Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Sağlık Konuları » Balık Zehirlenmesi
2 adet | 249,032 defa bakıldı

Balık Zehirlenmesi


(181 kişi 658 oy verdi.)

Gönderen: elena | 11.Arl.2005

Her türlü besinde zehirlenme nedeni olduğu gibi, balık zehirlenmelerinin de sorumlusu mikroplardır. Zehirleyici mikropların, yediğimiz bir balığın etinde çok sayıda üremiş olması, ya da bunların bıraktıkları toksinler zehirlenmeye yol açar. Balık zehirlenmesini belirtileri, 2 ila 6 saat içinde ortaya çıkar. Bunlar, ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı bitkinlik, baş dönmesi ve ateştir. Ağır zehirlenmelerde de kas krampı ve şok hali görülebilir. Balık zehirlenmesi durumunda, hastanın kusarak ve ishal ile toksinleri dışarı atması iyidir, ishali kesen ilaçlar, bağırsaklar iyice boşalmadan verilmemelidir. Haytaya 24 saat bol su verilmelidir. Uygun antibiyotikler toksinleri giderici ilaçlar verilmelidir. Ertesi günü yağsız çorba, şekersiz ya da az şekerli çay verilebilir.

Sağlıklı Günler

BALIKTAN ZEHİRLENME


(162 kişi 570 oy verdi.)

Gönderen: Aycan | 27.Arl.2006

Neden olur?
Diğer besinlerden kaynaklanan zehirlenmelerde olduğu gibi bayat balıktan zehirlenmenin de nedeni bakterilerdir. Yediğimiz balığın etinde çok sayıda bakteri üremiş olması veya bunların bıraktıkları toksinler zehirlenmeye yol açar. Balıktan zehirlenmenin belirtileri 2-6 saat içinde ortaya çıkar. Bunlar şiddetli ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı, bitkinlik, baş dönmesi, ateştir. Ağır zehirlenmelerde kaslarda kramplar görülebilir.
Ne yapmalı?
Kusma veya ishal toksinlerin dışarı atılmasını sağladığı için ishali birden kesen ilaçlar, barsaklar iyice boşalmadan verilmemelidir. Hastaya 24 saat bol su içirilir. Uygun antibiyotik ve antitoksin verilir. Ertesi gün yağsız çorba, şekersiz veya az şekerli çay ve kızarmış ekmek verilebilir.


Bu sayfayı Whatsapp'da paylaş
Bu sayfayı Facebook'da paylaş

<<< Sağlığınız için Bitkisel Yağ Kullanın - BİLİNÇLİ BESLENME >>>


Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.