Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)

Ana Sayfa » Hoşaflar Kompostolar » Ayva Kompostosu
23 adet | 3,155,815 defa bakıldı

Ayva Kompostosu


(233 kişi 814 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 04.Nis.2006

1 kg ayva
2 su bardağı şeker
1 limon suyu

Ayva yıkanır, soyulur, ortaları çıkarılır. Kabuklar ve orta kısımlar 4- 5 bardak su ile kaynatılıp suyu alınır.
Dilimlenmiş ayvalara katılıp çok yumuşamadan haşlanır.
Şeker ilave edilip bir süre daha yavaş yavaş kaynatılır. Ateş kapatılır. Kapağı kapalı olarak bekletilir.Ayva Kompostosu


(170 kişi 605 oy verdi.)

Gönderen: melancoly | 12.Nis.2006

1 kilo ayva
2 su bardağı tozşeker
2 litre su

Ayvalar yıkanır, ayıklanır, dörde bölünür ve çekirdekleri çıkarılır. Çıkarılan çekirdekler atılmaz. Kaynatacağımız suyun içine atılır. Aynı suya ayvalar da atılır. Yarım saat kadar ayvalar pişinceye dek kaynatılır. İnmesine yakın tozşeker ilave edilir. 1-2 taşım da o şekilde kaynatılıp soğuk olarak servis yapılır.


ML® Sakızlı Ayva Tatlısı için tıklayın


Ayva Kompostosu


(165 kişi 590 oy verdi.)

Gönderen: neyzen | 28.Ekm.2006

Ayva, dörde ya da ikiye bölünür, içinin çekirdekleri ve sert ağaç gibi olan yeri çıkarılır. Kabuğu soyularak soğuk suya atılır, bir kap içinde bol su, bir yarım limon sıkılarak ayvalar atılıp iyice pişirilir. Tanesine göre suya şeker atılır, şekerle de kaynadıktan sonra ateşten alınır, eğer kırmızı bir renk arzu edilirse ağır ateşte limon sıkılmadan pişirilir.


ML® Karışık Kış Kompostosu için tıklayın


Ayva Kompostosu


(176 kişi 622 oy verdi.)

Gönderen: dul | 24.Arl.2006

6 adet ayva
1/4 limon
18 adet kesme şeker

Ayva dörde veya ikiye bölünür. Kabukları soyulur ve çekirdekleri çıkarılır. Limonlu suda pişirilir. Şekerler de ilâve edilip biraz daha kaynatılır ve ateşten alınır. Eğer kırmızı bir renk istenirse ağır ateşte limon sıkılmadan pişirilir.

ML® Karışık Kış Kompostosu (görsel)

Ayva Kompostosu


(187 kişi 646 oy verdi.)

Gönderen: mutfaktabirimivar | 21.Oca.2007

2 kilo ayva (olgunlarından 6 tane)
500 gram toz şekeri
1 limonun suyu
1/2 litre su
4 baş karanfil

Olgun ayvalardan altı tanesinin her birini sekizer dilime doğradıktan sonra bunların çekirdeklerini ve çekirdek yataklarını kesip atmalı. Bir tencereye su koyup kaynatmalı. Su kay-nayınca dilimlenmiş ayvaları içine atmalı. Beş dakika kadar başlamalı. Sonra ayvaları kevgirle süzerek kaynar sudan almalı ve içinde soğuk su bulunan bir kaba koymalı. Ayvalar iyice soğuduktan sonra bunları iyice süzmeii ve kabuklarını soymalı. Bir başka tencereye toz şekeriyle yarım litre suyu koymalı ve orta ısılı ateşte karıştırarak şekeri eritmeli. Şeker eriyince limon suyunu katmalı. Karıştırarak kaynatmalı. Şerbet kaynamaya başlayınca ayva dilimleriyle karanfilleri içine atmalı ve ayvalar iyice pişinceye kadar kabı ateşte tutmalı. Ayvalar pişince kevgirle bunları şerbetten çıkarıp k'mposto kâsesine koymalı. Ateşte kalan şerbeti bir süre daha kaynattıktan sonra ayvaların üstüne boşaltmalı ve bir kenarda soğumaya bırakmalı. Komposto iyice soğuyunca içine birkaç parça buz atmalı ve sofraya çıkarıp servis yapmalı.

Ayva Kompostosu


(168 kişi 584 oy verdi.)

Gönderen: yunusdoğan | 20.Arl.2007

2 orta büyüklükte ayva
6 bardak su
250 gr. şeker (10 çorba kaşığı kadar)

1- Ayvaları büyükse dörde küçükse 2'ye kesiniz.
2- Sert talaş kısımlarım muntazam çıkarınız.
3- Kabuklarını soyunuz.
4- Kararmaması için suya koyunuz.
5- Üzerlerini örtecek kadar suyla ateşe koyunuz.
6- Ayvalar yumuşayıncaya kadar pişiriniz.
7- Şekeri ilave ediniz.
8- Renk vermesi için ateşi azaltınız.
9- Normal koyulukta indiriniz.
10- Soğutarak ayvaları oyuk tarafları alta gelmek üzere kaselere yerleştiriniz.

Ayva Kompostosu


(162 kişi 566 oy verdi.)

Gönderen: sevim | 12.Şub.2008

3-4 ayva
2,5 su bardağı şeker

Tencereye 6 su bardağı su koyunuz. Ayvaları yıkayıp, çekirdek yatağını oyacak ile çıkartarak kabuklarını soyunuz. Tenceredeki ölçülü suya koyup kapağını örterek orta hararetli ısıda yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Şekerini ilave edip eriyinceye kadar ayvaları karıştırınız ve ağzı açık olarak hafif hararetli ısıda birkaç taşım kaynatınız.
Komposto kâselerine birer ayva dilimi yerleştirip üzerlerine şurubunu eşit olarak dökünüz.

Ayva Kompostosu


(168 kişi 576 oy verdi.)

Gönderen: Çizmeli | 13.Nis.2008

1 kg. ayva
1,5 su bardağı şeker
4 su bardağı su

Ayvaların kabuklarını soyup, dilimleyin. Su ile şekeri bir tencereye koyup, ayvaları içine atın ve yumuşayıncaya kadar pişirin.

Ayva Kompostosu


(164 kişi 584 oy verdi.)

Gönderen: onur | 14.Haz.2008

2 orta büyüklükte ayva
8 su bardağı su
250 gr. toz şeker

YAPILIŞI:
Orta irilikteki ayvalannızı dilerseniz dörde, dilerseniz sadece ikiye ayırın. Ortasındaki sert kısımları bıçakla düzgünce kesiniz. Kabuklarını da soyduktan sonra kararmamaları için suya koyunuz. Pişirmeye başlarken ayvaların üzerini örtecek kadar su koyunuz. Ayvaları yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Daha sonra şekerini ilave edip, renk vermesi için de ateşini azaltınız. Renk vermesi için ayirıca 5-6 adet ayva çekirdeği de koyabilirsiniz. Komposto normal koyuluğunu kazandığında ateşten indiriniz. Soğuttuktan sonra ayvaların oyuk taraflarını alta getirerek kaselere yerleştiriniz.

Ayva Kompostosu


(165 kişi 590 oy verdi.)

Gönderen: Aspirin | 06.Tem.2008

1 kg ayva
1.5 su bardağı şeker
4-5 tane karanfil
6 bardak su

Ayvanın kabukları soyulur. Küçük küçük kutu şeklinde doğranır.
1 su bardağı su ile bir tencereye konup, kısık ateşte pişirilir.
Ayva hafif yumuşaymca, şeker ve karanfil ilave edilip kısık ateşte pişirilmeye devam edilir.
Ayvalar iyice yumuşayınca diğer su ilave edilip kaynatılır. Soğutulup servis yapılır.

Ayva Kompostosu


(164 kişi 594 oy verdi.)

Gönderen: Ballıca | 21.Tem.2008

Malzemeler:
Birkaç ayva
Şeker
Karanfil veya tarçın

Hazırlanışı:
Ayvalar soyulur, parçalara ayrılır, bir tencereye koyularak üzerine su eklenir ve kaynatılır. Sonra sudan ayvalar çıkartılır, suya isteğe göre şeker ilave edilir, biraz kaynatılır. Ayvalar tekrar içine atılır, biraz daha pişirilir, tarçın veya karanfil ilave edilir, soğuduktan sonra servise hazırdır.

Ayva Kompostosu


(157 kişi 540 oy verdi.)

Gönderen: Saadet | 21.May.2009

Malzemeler
1000 gram ayva
850 gram su (3.1/2 bardak)
420 gram toz şekeri (1.3 /4 bardak)

Bir tencereye su koyduktan sonra kabukları soyulmuş ve çekirdek kısımları çıkarılarak ortaları delik bir hale getirilmiş veya ikiye kestikten sonra çekirdekleri çıkarılmış ayvalar ilave edilir. Bunlara, toz şekeri ilave ettikten sonra kuvvetli ateşte pişirmeli ve ateşten alarak, komposto iyice soğuduktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

AYVA KOMPOSTOSU


(176 kişi 645 oy verdi.)

Gönderen: müvekkil | 27.Ağu.2009

1 kg ayva
3,5 bardak su
2 bardak toz şeker

Yayvan bir tencereye su konulur. Sonra birer birer ayvaların kabukları soyulur, ortasından ikiye bölünür ve ikişer parmak kalınlığında dilimlere doğranarak, çekirdekleri çıkarılır. Çekirdekleri çıkarılan ve dilimlere doğranan her ayva bekletilmeden tenceredeki suyun içine atılır. Ayvaların hepsi tencereye atıldıktan sonra, komposto-j ya renk vermek için 10 - 15 ayva çekirdeği de tencereye atılır. Ayvalar yumuşayınca, tencereye toz şeker ilâve edilir ve 15 dakika orta ısıdaki ateşte yeniden kaynatılır. Bu süre dolunca tencere ateşten indirilir, soğutulur ve tabaklara alınarak servis yapılır.

AYVA KOMPOSTOSU


(204 kişi 729 oy verdi.)

Gönderen: ruşeym | 30.Kas.2010

Necip Usta

1 kg. ayva
500 gr. toz şeker
750 gr. su

Ayvaları ortadan yarınız. Yarılmış ayvaları tekrar uzunlamasına 4 defa yarıp 4'er üçgen biçim meydana getiriniz. Bir bıçakla çekirdeklerini çıkarıp kabuklarını soyarak bir suyun içersine atınız.
Sonra meyvaları susuz olarak bir tencereye çıkarınız. Üzerine 750 gr. suyu koyup ağzı kapalı olarak 7-8 dakika ağır ateşte kaynatınız. Sonra şekeri ilâve edip bir kere kaynattıktan sonra ağır ateşte ağır ağır kaynatarak 30 dakika pişirip ateşten alarak soğutup servis ediniz.

AYVA KOMPOSTOSU


(149 kişi 508 oy verdi.)

Gönderen: sihirli parmaklar | 27.Arl.2010

1,5 kg. ayva
750 gr. toz şeker

Ayvaların kabukları soyulur. Boyuna 4-6 parçaya kesilir. Çekirdekleri çıkartılır, iki litre kadar su ile ateşe konur. Ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirilir. 750 gr şeker ilave edilir. Biraz daha kaynatılarak ateşten alınır.

Ayva Kompostosu


(194 kişi 674 oy verdi.)

Gönderen: reyon | 06.Oca.2011

Türk Kadınının Tatlı Kitabı
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü 1966


1.1/2 kg Ayva
750 g Şeker (3 bardak)
4 bardak Su

1.1/2 kg ayvanın her birinin kabuklarını ayıklayıp 2 şer santim kalınlığında dilimler kestikten sonra çekirdeklerini çıkartınız ve içinde 4 bardak su bulunan bir tencereye atınız. Bilâhare, ayvaların içinde bulundukları suya 750 g şeker (3 bardak) koyarak ayvaları yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakınız. Ayvalar yumuşayıp da arzu edilen durum gelince, ateşten alarak soğumaya bırakınız. Ve müteakiben kâselere koyarak servis yapınız.

AYVA KOMPOSTOSU


(160 kişi 564 oy verdi.)

Gönderen: bitmeyen şarkı | 13.Oca.2011

1 kg ayva
500 gr toz şeker
4-5 su bardağı su
kahve kaşığının ucuyla vanilya
1 çorba kaşığı limon suyu

Ayvaları ortadan ikiye ayırınız. Yarım ayvaları tekrar uzunlamasına küçük parçalara bölünüz. Keskin bir bıçakla çekirdeklerini çıkarıp kabuklarını soyarak, içinde ayvaların üstlerini örtecek kadar su ve limon suyu bulunan orta boy bir tencereye koyunuz.
Sonra, ayvaları suyun içinden alıp başka bir tencereye koyunuz. Üstüne 4 su bardağı suyu ekleyip, ayvaları tencerenin ağzı kapalı olarak ağır ateşte 8-10 dakika kaynatınız. Şekeri, vanilyayı ekleyip bir defa kaynattıktan sonra, kısık ateşte yarım saat kadar pişiriniz. Ocaktan alıp, serin bir yerde beklettikten sonra soğuk olarak servis ediniz.

AYVA KOMPOSTOSU


(178 kişi 625 oy verdi.)

Gönderen: sunu | 21.Nis.2011

1 kilo ayva
350 gram toz şeker
4 bardak su
bir kaç tane karanfil

Tencereye su koyunuz. Ayvaların kabuklarını soyup, çekirdeklerini ayıkladıktan sonra dilim dilim doğrayınız. Renginin kararmaması için, keser kesmez derhal suya atarak tencereyi ateşe oturtunuz. Kompostonun kırmızımtırak, güzel bir renk alması için, içine on tane kadar ayva çekirdeği atınız. Karanfilleri de katarak tencere nin kapağını kapayıp, ayvalar biraz yumuşayıncaya kadar kaynatınız. Daha sonra buna şekeri de ilâve ederek yirmi dakika kaynatıp, ateşten indiriniz.

Ayva Kompostosu


(177 kişi 627 oy verdi.)

Gönderen: AyGölgesi | 15.Arl.2012

2 adet ayva
1 adet elma
2 karanfil
1 adet çubuk tarçın
1,5 litre su
1 su bardağı şeker

Ayva ve elmaların kabuklarını soyup küp şeklinde doğrayın. Daha sonra tencerede kaynayan şekerli suyun içine ekleyip içine tarçın ve karanfili de ekleyip 10 dakika kadar pişirin. Ilık ya da soğuk olarak servis yapın.

Ayva Kompostosu


(138 kişi 472 oy verdi.)

Gönderen: Anton | 21.Şub.2014

1 kilo ayva
3 adet elma
2 su bardağı şeker
2 adet tane tarçın
2 adet karanfil
2 litre su
1 çorba kaşığı gül suyu

Ayvaları ve elmaları küp şeklinde doğrayıp tencerenin içine yerleştirin. Üzerine şekeri de ekleyip karıştırın. Tarçın ve suyu da üzerine ekleyip karıştırın. 30 dakika kadar kaynamaya bırakın. Bu şekilde yaklaşık 1 saat kadar bekleyip servis tabaklarına alın.

Ayva Kompostosu


(189 kişi 682 oy verdi.)

Gönderen: İ | 03.Arl.2016

5 adet orta boy ayva
5 su bardağı su
1,5 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı limon suyu

Ayvaların kabukları soyularak kuşbaşı iriliğinde doğranır.
Bir tencereye ayvalar alınır, üzerine 5 bardak su konarak haşlamaya bırakılır.
Ayvalar yumuşayınca tuz şeker ve limon suyu ilave edilerek 5-6 dakika daha beraberce kaynatılır, ateşten alınır.
Soğutarak servis yapılır.

Not: Komposto suyunun daha koyu olması istenirse kaynama esnasında tencere içine 5-6 adet ayva çekirdeği atılabilir. Kaynama suyuna 3-4 adet karanfil atılabilir.Ayva Kompostosu


(49 kişi 154 oy verdi.)

Gönderen: sultan sadık | 28.Ağu.2018

3 Adet ayva
4 Su bardağı şeker
1 Yarım limon
Yaklaşık 1 litre su
Tarifi:

Suyu tencereye alın, şeker ile kaynatın. Ayvaları temizleyip kaynayan suya atın ve haşlayın. En son limon suyu ekleyin, bir taşım daha kaynatın ve soğumaya bırakın. Dilerseniz soyulmuş ve kıyılmış badem ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.Ayva Kompostosu


(36 kişi 123 oy verdi.)

Gönderen: acıreçete | 11.Nis.2019

1 kilogram ayva
3 adet karanfil
Yarım limonun suyu
2 su bardağı şeker

Ayvaları güzelce yıkayın, soyun ve çekirdeklerini ayıklayın. Hepsini küp küp doğrayıp üzerini geçecek kadar su ekleyin ve haşlamaya alın. Haşlanırken içine karanfilleri ve limon suyunu ilave edin. Son olarak, şekeri ekleyin ve 15 dakika kadar bu şekilde pişirin.
Cep telefonları ve tabletler için kısıtlı görünüm
©2005-2019 lezzetler.com Bütün hakları saklıdır.