızın diğer yarısını tepsinizin üstüne yayınız ve bir kaşık vasıtasıyla her tarafı iyice bastırınız. Erimiş margarinin kalan kısmı tepsinin üstüne iyice yediriniz. Orta hararetli fırında kadayıfımızı 30-45 dakika arasına pişiriniz sıcakken 1,5 bardak süt serpiniz, tekrar fırına koyup 15 dakika ılık fırında bekletiniz. 500 gr. şeker ve üç bardak su ile hazırlamış olduğunuz şerbeti soğuk olarak sıcak kadayıfın üstüne yedirilerek dökülür. Tatlınız soğuyunca tabaklara bölünüp üstüne arzuya göre ya ceviz içi ya da kaymakla birlikte servis yapınız.
Gönderen: Sevgi Ovalı | 31.Ekm.2010
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIF1 kilo kadayıf
1 kilo şeker
300 gram erimiş tereyağı
1/2 kilo su

Çarşıdan tedarik edilen tel kadayıf, eve getirilince tel tel havaya kaldırılarak ayrılmalı ve içinde hamur tomurcukları kalmışsa onları çıkarmalıdır. Tepsiyi yağlıyarak tel kadayıfları serbestçe döşemeli ve üzerine erimiş tereyağını gezdirmelidir.
Kadayıf kazartmada ateşin rolü vardır. Mangaldaki ateşi güzelce yaymalıdır. Orta kısmını biraz küllü bırakmalıdır. Tepsiyi saçayağı üzerine oturtmalıdır.
Her tarafının eşit ve muntazam kızartılması için zaman zaman bıçak uciyle kadayıf kenarı kaldırılarak dikkat edilmelidir. Öbür tarafını da çevirip aynı surette kızartmalıdır. Kızarmış tarafın yağını kadayıfa basarak, tepsiye akıtmalıdır.
Huy ve arzuya göre, koyu veya sulu soğuk şerbeti sıcak kadayıf üzerine dökmelidir.
Sonra, tepsinin üzerini kaparsanız kadayıf, ihtiyar işi yumuşak olur.
Tel kadayıfa da, dövülmüş ceviz, fındık,, badem, baharat, tarçın, rendelenmiş hindistancevizi ve kaymak konur.
Hele, katmerli denilen iki tepside kızartılıp sonra birbiri üzerine kapatmak suretiyle birleştirilen katmerli tel kadayıfın arasına bolca kaymak sıvamak pek güzel olur.
Gönderen: kır çiçeği | 23.Arl.2010
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIF500 gr. kadayıf
500 gr. şeker
250 gr. sâde yağ
250 gr. ceviz içi
250 gr. süt
1/4 limon

500 gr. şeker, 750 gr. su ile ateşe konur. Kaynayınca 1/4 limon sıkılır. Koyuca bir şerbet yapılır. Kadayıf tel tel ayrılır. Aralarındaki hamurlaşmış düğümler çıkarılır. 250 gr. erimiş yağ, üzerine gezdirilerek tellendirilir. Yarısı, 30 cm. çapında bir tepsiye döşenir ve üzerine döğülmüş ceviz içi ekilir. Kalan kadayıf da üzerine konulur. Orta hararetli fırında veya hafif kömür ateşinde alt - üst olmak üzere pişirilir. Fırından çıkınca 250 gr. süt, kevgirin deliklerinden üzerine dökülür. Çabucak bir kapak örtülür. Buhu ile 15 dakika yumuşatıldıktan sonra önceden hazırlanan şerbeti de dökülür. Kapağı kapatılır. Böylece soğutulur. Karelere kesilir. Servis tabağına alınır.
Gönderen: reyon | 03.Oca.2011
14 adet | 864718 defa bakıldı

Tel KadayıfıTürk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


600 g Tel kadayıfı
250 g Vita (12 çorba kaşığı)
120 g Şeker (1/2 bardak)
200 g çekilmiş Ceviz içi
900 g Şeker (3.1/2 bardak)
900 g Su (3.1/2 bardak)
1 çorba kaşığı Limon suyu

Bir kaba 120 g şeker (1/2 bardak) ve 200 g çekilmiş ceviz içi koyarak birbirleriyle iyice karıştırınız ve ileride kullanmak üzere bir tarafa bırakınız.
Diğer taraftan yuvarlak veya dörtköşe bir tepsiye tel kadayıfının yarısını muntazam döşeyiniz. Bunun üzerine evvelce hazırlayıp bir tarafa koymuş olduğunuz şekerli cevizleri gene muntazam yayınız. En üstüne kadayıfın geri kalan yarısmı döşedikten sonra da üzerlerine 250 g erimiş Vitayı (12 çorba kaşığı )dökünüz ve orta ısıdaki fırına sürerek 35 — 40 dakika kadar pişmeye bırakınız.
Kadayıf tepsisisinin inmesine 10 dakika kala içinde 900 g şeker (3.1/2 bardak), 900 g su (3.1/2 bardak) ve 1 çorba kaşığı limon suyu bulunan bir tencereyi orta ısıdaki ateşe oturtarak karıştırmak suretiyle kaynatınız ve bir şurup yapınız.
Fırındaki kadayıf tepsisi inince, yağını süzünüz ve yapmış olduğunuz sıcak şurubu üzerine dökünüz. Soğumaya bırakınız. Soğumasını müteakip keserek servis yapınız.
Gönderen: bal köpüğü | 13.Nis.2011
14 adet | 864718 defa bakıldı

TEL KADAYIF500 gram tel kadayıfı
250 gram tereyağı (12 çorba kaşığı)
120 gram şeker (yarım su bardağı)
200 gram çekilmiş ceviz içi
900 gram şeker (3,5 su bardağı) (şurup için)
1 çorba kaşığı limon suyu

Bir kap içerisine, şeker ve çekilmiş ceviz içini koyarak, birbirleriyle iyice karıştırıp ileride kullanmak üzere bir tarafa bırakınız.
Diğer taraftan yuvarlak tepsiye tel kadayıflarının yarısını muntazam döşeyiniz. Bunun üzerine evvelce hazırladığınız, şekerli cevizleri her tarafına yayınız. En üstüne kadayıfın geri kalan yansını döşedikten sonra, üzerlerine erimiş tereyağını (12 çorba kaşığı) dökünüz ve orta ısıdaki fırına sürerek yarım saat kadar pişmeye bırakınız.
Kadayıf tepsisinin inmesine 10 dakika kala içinde şeker, su ve limon suyu bulunan bir tencereyi orta ısıdaki ateşe oturtarak karıştırmak suretiyle kaynatarak bir şurup yapınız.
Kadayıf fırından çıkınca, yağını süzünüz ve yapmış olduğunuz soğuk şurubu üzerine dökünüz. Soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Not: Daima şurup veya kadayıf, ikisinden biri sıcak, biri soğuk olacak.
Önceki Tarif: GÜLLÂÇ TAVASI

Sonraki tarif: Gözleme Tatlısı
lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve PDA lar için kısıtlı görünüm - ©2005-2015 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.