Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)Ana Sayfa » Sofra Düzeni ve Servis » PİLÂVLARI SÜSLEME VE SERVİSE HAZIRLAMA YOLLARI
Alfabetik Dizilim   En Çok Bakılanlar   En Yeniler

Gönderen: şerife sözen | 16.Oca.2009
1 adet | 28532 defa bakıldı

PİLÂVLARI SÜSLEME VE SERVİSE HAZIRLAMA YOLLARIYemeği pişirmek kadar takdim etmekte çok önemlidir. Bir yemek lezzetinden önce görünüşüle göz zevkini doyurması gerekir.
Pilav piştikten sonra bir iki defa karıştırılarak tanelendirilir. Sonra servis tabağına konup etrafı garnitürü ile süslenip servis yapılır.
Diğer bir şekilde pilav birer kişilik hafif yağlanmış kâselere doldurulup çevrilir kalıp şeklinde takdim edilir. Etrafı veya üzeri garnitürlerle süslenip servis yapılır.
Üçüncü bir şekil olarakta susuz garnitürler bir kâsenin dibine konur kâse pilâvla doldurulur, bastırılır, biraz bekletildikten sonra yuvarlak bir servis tabağına, küçük kâselere konmuşsa yemek tabaklarına ters çevrilip servis yapılır. Bu usulleri sizler kendi zevkinizi de katarak çoğaltabilirsiniz.
Pyrex (cam kaplarda pilav ve garnitürlerinin takdimi çok güzel yapılabilir).
Pyrex kaplara garnitür ve pilavı kat kat koyarak veya ortaya garnitür kenarlara da pilâv v.s. olmak üzere koyup servis yapacak olursanız, yanlardan ve üstten yemeğin görünüşü çok güzel olur. Bu anlatılan şekillerin dışında sizlere daha güzel takdim şekillerini mecmualar ve yemek kitaplarını karıştırarak çoğaltabilirsiniz.
Önceki Tarif: MAKARNALARI YEMEDEKİ GÖRGÜ KURALLARI

Sonraki tarif: PİLÂVLARI YEMEDEKİ GÖRGÜ KURALLARI
lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve PDA lar için kısıtlı görünüm - ©2005-2015 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.