Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Diğer Konular » İspanyol Mutfağı
Alfabetik Dizilim   En Çok Bakılanlar   En Yeniler

Gönderen: güner ateş | 03.May.2009
3 adet | 93938 defa bakıldı

İspanyol MutfağıAvrupa ile Afrika arasında önemli bir geçiş yolu olan İspanya, yüzyıllar boyu uğradığı istilalar ve aldığı göçlerle, farklı kültürlerin kaynaşma noktası haline gelmiş. Günümüzde ise, geleneksel ve modem yaşam tarzlarını birarada bulunduran önemli bir turizm ülkesi. İspanyollar yemeyi-içmeyi çok sevdikleri için günde iki kez kahvaltı yapıyorlar. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya'da kahvaltıda kızarmış ekmek üzerine zeytinyağı tüketiliyor. Ardından saat 11.00 civan yapılan ikinci kahvaltıda ise, meyve suyu veya kahve yanında sosisli, peynirli sandviçlerle, "tortula a la espanola" denilen patatesli omlet yeniyor. İspanya'nın en önemli lezzeti "paella" ise, çeşitli malzemelerle harmanlanan bir çeşit pilav. İspanyol restoranlarında "pa'am tomaquet" (üzerine taze domates ezmesi sürülmüş ekmek) ikram ediliyor. Masada daima çeşni olarak "romesco" (domates ve acı biberle hazırlanan acı bir sos) ve "el allioli" (zeytinyağı ve sarımsağın ezilmesiyle yapılan özel bir sos) bulmak mümkün.
Gönderen: Saadet | 13.Ağu.2009
3 adet | 93938 defa bakıldı

İspanya Mutfağıwww.lezzetsirri.com

İspanya öteden beri diğer Avrupa Ülkelerinden farklı bir ülke olmuştur. Öğün saatleri diğer ülkelerden tamamen farklıdır. İspanyollar günde birbirinden farklı önemde, 4, 5 hatta 6 öğün yemek yerler. Birazdan günlük yaşam ritmini anlattığımda bunu anlayacaksınız. İspanyollarda kahvaltı çok hafiftir. Çay, kahve, ekmek ve reçel gibi gıdalardan oluşur. Ama İspanyollar öğleye doğru, 11.30 civarında iş yerlerinden çıkar ve yakınlardaki bir kafeteryada ikinci bir kahvaltı daha yaparlar. 14.30'daki öğle yemeğinden önce ise İspanya'da "Tapas" diye adlandırılan törensel bir olaya şahit olursunuz. "Tortilla*" veya başka bir Tapas çeşidi yenir. Tortilla patatesten yapılır. Bir nevi patates omletidir. Bu İspanya'daki tüm Tapas çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Tapas, ayrıca balık, kalamar, füme balıklar, kızartılmış küçük balıklar, kroket, tavuk, jambon, salam ve beşamel sos ile değişik şekillerde de yapılır. Tapas İspanyolların yaşantılarının bir parçasıdır.
Öğlenleri İspanyollar, giriş, ana yemek ve salatadan oluşan kuvvetli bir öğle yemeği yerler. Bu ülke halkı çok iştahlıdır. Tatlı ve meyve bu öğünde fazla yenmez.
Akşam yemeğinde günlük alışkanlıklar devam eder. Bu yemek gece 22.00-22.30 civarındadır.
İspanyollar akşam yemeğinde genellikle bir çorba ve daha çok da hafif olduğu için balık yerler. İspanyol Mutfağı balığa ve deniz ürünlerine dayalı bir mutfaktır. Bir Akdeniz Mutfağı olmasından dolayı sarımsak ve zeytinyağı da çok kullanılır. Ayrıca et ve bakliyat da bu ülkede çok kullanılan besin maddeleri arasındadır.
İspanyollar balığı ve sebzeleri genellikle kızartırlar. İspanya kızartmalar ülkesidir.
Diğer konularda olduğu gibi İspanya, mutfak ve yeme alışkanlıklarında da büyük bölgesel farklılıklar gösterir. Kuzeyde Bask Bölgesi'nde "El bakala" veya "El pilpil" diye adlandırılan birçok yemek vardır. Bu morina balığının özel bir sosla pişirilmesidir. "Merlusa" da bu yöreye özgü özel yemeklerdendir. Katalanya yöresinde, sahil şeridinde tipik Akdeniz Mutfağı özelliklerinden olan zeytinyağı ve sarımsak ağırlıklı yemekler dikkati çeker. Örneğin meşhur "Pan con tomate" yani domates, sarımsak ve Seranon jambonu ile hazırlanan ekmek çok ünlüdür. Endülüs'te ise "Gazpacho" yani buzlu domates çorbası ve balık kızartmaları, Valencia şehri civarında ise tüm dünyada tanınan "Paella" yapılır. Paella'nın ana maddesi pirinçtir ve değişik deniz mahsulleri veya et ya da tavuk ve sebze ile yapılır. Orta İspanya, yani Madrid'in içinde yer aldığı Kastilya'yı da bu arada unutmamak gerekir. Bu yöreden sizlere "Kosido madrilenyo"yu örnek olarak verebilirim. Bu yemek et, sebze, nohut ve İspanyol sosisinin çok uzun süre yavaş yavaş pişirilmesi ile yapılır. İspanyollar çok ekmek yerler. Masada ekmek herkese ayrı ayrı küçük bir tabakta servis yapılır.
İspanyol Mutfağı yabancı mutfak etkisinde kalmamış mutfaklardan biridir. Güneyde Arap etkisinde kalmış bölgelerde bile mutfakta Arap etkisi çok görülmez.
İspanyol Mutfağı'nda en çok kullanılan ot ve baharatlar, biberiye, kekik, toz kırmızı biber ve safrandır.
İspanyolların yeme alışkanlığı sosyal hayatlarının bir göstergesidir. Bu ülke halkı dışarıya çıkmayı çok sever. Onun için yaşamlarının bir bölümü aperatif içip balık ve deniz ürünleri yedikleri kafe ve restoranlar etrafında geçer. Gece yarısı biten bu yemeklerden sonra İspanyollar özellikle hafta sonları dansa gitmeyi severler.
*lspanyol Tortilla'sı, Meksikalıların mısır ekmeği olan Tortilla'dan farklıdır.
Gönderen: Yemek Tarifleri | 29.Arl.2009
3 adet | 93938 defa bakıldı

İspanyol Mutfağıhttp://www.herkessofraya.com

Ağırlıklı olarak deniz ürünlerine dayanan İspanyol mutfağında kırmızı etlere ve çeşitli sebzelere rastlamak da mümkündür.
Domates, patates, biberler, soğan, sarımsak, çeşitli baklagiller ve zeytin İspanyol mutfağında sıklıkla kullanılan bileşenlerdendir.
Lechanzo: Fırınlanmış süt kuzusundan yapılan bir çeşit et yemeğidir.
Arroz Con Leche: Sütlaç gibi pirinç ile hazırlanan bir puding türü.
Paella: Safran ile hazırlanan bir çeşit pirinç pilavıdır.
Pescaito frito: Cod balığı ile hazırlanan bir yemektir. Derin yağda kızartılan balık, soğuk olarak servis edilir. Dışı kıtırdır oldukça hafif bir tadı vardır.
Migas: Ufalanmış ekmek kırıntıları ya da tortilla ile yapılan bir yemektir. Sarımsak, ıspanak ve pirzola ile servis edilir.
Jamón serrano: Tuzlanarak kurutulmuş sığır etine denir. Genellikle ince dilimler halinde ve çiğ olarak tüketilir.
İspanyol kahvaltıları oldukça hafif ve hızlıdır. Kahve, ekmek, reçel ve yağ eşliğinde tüketilen taze sebzelerden oluşur.
Tavuk, koyun en çok tüketilen et türlerini oluşturur. Kalamar ve diğer deniz ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir.
Gazpacho: Ünlü bir İspanyol çorbasıdır. Domates, zeytinyağı, sarımsak, salatalık ve ekmek kırıntıları ile hazırlanır. Soğuk servis edilir.
Önceki Tarif: İskandinav Mutfağı

Sonraki tarif: Türk Mutfağı
lezzetler.com tam sürüm

Cep telefonları ve PDA lar için kısıtlı görünüm - ©2005-2015 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.