Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)Ana Sayfa » Köfteler » Kadınbudu Köfte
Alfabetik Dizilim   En Çok Bakılanlar   En Yeniler

Gönderen: tijenöztüfek | 27.Arl.2007
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KIZARTMA KADIN BUDU KÖFTE1/2 kg. yağsız kıyma
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 su bardağı pirinç,
1 soğan
1/4 çay kaşığı karabiber
2 yumurta,
8-10 dal maydanoz
1 su bardağı sıvıyağ

Pirinci bir bardak su ile pişiriniz. Rendelenmiş soğan, maydanoz, kıyma, tuz ve karabiber katıp karıştırınız. Yumurta büyüklüğünde parçalar alıp oval şekil veriniz. Yumurtaya bulayıp kızgın yağda kızartınız.


Fotoğraf "ironii" tarafından gönderildi. 17.12.2014
Gönderen: cemre02 | 27.Şub.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADINBUDU KÖFTEMalzemesi
1 kg köftelik kıyma
3 soğan
4 yumurta
Yarım demett maydanoz
2 kahve fincanı pirinç
1 çay kaşığı kekik
1 kase un
Kızartma için sıvıyağ
Tuz
Karabiber
Süsleme için:
Birkaç maydanoz yaprağı
5-6 kiraz domates

Pirinci yıkayıp küçük bir tencereye alın. Üzerini örtecek kadar su ilave edip diri kalacak şekilde haşlayın. Süzüp soğumaya bırakın. Soğanları soyup rendeleyin, maydanozu kıyın.
Kıymayı derin bir kaba alın. 3 yumurta, soğan, maydanoz, pirinç, kekik, tuz ve karabiberi ilave edip yoğurun. Hazırladığınız köfte harcından yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp elinizde yuvarlayın ve oval bir şekil verin.
Kalan yumurtayı bir kasede çırpın. Sıvıyağı tavada kızdırın. Hazırladığınız köfteleri önce una sonra yumurtaya bulayın. Kızgın yağda kızartın ve kağıt havlu üzerine alıp fazla yağını çektirin. Köfteleri servis tabağına alıp maydanoz yaprakları ve domatesle süsleyin. Sıcak veya ılık olarak servis yapın.
Gönderen: gökkuşağı | 18.Mar.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADIN BUDU KÖFTEMalzeme:
1,5 kg. kıyma
2 adet soğan
3 çorba kaşığı pirinç
Biraz maydanoz
1 yumurta
Karabiber
Tuz
Galeta unu

Yapılışı:
Soğanı rendeleyin. Pirinçleri ayıklayıp yıkayıp, maydanozlan kıyın. Kıyma, soğan, pirinç, maydanoz, tuz ve karabiberi karıştırıp hamur yapın. İri köfte şekli verin. Önce çırpılmış yumurtaya, sonra galeta ununa bulayıp kızartın.
Gönderen: mehtap | 29.Nis.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADIN BUDU KÖFTEMalzeme:
750 gr dana kıyma
2 soğan
3 çorba kaşığı pirinç
3 yumurta (1 tanesi köfte hamuruna, 2 tanesi köfteyi kızartırken kullanılır.)
yarım demet maydanoz
tuz
karabiber
3-4 çorba kaşığı galeta tozu
1 bardak ayçicek veya zeytinyağı (kızartmak için)

Yapılışı:
Pirinç ayıklanıp yıkanır. Bir bardak sıcak suya atılıp haşlanır ve suyu çektirilir. Rendelenmiş soğan ile kıymanın yarısı yağsız kavrulur. Çiğ kıymaya katılır. Buna, haşlanmış pirinç, kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, 1 yumurta kırılıp yoğurulur. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılıp, oval ve yassı köfteler yapılır. Önce galeta tozuna, sonra çatalla çırpılmış yumurtaya batırılıp kızgın yağda kızartılır.
Gönderen: oymakbeyi | 30.May.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteMalzemesi
1 kg. yağsız koyun, ya da orta yağlı dana kıyması
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay bardağı pirinç, ya da küçük bir porsiyon artmış sade pirinç pilavı
1 büyük soğan
6 yumurta
1 demet maydanoz
1 kahve kaşığı karabiber
1 fiske çimilmiş hindistancevizi
1 fiske yenibahar
1 çay bardağı un (tepsiyi unlamak için)

Kıymanın yarısını, yağ koymadan ve fazla kurutmadan, bir fiske tuz serperek kavurun; bir kenarda soğumaya bırakın. Pirinci iyice yıkayıp, üzerini dört parmak aşacak kadar soğuk suyla, suyunu çekinceye kadar pişirin ve onu da soğumaya bırakın.
Köfteyi yoğuracağınız kaba, soğanı rendeleyin; çiğ ve kavrulmuş kıymayı, pişmiş pirinç, ya da pirinç pilavını koyun. Bir yumurta kırdıktan sonra, ince kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, hindistancevizini ve yenibaharı ilave ederek yoğurun. Fazla yumuşak olmaması için köfte hamurunu 15-20 dakika kadar buzdolabında dinlendirin.
Hamurdan bir yurhurta büyüklüğünde parçalar alarak ıslak avuç içinde yassı oval biçim verin. Kenarlarıyla, orta kısmının aynı kalınlıkta olması için, parmağınızla sürekli düzeltin.
Hazırladığınız köfteleri, tercihan un serpilmiş bir tepsiye dizin.
Yumurtaların, önce iki tanesini dibi yuvarlak bir kaba kırın ve köpürterek çırpın. Kızartma sırasında yumurta miktarı azaldıkça diğer- ikisini kırarak köpürtün. Unlu köfteleri, yumurtaya da bulayarak, kızgın yağda kızartın.
Kızartma sırasında, köftelerin fazla ununu özenle silkeleyin ve içinin de pişmesi için ateşin harlı olmamasına dikkat edin.
Kızarttığınız köfteleri bir tencereye çıkartarak soğumamasını sağlayın.
Gönderen: Baki | 19.Tem.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADINBUDU KÖFTEMalzemeler
1 kg yağsız kıyma
2 büyük boy soğan
1 su bardağı pirinç
4 yumurta
Yarım demet maydanoz
1 bardak sıvıyağ
2 yemek kaşığı margarin
Tuz
Karabiber
1 fincan un

Hazırlanışı
Pirinçleri ayrı bir kapta 10 dakika haşlayın. Bir taraftan da kıymanın yarısını yağsız olarak kavurun. İyice kavrulan kıymayı diğer kıyma ile karıştırın, sonra içine rendelediğiniz ioğanları, ince doğranmış maydanozu, 2 yumurtayı, baharatları ve haşlanmış pirinçleri suyunu iyice süzerek ekleyin; iyice yoğurun. Yumurta büyüklüğünde parçalar kopartıp oval yassı şekiller verin. Kalan 2 adet yumurtayı bir kapta çırparak hazırladığınız köfteleri teker teker önce una, sonra yumurtaya batırarak kızgın yağda kızartın. Daha sonra servis tabağına alarak sıcak veya ılık olarak servis yapabilirsiniz.
Gönderen: yankı | 27.Tem.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu Köfte1 kg kıyma
1 su bardağı haşlanmış pirinç
1 adet kuru soğan
Yarım demet maydanoz
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
3 adet yumurta
Kızartma yağı

Soğan ince kıyılır. Tavada kıymanın yarısı kendi yağıyla çevrilir. Üzerine soğan katılır. Soğan yumuşayınca ateşten alınır ve soğutulur. Sonra çiğ kıymayla birleştirilir. Üzerine haşlanmış pirinç, tuz, kimyon, ince kıyılmış maydanoz ve karabiber katılır, yoğrulur. harçtan yumurta şeklinde köfteler hazırlanır. Köfteler çırpılmış yumurtaya bulanır. Ardında kızgın yağda altın renginde kızartılır.
Gönderen: tercüman | 13.Eyl.2008
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadın Budu KöfteMalzemeler:
500 gr. orta yağlı kıyma
2 adet soğan
3 adet yumurta
3 kaşık galeta unu yada un
Biraz maydanoz
2 çorba kaşığı pirinç
3-4 kaşık margarin
Tuz
Karabiber

Yapılışı:
Kıymanın yarısından biraz fazlası doğranmış soğan bir kaşık yağda et bıraktığı suyu çekinceye kadar kavrulur. Pirinç ayıklanıp yumuşayıncaya kadar bol suda haşlanır. Kıyma ateşten alınıp içine kalan çiğ kıyma, haşlanmış ve suyu süzülmüş pirinç, kıyılmış maydanoz, tuz ve karabiber ilave edilerek yumurtalarda kırılıp iyice yoğrulur. Köfteden yumurta büyüklüğünde parçalar alınıp oval şekil verilir. Galeta unu yada un serpilmiş tepsiye köfteler konur, ve üzerine de galeta unu yada un serpilir. Yemeğe yirmi dk. kala çırpılmış yumurtaya batırılıp kızartılır ve daha sonra kâğıt yayılmış bir tepsiye alınır. Yağı biraz sızdırıldıktan sonra servis tabağına konulup yanında garnitürle birlikte servis yapılır.
Gönderen: davet | 01.Mar.2009
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADINBUDU KÖFTE750 gram kıyma (yağsız)
4 yumurta
150 gram soğan (2 büyük)
1,5 bardak su
65 gram pirinç (1 kahve fincanı)
220 gram margarin (1 bardak)
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
Tuz ve karabiber

1 Küçük bir tencereye; bir buçuk silme çorba kaşığı margarin ile küçük kesilmiş 2 orta baş soğan koyarak, soğanlar pembe bir renk alıncaya kadar kavurmalı, sonra kavrulmuş bu soğanlara; bir buçuk bardak su, 1 kahve fincanı pirinç ile 2 tatlı kaşığı da tuz ilâve ederek pirinç iyice pişmiş bir hal alıncaya kadar haşlamalı ve tencereyi ateşten alarak soğumaya bırakmalıdır.
2 Diğer taraftan da yağsız ya da çok az yağlı ve kemiksiz olarak tartılmış 750 gram kıymanın yansını, içinde yağ olmayan bir tencereye koyarak, çok kuvvetli ateşte kıyma suyunu salıp da tekrar çekinceye kadar kıymayı yağsız kavurmalı, sonra tencereyi ateşten alarak, bunlara bir tarafa bırakmış olduğumuz kıymanın diğer yarısını ilâve ederek, hepsini iyice bir karıştırdıktan sonra da bunları et makinesinden bir kez daha geçirmelidir. (İyice yoğuruiacak olursa makineden geçirmeden de olabilir.)
3 Kıymaların çekilmeleri sona erince, bunlara; 2 adet yumurta, arzu edilirse bir kahve kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz ile soğumaya bırakmış olduğumuz soğanlı pirinçleri de ilâve ederek, beş dakika kadar daha yoğurmah, sonra da bu pirinçli kıymadan küçük yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak, bunları iki avuç içinde yuvarlamak, sonra da üstlerine bastırmak suretiyle bunlara, oval yassı köfte şekilleri verdirmeli ve bir tarafa sıralamalıdır.
4 Köftelerin şekillendirilmesi sona erince; bunları teker teker alarak bir tabak içinde çalkalanmış 2 adet yumurtaya bulamalı, sonra da yumurtaya bulanmış her köfteyi içinde dumanı. tütercesine kızdırılmış 1 bardak çiçekyağı ya da margarin olan tavaya atarak, köftelerin bir tarafları kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle her iki tarafı da nar gibi oluncaya kadar kızartmah ve delikli kepçe ile tabağa alarak servis yapmalıdır.
Gönderen: yorulmaz | 06.May.2009
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu Köfte8 kişilik
1 kg yağsız koyun kıyması
1 adet iri soğan
1 kahve fincanı pirinç
1 kahve fincanı rendelenmiş
kaşar peyniri
4 adet yumurta
1,5 su bardağı sıcak su
2 çay kaşığı karabiber
Yeteri kadar tuz
1,5 su bardağı sıvı yağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 demet maydanoz

Yayvan bir tencereye tereyağını koyun. Yemeklik doğranmış soğanı ilave edip, pembeleşinceye kadar karıştırarak kavurun. Sonra tencereye sıcak suyu ve ayıklanmış pirinci ilave edin. Yeteri kadar da tuz ekledikten sonra tencerenin kapağını örtüp, orta ısılı ateşte pirinci yumuşayana dek pişirin. Kabı ateşten indirip soğumaya bırakın. Diğer yandan kıymanın üçte ikisini, içinde yağ bulunmayan bir tavaya koyun. Hararetli ateşte, kıyma suyunu salıp da yeniden çekinceye kadar karıştırın. İçine rendelenmiş peyniri, karabiberi, bir yumurtayı, yeteri kadar tuzu, soğutulmuş pirinci, çiğ kıymayı ve kıyılmış maydanozu ekleyin. Karışımı, 5 dakika kadar yo-ğurup, hepsini birbirine karıştırın. Sonra karışımdan küçük yumurta iriliğinde parçalar koparıp ıslattığınız avuçlarınızın arasında yuvarlayarak yumurta biçimine getirin. Tekrar bıstırarak yassıltm. Bir porselen kasede, üç yumurtayı sarıları ve akları birbirine karışana kadar çırpın. Bir tavaya zeytinyağı koyarak, kuvvetli ateşte kızdırın. Köfteleri yumurtaya bulayıp, tavaya atın. Her yanı nar gibi kızarınca kevgirle alarak soğumaya bırakın.
Gönderen: Saadet | 18.May.2009
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteMalzemeler
2 adet kuru soğan
750 gr kıyma
1 kahve fincanı pirinç
2 yemek kaşığı ve 1 bardak yağ
4 adet yumurta
1,5 bardak su
Tuz, karabiber

Bir tavada 2 kaşık yağda çentilmiş 2 adet soğan hafifçe pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulmuş soğanlara 1,5 bardak su, 1 kahve fincan pirinç, 2 tatlı kaşığı tuz ilave edilir ve pirinçler iyice yumuşuncaya kadar kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Kıymanın yarısı, yağsız bir tencerede suyunu salıp, çekene kadar kavrulur (isteğe bağlı). Bu kıyma diğer yarıya ilave edilir. Hepsi birlikte iyice yoğrulur ve robottan geçirilir. İçine 2 yumurta, karabiber, tuz ve pirinçli karışım ilave edilir. Hepsi birlikte yoğrulur. Pirinçli kıymadan küçük topaklar alınıp, iki avuç arasında yuvarlanır. Oval yassı köfteler haline getirilir. 2 adet yumurta bir tabakta iyice çırpılır. Köfteler, bu yumurtalara batırılarak, kızgın yağda kızartılır.
Gönderen: yasemin1963 | 15.Haz.2009
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteMalzemeler:
1 kilo yağsız Kıyma
2 kahve fincanı Pirinç
1 büyük Soğan
2 Yumurta
4 kaşık Un
Karabiber
Kimyon
Tuz
Sıvıyağ

Yapılışı:
Pirinci ayıklayın ve yıkayın.Ocakta 20 dakika haşlayın ve süzün.
Bir tencereye biraz yağ koyun. İnce doğranmoş soğanları 4 dakika kavurun.sonra kıymayı ilave edip 5 dakika daha kavurun. Ocaktan alın ve ılımaya bırakın.
Ayrı bir kapta kavrulmuş kıymayı, süzülmüş pirinci, baharatları, 1 yumurtayı, tuzu karıştırın. Elinizle biraz irice köfteler hazırlayın.
1 yumurtyı çırpın. Hazırladığınız köfteleri önce una, sonra yumurtaya bulayın. Kızgın tavada her iki tarafınıda kızartın ve servis yapın.
Not: kadınbudu köftenin yanında, patates püresi ve haşlanmış sebzeyi tavsiye ederim

www.nefissofra.com
Gönderen: derya&deniz | 16.Arl.2009
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADINBUDU KÖFTEMalzemesi:
Yarım kilo koyun kıyması
4 çorba kaşığı sadeyağ veya mutfak margarini veya likit yağ
1 büyük baş soğan
2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1/2 çay kaşığı kekik
1 kahve fincanı pirinç
1 demet maydanoz
4 tane yumurta
2 kahve fincanı un
1 bardak zeytinyağı veya ayçiçekyağı (likit yağ)
yarım limon.

Kıyma iki kere makineden çekilir, bir kaba konulur, soğan rende yapılır, margarin yağda veya likit yağda kavrulur. Kıymaya ilave edilir. Tuz, karabiber, kekik ve irice kesilen maydanoz konarak iyice yoğurulur. Sade suda haşlanmış ve suyu süzdürülmüş pirinç ilave edilir, tekrar karıştırılır. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılır. Ellerimizi limon suyu ile ıslatıp köfteler yuvarlanır, yassıltılır. Una ve yumurtaya bulanarak orta kızgın yağda pembe olarak kızartılır. Yanına patates garnisi koymak istersek, aynı yağda patatesleri de kızartabiliriz.
Gönderen: kod adı: | 11.Oca.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteMalzemeler
0.5 kg yağsız kıyma
1 fincan pirinç
1 baş soğan
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 fincan un
3 yumurta
1 çay kaşığı yenibahar
bir tutam toz karanfil
maydanoz
kızartmak için yağ
tuz
karabiber.

Yapılışı
Pirinçler yıkanır. 1,5 bardak suda iyice haşlanır. Kıyma ikiye ayrılır, bir parçası yağda 10 dakika kavrulur. Soğan rendelenir. Maydanozlar ince olarak kıyılır. Tuz, karabiber, kıyma, soğan ve kavrulmuş kıyma hepsi birden yoğrularak bir hamuryapılır. Yumurta büyüklüğünde parçalar kopartılır. Köfte şekli verilmiş parçalar önce una sonra çırpılmış yumurtalara bulanarak kızgın yağda pişirilir.
Gönderen: mensup | 24.Şub.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADIN BUDU KÖFTEMalzemesi:
600 gr kıyma
350 gr soğan (4 büyük)
1/2 bardak pirinç
75 gr rendelenmiş kaşar
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
1/2 çorba kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber
Kızartmak için:
1 bardak rafine çiçek yağı
2 kahve fincanı un
3 yumurta

Yağsız ve et makinesinde iki defa çekilmiş koyun kıymasına doğranmış soğan katılarak bir kere daha makinden çekilir. Buna ölçülere göre haşlanmış pirinç, rendelenmiş kaşar, kıyılmış maydanoz ve tereotu, kekik, karabiber ve tuz ilâve edilerek 5 dakika iyice yuğrulur.
Bu kıymadan küçük yumurta çapında parçalar koparılarak ıslak iki avuç içinde yuvarlanır ve bastırılarak yassı bir biçim verilir. Daha sonra bir tabağa un konulur ve bütün köfteler unda yuvarlanmak suretiyle unlanır. Bu iş bitince bir kap içine yumurtalar kırılır ve çalkalanır.
Köfteler bu çalkalanmış yumurtaya bulanır. Bir tavaya rafine çiçek yağı konulup kızdırılır ve köfteler iki taraflı, nar gibi kızartılır, delikli kepçe ile tavadan alınarak tabağa dizilir ve servis yapılır.
Gönderen: mensup | 24.Şub.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADIN BUDU KÖFTE1 kg koyun kol kürek kıyması (yağsız)
2 çorba kaşığı toz galeta
7 dal maydanoz
2 bardak zeytinyağı
2 baş soğan
1,5 avuç pirinç
5-6 yumurta
1 ceviz kadar sadeyağ
karabiber
tuz

Önce pirinçler ayıklanır, yıkanır, el dayanacak kadar sıcak bir suda 5 dakika tutulur. Soğanlar soyulup ince doğranır. Bir ceviz kadar yağ konulan küçük bir kapta soğan kızartılmadan kavrulur. Bir bardak su ilâve edilir. Tuz konur. Kaynadığı zaman pirinç ilâve edilir. Kapağı örtüldükten sonra hafif bir ateşte, pilâv pişirir gibi, suyunu tamamiyle çekinceye kadar pişirilir.
Kıymanın yarısı yağ konulmadan, biraz tuz konularak kavrulduktan sonra sıcak sıcak çiğ kıymayla karıştırılır. Pirinç de yarı sıcak durumda ilâve edilir. Kıyılmış maydanoz, karabiber ve tuz da atılır. İki yumurta kırılıp karıştırılır. Soğumaya bırakılır. Sonra bir tepsiye, toz galetanın yarısı serpilir. Kıyma yarım yumurta büyüklüğünde parçalar halinde ıslak avuçta yuvarlanarak oval bir biçim verilir.
Galeta serpili tepsiye yanyana konur. Galetanın geri kalan kısmı da üzerine serpilir. Sonra yumurtalar yuvarlak içli, küçük bir tencereye kırılarak hafif ateşte telle çırpılır, bir parça köpürtülür. Köfteler bu yumurtaya bulanarak iki bardak zeytinyağı kızdırılmış tavaya konur. Kızartılır, kızaran köfteler başka bir kaba alınır. Üzeri örtülür. Çok hafif bir ateşte bir kaç dakika buğulandırılır, sıcak veya soğuk servis yapılır.
Gönderen: Ayşe'm | 10.Ağu.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteEmine Beder

400 gr. köftelik kıyma
2 orta boy soğan
1 çay bardağı pirinç
1/2 demet maydanoz
3 çorba kaşığı sıvı yağ
1 yumurta sarısı
tuz
karabiber
köfte baharatı
Köftenin dışı için:
2 yumurta
1 kâse un
1/2 su bardağı sıvı yağ (kızartmak için)

Tavaya sıvı yağı alıp küp doğranmış soğanları ve kıymanın yarısını ekleyelim, 3-4 dk. kıymanın suyu çekilene dek kavurup ateşten alalım. Pirinci bir tencereye alıp 2 çay bardağı su ekleyerek, suyunu iyice çekene dek haşlayalım. Çiğ kıymayı bir kaba alalım, içine kavrulmuş kıymayı, haşlanmış pirinci, yumurta sarısını, kıyılmış maydanozu, tuzu ve baharatları ekleyerek köfte harcını iyice yoğuralım ve buzdolabında 1/2 saat bekletelim. Köfte harcını dolaptan alıp yumurta iriliğinde parçalar kopararak yuvarlak ve yassı köfteler hazırlayalım. Köfteleri önce una, sonra çırpılmış yumurtaya bulayıp kızdırılmış sıvı yağda arkalı önlü kızartıp servis yapalım.
Gönderen: köfteci | 25.Ağu.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

Kadınbudu KöfteKullanılacak Malzemeler:
Kıyma (1 kg)
Soğan (1 adet)
Sarımsak (4 diş)
Un (1 su bardağı)
Yumurta (3 adet)
Maydanoz (Yarım demet)
Pirinç (1 Su bardağı haşlanmış)
Sıvıyağ (1 çorba kaşığı)
Tuz
Karabiber
Kızartmak için:
Sıvıyağ (1 su bardağı),

Tavaya 1 çorba kaşığı sıvıyağ dökün ve kızdırın. 1 adet soğanı ince ince ve küçük küçük kıyın. Yağ kızınca doğradığınız soğanları tavaya ekleyin. 1 kg kıymanın yarısını tavaya koyun, diğer yarısını da derin çukur bir kaba koyun. Kıyma ile soğanları iyice karıştırarak kavurun. Yarım demet maydanozu ince ince kıyın ve diğer yarım kilo kıymayı koyduğunuz kaba ekleyin. 4 diş sarımsağı küçük küçük doğrayın. Sarımsakları, yeterince tuz ve karabiberi de kaba ekleyin. Haşlanmış 1 su bardağı pirinci kaba boşaltın. Kavurduğunuz kıymayı soğutun. Kıyma soğuyunca kaba ekleyin ve iyice yoğurun. 1 adet yumurtayı kırın ve yoğurmaya devam edin. Yoğurma işleminiz bitince köftelere şekil vererek bir tabağa dizin.
Ayrı bir tavaya 1 su bardağı sıvıyağ dökün ve kızdırın. Bir kaba 1 su bardağı unu dökün. Diğer bir kaba iki adet yumurta kırın ve güzelce çırpın. Hazırladığınız köfteleri önce unlayın, sonra yumurtaya banın. Yağ iyice kızınca köfteleri tavada çevirerek kızartabilirsiniz. Köfteleri kızartmadan önce bir tabağın altına peçete koyun ve kızaran köfteleri peçetenin üzerine koyun ve köftelerin yağlarını iyice emdirin. Dilerseniz patates püresi veya ıspanak püresiyle servis yapabilirsiniz. Köftelerin yanında patates kızartması, domates dilimleri ve maydanoz servis edebilirsiniz.
Gönderen: arzu kız | 04.Ekm.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADINBUDU KÖFTEYağlı tarafından olmak şartiyle, koyun eti kestirilip, iki defa et makinesinden çektirilmelidir.
Bu kıymanın içine, bir miktar pirinç koymalı, bir kaç yumurta kırmalı, soğan suyu, tuz ve baharatını da ilâve ederek köfte yoğurur gibi yoğurmalıdır.
Bu malzeme ile, bildiğimiz köftelerden daha uzunca ve yassı şekilde olarak köfteler tertip etmelidir.
Ayrıca, birkaç yumurta sarısı da çalkalanmalı ve köfteleri birer birer yumurtaya bulayarak tavada tereyağında kızartmalıdır.
Tavadan çıkarılan köfteleri, ocak kenarında kapalı bir sahanda toplamalıdır.
Nihayetinde, tavada kalan yanık tereyağını da nar gibi kızarmış, hoş manzaralı köfteler üzerine gezdirip sıcak sıcak ve büyük tatlılıkla ve güzel isminin hülyasiyle âfiyetle yeyiniz.
Gönderen: jülide | 14.Arl.2010
58 adet | 1411190 defa bakıldı

KADIN BUDU KÖFTE1 kg. koyun kıyması
150 gr. pirinç
400 gr. sâde yağ
15 gr. un
7 âdet yumurta
Bir demet maydanoz
Biraz galeta tozu
Tuz
Biber

150 gr. soğan incecik doğranır. 75 gr. yağ ile sararıncaya kadar kavrulur. 3 desilitre su ilâve edilir. Ayıklanarak 30 dakika evvelden ılık suda ıslatılmış pirinç ilâve edilir. Yavaş yavaş pilâv hâline gelinceye kadar pişirilir. Kıymanın yarısı yağsız olarak kavrulur. Kalan kıymaya ilâve edilir. Pişen pirinç, kıyılmış maydanoz, tuz, biber, 3 yumurta ilâve edilip yoğurulur. İki ceviz büyüklüğünde parçalara bölünerek yuvarlanır. Oval şekil verilir. Galeta tozuna bulanır. Kalan yumurtalar yumurta tenceresinde kırılır. Hafif ateş üzerinde, yoğurt koyuluğuna gelinceye kadar çarpılır. Un ilâve edilir. Köfteler bulunarak kızdırılmış yağda kızartılır. Garnitür olarak patates ilâve edilir.
Önceki Tarif: FIRINDA İÇLİ KÖFTE

Sonraki tarif: Fesleğenli Mercimek Köftesi
lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve PDA lar için kısıtlı görünüm - ©2005-2015 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.